ss x
x

Problem luźnego stolca u noworodka


Młode matki często dbają o zawartość pieluszki dziecka. Taboret niemowląt w pierwszym roku życia ulega silnym zmianom. Daleko od zawsze smukły stołek dziecka jest przyczyną emocji.

Dziecko płacze

W pierwszych miesiącach życia dzieci otrzymują wyłącznie płynny pokarm w postaci mleka matki lub specjalnej mieszanki. Dlatego stolec dziecka nie może być gęsty. Zwykle jest płynny, podobny do konsystencji kleiku, może z impregnacją niestrawionego mleka. Częstotliwość fotela zależy wyłącznie od cech dziecka. Ale urządzone krzesło, podobne do krzesła dla dorosłych, w tym wieku jest bardziej prawdopodobne, że odstąpi od normy.


Jak zmienia się krzesło dziecka w pierwszym roku życia

W ciągu kilku dni po urodzeniu krzesło dziecka jest czarne i podobne pod względem konsystencji do kitu. Takie odchody nazywane są mekonium - pierwotnym kałem. W ten sposób cała żużel nagromadzony przez dziecko podczas pobytu w łonie matki odchodzi. W pierwszym dniu życia dziecko może pójść do toalety z 12 razy więcej smółką.

Płynny stolec dziecka zostaje zachowany do czasu wprowadzenia uzupełniających pokarmów. Ale wraz z wprowadzeniem do diety diety dla dorosłych, stolec zaczyna się zmieniać i staje się gęstszy. Bliżej tego roku kał niemowlęcia powinien stać się gęsty i ozdobiony.

Po oczyszczeniu ciała pierworodnego żużla i uzyskaniu siary matki, krzesło dziecka zmienia się i staje się płynne, z impregnacjami grudek mleka, heterogenicznymi w konsystencji. Kolor stolca może być jasnożółty lub zbliżony do brązowego. W pierwszym miesiącu, gdy enzymy jelitowe nie działają w pełni, powiedzmy, kolor zieleni. U dzieci żyjących w odcinku piersiowym zapach kału to kwaśne mleko u dzieci karmionych sztucznym zapachem kałowym.

szczęśliwe dziecko

Stopniowo, przy dostosowywaniu trybu żywienia, stolec staje się konsystencją podobną do kwaśnej śmietany i może być od jednego dnia do pięciu do sześciu razy. Jeśli dziecko jest wesołe, nie przyciska nóg do żołądka, a kolka go nie niepokoi, częstotliwość pójścia do toalety nie powinna przeszkadzać rodzicom.

Bliżej tego roku krzesło staje się w pełni udekorowane, a wyprawy do toalety odbywają się raz lub dwa razy dziennie.
Jeśli krzesło dziecka staje się wodniste, ma nieprzyjemny zapach, zmienia kolor na zielono, następuje wzrost temperatury ciała, wymioty lub ogólne osłabienie dziecka, co oznacza, że ​​dziecko ma wszystkie oznaki biegunki.


Przyczyny i objawy biegunki u dziecka

Biegunka jest bardzo rozcieńczonym i częstym stolcem, którego kontrola jest prawie niemożliwa. Dlaczego jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci? Powodem jest to, że płyn i składniki odżywcze są szybko usuwane z ciała dziecka. Biegunka wypróżnienia niekoniecznie dużo, nie jest najważniejszą cechę jakościową stolcu: na zawartość będzie praktycznie jedna woda lub bardzo miękkie stolce. Jeśli płynne wodniste stolce występują częściej niż pięć razy dziennie, może to prowadzić do odwodnienia organizmu dziecka.

Układ trawienny dziecka jest niezwykle wrażliwy ze względu na jego niedojrzałość i szybko jest narażony na frustrację. I pomimo wszystkich niezbędnych enzymów do trawienia zestawu, ich aktywność jest znacznie niższa niż w przypadku osób dorosłych. W środowisku jelit grudnichka zwykle obojętny, co utrudnia recykling przychodzące żywności. Najczęściej dzieci są podatne na frustrację ze sztucznego karmienia, ponieważ mieszaniny nie zawierają enzymów ułatwiających trawienie pokarmu.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń u dzieci to przeziębienia, reakcje na leki, nowe pożywienie, infekcje jelitowe. Często przyczyną biegunki jest ostre zapalenie żołądka i jelit - uszkodzenie układu trawiennego. Stolce są bardzo częste, wodniste, ostre i nieprzyjemne zapachy obecne w śluzie kału i plamki krwi. Ponadto, na twarzy wszystkie oznaki gorączki, wymioty i nudności.

Razvitie_rebenka_1_nedelya_zhizni

 

Istnieje szereg kryteriów, kiedy biegunka pilnie potrzebuje pomocy lekarza:

 1. każdy przypadek biegunki lub wymiotów u dziecka młodszego niż 6 miesięcy;
 2. w przypadku nawrotu biegunki u dziecka do roku;
 3. w przypadku, gdy biegunce towarzyszy wzrost temperatury ciała powyżej 38 stopni;
 4. biegunka powoduje ból w jamie brzusznej, dziecko odmawia jedzenia;
 5. z widocznymi oznakami odwodnienia;
 6. z biegunką obserwuje się utratę wagi;
 7. w kale dziecka, plamy krwi;
 8. biegunka powstała na tle przyjmowania leków.

Co należy zrobić przed wizytą u lekarza

Biegunka u niemowląt jest niebezpiecznym zjawiskiem, grożącym zatruciem i odwodnieniem.Gwałtowne pojawienie się biegunki i wymioty są powodem do leczenia temperatury lekarza. A jeśli biegunka nie zniknie, potrzebujesz natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach w domu.

Leczenie samej biegunki u niemowląt jest kategorycznie niemożliwe, ale tutaj, aby ustalić przyczyny tego zaburzenia, jest niezwykle ważne, ponieważ zależy to od leczenia przepisanego przez lekarza. A zatem przyczyną zaburzeń u dziecka może być:

  1. Nagły początek biegunki, któremu towarzyszy gorączka, w kale jest śluz i krew. Takie objawy są typowe dla porażenia układu trawiennego różnymi infekcjami.
  2. Biegunka z obrzękiem, alergiczne wysypki skórne i utrata masy ciała są przyczyną nieprawidłowych enzymów. Zaburzeniu temu nie towarzyszy gorączka, występuje na tle stosowania niektórych pokarmów i może trwać nawet kilka tygodni.
  3. Frustracja na tle leków. Najczęściej biegunkę wywołują antybiotyki lub syropy przeciwgorączkowe. Inne leki mogą również być przyczyną biegunki, ale wtedy pojawia się wysypka na skórze.
  4. Zakłócenie ząbkowania lub zmiany w diecie. Jako takie, te przyczyny nie powodują biegunki, ale zmniejszają odporność organizmu, ostatecznie wpadając w osłabiony organizm, bakterie mogą mieć negatywny wpływ na układ trawienny.
  5. Biegunka na tle choroby układu trawiennego, na przykład zapalenia wątroby lub zapalenia trzustki. Takie przyczyny powinny być diagnozowane i leczone tylko pod nadzorem lekarza.


Powiązane publikacje