ss x
x

Objawy uczulenia na laktozę u niemowląt


Mleko matki jest znany jako cenne, pożywne i zdrowe pokarmy dla niemowląt i małych dzieci. Czy zdarzają się przypadki, gdy matka ma wystarczającą ilość mleka i nie może karmić dziecka. Niestety są. Alergia na piersi - zjawisko nie jest tak rzadkie. Mogą wystąpić uczulenie na laktozę (poprawne powiedzieć nietolerancję laktozy lub niedobór laktazy).

Alergia to nadmierna i niewystarczająca reakcja organizmu na jakąkolwiek substancję. W szczególności na białku mleka. Nietolerancja mleka jest złożonym zestawem zaburzeń biochemicznych, zwykle związanych z niedoborem w organizmie enzymu, który może rozkładać laktozę (złożony cukier występujący w produktach mlecznych). Enzym nazywa się laktazą.


Symptomocomplex patologii

W przypadku schorzenia alergicznego wywołanego przez mleko matki, takie same objawy są charakterystyczne dla każdego rodzaju alergii:

 • wysypka;
 • swędzenie;
 • czasami zaburzenia dyspeptyczne.

Objawy uczulenia na laktozę u niemowląt

W przypadku nietolerancji laktozy charakterystyczne są następujące objawy:

 • dziecko nie przybrało na wadze;
 • w ciągu 15-30 minut niemowlę czuje;
 • badanie laboratoryjne kału niemowlęcia ujawnia wzrost laktozy;
 • w ciągu 15-30 minut po podaniu mleka dla dzieci został opracowany ból w jamie brzusznej (kolki jelitowej) i otwiera (biegunka, obfity kwaśnych zapachu pienistej) przy wzdęcia, w niektórych przypadkach biegunka może być zastąpiony zaparciom;
 • niepokój dziecka podczas karmienia piersią, dziecko rzuca jej piersi, płacze i zgina.

Z pierwszorzędowym niedoborem laktazy objawy pojawiają się od pierwszych dni życia dziecka.

Jeśli u niemowląt wykazało objawy alergicznego niedoborem laktazy lub reakcji lub uważasz, że istnieją takie objawy, zasięgnąć porady lekarza specjalisty (pediatry i alergologa).

Nie leczyć siebie. Ponieważ regurgitacja lub cienki stolec i wzdęcia mogą być zarówno wariantami normy, jak i oznakami początku ciężkiego zaburzenia lub procesu zakaźnego.

Rodzaje niedoboru laktazy

 • pierwotny;
 • wtórne;
 • przejściowy.

Pierwotny niedobór laktazy jest spowodowany niezdolnością noworodka do produkcji laktazy. Z reguły z powodu mutacji genowej. Jest to rzadka patologia.

Wtórne - występuje często, na szczęście jest tymczasowe i rzadko jest niezależną patologią. Jest to spowodowane przeniesieniem chorób żołądkowo-jelitowych. Rośnie częściej u małych dzieci, u alergików, które chorowały na infekcje jelitowe u dzieci i cierpią na celiakię.

Przejściowy - jest typowy dla wcześniaków lub osłabionych dzieci i wiąże się z niedojrzałością jelit dziecka. W ciągu kilku miesięcy po porodzie, jelita noworodka nabywają zdolność do produkcji laktazy. Mleko matki zaczyna być wchłaniane, a objawy znikają.


Przyczyny reakcji alergicznej i niedobór laktazy

Reakcja alergiczna na mleko matki jest uważana za niemożliwą, ponieważ jej skład jest najbardziej zrównoważony dla wchłaniania przez organizm dziecka. Alergia jest jeszcze możliwe, jeśli nie do faktycznego mleka, a następnie niektóre z substancji chemicznych zawartych w nim i spada z mamą gotowanie w mleku matki, a następnie do przewodu pokarmowego pozostaje. Niedokładności w diecie matki, na przykład spożywanie alkoholu i słodyczy. Dziecko ma tak zwaną mleczną wysypkę, małe swędzenie, banieczne wysypki na skórze.

