ss x
x

Objawy zaparcia u niemowląt


Co jest najważniejsze dla noworodka? Że był zdrowy. Tak więc każda młoda matka odpowie. Sposób życia dziecka w pierwszych tygodniach nie różni się zbytnio od jego istnienia w łonie matki. Zasadniczo je i śpi. Niektóre specjalne gry rozwojowe tuż po urodzeniu są zbyt wcześnie, ale zdrowie dziecka należy traktować poważnie.

Głównym problemem, który występuje nawet u całkowicie zdrowego noworodka, jest chory brzuch. Jeśli dziecko często płacze, niespokojnie śpi lub źle je, w większości przypadków przyczyną tego jest układ trawienny. Dokładniej, niektóre problemy z tym. Faktem jest, że mięśnie na małym brzuchu jeszcze nie stały się silniejsze, a narządy wewnętrzne nie przystosowały się jeszcze do nowego sposobu życia, niezależnie od łona matki. Nawet jeśli noworodek jest całkowicie zdrowy, często zdarza się ból brzucha i kolka. Nie oznacza to, że istnieje zagrożenie chorobą, ale nie oznacza to, że nie trzeba podejmować żadnych działań. Podczas takich ataków dziecko nie powinno być uśmierzane pieszczotami, ale jak najszybciej, aby zidentyfikować i wyeliminować przyczynę swojego lęku.

Objawy zaparcia u małego dziecka

Zaparcie jest trudnym przydziałem kału i brakiem stolca w ciągu ostatnich 24 godzin. W medycynie są one podzielone na 2 rodzaje:

  1. Funkcjonalny. W tym przypadku problem jest tymczasowy i eliminowany przez wyeliminowanie przyczyny.
  2. Organiczne (choroba Hirschsprunga). Ta choroba, która jest wykryta u noworodka w pierwszych dniach życia. Ta patologia jest rzadka i jest leczona tylko chirurgicznie.

Nie spiesz się, aby zdiagnozować taką diagnozę, ilekroć dziecko nie skacze tak często, jak byś tego chciał. Być może są to tylko indywidualne cechy ciała i nie ma w tym żadnej patologii. Zaparcie ma swoje objawy, i że są one potwierdzone, musisz obserwować dziecko.Co musisz zwrócić uwagę na rodziców, aby zrozumieć, czy wszystko jest z dzieckiem w celu:
  1. Jak często jest to krzesełko dla dziecka. Jeśli zwleka przez 1-2 dni i jednocześnie dziecko jest zmartwione, płacze i tuzhitsya, próbując szturchnąć, to diagnoza jest potwierdzona.
  2. Jaka jest konsystencja stolca. Istnienie problemu jest rozmowa bardzo twarde stolce, pozostawiając małe grudki, lub w postaci kiełbasy, ale również twarde i nierówne. Jeśli kał jest bardziej miękki i półpłynny, wówczas takie zrzuty są uważane za normalne.
  3. Czy gazy odejdą. Jeśli nie obserwujesz rozdzielenia gazów, a brzuszek dziecka staje się twardy, jest to kolejny niepokojący znak.

Ponadto, czynniki należy rozpatrywać nie oddzielnie od siebie, ale łącznie. Gdy wypróżnienia występują codziennie, stolec jest w normie, potem mocniej, a dziecko z parcia, jęczy i płacze, to nie znaczy, nie ma zaparcie. Najprawdopodobniej chodzi o kolkę lub słabe trawienie pożywienia. W pierwszym roku życia trawiennych funkcji systemowych powstaje tylko, więc nie ma nic dziwnego w tym, że zarządzanie jelitach zarządzać dzieci naraz. Wielu na stołku jest twardych, jęczących, niespokojnych i pod każdym względem stara się pomóc sobie. Jeśli stolce są bzdurne, a stolec i wydzielanie gazów występują regularnie, nie powinieneś wydawać alarmu i używać specjalnych leków. Chociaż wielu lekarzy uważa, że ​​ma skłonność do zaparć, każdy stolec, który nie wygląda jak kleik.

Optymalnym wariantem opróżniania jelit u dziecka jest tyle samo, ile je. Jeśli dziecko zostanie wcześniej przeniesione na sztuczne mieszaniny, będzie to rzadziej, około 1 raz dziennie.

Dlaczego pojawia się taki problem?

Główne powody zaparcia u niemowląt w pierwszych miesiącach życie jest tymczasowe i nie jest tak trudne, aby je wyeliminować. Uważa się, że są one głównie związane z odżywianiem.

Przede wszystkim jest to nieskorygowana dieta matki. W jej diecie nie powinno być (lub dozwolone minimum) pokarmów, które przyczyniają się do trudnej separacji kalorii zarówno u dzieci, jak iu dorosłych. Trzeba być ostrożnym z konsumpcji ryżu, słodkich wypieków, gęstych zup, tłustych pokarmów rafinowanych, garmażeryjnych, banany, ogórki, mocnej kawy, sok z granatów, i, oczywiście, wiele fast food.Niewiele osób wie, że zaparcia mogą wywoływać niedojrzałe owoce zawierające dużą ilość skrobi. Produkty spowalniające perystaltykę jelit można zastąpić środkami przeczyszczającymi, owocami lub sokami z nich.

