ss x
x

Przyczyny luźnego stolca u dziecka


Największą trudnością dla nowo mumii jest odróżnienie zwykłego stolca dziecka od biegunki. Wszakże u niemowląt, z reguły, jest również częsty (do 8 razy dziennie), poza tym również płynny, często o jasnym kolorze.

Przede wszystkim należy obserwować zmianę zapachu - z biegunką staje się ostry. Kał jest znacznie bardziej wodnisty, jasny kolor, często występują śluz, żyły krwi, płatki lub kawałki niestrawionego pokarmu. Należy również zwrócić uwagę na to, jak dziecko idzie do toalety. W przypadku biegunki kał wydostaje się gwałtownie, w małych strumieniach i bardzo często powoduje dyskomfort u dziecka. Zauważając te objawy, musisz natychmiast skontaktować się z pediatrą i nie próbować traktować siebie.

Płynny stolec u niemowląt


Dlaczego u dziecka występuje częsty luźny stolec

Przyczyny, w których występuje rozstrój żołądka, są bardzo duże, uważamy je za pochodzące z tego, jaki kolor i konsystencję odchodów.

Zielony kał może pojawić się z powodu nadmiaru węglowodanów w żywności. Często występuje również po zażyciu antybiotyków i infekcji. Innym powodem, który może być częstym zielonym kałem, jest dysbioza. Ta choroba dotyka dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Interesujące jest to, że zagraniczni pediatrzy nie używają tego terminu, nie licząc dysbakteriozy jako niezależnej choroby.

Częste stolce w kolorze żółtym ostrzegają przed każdą chorobą przewodu pokarmowego lub wątroby. W przypadku skazy może wystąpić pojawienie się kału z pianą.

Jeśli oprócz biegunki występują również czerwone plamy na ciele, przyczyną jest streptodermia. W takim przypadku wymagana jest konsultacja z dermatologiem.

Podczas przełączania na mieszaninę mogą wystąpić częste odchody koloru białego. Najprawdopodobniej będziesz potrzebować specjalistycznej konsultacji i zmiany żywności dla niemowląt. Kolejnym powodem malowania w bardzo jasnym odcieniu jest nadmiar wapnia i węglowodanów. Nie należy przeoczyć tej chwili, ponieważ częsty lekki kał jest sygnałem poważniejszych chorób: zapalenia wątroby, infekcji rotawirusem.

Podczas jedzenia pokarmów bogatych w żelazo może wystąpić czarny stolec. Zasadniczo nie stanowi zagrożenia i nie musisz nic robić. Jednak w niektórych przypadkach należy go traktować z najwyższą uwagą.

Przyczyną czarnego stolca może być połknięta bateria. Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli kał przybiera za każdym razem ciemniejszy, nie ustępuje w ciągu jednego dnia, pojawia się śluz i metaliczny zapach.

Biegunka ma również miejsce, gdy:

  1. Ostre infekcje jelitowe;
  2. Nieprawidłowe odżywianie, spożywanie zbyt ciężkiego jedzenia i przejście na mieszane jedzenie;
  3. Wpływ czynników zewnętrznych (ciepło, ząbkowanie, odrzucenie piersi osobno lub łącznie może powodować zaburzenia jelitowe)

iStock_000017687419Duża


Co powinno ostrzec rodziców

Wraz ze zmianą koloru na jasną, zieloną lub nawet czarną zmienia się także konsystencja zawartości garnka, a często pojawia się śluz. To, przede wszystkim, wskazuje na jakiekolwiek problemy z jelitami: dysbioza, infekcja. Ponadto może pojawić się śluz, jeśli dziecko choruje na zapalenie oskrzeli lub przeziębienie. W takim przypadku pada ono na połknięcie plwociny.

Matki karmiące powinny mieć świadomość, że śluz pojawia się w wyniku alergii, a dostosowanie diety i wyeliminowanie alergenów będzie wymagane. Prawdopodobnie konieczne będzie sprawdzenie mleka w celu uzyskania sterylności.

