ss x
x

Przyczyny zaburzeń stolca u 3-miesięcznego dziecka


Zainteresowanie matki napełnianiem pieluch swoich dzieci często wywołuje śmiech u innych. W rzeczywistości, ta obawa jest zasadna. Po tym wszystkim, dziecko produktów życiowych jest dobrym wskaźnikiem jego zdrowia. Ilość okruchów odchody nie ma znaczenia, czy jest to w tym samym czasie zyskuje prawidłową masę ciała i nie przeszkadza. Ale kolor krzesła i jego konsystencja są ważnymi aspektami, na które matki powinny zwracać szczególną uwagę!


Co powinienem zrobić, jeśli moje dziecko ma zielone krzesło?

Przede wszystkim nie panikuj od razu! Po 3 miesiącach ciała aktywnego rozwoju jelita i jego mikroflory. Pojawienie się śluzu, ziaren lub zielonego koloru nie jest powodem do niepokoju.

Zapobieganie zielonemu stolcu u noworodka

Kalorie koloru zielonego mogą pojawić się w dziecku w następujących przypadkach:

  • Indywidualne cechy przewodu żołądkowo-jelitowego. Dojrzałości fizjologicznej przewodu pokarmowego trzymiesięcznego niemowlęcia jest normą. Najważniejsze jest, aby dziecko dobrze przytyło, a krzesło wróci do normy.
  • "Głodne krzesło". Proces ten jest spowodowany niedożywieniem piersią dziecka z powodu braku mleka od matki, słabą przywiązania, jak również cech sutka (piersi mocno, płaskie lub odwrócone sutki). W tym przypadku podawanie okruchów tylko "z przodu" mleka, co prowadzi do głodu i pojawienia się odchodów w kolorze zielonym.
  • Utlenianie kału za pomocą tlenu. Jeśli proces defekacji nastąpił jakiś czas temu, produkty życiowej aktywności dziecka mogły po prostu zmienić jego kolor w wyniku reakcji z tlenem.
  • Letnia kolorystyka krzesła. W wieku trzech miesięcy dziecko może reagować z zielonymi odchodami na racje matki karmiącej, która spożywa dużą ilość owoców, warzyw i zieleni. W tym przypadku nic niebezpiecznego.
  • Infekcje jelitowe. W przypadku przedłużonego uwalniania stolca zieleni, towarzyszy gorączka, wymioty, niepokój lub ospałość, można mówić o pojawieniu się infekcji jelit. Powinien on być natychmiast poddany badaniu u pediatry rejonowego.

Kiedy w miękiszu pojawia się zielone krzesło, nie powinieneś działać sam, ponieważ przyjmowanie wszelkiego rodzaju narkotyków według własnego uznania może zaszkodzić dziecku. Starając się „normalizować” mikroflorę jelitową trzymiesięcznym dzieckiem, wiele matek tylko utrudniają naturalny rozwój i normalizację jej przewodzie pokarmowym. Leczenie wodą, "Espumizan", "Smecta" lub podobnymi lekami bez wizyty u lekarza może być inwazją na fizjologiczny proces kolonizacji jelita dziecka z niezbędną mikroflorą i normalizacją enzymów.

Normalny stolec u dziecka w wieku 3 miesięcy

Wiele matek zadaje sobie pytania: "Co powinno być normalnym krzesłem w tym wieku?", "Co by było, gdyby stało się zielone?", "Dlaczego to się stało mojemu dziecku?". Spróbujmy odpowiedzieć na wszystkie te trudne pytania.

Każda osoba ma swoją unikalną mikroflorę jelitową. To samo dotyczy dzieci w wieku trzech miesięcy. Dla kogoś normalnego liczba wypróżnień jest liczbą 5-10, a ktoś norma - tylko 1 raz w ciągu kilku dni! Ilość i jakość stolca również znacznie się od siebie różnią. Każde dziecko jest wyjątkowe i nie powinno być zaniepokojone, jeśli twoje dziecko nie pasuje do ogólnych statystyk. Głównymi wskaźnikami jego zdrowia są dobre zdrowie i normalny przyrost wagi.

b2ap3_large_uhod-grudnichok

W takim przypadku konieczne jest podjęcie pilnych działań?

Zapamiętaj niezmienną zasadę! W przypadku gdy dziecko zostało krzesło koloru zielonego, wymioty, gorączka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub odwiedzić go w spokoju. Objawy te są objawami infekcji jelitowej, co oznacza, że ​​dziecko potrzebuje profesjonalnej pomocy. Samo leczenie w takich przypadkach jest wyjątkowo niebezpieczne i może prowadzić do szybkiego odwodnienia 3-miesięcznego dziecka.

