ss x
x

Zastosowanie inhalacji od zwykłego przeziębienia do dzieci


Choroba ukochanego dziecka powoduje u każdego normalnego rodzica, niepokój i lęk. A jeśli dziecko jest chore, to podwójnie. Jak nie stracić resztek zdrowego rozsądku i podejść do leczenia dziecka z całą odpowiedzialnością, z taką powszechną chorobą jak przeziębienie?

Przede wszystkim ważne jest, aby rodzice zrozumieli, że nie można pozbyć się choroby w jeden dzień, nawet przy szokującej dawce leków. Dlatego nie ma potrzeby kupowania połowy apteki i co pół godziny, aby wlać okruchy do nosa jakiegoś nowomodnego leku. Leczenie każdej choroby wymaga kompetentnego i zintegrowanego podejścia.


Co może leczyć przeziębienie u dziecka

Pierwszą zasadą w walce z wydzielinami nosa nie jest umożliwienie wyschnięcia błony śluzowej, więc potrzebuje ona ciągłego nawilżania. W tym przypadku można użyć kropli na bazie wody lub soli, kapiąc w ciągu godziny lub dwóch, 2-3 kropli na nozdrze.

Utrzymuj optymalną wilgotność w pokoju dziecięcym, jej poziom powinien wynosić od 50 do 70%. Można to zrobić za pomocą działającego nawilżacza powietrza lub umieścić w pokoju dziecinnym, otworzyć pojemniki z wodą lub umieszczając mokry ręcznik na baterii.

Krople przeciwbakteryjne i przeciwzapalne: Protargol, Siallor, Collargol, zawierają srebro i doskonale radzą sobie z objawami choroby.

Środki zwężające naczynia mogą być stosowane ściśle według zaleceń lekarza, ale nie powinny być nadużywane. 1-2 krople w każdym kanale nosa, przed pójściem spać, aby ułatwić oddychanie, nie wyrządzą krzywdy dziecku, ale nie zapominaj, że ich stosowanie jest nie do przyjęcia przez dłużej niż 3-5 dni.

Kiedy nadszedł czas na wdychanie?

Pod pojęciem inhalacji oznacza wdychanie zimnych lub gorących oparów, różnych leków, w celu ułatwienia i wyeliminowania procesów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Korzyści wdychania z przeziębienia dla dzieci, w porównaniu ze zwykłymi metodami leczenia opisanymi powyżej, od dawna są znane wszystkim doświadczonym matkom. Jak to działa, załóżmy to.

 • Podczas oddychania, pary, zawierającej drobne cząstki leków lub olejków eterycznych i ziołowych mikstur, wnika głęboko w układzie oddechowym i ma korzystny wpływ nie tylko na obszarze nosogardzieli, ale także w gardle i oskrzelach. Dlatego leczenie tą metodą wykazuje skuteczne rezultaty nie tylko w przypadku przeziębienia, ale także w przypadku chorób takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie migdałków, zapalenie migdałków i inne.
 • Ponadto zwilżania śluzówki para terapeutyczny promować skraplania i śluzu przyjmowanie i usuwanie obrzęku z nosogardzieli. W tym przypadku leki przeciwzapalne przenikają do najodleglejszych części nosa, gdzie krople i spray nie mogą wpaść w stan.
 • Wdychanie, bezpieczniejszy sposób leczenia, w porównaniu ze stosowaniem kropli zwężających naczynia i łatwo tolerowany nawet przez dzieci poniżej jednego roku.
 • Substancje lecznicze podczas wdychania, bezpośrednio na obszar zapalenia, nie przechodząc przez długą drogę, przez żołądek i krew.

W przypadku niemowląt leczenie nieżytu nosa drogą inhalacji jest raczej trudne, ale w niektórych przypadkach jest to po prostu konieczne.

Co to są inhalacje i urządzenia dla nich

Najprostszym i najstarszym sposobem postępowania, znanym naszym prababkom, jest oddychanie przez parę. Być może wielu z was pamięta, jak dziecko, matka siedzi na patelni świeżo ugotowane, gorące ziemniaki, przykryty kocem i uczynił go wziąć głęboki oddech.

Ta metoda leczenia jest najbardziej dostępna i prosta. I nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy podgrzać wodę w rondlu. Następnie należy dodać kropelki każdego olejku eterycznego. Apteka "Pinosol", stworzona na bazie mieszaniny różnych olejów, ma również znaczenie dla takiej terapii. Woda do zabiegu nie powinna być zbyt gorąca, jej optymalna temperatura wynosi 40 stopni.

Niestety ta metoda nie jest odpowiednia dla dzieci poniżej jednego roku, ponieważ mało prawdopodobne jest, aby dziecko mogło wytłumaczyć, że należy oddychać nosem.

