ss x
x

Dlaczego dziecko ma biały smark


Normalnie błona śluzowa osoby, zarówno dorosłej jak i dziecka, wytwarza pewną ilość przezroczystego śluzu. Przezroczysty śluz ma właściwości antybakteryjne, pełni zarówno biochemiczne, jak i mechaniczne funkcje ochronne błony śluzowej nosa.

W przypadku niektórych chorób wzrasta produkcja śluzu, pogrubia on ze względu na wzrost składnika białkowego śluzu, mucyny i zmianę koloru z białego na izhelka-zielony, w zależności od patologii. Stan taki jest ochronną reakcją organizmu dziecka na niekorzystne czynniki środowiskowe.


Rodzaje białego wypływu z nosa

Przeźroczysty zdejmowany z nosa u noworodka nie jest patologią, lecz mechanizmem adaptacji do nowych warunków środowiskowych dla niego. Ale żeby ustalić, czy to jest tylko lekarz. Biały oderwany od nosa pierś, zwłaszcza u noworodka, powinien z pewnością przeszkadzać rodzicom, ale jego pojawienie się nie oznacza, że ​​twoje dziecko będzie potrzebowało poważnych leków. Przede wszystkim musimy zrozumieć jakość śluzu i przyczyny zmiany jego konsystencji, ilości i koloru.

Przezroczysty, a zwłaszcza biały smark u dziecka może być oznaką wyzdrowienia i pojawienia się patologicznego procesu.

W każdym razie zwiększone wydzielanie śluzu powoduje trudności w oddychaniu i łagodny niedobór tlenu, szczególnie u niemowląt. I może mu towarzyszyć niepokój, utrata apetytu, rozwój bólów głowy i zaburzenia snu.

Odłączany od nosa dziecka może być konsystencją płynną (przeźroczysty smark), co jest najczęściej konsekwencją rozwoju ostrej infekcji wirusowej. Może być białawym gęstym smarem - często taka konsystencja wskazuje na rozwój reakcji alergicznej. Lub jest to biała spieniona wydzielina, jako przejaw zaniedbanej patologii ENT.

Przyczyny przebarwienia jamy nosowej

Przyczyny zmiany koloru śluzu nosowego i nabycie jego białego koloru mogą służyć jako:

  1. Warunki klimatyczne lub warunki życia - przesuszone powietrze, ciężki pył. Ciało, próbując walczyć, zaczyna się rozwijać więcej substancji śluzowych, a zbyt suche powietrze, prowadzi do wysuszenia błony śluzowej, aw konsekwencji do pojawienia się grubego smrodu. Zwłaszcza wpływ warunków pokojowych silnie na noworodka.
  2. Alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa długiego przebiegu często towarzyszy ciężkie przekrwienie błony śluzowej nosa i wydzielanie śluzu. Na początku wydania są przezroczyste, w niewielkiej ilości, a następnie kolor może się zmienić po dołączeniu infekcji. W przypadku takiego zapalenia błony śluzowej nosa charakterystyczna jest sezonowość.
  3. Ostre infekcje wirusowe, w tym odrę, ospę wietrzną i różyczkę, mogą towarzyszyć fenomenom nieżytu nosa. Na początku są obfite i przejrzyste smarki. Następnie, jeśli leczenie jest niewłaściwe, przedwczesne lub niepełne, zapalenie błony śluzowej nosa może przybrać formę przewlekłą lub można dołączyć wtórną infekcję bakteryjną i zmienić kolor i konsystencję śluzu.
  4. Patologie zakaźne (CMV i mononukleoza) nie są tak powszechne jak ARVI, ale mogą również towarzyszyć zjawiska nieżytu nosa i białe oddzielone od przewodów nosowych.
  5. Na etapie wyzdrowienia po chorobie układu oddechowego przez kilka dni można zaobserwować białe i gęste zrzuty, które wystąpią wraz z innymi zjawiskami patologicznymi.
  6. Próchnica, jak to nie jest dziwne, może wywołać proces zapalny w zatokach nosa. Zwykle dzieje się tak z próchnicą zębów górnych, osłabieniem odporności i przenikaniem czynnika zakaźnego do błony śluzowej nosa.
  7. Początkowemu etapowi zapalenia zatok nosowych - zapaleniu zatok (zapaleniu zatok czołowych, zapaleniu zatok szczękowych) może towarzyszyć białe wydzielanie - są to grube smarki o nieprzyjemnym zapachu, które następnie nabrają specyficznego żółtego koloru.
  8. Patologia przegrody nosowej (skrzywienie).
  9. Polipozy.
  10. Adenoiditis.Leczenie patologicznej wydzieliny z nosa

Jakiekolwiek przyczyny są spowodowane przez zapalenie błony śluzowej nosa, zestaw niespecyficznych środków powinien obejmować utrzymywanie komfortowych warunków w pomieszczeniu, regularne czyszczenie na mokro, nawilżanie powietrza (jeśli to konieczne), usuwanie kurzu, w tym miękkich mebli i zasłon.

Jeśli występuje gęsty i biały wyciek związany z nieprawidłowym trybem życia noworodka, długotrwałe narażenie go w pomieszczeniu ze stęchłym, zakurzonym lub przegrzanym powietrzem. Leczenie za pomocą specjalnych środków nie jest konieczne. W niektórych przypadkach wystarczy zmienić reżim. Nawet chore dziecko z katarem zaleca się chodzić (jeśli temperatura ciała mieści się w normalnych granicach), ponieważ potrzebuje czystego i świeżego powietrza. Wyjątkiem jest alergiczny nieżyt nosa, w którym chodzenie może pogorszyć sytuację.

Określić przyczynę przeziębienia noworodków lub niemowląt, a konieczność przebywania na świeżym powietrzu może mieć tylko wykwalifikowany lekarz (pediatra i otolaryngolog). Musi także ustalić, jakie leki i jak leczyć dziecko.

Jeśli alokacja jest spowodowana przez innych, nie tak prosto jak przyczyny, które trzeba naprawić, to trzeba najpierw leczyć przyczynę. W przypadku reakcji alergicznej można przepisać leki przeciwhistaminowe i dostosowanie diety (matki karmiące lub niemowlęta). W leczeniu bakteryjnej patologii ENT - antybiotyki, w celu zapewnienia powrotu do zdrowia po chorobie wirusowej - środki przeciwwirusowe i immunostymulatory (modulatory).

Dlaczego dziecko ma biały smark

Ważną rolą w leczeniu przeziębienia jest rozcieńczanie śluzu za pomocą roztworów soli (mycie nosa) i spetspreev. Dla noworodka lub dziecka lepiej jest kupić lek na chemik, niż samemu przygotować roztwór.

Następnie, w zależności od choroby, można przepisać skurcz naczyń krwionośnych, przeciwbakteryjne, przeciwhistaminowe lub leki homeopatyczne. Możliwe jest leczenie kataru nawet kroplami hormonalnymi.

Następnym etapem jest zastosowanie fizjoterapii (UV, elektroforezy i innych środków), w domu można ją rozgrzać suchym ciepłem (jaja, torby z solą i mandżurą).


Powiązane publikacje