ss x
x

Dziecko śpi z otwartymi ustami


Uważna obserwacja stanu zdrowia dziecka, sposobu, w jaki je, skrzeczenia, snu i zabawy - to znak zdrowego macierzyństwa. Sen zajmuje większość życia noworodka, a dość znaczący udział w życiu dziecka jest starszy. Zdrowy sen jest jedną z podstawowych potrzeb ludzkiego ciała, zwłaszcza dziecka w wieku dziecinnym. Często dzieci śpią z otwartymi ustami. Observant Mom to powinno ostrzec. Nie słuchaj opinii przyjaciół lub krewnych na temat całkowitego bezpieczeństwa tego zjawiska. Być może twoje dziecko oddycha ustami z zupełnie innego powodu niż ich okruchy. Panika też nie jest tego warta. Jednak przyczyny tego zjawiska należy rozumieć tak szybko, jak to możliwe.


Dlaczego konieczne jest zrozumienie przyczyn tego zjawiska?

Błona śluzowa jamy ustnej, języka, warg i nosa dziecka jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia drobnymi cząstkami pyłu i przenikaniem infekcji bakteryjnych. Pierwsza związana jest z powierzchownym położeniem siatki włośniczkowej, druga z niedojrzałością układu odpornościowego dziecka. Bardzo ważne jest, aby dziecko oddychało przez nos. Ponieważ zimne powietrze, przechodzące przez kanał nosowy, rozgrzewa się i dostaje się do oskrzeli ogrzanych. Pozwala to uniknąć nieżytów górnych dróg oddechowych i gardła.

Ponadto błona śluzowa nosa, ze względu na obecność nabłonka rzęskowego, jest rodzajem filtra, odstraszającego kurz, pyłki roślin, które mogą powodować astmę. A także dzięki obecności śluzu i jego właściwości bakterii w nosowych bakterii jest opóźniony, a niektóre z nich umiera. Jeśli dziecko oddycha przez nos, tak się nie dzieje. Jaki jest czynnik zwiększający prawdopodobieństwo zakażenia zakaźnymi chorobami dróg oddechowych.

Ponadto przy oddychaniu przez nos poprawia się dotlenienie krwi. Oznacza to, że nie ma zjawiska niedotlenienia. A mózg dziecka funkcjonuje normalnie.

Przyczyny tego zjawiska

Noworodek i niemowlę, do 3 miesiąca życia, zwykle śpią na grzbiecie z półgębionymi uchwytami i nogami, symulując postawę, która była zajęta w łonie matki. Dziecko w wieku do 6 miesięcy nie może całkowicie odpocząć. W tym samym czasie musi oddychać przez nos.

Jeśli dziecko śpi z otwartymi ustami, nie oznacza to, że nie oddycha przez nos.

Jeśli słuchasz, możesz usłyszeć ciche węszenie, co oznacza, że ​​dziecko nadal oddycha nosem, tylko okrągłe mięśnie ust rozluźniają się i usta lekko się otwierają. Wystarczy starannie przykryć usta dziecka. Jeśli dziecko nadal oddycha przez usta, dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka, z których najważniejsze to:

  • niewygodna postawa;
  • fizjologiczne zimno noworodka;
  • naruszenie warunków mikroklimatycznych;
  • infekcje dróg oddechowych;
  • wzrost migdałków lub wzrost migdałków;
  • alergiczny nieżyt nosa.

Jeśli głowa dziecka jest zbyt odsłonięta, z powodu osłabienia napięcia mięśni jamy ustnej, usta mogą być lekko otwarte. W pierwszych miesiącach życia dziecka błona śluzowa dostosować tylko do trudnych warunków świata zewnętrznego łonie matki. Może to prowadzić do nadmiernej produkcji śluzu. Struktura nosowych dziecka do roku jest nieco inna od struktury nosa dorosłych. Kanały nosowe są zwężone. Zjawisko to, w połączeniu z nadmiernym wydzielaniem śluzu, prowadzi do tego, że dziecko śpi z otwartymi ustami, ponieważ nie może oddychać przez nos.

Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest przegrzane lub przesuszone, nadmiernie zakurzone lub zanieczyszczone gazem, błona śluzowa nosa dziecka może pęcznieć, w formie nosowej pojawiają się wrony. Zapobiega to oddychaniu przez nos.

Migdałowate mechanicznie pokrywają kanały nosowe. Infekcje układu oddechowego i alergiczny nieżyt nosa prowadzi do śluzu, który od czasu staje się lepka. Niemowlę nie może samodzielnie czyścić nos, więc po prostu oddycha usta. I nie tylko we śnie.

Co można zrobić?

Jeśli dziecko ciągle lub często śpi z lekko otwartymi ustami, warto skontaktować się z lekarzem otolaryngologiem i lokalnym pediatrą (pediatrą) w celu uzyskania porady. Pozwoli to uniknąć problemów w przyszłości.

Jeżeli jest to spowodowane przez niewygodnej pozycji, na tyle dokładnie, aby zmienić postawę okruchy, jeśli jego głowa jest zbyt rzuca można umieścić złożoną kilka razy pieluchę pod głowę, to będzie rozwiązać ten problem.

Jeśli dziecko ma fizjologiczny wyciek z nosa, możesz delikatnie umyć nos roztworem soli lub lekarstwami z soli i oczyścić za pomocą aspiratora. Jeśli warunki w pomieszczeniu powodują obrzęk błony śluzowej małego nosa, odpowiednio, musisz doprowadzić temperaturę do wygodnego 22 stopni, częściej przewietrz pomieszczenie i wykonaj czyszczenie na mokro.

Jeśli zaistniała sytuacja z powodu choroby, postępuj zgodnie z zaleceniami pediatry dotyczącymi leczenia dziecka. Oprócz czyszczenia nosa, może chcesz używać zwężające naczynia i leki obkurczające błonę śluzową. Lub specyficzne leczenie w przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W przypadku alergicznego nieżytu nosa, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych i innych leków do zwalczania objawów alergii.

Dziecko śpi z otwartymi ustami

Jeśli dziecko nie ma temperatury, pozwala pogoda, konieczne jest chodzenie z nim na zewnątrz. Chodzenie pomaga szybko odzyskać na świeżym powietrzu jest mniejsza katar z wyjątkiem alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa spowodowane zanieczyszczeń powietrza, takich jak pyłki. W takim przypadku spacery są anulowane.


Przyczyna problemu została wyeliminowana, ale dziecko oddycha przez usta

Nie może być sytuacji, w długim przebiegu choroby, gdy przyczyną naruszenia oddychania przez nos jest wyeliminowany, a maluch nadal oddycha nos. Dziecko uczy się prawidłowo oddychać. A dzieje się to nie tylko w stanie snu. W takim przypadku rodzice będą musieli ponownie nauczyć swoje dziecko prawidłowego oddychania. To nie jest bardzo trudne, trzeba kupić specjalną elastyczną urządzenie wykonane z silikonu (trener) i używać go na kilka godzin w ciągu dnia lub w czasie snu w nocy okruchy. Urządzenie pomaga normalizować napięcie mięśni okolicy wokół ust.


Powiązane publikacje