Na konsystencję i regularność stolca wpływa ilość płynu, które dziecko pije. Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych sztucznymi mieszaninami. Ale konieczne jest picie i dzieci z wodą pitną - wtedy wszystko jest znormalizowane. Niektórzy eksperci zalecają częstsze podawanie wody dzieciom, nawet jeśli mieszkanie ma zbyt suche powietrze i wysoką temperaturę, a także latem, w czasie intensywnego upału.

Spowolnienie pracy jelit może być lekiem, którego stosowanie w każdym przypadku jest niepożądane dla dziecka lub matki karmiącej. Są to różne antybiotyki, preparaty z żelazem, antydepresanty, kurcze, środki przeciwskurczowe i inne. leki leczenie grudnichka chociaż matka odbywa się w ekstremalnych przypadkach i tylko na zalecenie lekarza, jako substancje lecznicze szkodliwy wpływ na mikroflorę jelitową. Leki należy zastąpić naturalnymi środkami na bazie ziół leczniczych. Jeśli stosowanie tabletek lub wstrzyknięć jest nieuniknione, lekarz musi porównać korzyści i szkody oraz przedstawić zalecenia dotyczące dostosowania diety.

Gdy nowa żywność zaczyna wchodzić w dietę, czasami mogą występować oznaki zaparcia, nawet z takich produktów, które w zasadzie do niej nie przyczyniają się. Nie jest to zaskakujące - ponieważ restrukturyzacja trawienia, jak każdy inny proces, jest stopniowa. Dlatego nowe produkty powinny być wprowadzane stopniowo, a każde z nich oddzielnie od innych. Łatwiej będzie dziecku i matce, która musi dokładnie monitorować reakcję drobnego organizmu na wszelkie zmiany w żywieniu.

Trudność z kalorycznością noworodka może spowodować nawet brak mleka u matki karmiącej. W tym przypadku musisz wzbogacić swoją dietę o produkty, które przyczyniają się do produkcji mleka. Jeśli po wyeliminowaniu wszystkich przyczyn dziecko nadal będzie mieć problemy z wypróżnianiem, należy skonsultować się z lekarzem. Często zaparcie jest jednym z objawów innej choroby, cięższej i trudniejszej do leczenia.

Regularnie delikatnie badaj brzuszek Twojego dziecka, zwłaszcza noworodka.Powinien być miękki, a dotykanie nie powinno powodować bólu. Jeśli żołądek stał się jędrny, a nawet lekko spuchnięty, uważnie obserwuj, jakie inne oznaki wskazują na problem trawienny.


Co musisz zrobić, aby zapobiec zaparciom

Uważa się, że znając przyczyny, aby zapobiec chorobie jest znacznie łatwiejsze niż pozbyć się jej. Aby wyeliminować możliwość zaparć u niemowląt, matek karmiących, należy poważnie rozważyć przygotowanie swojego menu. Jedzenie powinno być pełne i jednocześnie rozładowane pożywienie, które powoduje problemy trawienne u dziecka. Nawet jeśli nadal karmi się tylko mlekiem z piersi, musisz podać trochę czystej wody pitnej. Maluchy na sztucznym karmieniu płynami dają więcej.

Kilka razy dziennie dziecko potrzebuje lekkiego masażu i gimnastyki. Jest to przede wszystkim inne głaskanie. Brzuszek należy pogłaskać ruchem okrężnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie obrócić okruchy i nałożyć brzuch. Ta sytuacja i wzmacnia mięśnie szyi, a także korzystny wpływ na narządy trawienne. Bardzo dobry wybór ruchów stóp - nacisnąć je jednocześnie i kolejno do żołądka, podnoszenia i opuszczania. Pamiętaj, aby wykonać ćwiczenie "rower", od dawna znane wszystkim. Jest to nie tylko przydatne, ale daje dziecku ogromną przyjemność.

objawy zaparcia u niemowląt

Aby opróżnić jelito wygodniej, nałóż ciepłą pieluchę, złożoną w kilku warstwach na brzuch. Często można po prostu wcisnąć dziecku brzuchu, zwłaszcza noworodka. Ciepło działa rozluźniająco i na jelitach, poprawiając perystaltykę i na układ nerwowy.

Po sześciu miesiącach w diecie dzieci można dodać puree lub sok z owoców i warzyw, które poprawiają trawienie. To są buraki, suszone śliwki, marchewki, dynie. Lepiej dać świeże soki, owoce suszone, ale mogą być gotowane niesłodzone kompot. Najpierw daj trochę i stopniowo zwiększaj objętość do optimum.

Jak leczy się zaparcia u niemowląt

Jeśli problem pojawia się, istnieją bardziej poważne środki.

Jeśli przed lub po narodziny matka próbowała leczenie odwykowe, a jej dziecko jest wyposażony wola i zaburzenia mikroflory jelitowej. W takim przypadku lekarz przepisuje kurs prebiotyków.on często rozwiązuje problem, ważne jest tylko, aby wybrać środki wiarygodnych i sprawdzonych producentów.

W przypadku zaparć wielu specjalistów zaleca stosowanie czopków doodbytniczych. Fundusze te są uważane za najbardziej bezpieczne i skuteczne. Działają szybko.

Jeśli żadne fundusze nie dają wyniku, możesz zastosować lewatywę. Ponieważ jest to nienaturalny proces, metoda ta - najbardziej niepożądany, do której eksperci doradzają uciekają się tylko w skrajnych przypadkach, a nie robić to regularnie. Przed użyciem lewatywy należy zawsze skonsultować się z lekarzem.


Powiązane publikacje