ss x
x

Dlaczego dziecko ma luźny stolec


Pierwszy rok życia dziecka jest najtrudniejszy dla jego systemów i narządów. W tym w przypadku przewodu pokarmowego, który jest poddawany dużemu obciążeniu przy dostosowywaniu do stałego i nietypowego jedzenia. Płynne krzesło u niemowlęcia pierwszego roku życia jest jednym z najczęstszych zjawisk. Istnieje cały kompleks czynników etiologicznych, które powodują, że kał niemowlęcy jest bardziej płynny niż zwykle.

Rodzaje rozcieńczania kału dziecka pierwszego roku życia

Rodzaje zaburzeń trawiennych wyróżniają się oznakami etiologicznymi. Może to być:

 • zaburzenie czynnościowe;
 • niedokładności w diecie;
 • ząbkowanie;
 • zaburzenie psychoemocjonalne;
 • dysbioza (dysbioza);
 • choroby zakaźne;
 • choroby zapalne układu trawiennego (zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit, zapalenie trzustki);
 • zatrucie.

Na szczęście, nie grube i nie wygodny stołek dzieci w tym wieku często mają naturalne przyczyny niż jest związane z poważnymi procesami patologicznymi

Funkcjonalne upośledzenie trawienia

wesoły dziecko

Przyczyny zaburzeń czynnościowych częstotliwość defekacji-letni dzieckiem i jakość kału związanych z procesami adaptacyjnymi u dziecka ciało. Jeśli niemowlę było karmione piersią przez długi czas, przejściu na grubszą karmę może towarzyszyć zmiana w jakości kału, zwiększenie częstości występowania defekacji, pojawienie się domieszki zieleni. Nawet jeśli maluch „bottle-baby” i wabik rozpoczął wcześnie, bakterie jelitowe działają prawidłowo, mechanizmy obronne organizmu, które są zawarte wyzwalać produkcję enzymów przez trzustkę, większego ruchu perystaltyczne jelit.

Zaburzenia funkcjonalne są normalne, nie ma w nich nic niepokojącego. Kiedy występuje zaburzenie czynnościowe, wystarczy dostosować dietę dziecka.

Dieta w tym przypadku obejmuje wyłączenie z diety fermentowanych produktów mlecznych, możesz zostawić tylko kefir w czystej postaci, dania z surowych warzyw i owoców. Wszystkie produkty powinny być lepiej ugotowane. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać preparaty okruchów w celu przywrócenia naturalnej mikroflory jelitowej.


Niedokładności w diecie

Przyczyny błędu w spożywaniu okruchów w pierwszym roku są związane z nadmiernym używaniem:

 • soki;
 • napoje gazowane (których lepiej unikać w tym wieku);
 • brak żywności białkowej;
 • nadmiar pożywienia węglowodanowego.

W takim przypadku musisz ograniczyć używanie słodyczy (ciast, ciastek) i napojów gazowanych, w tym wieku lepiej unikać takich produktów. Dodaj pokarmy białkowe do diety.

Ząbkowanie zębów, jako czynnik wpływający na rozcieńczenie kału

Ząbkowanie jest często bolesnym procesem, który zapewnia wiele nieprzespanych nocy. Procesowi temu może towarzyszyć naruszenie trawienia, wzrost temperatury i przywiązanie wtórnej infekcji. Zwłaszcza w pierwszym roku życia dziecka.

Rozluźniony stołek z ząbkowaniem jest również uważany za wariant normy. Ponieważ zęby rosną do 33 miesięcy, stolec dziecka w ciągu 1 roku życia może być płynny z powodu tego procesu.

Środki specjalne z reguły nie muszą być podejmowane. Ale dieta jest lepsza do wytrzymania, ta sama ka z funkcjonalnym rozcieńczeniem stolca.

Psycho-emocjonalne naruszenie defekacji

W genezie zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, w tym jelit, leżą również zaburzenia psychoemocjonalne. U dzieci poniżej 1 roku życia z zaburzeniami układu pokarmowego objawy niestabilności autonomicznego układu nerwowego często stwierdzono (drażliwość, wahania nastroju, płaczliwość). Jeśli te objawy u jednorocznego dziecka są wyraźne, należy skontaktować się z neurologiem.

Dysbioza, jako czynnik rozcieńczania stolca

Podczas karmienia piersią proces rozwoju mikroflory jelitowej przebiega prawidłowo, powstaje optymalny skład naturalnej mikroflory, zawierający niezbędną ilość laktozy i bifidobakterii.

W przypadku karmienia sztucznego lub mieszanego w wieku 1 roku życia skład mikroflory może nie być wystarczająco zrównoważony. W związku z tym może rozpocząć się rozwój dysbioza (dysbioza).Pierwszymi objawami są pogorszenie apetytu, nagromadzenie gazów jelitowych w dużych ilościach, biegunka naprzemiennie z zaparciami. Dziecko płacze, drażni się, źle przybiera na wadze. Cierpi na spastyczne bóle jelit, takie jak kolka, bezsenność. Krzesło zawiera grudki niestrawionego jedzenia, obfitość śluzu. Jeśli proces patologiczny rozwija, zaczyna wymioty, pogarsza się stan przydatków skóry (gwoździe do włosów), zaczyna atopowe zapalenie skóry. Jest to spowodowane brakiem naturalnej mikroflory i zbyt szybkiego zapisu ewakuacji z jelit, zapobiegając pełną wchłanianie witamin, minerałów, aminokwasów i innych składników odżywczych.

kał

Dysbioza dziecko w 1 roku - jest to poważna choroba, rozpoznać niebezpieczeństwo, pomimo faktu, że, co do zasady, nie towarzyszy gwałtowny wzrost temperatury ciała. Tak więc w przypadku dysbakteriozy zmniejszają się funkcje ochronne organizmu oraz odżywianie narządów i tkanek dziecka. Wymaga obowiązkowego leczenia.

