ss x
x

Rozwiązanie problemu zaparcia u miesięcznego dziecka


W wieku 1 miesiąca problemy z bólem brzucha występują często u niemowląt. Najczęściej jest to kolka jelitowa, wzdęcia, ale może rozwinąć się zaparcie (naruszenie procesu ewakuacji kału z jelita).


Przyczyny i objawy zaparcia u niemowląt

Zaparcia w miesiącu życia dziecka spotyka się dzisiaj dość często. Powody mogą być innego rodzaju:

 • Fizjologiczne (niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka),
 • patologiczne (choroby żołądkowo-jelitowe, wady wrodzone, nieprawidłowości w budowie przewodu pokarmowego itp.);
 • farmakochemiczne (antybiotykoterapia matki karmiącej lub niemowlęcia bez przyjmowania leków probiotycznych);
 • psychologiczny;
 • Zaparcia są spowodowane nieprawidłowościami w systemie żywienia dziecka.

W zależności od tego, czy naturalny lub sztuczny rodzaj żywności jest dzieckiem, można zidentyfikować kilka wariantów błędów w żywieniu.

Kiedy rv (karmienie piersią) - jest to nadużywanie karmiących matek z mocną herbatą, kawą, czekoladą, orzechami i innymi produktami utrwalającymi.

rozwiązać problem zaparcia u miesięcznego dziecka

W przypadku żywienia sztucznego i mieszanego zaparcie może być spowodowane przez następujące czynniki:

 • brak wody (jeśli dziecko nie potrzebuje wody podczas karmienia wyłącznie mlekiem matki, mieszanina wymaga dodatkowego źródła płynu);
 • dziecko nie pasuje do mieszaniny.

 

Dziecko nie musi być opróżniane po każdym posiłku. To nie znaczy, że ma zaparcie. Ustal, czy Twoje dziecko jest zaniepokojone naruszeniem procesu defekacji jest możliwe z następujących powodów:

 • niepokój i płacz dziecka;
 • dyskomfort podczas defekacji;
 • ból w jelicie podczas badania palpacyjnego;
 • odczucia zagęszczania pod palcami;
 • kiedy próbuje się opróżnić, dziecko dławi, rumieni się i płacze (najczęściej próba nie udaje się);
 • jeśli dziecko nadal opróżniało się, kał wydaje się bardzo gęsty, lub pierwsza gęsta grudka (kał) zostaje zastąpiona płynnym stolcem.

Podobne problemy z opróżnianiem mogą prowadzić do rozwoju psychoemocjonalnego naruszenia procesu defekacji (częściej to zjawisko obserwuje się po 2 miesiącach życia).

Patologie, które promują zakłócenia stolca

Nie zawsze objawowa terapia zaburzeń stolca ma oczekiwany efekt. W takim przypadku przyczyną jego występowania mogą być różnego rodzaju choroby:

 • dysbioza (dysbioza);
 • choroby układu trawiennego o charakterze zapalnym;
 • niedobór laktazy;
 • dolichosigma;
 • wrodzona aganglion

Dysbioza u miesięcznych dzieci może wystąpić w wyniku zaparcia i dysbiozy u kobiet w ciąży. Podczas karmienia piersią spożycie przez matki antybiotyków może prowadzić do jakościowego i ilościowego zakłócenia składu mikroflory jelitowej.

Układ trawienny dziecka w wieku 1 miesiąca nie jest jeszcze w pełni zróżnicowany. Jeśli matka naruszy dietę lub karmi nieodpowiednią mieszaniną, proces trawienia żywności może zostać zakłócony. Przy wielokrotnym naruszaniu procesu trawienia może rozwinąć się wiele procesów zapalnych śluzowych narządów trawiennych.

Niedobór laktaza lub brak w organizmie dziecka laktazy, która ma na celu rozbicie cukru z mleka, może prowadzić do zaparć. Podobny problem może być pierwotny, tj. wrodzona - jest to anomalia genetyczna, której konsekwencje dostosowuje się w specjalny sposób. Wtórne (nabyte) w wyniku przeniesionych infekcji jelitowych, stresów itp. Wtórna niewydolność jest tymczasowa i odwracalna. I przejściowa niewydolność. Ta odmiana jest również tymczasowa i jest spowodowana nieprzygotowaniem organizmu dziecka (częściej dotyczy to wcześniaków), w wieku 2 miesięcy układ trawienny jest znormalizowany.