Wodne stolce o jasnym kolorze powinny natychmiast ostrzec rodziców. Przyczyną takiego zaburzenia może być wchłanianie wirusów i niebezpiecznych bakterii do organizmu dziecka.

Cal z ropą, krwią, zieloną impregnacją niestrawionej żywności jest najbardziej niepokojącym sygnałem. Oznacza to, że złośliwy wirus dostał się już do komórki i działa na nią w sposób destrukcyjny.

W żadnym przypadku nie powinieneś próbować traktować swojego dziecka samodzielnie. Takie objawy często występują u dyzenterii i nie można ich uniknąć bez pomocy specjalistów.

Jak leczyć luźne stolce u dziecka

Leczenie przez lekarza przeprowadza się dopiero po niezbędnych badaniach. Być może będziesz musiał zażywać leki.

Jeśli biegunka nie jest spowodowana chorobą zakaźną, często pediatra wyznacza absorbenty absorbentów - aktywowany węgiel drzewny, Smektu, Enterosgel.Ponadto zalecana jest specjalna dieta, herbata rumiankowa, roztwór soli "Regidron", "Espumizan", wywary ryżowe, "Papaverin".

Zaczynając od leczenia biegunki u dziecka, należy upewnić się, że spożywa wystarczającą ilość płynu. W żadnym wypadku nie należy poddawać się odwodnieniu. Uwaga, proszę! Jeśli niemowlęta mają zapadnięty ciemięczłowiek, zapadnięte oczy, suche usta i usta, nie możesz się wahać przez minutę i pilnie wezwać karetkę!

Aby dowiedzieć się, czy dziecko ma wystarczającą ilość płynów, obserwuj oddawanie moczu. Możesz pić kompoty, herbatę ziołową (rumianek), mors, kissel, przegotowaną wodę lub minerał bez gazu.

laringit_u_grudnichkov_1-500x288

Jeśli po wizycie u lekarza pacjent może otrzymać leczenie w domu, należy postępować zgodnie z zaleceniami.

Dzieci karmiące piersią powinny anulować swoją przynętę. Aby ponownie wprowadzić go w diecie powinny być stopniowo na trzeci dzień z owsianki na wodzie, a następnie można dodać przeciery warzywne. Zwykła dieta powinna zostać przywrócona dopiero za tydzień.

Małe dzieci w wieku poniżej trzech lat muszą być karmione częściej, ale w małych porcjach, to samo dotyczy starszych dzieci, preferuje się owsiankę na wodzie, lekkie zupy.

Czego nie można zrobić w leczeniu

Prowadzenie leczenia płynnego stolca jest surowo zabronione:
  • Przygotuj roztwór manganu do podawania doustnego.
  • Aby zażywać enzymy (festal), tylko nasilą biegunkę.
  • Ogranicz spożycie wody, z obawy przed wymiotami. Możesz pić tylko wodę i "Regidron", "Toast" i sól fizjologiczną.
  • Niezależnie przerwać leczenie przed terminem.

Środki zapobiegawcze

Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny osobistej, myć ręce przed jedzeniem i dokładnie myć owoce i warzywa. Aby monitorować żywność, z której korzysta dziecko, powinna być nie tylko zrównoważona, ale także jakościowa. Nie pić z wodą, jak to jest rozcieńczony w soku żołądkowego, która zapobiega trawieniu i eliminacji niepożądanych drobnoustrojów. Ostrożnie weź recepcję antybiotyków. Z reguły podczas leczenia takich leków lekarze przepisują "Linex" lub jego analogi, aby utrzymać mikroflorę jelitową.

Bez względu na to, jak rodzice starają się chronić swoje dziecko, często występują nieprzewidziane sytuacje i jeśli Twoje dziecko ma płynny stolec, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i zasugerować porady,przeprowadzenie wszelkich niezbędnych środków zapobiegawczych w celu uniknięcia powtarzających się przypadków.


Powiązane publikacje