ss x
x

Dlaczego dziecko ma alergię na antybiotyki


Obecnie alergia na antybiotyki występuje u wielu dzieci przed pierwszym rokiem życia. Jest to globalny problem, który ogarnął cały świat i kontynuuje jego ofensywę. Rosnąca liczba dzieci, którzy widzieli manifestacji alergii na antybiotyki, przyjść do szpitala do swojego lekarza podstawowej opieki pediatry lub dostarczonych karetek do lokalnej przychodni.

Dlaczego dziecko ma alergię na antybiotyki

Stosowanie antybiotyków jest niezbędne, aby pomóc dziecku w radzeniu sobie z chorobą, ale często prowadzi do zupełnie przeciwnych rezultatów. Niebezpieczeństwo tego rodzaju alergii jest niebezpieczne dla ich wpływu na narządy wewnętrzne oraz możliwość poważnych form dziecka reakcji organizmu dziecka jak anafilaksji, atak astmy i ottok obrzęku naczynioruchowego.

Główne objawy reakcji alergicznej na antybiotyki są pokrzywka, katar, zapalenie spojówek, świąd i pieczenie dziecka powierzchnię skóry. Zdjęcie pokazuje reakcje alergiczne, które można zobaczyć na skórze dziecka, które zachorowało na tę chorobę.

Rozpoznanie alergii na antybiotyki

Na tle nadużywania antybiotyków może być „pseudo-alergia”, które mogą być mylone z doświadczenia prawdziwej uczuleni na te leki. Jednak obecny specjalista nie utrudni rozpoznania takiego stanu organizmu dziecka, po dokładnym przestudiowaniu wszystkich objawów i charakteru przebiegu alergii. "Pseudoalergii" zwykle towarzyszą objawy, takie jak zawroty głowy i bóle głowy, a także niestrawność i wysokie ciśnienie krwi.

Należy szczególnie uważać na przestrzeganie harmonogramu i dawkowania antybiotyków, które lekarz pediatra wyznaczył do leczenia Twojego dziecka. Przekroczenie dawki rozkład odchylenia od recepcji lub niezależnego stosowania antybiotyków może prowadzić do nieodwracalnych skutków dla organizmu jako kruchego dziecka.

Główne przyczyny, które mogą powodować alergie na antybiotyki u dzieci

Istnieje wiele powodów, które mogą powodować alergie na niektóre leki lub ich składniki:

  • predyspozycje niemowlęcia do reakcji alergicznych na poziomie genetycznym;
  • zwiększona wrażliwość na różne pokarmy, pyłki i inne;
  • choroby patologiczne (np. HIV, dna lub mononukleoza).

Główne objawy alergii u dzieci poniżej pierwszego roku życia

W jaki sposób rodzice mogą rozpoznać początek choroby w czasie i zareagować tak szybko, jak to możliwe, aby poprawić stan dziecka? Jakie oznaki wskazują na rozwój alergii na antybiotyki u dziecka?

W tym przypadku najczęstsze objawy są następujące:

  • Wstrząs anafilaktyczny. Ten krytyczny stan występuje u dziecka po krótkim czasie po przyjęciu leku. W ciągu dwóch do trzydziestu minut po podaniu antybiotyku w organizmie dziecka, u dziecka mogą być postrzegane dramatyczny przejaw alergii w postaci obrzęku krtani, spadek ciśnienia krwi, wysypka na całym ciele, wysokiej temperatury i surowe.
  • Zespół przypominający serwatkę. Ten rodzaj reakcji na otrzymane antybiotyku jest zazwyczaj widoczne w ciągu dwóch do trzech tygodni po rozpoczęciu przyjmowania i charakteryzuje się powiększeniem węzłów chłonnych, gorączka, wysypka i obfitego ostrego bólu stawów dziecka.
  • Gorączka lekowa. Ten stan organizmu przejawia się jedynie w postaci ciepła, ale bez wzrostu w rytmie bicia serca, co jest charakterystyczne w przypadku zwykłej gorączki.
  • Zespół Lyella. Ten rodzaj objawów alergii występuje tylko w bardzo rzadkich przypadkach. Przejawia się w obrazie nagłych dużych pęcherzyków wypełnionych surowicą (patrz zdjęcie). Osobliwości tych pęcherzy można nazwać powstawaniem dużych powierzchni ran skóry po wybuchu samego pęcherza. Często takie rany natychmiast podnoszą różne infekcje.
  • Syndrom "Stevens-Johnson". Charakterystyczne cechy tego zespołu jest gorączka, wysypka na skórze dziecka i zapalnych zmian w błonach śluzowych organizmu.

Reakcja alergiczna organizmu dziecka na stosowanie antybiotyków nie zawsze objawia się jako takie niebezpieczne objawy. Zasadniczo wyraża się tylko w postaci reakcji skórnych, ponieważ dzieci są zwykle łatwiej tolerować takie choroby.


Rozpoznanie reakcji alergicznej organizmu na antybiotyki

Aby określić dokładną diagnozę, konieczne jest zastosowanie klasycznych metod diagnostycznych, takich jak testy alergiczne skóry i badanie krwi immunoglobuliny E. Zgodnie z wynikami diagnozy pediatra będzie w stanie postawić ostateczną diagnozę i, jeśli to konieczne, przepisać leczenie dziecku.

Nie próbuj samodzielnie diagnozować i leczyć alergii! Takie działania mogą tylko zaostrzyć sytuację. Powierz swoje zdrowie dzieci doświadczonym pediatrom!

Leczenie alergii na antybiotyki

Podstawą terapii jest wdrożenie złożonych działań, które obejmują lokalne i ogólne rodzaje leczenia.

Pierwszym krokiem będzie zniesienie antybiotyku, który zdołał wywołać alergię. Następnie lekarz przepisze inny antybiotyk, który może zastąpić poprzedni. Ten antybiotyk nie zawiera składników, które wywoływały reakcję alergiczną u dziecka.

Drugim krokiem będzie wyznaczenie leków przeciwhistaminowych, które mogą zneutralizować działanie antybiotyków i przywrócić prawidłowy stan ciałka dziecka.

Ostatnim etapem będzie prowadzenie terapii odczulającej, w której dziecko otrzyma te same leki, które wcześniej wywołały reakcję alergiczną. Jedynie przyjmowanie tych leków będzie przeprowadzane stopniowo, począwszy od niewielkich dawek.


Powiązane publikacje