Disbioz wykrywane przez bakteriologiczne siewu i potraktowano biotycznych pomocą mikroflory jelitowej kompozycji polepszających. Leczenie może być przepisywane wyłącznie przez specjalistę. Nie trzeba pobiec do apteki i kupić pierwszego leku, zgodnie z zaleceniami znajomego / strony internetowej lub reklamy telewizyjnej. Lepiej skonsultować się z pediatrą.

Patologiczne przyczyny rozcieńczenia stolca

Pomimo faktu, że zaburzenia przewodu pokarmowego - jest to wspólny problem, ważne jest, aby nie przeoczyć momentu, gdy ciecz stolec fragment biegunki - stołek nietypowy kolor (z odrobiną zielonego, krwi lub czarny) i pieniste, ze „woda” i nieprzyjemny zapach. Biegunka jest poważna, a jej przyczyny są bardzo poważne, ponieważ:

 • może prowadzić do odwodnienia organizmu dziecka;
 • zaburzenie równowagi elektrolitowej;
 • być markerem porażki organizmu przez infekcję wirusową (grypa, ARVI itp.)
 • być konsekwencją infekcji bakteryjnej jelit;
 • być oznaką zapalno-wrzodziejącej choroby jelit.

Szczególnie ważne jest, aby zachować ostrożność, gdy dziecko ma rok lub krócej. Kiedy dziecko jest starsze, możesz zapytać go o objawy, on sam może narzekać. Ale z czasem rozpoznanie objawów zbliżającej się choroby u jednorocznego dziecka jest dość trudne.

Pod koniec pierwszego roku krzesła dziecko w normalny może być 1-4 razy dziennie, w tym wieku już stolcu, zazwyczaj urządzone. Dlatego też, jeżeli okruchy kał częściej, zwłaszcza więcej niż 6 razy, ma wodniste wypróżnienia, jest to znak, że nadszedł czas, aby się martwić.

Po obfitym biegunka, stolce śluzowe i krwawa biegunka podnosząc temperaturę ciała dziecka do gorączkowych (od 38oC) liczby, wymioty ponad 3 razy, wzdęcia, omdlenia, musisz wezwać karetkę.

Należy również skonsultować się z lekarzem, jeśli miękkie stolce lub biegunka, pojawiły się na tle antybiotykoterapii, stosowania leków zawierających aspirynę. Z ciągłym płaczem dziecka, ze zmniejszeniem jego wagi, blanszowaniem skóry, wysychaniem warg, zapadniętymi policzkami i oczami. Kiedy dziecko ma objawy skórne (wysypka, obieranie, plamy na łokciach, kolana itp.). Jeśli dziecko jest chciwe i pije dużo.

Dzieci w wieku 0-1 lat często cierpią na ostrą patologię jelit, ze wzrostem temperatury. W takim przypadku szybki dostęp do opieki medycznej może nie tylko utrzymać zdrowie, ale także uratować życie dziecka.

zadowolony kochanie

Biegunka może nie tylko towarzyszyć wirusowe lub bakteryjne zakażenia (grypa, ból gardła), ale jest również konsekwencją ciężkiej klęski jelita, Staphylococcus, Streptococcus, Vibrio cholerae, Shigella, które powodują zakażenie pałeczkami Shigella (czerwonka). Może rozwijać się i warunkowo patogenne mikroflora jednocześnie zmniejszając poziom odporności, takie jak Candida (drożdżaki), Proteus, Klebsiella, etc.


Choroby zapalne jamy brzusznej i biegunki

Zapalenie żołądka i jelit, zapalenie jelit, zapalenie jelita grubego, a nawet zapalenie trzustki występują u dzieci w wieku 1 roku. To nie są najniebezpieczniejsze patologie. Ich etiologia i patogeneza nie ma znaczenia miejsce jest zajęte przez zatrucie, błąd dieta, dysbioza, stosowanie niskiej jakości żywności. Wszystko to prowadzi do zapalenia przewodu żołądkowo-jelitowego, aż do powstania wrzodów.

choroby zapalne przewodu pokarmowego, a także zapalenia trzustki u dzieci w pierwszym roku życia towarzyszą wzdęcia, bóle brzucha, biegunka, częste nudności i wymioty, bezsenność, wahania nastroju, osłabienie i senność. Przy częstej biegunce może rozwinąć się odwodnienie. Podczas dołączania do wtórnej infekcji może nastąpić wzrost temperatury ciała do liczby gorączkowej.

Choroba zatruwana

Przyczyną zatrucia pokarmowego jest jedzenie żywności skażonej patogenami i ich toksynami. Zatrucie pokarmowe objawia się ostrym zaburzeniem procesu defekacji, nudnościami, nadmiernymi wymiotami, gorączką, temperaturą ciała do 38oC. Objawy pojawiają się nagle. Dla takich małych dzieci - to niebezpieczne, jeśli podejrzewasz, że zatrucie lepiej jest wezwać lekarza w domu i tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane publikacje