Infekcje są dość powszechne u dzieci w tym wieku. Najbardziej opiekuńczy i czysty rodzice nie są w stanie chronić swojego dziecka przed pojawieniem się i rozwojem takiej choroby. Chodzi o cechy funkcji ochronnych przewodu pokarmowego, które nie zostały jeszcze w pełni ukształtowane. Nieszkodliwe dla dorosłych, bakterie mogą powodować poważne procesy zapalne u dzieci.


Jak pomóc w objawach infekcji?

W przypadku wykrycia takich niebezpiecznych sygnałów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem rejonowym.I czekając na jego przybycie, spróbuj pomóc swojemu dziecku i polepsz jego kondycję. Pierwszym krokiem jest zapobieganie odwodnieniu organizmu dziecka. Aby to zrobić, musi wypełnić utratę płynu, która występuje w stolcu lub wymiotach. Upewnij się, że Twoje dziecko małe porcje roztworów soli ( „Oral”, „Regidron”), które muszą być wstępnie zarezerwowane w każdej aptece, na wszelki wypadek. „Enterodez” sole addycyjne obejmuje również węgiel aktywowany, który adsorbuje toksyny w przewodzie żołądkowo-jelitowym, ale jej użycie jest znacznie bardziej użyteczne. W przypadku infekcji jelitowej dziecko pije wyjątkowo niechętnie, ale konieczne jest jego wypicie. Najważniejsze to nie dawać mu dużych porcji płynu, które mogą wywoływać odruch wymiotny.

Używanie czystej wody jest niepożądane! Dlaczego? Ona nie nadrobi niedoboru soli w jelitach i lepiej jest mieć specjalnie przepisane leki w domowej apteczce.

Czy w tym okresie warto karmić okruchy? Oczywiście, że warto! Ale dieta powinna być nieco zmniejszona w porównaniu do codziennego. W tym przypadku konieczne jest karmienie według tego samego schematu co woda. Stopniowo, ale często. Jeśli Twoje dziecko jest karmione piersią, nie ma dla niego lepszego jedzenia. Kontynuuj odważnie nakarm go swoją piersią. W takich sytuacjach lepiej jest karmić sztuczne zwierzęta specjalnymi fermentowanymi produktami mlecznymi.

Przytul dziecko i przyłóż mu je. Twoje ciepło jest dla niego najlepszym środkiem przeciwbólowym! Możesz również zrobić mu lekki masaż brzucha. Aby to zrobić, przesuwaj go w prawo o 2-3 minuty. Możesz także przekręcić nogi dziecka w stylu "roweru", oczerniając go w temblaku. Nie musisz robić nic więcej, dopóki nie przybędzie twój lekarz rejonowy.

Nie podawaj dziecku przed lekarzem jakichkolwiek antybiotyków! Niektóre z nich są wyjątkowo przeciwwskazane dla dzieci w tak młodym wieku i mogą powodować nieodwracalne szkody dla ich zdrowia.

j

Zapobieganie zielonym odchodom

Na co powinienem zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnego zielonego stolca? Matki karmiące powinny uważać na swoją dietę. Możesz o tym porozmawiać z lekarzem. Zwróć uwagę na reakcję dziecka na zmiany w diecie. Pożądane jest, abyś miał specjalny dziennik, w którym poprawisz "zgodność" pokarmową z twoim dzieckiem. W tym samym dzienniku będzie można nieco później przedstawić wyniki jego reakcji na przynętę. Ta sama zasada dotyczy matek dzieci karmionych sztucznym pokarmem. Niektóre mieszanki są idealne dla Twojego dziecka, a dla niektórych reaguje pieluchą z zielonym nadzieniem.

Zwróć też szczególną uwagę na czystość naczyń, które są używane do karmienia. Nie wystarczy po prostu gotować butelki, trzeba więcej i usunąć z niej resztki wilgoci, które następnie będą mogli mnożyć bakterie.

Nie lizuj smoczków ani łyżeczek dla dzieci. Bakterie żyjące w jamie ustnej mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka. Przydatne do spłukać wodą lub smoczka nie myć go w ogóle niż lizać i traktować swoje bakterie dziecka.

Masz dość cierpliwości! Kiedy dorasta, brzuszek miękiszu staje się silniejszy i już mu nie przeszkadza. I pamiętaj o głównej zasadzie! Nie leczyj się!


Powiązane publikacje