Dolihosigma lub anomalia struktury esicy okrężnicy (patologiczne wydłużenie) często powoduje zaparcia u miesięcznego dziecka. Ta choroba wymaga nadzoru medycznego i specjalnego leczenia.

Charakterystycznym objawem wrodzonej agangliozy (choroba Hirschsprunga) jest utrzymujące się zaparcie. Sama patologia jest anomalią rozwoju jelita grubego, wyrażoną w nieobecności unerwienia fragmentu ściany jelita.


Leczenie i zapobieganie zaparciom

Leczenie zaparć powinno być:

 • objawowe;
 • etiotropowy (mający na celu wyeliminowanie przyczyny).

Jeśli podejrzewasz, że dziecko miesiączkuje z powodu wypróżnienia, dokładnie je obserwuj, jeśli występują oznaki zaparcia, poinformuj o tym pediatrę.

Aby zdiagnozować i określić kierunek leczenia powinien pediatra.W tym wieku łatwo zrobić nieodwracalne szkody, robi leczenia na własną rękę lub odroczenie leczenia.

Jeśli dziecko jest karmione piersią, a łamanie fotelu związanego z błędami w diecie w żywności matki lub dziecka, dostosowanie procesu dostaw. Wykluczyć ze swoich słodyczy spożywczych, węglowodanów, zmniejszyć spożycie mięsa, przestać jeść smażone potrawy i pić mocną herbatę. Jeśli dziecko odżywia się miksturą, wymień ją (wymień miksturę stopniowo). Podawaj wodę pomiędzy karmieniem (sztucznym karmieniem), szczególnie latem. Może to pomóc w zwiększeniu płynności stolca. Kiedy robisz codzienny masaż dla swojego dziecka, zwróć uwagę na brzuch. Możesz wykonać następujące ćwiczenia:

 • obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, okrężnymi ruchami, zginać palce w okolicach pępka;
 • uderzaj żołądkiem dłońmi najpierw od prawej do lewej, potem od góry do dołu;
 • wykonywać małe mrowienie (w zależności od rodzaju światła słonecznego na zdjęciu);
 • dokończ masaż brzucha delikatnymi cyklicznymi ruchami.

Masaż zaleca się robić 2-3 razy dziennie, wszystkie działania muszą być łagodne, wysiłki powinny być ważone, aby nie powodować szkody dla skóry i tkanki podskórnej dziecka. Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo wykonać ćwiczenia, poproś pediatrę okręgu o przedstawienie procedury. Podobne ćwiczenia są zalecane dla zdrowych dzieci.

W niektórych przypadkach dziecku pomagają czopki glicerynowe w dawce dla dziecka. Ale mogą być stosowane wyłącznie na zalecenie lekarza i we wskazanej dawce. W przypadku zaparcia, wzdęcia towarzyszyć może być wprowadzenie pary rur.

W niektórych przypadkach lekarz może sugerować łagodny środek przeczyszczający podać swoje dziecko, najczęściej jest to syrop zawierający probiotyk i laktulozę. Niemowlę nie powinno być interpretowane nie stosuje się środki przeczyszczające soli fizjologicznej w celu uniknięcia atonii i wgłobienia.

W przypadku, gdy w ciągu kilku dni dziecko nie było w stanie opróżnić pediatra może być przypisany klizmovanie. Środek ten stosuje się w przypadku nieskuteczności wcześniejszych środków. Zrobienie tego regularnie nie jest możliwe, lewatywa to środek skrajny.

Używanie metod ludowych jest możliwe dopiero po uzgodnieniu działań z pediatrą.

Na przykład użycie mydła nie jest zalecane, aby nie powodować urazu błony śluzowej odbytnicy.

W przypadku dysbiozy (dysbioza) lekarz może zalecić podawanie probiotyków. Kiedy zakaźne i zapalne choroby narządów biorących udział w procesie trawienia, wykonywane jest specyficzne leczenie.

W przypadku niedoboru laktazy dziecko zaleca specjalną mieszankę. W przypadku aganglionu dziecku można pomóc w tym przypadku tylko przez chirurgiczne usunięcie dotkniętego obszaru, a następnie przywrócenie funkcji ewakuacji jelita.


Powiązane publikacje