ss x
x

Objawy alergii na zwierzęta u dzieci


Wszyscy psychologowie dzieci jednogłośnie twierdzą, że obecność jakichkolwiek domowych zwierząt w domu bardzo korzystnie wpływa na wychowanie dziecka i jego rozwój umysłowy. Z bardzo małym wiekiem dziecka uczy się interakcji z innymi stworzeniami starają się dbać o słabych i bezbronnych czworonożnych stworzeń. A zabawa ulubionymi zwierzakami będzie miała najlepszy wpływ na zdrową psychikę dziecka. Pod tym względem koty i psy, chomiki i papugi są kilkakrotnie bardziej skuteczne na dziecku niż setki sztucznych zabawek.

Ale co, jeśli Twoje dziecko nagle miało alergię na zwierzęta? Niestety, ostatnio tego rodzaju reakcje alergiczne obserwuje się coraz częściej. Pozostaje tylko zgadywać przyczyny tak gwałtownego wzrostu częstości występowania alergii u noworodków. Być może chodzi o pogorszenie stanu środowiska, jakość produktów lub złe nawyki rodziców.

W każdym przypadku, kupując zwierzaka, należy ściśle monitorować stan zdrowia dziecka i natychmiast reagować na możliwe objawy alergii. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci poniżej pierwszego roku życia, ponieważ ostre objawy reakcji alergicznej mogą być niebezpieczne dla zdrowia niemowląt.

Symptomatologia reakcji alergicznych u zwierząt dzieci

Przejawy uczulenia na obecność różnych zwierząt domowych w większości zaobserwowanych przypadków występują u dzieci w postaci:

 • częste kichanie, katar i niedrożność nosa;
 • swędzenie oczu, ciągłe łzawienie i wyraźne zaczerwienienie;
 • trudności w oddychaniu (ataki uduszenia lub duszności);
 • dobrze słyszalny świszczący oddech w płucach, oddychanie z głośnym gwizdkiem lub "szczekającym" kaszlem;
 • różne objawy skórne (obrzęk, wysypka, swędzenie i zaczerwienienie).

Jeśli wystąpią podobne objawy, należy pokazać dziecku pediatrę i alergologa dziecięcego.Specjaliści ci będą mogli wyznaczyć niezbędne metody diagnozy, które dokładnie określą agresywny patogen wywołujący reakcję alergiczną.

Ten rodzaj alergii u dzieci w domu czworonożnych przyjaciół jest dziedziczony. Jeśli jeden z rodziców dziecka cierpiącego na reakcje alergiczne na włochatych zwierząt, możemy powiedzieć z dużą pewnością, że dziecko będzie narażone na tego typu alergii.


Rozpoznanie alergii u zwierząt

Aby zdiagnozować u dzieci reakcje alergiczne na zwierzęta domowe w placówkach medycznych, należy przeprowadzić kilka rodzajów próbek:

 • Test skórny. Badanie to przeprowadza się na skórze przedramienia dziecka. Najpierw nałóż niewielką powierzchnię skóry roztworem alkoholu, a następnie wykonuj drobne zadrapania i przebicia o głębokości około 1 mm. Mała część alergenu jest nakładana na ten uszkodzony obszar skóry. W jednym badaniu dopuszcza się nie więcej niż 15 takich próbek. Po leczeniu skóry alergenem zaczynają obserwować jej stan. Jeśli na tym miejscu występuje obrzęk lub zaczerwienienie, oznacza to rozpoznanie uczulenia na ten rodzaj alergenu.
 • Próbkę badania przeciwciał Ig E. Ten typ badań alergii u niemowląt jest bardzo podobna do poprzedniej próbie. Ale do badań nie używać powłok skórnych i krwi z żyły noworodków. W przypadku tej krwi można określić nietolerancję na określony rodzaj alergenu. Według statystyk ten test jest najczęściej stosowany do diagnozowania alergii u noworodków u zwierząt.
 • Testuje prowokatorów. Czasami próbki na skórze lub krwi żylnej niemowląt nie dają jednoznacznego wyniku. Następnie musimy przeprowadzić bardziej poważne testy w specjalnie wyposażonych szpitalach alergologicznych. Badanie jest koniecznie prowadzone w obecności lekarzy, którzy są w stanie udzielić pierwszej pomocy. W tej diagnozie podaje się dzieciom bezpośrednio alergen do nosa, oskrzeli lub pod językiem. Następnie należy ocenić reakcję niemowląt i postawić diagnozę.
 • Eliminacja. Jest to metoda całkowicie izolująca kontakt dziecka z możliwym rodzajem alergenu. Na przykład dziecko jest poddawane określonej diecie w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej.Podejrzany produkt jest całkowicie wyłączony z diety noworodków i jest monitorowany pod kątem ich dobrego samopoczucia w ciągu dwóch tygodni. Znaczna poprawa zdrowia i zanik objawów reakcji alergicznej wskazują, że alergen jest określony. Ta metoda ma dość duży błąd, ale jest aktywnie wykorzystywana ze względu na oszczędny wpływ na dzieci.