Aby wykonać procedurę dla niemowlęcia, lekarze zalecają używanie specjalnych urządzeń medycznych, inhalatorów lub nebulizatorów. Zasada ich działania jest podobna i polega na zdolności rozkładania substancji leczniczych na bardzo małe cząstki, tworząc aerozol, który penetruje nawet najodleglejsze części narządów oddechowych i osadza się na nich.

W przypadku inhalacji, nebulizator może stosować tylko preparaty farmaceutyczne i napary ziołowe. Olejki eteryczne i ich roztwory nie mogą być stosowane w nebulizatorach, ponieważ olej rozprasza cząstki, dostaje się do oskrzeli, zatka w nich lumen i może prowadzić do rozwoju zapalenia płuc.Istnieje kilka rodzajów urządzeń, z których udziałem można wykonywać inhalacje:
 • Siatka jest nebulizatorem, najnowszym wynalazkiem wśród podobnych urządzeń jest bardzo drogie i bardzo skuteczne urządzenie. Łatwy w użyciu dzięki kompaktowym rozmiarom. Zasada działania polega na przepuszczaniu substancji leczniczych przez specjalną membranę.
 • Nebulizator kompresora, rozpylić lek za pomocą strumienia powietrza. Nie nadaje się dla niemowląt, z powodu głośnej pracy i dużych rozmiarów.
 • Ultradźwiękowy nebulizator, jest uważany za najbardziej praktyczny w linii podobnych urządzeń. Zawarty w nim lek przekształca się w aerozol za pomocą ultradźwięków. Jego wadą jest to, że nie nadaje się do leczenia antybiotykami i lekami hormonalnymi.

Inny rodzaj podobnego urządzenia medycznego - inhalator parowy, jest tańszy. Zasada terapii opiera się na wdychaniu pary, zasadniczo tej samej patelni z kocem, tylko bardziej wyrafinowane. Niemniej jednak, w przypadku nieżytu nosa, procedury z inhalatorem pary dają najszybsze wyniki.

Bez względu na to, jakie urządzenie wybierze twój rodzic, pamiętaj, że dla łatwości użytkowania dla dziecka, powinno ono zostać uzupełnione maską.

Preparaty do inhalacji

Czy inhalacyjny inhalator parowy lub "metoda babci, używając garnka i koca, możesz i powinieneś używać olejków eterycznych i ziołowych ziół leczniczych.

 • Najczęstsze środki zaradcze to olej eukaliptusowy, mentolowy, jałowcowy, z drzewa herbacianego, jodły, szałwii lub rokitnika.
 • W przypadku przewlekłego i przewlekłego zapalenia wywary pochodzą z liści kwiatów malin i nagietków.
 • Wywar i napary z ziół: rumianek, ziele dziurawca, oregano, pąki sosny i brzozy, matka-i-macocha i inne.
 • Sok Kalanchoe, ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Możesz przygotować rozwiązanie procedur, rozprowadzając dwie łyżki soku w jednym litrze wody.
Inhalator od zwykłego przeziębienia dla dzieci można stosować tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Nebulizator jest używany z produktami farmaceutycznymi lub wodą morską. Wszystkie leki muszą być przepisane przez lekarzy i przed zastosowaniem dla niemowląt, rozcieńczone solą fizjologiczną, w proporcji 1: 3.

 • Interferon w infekcjach wirusowych.
 • Tonzilgon, specjalny lek z ziołami.
 • Chlorophyllipt, skuteczny w zwalczaniu gronkowców, jedna procedura wymaga 3 ml leku i 30 ml chlorku sodu.
 • Borjomi lub Essentuki, przyczyniają się do upłynniania wydzieliny śluzowej i ich wycofania z zatok przynosowych.
 • Miramistine

Wszystkie zabiegi są przeprowadzane 2-3 razy dziennie przez 3 minuty.

Jak zrobić procedurę z przeziębieniem

Pomimo różnicy w inhalatorach, zasada ich działania jest w przybliżeniu taka sama, a podczas terapii konieczne jest spełnienie pewnych warunków:

 • Zabieg zaleca się nie wcześniej niż godzinę - półtorej, po jedzeniu i nie jeść po nim przez godzinę.
 • Wdychaj i wydychaj przez nos.
 • Po zakończeniu terapii zabrania się wychodzić na trzy godziny.
 • Tylko lekarz może przepisać leczenie za pomocą inhalatora, musi poinformować o przygotowaniu, rodzaju urządzenia i częstotliwości sesji.

Zastosowanie inhalacji od zwykłego przeziębienia do dzieci

Przeciwwskazania

Istnieje szereg czynników, w których nie zaleca się stosowania nebulizatora lub inhalatora:

 • Temperatura jest powyżej znaku 37,5 stopnia.
 • Stan zapalny ucha.
 • Obecność grubej, ropnej i krwawej wydzieliny.
 • Słabe naczynia w nosie.

Zabronione wdychanie olejków eterycznych w obecności alergii na dziecko lub astmę oskrzelową.


Powiązane publikacje