ss x
x

Przyczyny zielonego stolca noworodka

W wieku 1 roku dziecko rośnie i rozwija się intensywnie, zmiany zachodzą prawie codziennie. A nowo-mama martwi się nawet najmniejszymi zmianami zachodzącymi z jej dzieckiem. Dba ona nie tylko o to, jak je, czy śpi, ale jak i dlaczego płacze, i jak się zachowuje. Co decyduje o kolorze kału dziecka w wieku 2 miesięcy? Czy warto się tym martwić? I co należy zrobić?


kał

Kał niemowlęcy - norma dla dzieci 2 miesiące

Krzesło dziecka w tym wieku jest nieforemne i bzdurne. Może być płynny, ponieważ miękisz dostaje mleko nie jest wystarczająco dużo tłuszczu. Kał jest zabarwiony w zależności od pożywienia, które dziecko przyjmuje i może być jasnobrązowy lub ciemnobrązowy z domieszką zieleni. Aż do 8 miesiąca, domieszkę zieleni można wytłumaczyć pigmentacją bilirubiną (pigmentem żółciowym). W kale mogą znajdować się małe grudki zsiadłego mleka i trochę śluzu. Jest to uważane za wariant normy.

Przyczyny "zazielenienia" odchodów dziecka

Dlaczego dziecko ma zielone krzesło? Etiologia zmian w cieniu kału jest różnorodna, od naturalnego do patologicznego:

 • związane z odżywianiem;
 • ząbkowanie;
 • dysbioza;
 • reakcje alergiczne, w tym reakcja na białka mleka i laktozę;
 • infekcje jelitowe;
 • ARVI;
 • reakcja na szczepienia i terapię antybiotykową.

Wpływ żywienia należy rozpatrywać osobno. Patologiczny samego powodu, pomimo ich różnorodności, mają wspólny mianownik - dotyczy dziecka, jego płacz i regularny sen zakłóceń. W niektórych przypadkach, zmiana koloru stolca towarzyszy wzrost temperatury ciała do gorączkowych cyfr i naruszenie czynności oddechowych. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

stafilokok

Dysbacteriosis lub dysbioza - jedna z najczęstszych diagnoz u dzieci w wieku 2 miesięcy. Oprócz zmiany koloru kału, dysbioza towarzyszy zaparcie / biegunka, zwiększona niedomykalność, niepokój i zaburzenia snu. Jedną z przyczyn rozwoju dysbiozy u dziecka jest leczenie antybiotykami.

Reakcja alergiczna, jak nie jest rzadkim zjawiskiem, wiąże się z błędami w diecie matki z karmieniem piersią i nadmierną reakcją organizmu na składniki mieszaniny substancji, ze sztucznym karmieniem.Pojawia się jako biegunka zielonego odcienia, niepokoju, w niektórych przypadkach stanu podgorączkowego i objawów skórnych (ekstyza, wykwity krostkowe, egzema).

Niewydolność laktazy jest chorobą dziedziczną, której symptomatycznymi objawami są biegunka o zielonej barwie, niepokój okruchów i objawy skórne (parch mleko, wysypki wypryskowe itp.).

Infekcje jelitowe są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci w tym wieku. Z biegunką i ostrym wzrostem wypróżnień, z pienistymi ekskrementami zielonego lub czarnego zabarwienia z domieszką krwi, wzrostem temperatury ciała, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Infekcjom oddechowym, ząbkowaniu, szczepieniom mogą towarzyszyć zaburzenia jelitowe i "zazielenienie" stolca. W tym nie ma nic niebezpiecznego, a z czasem objaw mija bez interwencji medycznej.

Ważne! Jeśli zmienisz kolor stolca, zmartwisz się i zwiększysz temperaturę ciała dziecka, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W tym wieku choroby zakaźne mogą być bardzo niebezpieczne.Mleko matki i jego wpływ na kolor kału

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, odbarwienie i jakość kału zależy od:

 • jedzenie, jedzone przez matkę;
 • jakość mleka i rodzaj mleka, jakie dziecko ssie (im bliżej jest mniej tłusta część, tłuszczowe mleko dziecka wysysa pierś do końca).

Ważne! W cieniu kału okruchy wpływają na barwę jedzenia spożywanego przez mamę. Warzywa i owoce (sałata, warzywa, jabłka, brokuły, szpinak itp.), Które mają zielonkawy kolor, nadają kałom kolor ciemnozielony, a czasami całkiem jasny. To normalne.

Jeśli dziecko jest leniwe i do końca wysysa pierś, dostaje zubożony produkt, dzięki czemu jego stolec staje się bardziej płynny i nadaje mu zielonkawy kolor. To tłuszcze sprawiają, że kał jest brązowy. Zielony odcień i ciekły kał - to nie jest niebezpieczne, ale lepiej przyzwyczaić okruchy do ssania jednej piersi do jednego karmienia (z wystarczającą laktacją).Mieszanina i jej wpływ na kolor kału

W przypadku sztucznego karmienia stolec zazwyczaj zmienia swój kolor przy zmianie z jednej mieszaniny na drugą. Jasnozielone stolce mogą mieć wysoką zawartość żelaza w masie mieszanki. Jeśli matka obawia się koloru kału, możesz zmienić mieszankę na dziecko. I spójrz na wynik.Po prostu rób to dobrze, płynnie przez 1-2 tygodnie, przenosząc dziecko do innego jedzenia.

dziecko je

Zielona domieszka w kale - czas się martwić

Dlaczego dwumiesięczne dziecko ma zielone krzesło? Tylko wykwalifikowany technik może odpowiedzieć na to pytanie. W większości przypadków nie ma powodu do niepokoju, ale zawsze należy dzwonić do lekarza, jeśli występują następujące objawy:

 • zmiana zapachu kału (gnilny lub wyraźny kwasowy);
 • istnieje domieszka krwi w kale;
 • występuje spadek masy ciała dziecka;
 • podwyższa temperaturę ciała do gorączkowych cyfr (od 38oC);
 • zaburzać zaburzenia snu i płaczliwość;
 • występują wysypki skórne;
 • dziecko często pluje w większą objętość niż zwykle.

W dzieciństwie głównymi oznakami rozwoju patologicznego procesu w ciele dziecka są jego letarg, zły nastrój, sen, utrata masy ciała i gorączka. W takim przypadku działania rodziców powinny być natychmiastowe. Jeśli okruchy wszystko w porządku, ale jego kału, moczu lub innych zjawisk, których dotyczy rodzice powinni rutynowo konsultować się z lekarzem. Nie ma w tym nic wstydliwego ani haniebnego.


Powiązane publikacje