ss x
x

Przyczyny śluzu w stolcu miękiszu


Każda matka martwi się o zdrowie swojego dziecka i uważnie śledzi jego stan. Częstym wskaźnikiem dobrego samopoczucia jest krzesło dziecka. Płynny stolec nie jest rzadkim objawem zaburzeń trawienia zarówno u dziecka, jak iu starszego dziecka.

Pieniste odchody u dziecka

Nie zawsze płynne stolce i boczne wtrącenia są oznakami choroby. Jelito jest błona śluzowa chroniące przed szkodliwym działaniem komórek kubkowych, uwalniając śluzu. Zwykle nie jest widoczny po zmieszaniu z kałem. Masa kałowa ze śluzem świadczy o podrażnieniu jelita, a jego masywny wygląd może powodować wiele czynników.

Normy i przyczyny zmian stolca

Aby zrozumieć, czy są zmiany, trzeba oczywiście znać stan kału noworodka w normie. Podczas pierwszych dni życia istnieje alokacja smółki - tar kolorze stolca z zielonkawym odcieniem, jak podkreślono, który odebrał dziecko w łonie matki lub podczas porodu produktów ubocznych. Po kilku dniach kolor zmienia się na jasnożółty z bzdurną konsystencją i pozostaje taki przez cały okres karmienia piersią.

Rodzaje śluzu
  • niepomalowane
  • żółty lub zielony
  • z żyłami krwi

Każdy z tych gatunków wskazuje na różne nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym. Pojawienie się niepomalowanego, przezroczystego śluzu wskazuje na katarowe procesy zapalne w jelicie. Barwienie w kolorze żółtym lub zielonym - znak ropnej lub bakteryjnej zapalenia. Wtrącenia do żył krwi lub różowego śluzu będą wskazywać na uszkodzenie błony jelitowej.

Przyczyny pojawienia się

Różnorodność przyczyn wynika z niedojrzałości układu enzymatycznego u dziecka, często banalnego smrodu, przy masowym połykaniu, może powodować widoczny śluz w kale dziecka. Ale nie zawsze powolny stolec ze śluzem jest tak nieszkodliwy.

  1. Głównym czynnikiem jest infekcja jelit. Różna etiologia choroby wpływa na objawy i stan stolca. W przypadku infekcji bakteryjnej śluz staje się ropny.Najczęstsze choroby to dyzenteria, salmonelloza i gronkowcowe zakażenie gronkowcem. Płynny stolec zazwyczaj łączy się ze wzrostem temperatury i bólem brzucha.
  2. Wirusowe i grzybicze uszkodzenia. Szlam jest zwykle lekki, możliwe są białe inkluzje. Stołek jest częstym, szybkim narastaniem odwodnienia.
  3. Pasożyty - większość inwazji pasożytniczych niszczy integralność błony śluzowej. Mogą być żyły krwi.
  4. Choroby autoimmunologiczne - w takich procesach zachodzi z powodu uszkodzenia ścian jelit przez własne kompleksy immunologiczne. Oprócz śluzu, krwi i ropy, ból dodaje się do lokalizacji dotkniętego obszaru.
  5. Dysbakterioza - na tle leczenia antybiotykami u dziecka występuje naruszenie równowagi pomiędzy bakteriami "pożytecznymi" i "szkodliwymi", które kolonizują jelita. Lactobacillus jest zastąpiony przez E. coli, Clostridia i inne mikroorganizmy. Nastąpiło naruszenie wchłaniania i trawienia, w odchodach znajdują się kawałki niestrawionego pokarmu. Objawy towarzyszące - obrzęk, ból, utrata apetytu.
  6. Wprowadzenie uzupełniających się pokarmów - dziecko ze zmianą nawyków może jeść kał ze śluzem. Tak więc obciążenie układu trawiennego jest zbyt duże i albo wprowadzenie uzupełniających pokarmów było zbyt wcześnie, albo ich ilość jest trudna do przyswojenia.
  7. Zapalenie trzustki - wrodzone lub nabyte patologie trzustki prowadzą do zaburzeń trawiennych. Wytworzone enzymy gruczołu podrażniają ścianę jelita, po czym pojawia się stolec ze śluzem.

Z jakiegoś powodu łatwiej jest leczyć i dostosowywać stan dziecka. Ale nie możesz w żaden sposób traktować dziecka w jakikolwiek sposób.

k

Jeśli podejrzewasz dziecko o którymkolwiek z objawów choroby, nie stosuj samoleczenia. Adres do lekarza-pediatry, który potrafi prawidłowo zdiagnozować, przeprowadzić diagnostykę laboratoryjną i wyznaczyć odpowiednie leczenie.

Cechy niemowlęctwa

U noworodka jelita przy porodzie są jałowe. Siew pojawia się wraz z nadejściem siary. Im wcześniej dostawa nastąpi po dostarczeniu, tym bardziej prawdopodobne jest kolonizacja "dobrych" bakterii. W okresie przejściowym, kiedy dochodzi do kolonizacji jelita pałeczkami mlekowymi za pomocą mleka matki, może pojawić się kał ze śluzem. Ten stan trwa nie więcej niż trzy tygodnie.

Często niedobór enzymatyczny jest zmianą kału dziecka. Niedobór laktozy jest najważniejszy. W tym przypadku trawienie cukrów mlecznych jest trudne. Ponadto, śluz w odchodach ujawnia celiakię (zaburzone przetwarzanie glutenu).

Istnieją jednak niepokojące objawy, w których należy skontaktować się ze specjalistą. Wymioty fontanny po jedzeniu, silny ból brzucha i niepokój dziecka, częste luźne stolce, masa po stolcu to skrzepy śluzu, z ropą i krwią. Takie objawy mogą być konsekwencją inwazji jelitowej i pilnie potrzebują pilnej pomocy.


Diagnoza i leczenie

Konwencjonalna analiza stolca pomoże w diagnozowaniu choroby. Pozwoli to określić wskaźniki "ukryte" - jaja robaków, włókna, ukrytą krew. Program coprogram ujawni dotkliwość zakłóceń w pracy przewodu pokarmowego.

rebenok-plachet

Analiza dla dysbioza - prowadzi rejestr korzystnych i patogennych bakterii w stosunku do normy.

Posiew bakteryjny - jeśli podejrzewa się zakażenie. Pozwoli to na poznanie etiologii choroby.

Każda choroba z powyższych przyczyn ma swój własny algorytm leczenia. Ale są ogólne zalecenia, które pomogą dziecku, zanim przyjdzie lekarz.

Płynny, częsty stolec powoduje odwodnienie organizmu. Picie dużej ilości wody pomoże rozwiązać problem odwodnienia. Aby podać następujące kompoty z suszonych owoców, herbat. Nie używaj soków owocowych, zwiększają wydzielanie enzymów, dodatkowo drażniąc jelito.

Nawet "nieszkodliwe" przepisy medycyny ludowej nie powinny być stosowane bez zgody lekarza. Terapia za pomocą środków ludowych nie powinna zastępować mianowania lekarza, ale służy jedynie jako pomocniczy składnik.

Uwaga, po wprowadzeniu którego produkt pojawił się kał ze śluzem, również, przy naturalnym karmieniu, rozważ zmiany we własnej diecie.


Powiązane publikacje