Wszystkie te metody dają niewątpliwie wielką informację, ale wszystkie mają swoje "plusy" i "minusy". Tylko alergolog dziecięcy może zbierać objawy, wyniki badań, badania dziecka, jego reakcję na leczenie i wyciągnąć odpowiednie wnioski.


Alergia dzieci na zwierzęta

Dość często rodzice nowonarodzonych dzieci stają wobec problemu alergii swoich dzieci na zwierzęta domowe. Choroba ta występuje dość często i według statystyk zajmuje drugie miejsce po alergiach pokarmowych. Objawy alergii na futrzaste zwierzęta są bardzo zróżnicowane: od kichania i kataru do rozwoju astmy oskrzelowej.

W roli głównych alergenów u zwierząt domowych są ich strzępki wełny, fragmenty piór, ekskrementy, ślina, łupież i mocz. Aby uratować dziecko przed alergiami, wykonaj następujące czynności:

 • Idzie do pediatry. Zauważ objawy alergii u dziecka? Następnie należy zawsze skontaktować się z lekarzem dziecka.
 • Unikanie ponownej interakcji. Staraj się chronić swoje dziecko przed kontaktem ze zwierzętami. Daj zwierzaka na chwilę znajomym lub rodzinie.
 • Staranna opieka nad zwierzętami. Staraj się częściej je kąpać i czesać. Ta procedura powinna być przeprowadzana co najmniej raz w tygodniu.
 • Sprzątanie pokoju. Aby usunąć wszelkie możliwe pozostałości sierści zwierzęcej i skóry, należy dokładnie wyczyścić pomieszczenie ze szczególną ostrożnością. Główną uwagę należy zwrócić na dywany, ponieważ ich długa drzemka zbiera rekordową ilość kurzu i wełny.

Warto powiedzieć kilka słów o immunoterapii z alergenami. Zabieg ten ma na celu nauczenie ciała, jak stworzyć antidotum na agresywny alergen. W skórze dziecka przez kilka miesięcy, roztwory alergenów wprowadza się w dostatecznie dużej ilości.Ta metoda często prowadzi do pozytywnych rezultatów i zapewnia całkowite wyleczenie alergii na zwierzęta.

Antyhistaminy są również aktywnie wykorzystywane do zwalczania objawów alergicznych. Umożliwia to wiązanie komórek tucznych wytwarzających histaminę, która jest główną przyczyną alergii.

Jak pozbyć się alergii na zwierzęta?

Wielu lekarzy w przypadku noworodków uczulonych zaleca się pozbyć zwierząt domowych. Czy warto pozbawić dziecko radości i pełnego rozwoju umysłowego? Jak nie spowodować urazu z powodu utraty bliskiego przyjaciela?

Możesz najpierw spróbować zmienić dietę zwierzęcia, kupić specjalny szampon do kąpieli. Zmiana diety zwierzęcia może mieć korzystny wpływ na zdrowie dziecka, ponieważ zwierzę z pełnowartościową dietą ma znacznie mniejszy sekret alergenów.

Szczególnie ciężkie reakcje alergiczne na koty. Są niezwykle aktywne i przenoszą swoje agresywne alergeny w całym pomieszczeniu. To prowadzi do tego, że nawet miesiące po całkowitej izolacji kotów z pomieszczeń mieszkalnych, ich "ślady" są nadal obecne. Leczenie objawów alergicznych w kontakcie z kotem również zajmuje wyjątkowo dużo czasu.

Objawy alergii na zwierzęta u dzieci

Kastracja kota prowadzi do znacznego zmniejszenia ryzyka dla dziecka uczulonego. Wynika to z faktu, że wykastrowany osobnik wydziela znacznie mniej patogenów alergicznych.

Podsumujmy! Najprostszym sposobem, aby pozbyć się alergii w grudnichka jest całkowite wyeliminowanie jej kontaktu ze zwierzętami. To całkowicie rozwiązuje problem takich przejawów alergii. Ale nie zapominaj, że w ten sposób pozbawisz dziecko normalnego rozwoju umysłowego i szczęśliwego dzieciństwa.

Jeśli nadal wybierzesz inną ścieżkę i zaczniesz zwierzaka, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnych alergii u noworodków w zwierzętach domowych, należy:

 • pamiętaj, aby wykastrować szczenię lub kotka w wieku ośmiu miesięcy;
 • zawsze używaj specjalnych produktów do pielęgnacji zwierząt domowych (na przykład wypełniaczy do toalet, stworzonych specjalnie dla zwierząt domowych);
 • Nie wkładaj noworodka do snu ze zwierzakiem w tym samym pokoju.W szczególności nie pozwólcie im spać w tym samym łóżku ze zwierzęciem;
 • przeprowadzać regularne czyszczenie na mokro;
 • kąpać zwierzęta specjalnymi szamponami, przynajmniej raz w miesiącu. Konieczne jest też ciągłe czesanie wełny.

Spełniając te proste wymagania, możesz dać dziecku nieograniczone szczęście od pełnego rozwoju i gier ze swoimi ulubionymi czworonożnymi przyjaciółmi!


Powiązane publikacje