ss x
x

Dlaczego dziecko ma żółty stolecDlaczego noworodek ma luźny stolec jasnożółty

Rodzice zawsze martwią się o swoje dziecko. Zwłaszcza, gdy podczas wyjmowania pieluszki wykrywają nietypowe odchody. Pierwsza myśl zrodzona w głowie młodej matki jest okruszyną. W rzeczywistości kał niemowlęcia często zmienia gęstość i skalę. Według niektórych lekarzy, pojawienie się form śluzowych, a także niestrawione jedzenie i zmiany barwne, spowodowane są zmianami w odżywianiu matki i wprowadzeniem nowych produktów dla dziecka.

W pierwszych dniach życia odchody niemowlęcia są ciemnozielone lub czarne, mają wystarczająco dużą gęstość. Wynika to z faktu, że występuje nagromadzenie w jelicie dziecka rozwoju wewnątrzmacicznego. Po rozpoczęciu karmienia, gdzieś na 3 dzień, odchody niemowlęcia zawierają mleko lub mieszaninę, dzięki czemu stają się bardziej wodniste z lekkim żółtawym odcieniem i często mają zapach kwaśnego mleka. Można to zaobserwować do 10 dnia życia dziecka. Kiedy dziecko ma około roku, stolec staje się bardziej jednorodny.

Jeśli matka karmi piersią, a noworodek ma większe szanse na uzyskanie luźnego stolca o złocistym lub jasnozielonym kolorze, problemem może być niezrównoważona dieta. Dziecko doi przód wykorzystuje dłużej niż tłuszczowych nasyconych regulowanymi większości składników odżywczych, dzięki którym żywność jest trawiona szybciej i biegunka występuje. Aby uniknąć takich sytuacji, konieczne jest dłuższe karmienie piersią.

dlaczego dzieci mają żółte odchody

Cechy stołka z naturalnym i sztucznym karmieniem

Gamma i gęstość ekskrementów u noworodków zmienia się w zależności od tego, co karmi matka. Ma nasyconą jasnożółtawy lub zielonkawy koloryt skali smukły stolec, której matka karmi mleko. Często takie wychowanie rodzice są zdezorientowani z biegunką.Jeśli matka karmiąca używa głównie pokarmów roślinnych, odchody stają się zielonkawe i mają kwaśny zapach.

Jeśli karmienie odbywa się za pomocą mieszaniny, zmienia się plama defekacji. Z czasem wydzielina staje się bardziej jednorodna i pastowata, uzyskując bladozłoty lub jasnobrązowy odcień i wyraźny nieprzyjemny zapach.

Wielu rodziców dzieci, rok lub krócej, nie rozróżnia luźnego stolca od zaburzenia i natychmiast ucieka do szpitala. Aby ustalić, czy dziecko ma biegunkę, może być bardzo proste, jeśli znasz niektóre z głównych objawów zaburzeń żołądkowych u dzieci:

 • częstsze defekacje;
 • ekskrement stał się bardziej zhidenkimi;
 • Proces ekskrementów jest ostrzejszy niż zwykle;
 • zapach stał się bardziej kwaśny;
 • pojawił się bogaty jasnozielony ton;
 • była krew, śluz lub piana.

Kiedy dziecko ma rok lub krócej, nie może jeszcze wyjaśnić swoich uczuć. Dlatego oprócz wyraźnych objawów należy obserwować ogólny stan dziecka: bezsenność, słaby apetyt, zapalenie okrężnicy, gazy, gorączkę i inne odchylenia od zwykłego stanu okruchów.

Co należy zrobić, jeśli dziecko ma wodnisty kał

Jeśli noworodek ma ostrą zmianę w konsystencji stolca, należy zwrócić uwagę na jego zachowanie. W przypadku zauważenia pogorszenia stanu ogólnego należy skontaktować się z lekarzem. Ta zasada dotyczy również dzieci, które mają rok lub więcej.

Najczęściej kobieta karmiąca wystarczy, aby zmienić dietę i zacząć prowadzić dziennik żywienia, aby możliwe było prześledzenie najdrobniejszych reakcji dziecka na różne pokarmy.

Trzeba starać się karmić piersią dziecko tak długo, jak to możliwe, ponieważ mleko jest nasycone niezbędnymi przeciwciałami dla okruchów i pożytecznych bakterii. Substancje te pomogą organizmowi przezwyciężyć infekcje jelitowe i reakcje alergiczne. Jeśli przydział zwiększy się, mleko zapobiegnie odwodnieniu.

j,

Jeśli częstotliwość kału wzrośnie, a staną się bardziej wodniste, podczas gdy porcja okruchów jest ograniczona do sztucznych mieszanek, należy zmienić mieszaninę i śledzić zmiany. Częstotliwość zmian wypróżnień może również wpływać na częstość defekacji, więc nie nadużywaj tego.


W jakich sytuacjach powinienem zobaczyć się z lekarzem

W przypadku częstego wodnistego wypisu, rodzice powinni zwrócić na to szczególną uwagę i, jeśli to konieczne, skonsultować się z lekarzem.

Płynny stolec u dziecka, który wynosi rok lub mniej, jest normalnym procesem fizjologicznym. Jest znacznie gorzej, gdy dziecko ma zaparcia i kolkę, wraz z obrzękiem brzucha. To właśnie te objawy umożliwiają wstępną diagnozę zaburzeń przewodu pokarmowego u noworodka.

Dodatkowe objawy, w wyniku których należy skonsultować się z lekarzem, obejmują odwodnienie, dysbakteriozę, niewydolność laktozy lub zakażenie jelit. Chorobie tej towarzyszą takie objawy:

 • niespokojne zachowanie;
 • brak apetytu lub wzdęcia;
 • szybka utrata masy ciała lub wysoka gorączka;
 • powolny stan, słabość głosu;
 • brak łez podczas płaczu;
 • szyta sucha skóra;
 • wyraźny zapach zgnilizny;
 • zapadnięty fontanel.

Wszelkie zmiany w naturalnej defekacji u noworodka i niemowlęcia, które trwają rok lub krócej, są oznakami zmiany diety lub pewnej choroby. Dlatego kał dziecka powinny być ściśle monitorowane. Należy wziąć pod uwagę bezwzględność, zapach i kolor wyładowań, a przy najmniejszych zmianach, które towarzyszą złemu stanowi zdrowia dziecka, należy natychmiast skonsultować się z pediatrą.

krasnoe-gorlo-u-grudnichka-grudnichok-plachet-500x310

Obserwując konsystencję stolca i ich cienia, można łatwo dostosować je, dodając lub usuwając z diety matki niektórych rodzajów żywności. Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie jeść lub używa tylko sztucznych mieszanek, dostosowywanie lub monitorowanie jego wydzieliny jest trudne.

Pomimo faktu, że analiza odchodów nie jest bardzo przyjemną procedurą, pomoże to w utrzymaniu zdrowia Twojego dziecka, a może nawet jego życia.


Powiązane publikacje