Czasami mówią o alergiach na cukier mleczny. Jest to możliwe w przypadku złośliwego nadużywania wysokiej zawartości pokarmów przez matkę, w którym to przypadku enzym wytwarzany przez dziecko po prostu nie wystarcza, aby go rozszczepić, występuje uczucie sytości i hiperreakcji.

W innych przypadkach alergia nie powstaje na laktozie, ale na białku mleka krowiego w przypadkach, gdy matka nadużywa produktów mlecznych, szczególnie mleka krowiego i mleka skondensowanego, aby zwiększyć laktację. Białko mleka jest postrzegane jako obcy czynnik agresywny, a układ odpornościowy zaczyna intensywnie z nim walczyć.

Drugim alergennym składnikiem jest gluten (również białko, chociaż pochodzenia roślinnego).W przypadku braku wystarczającej ilości enzymu, który rozkłada gluten, następuje reakcja alergiczna. Dlatego w pierwszych miesiącach zaleca się, aby mama spożywała zboża, które nie zawierają glutenu, gryki, ryżu i kukurydzy.


Alergia na laktozę, która w rzeczywistości jest hipolaktazją, wynika z:
 • defekt genetyczny;
 • niedojrzałość jelit dziecka;
 • przenoszone choroby zakaźne jelit;
 • najeźdźców robaków;
 • ciągły stres.

Leczenie problemów związanych ze spożyciem mleka

Miary leczenia zależą od przyczyny niewystarczającej reakcji organizmu dzieci na mleku matki.

Jeśli reakcja jest alergiczna, matka będzie musiała dostosować dietę. W zależności od alergenu, wyeliminuj go lub przynajmniej zmniejsz spożycie. Zmniejsz ilość spożywanego przez nie mleka krowiego lub produktów zawierających gluten (mango, proso, pszenicę).

Być może to wystarczy. Jeśli nie, będziesz musiał przepisać odpowiednie leki: leki przeciwhistaminowe, enterosorbenty, w ciężkich przypadkach, kortykosteroidy.

Jeśli reakcja jest spowodowana nietolerancją laktozy, która pojawiła się od pierwszych dni życia dziecka i jest spowodowana defektem genetycznym, dziecko będzie musiało zostać przeniesione do mieszanin bez laktozy. Jeśli nietolerancja jest tymczasowa, wymagane jest leczenie choroby podstawowej. Po przywróceniu zdrowia będzie można wrócić do karmienia piersią.

Podstawowe zasady leczenia nietolerancji laktozy

Rozwiązaniem tego problemu jest dieta, która nie zawiera laktozy. Jeśli dziecko ma sztuczne problemy z karmieniem, nie wystarczy, wystarczy je przenieść do jednej z mieszanek bez laktozy lub mieszanek zawierających niewielką ilość laktozy. W zależności od obecności w niewielkiej liczbie lub całkowitej nieobecności w organizmie dziecka enzymu laktozy.

Jeśli matka ma wystarczającą ilość mleka, warto spróbować karmić piersią. Jeśli dziecko ma enzymu laktazy jest nadal produkowany, choć w małych ilościach, matka musi ograniczyć spożycie pokarmów zawierających laktozę jako wyraźnie (mleko, produkty mleczne, nugat, jogurt i tak dalej. P.) i ukryte (np ciastka, przyprawy, dania mięsne, lizaki i wiele innych). Objawy w tym przypadku mogą zniknąć, co pozwala na dalsze karmienie.

Jeśli to nie wystarczy, można przypisać specjalny enzym, który jest podawany dziecku podczas każdego karmienia. Lek pozwala rozdzielić laktozę i uzyskać wszystkie przydatne składniki mleka matki. Jednak nie wszystkim dzieciom można przypisać ten lek, na przykład alergia na enzym, jest ścisłym przeciwwskazaniem do jej stosowania. W tym przypadku dziecko zostaje usunięte z karmienia piersią i przeniesione do mieszanin bez laktozy.

Dzieci powinny być przekazywane stopniowo przez kilka dni. W niektórych przypadkach wystarczy zastąpić kilka wsadów mieszaniną. I zachować przynajmniej mieszaną wersję karmienia.

Zwykle objawy nietolerancji laktozy występują 2-4 dni po wykluczeniu laktozy z żywności. Symptomy alergii również zaczynają już ustępować.


Powiązane publikacje