ss x
x

Zapalenie ślinianek: pierwsze oznaki, powikłania i szczepienia


Świnka świnka choroba zwana z uwagi na fakt, że obrzęk ślinianki gruczołów ślinowych czyni twarz dziecka jak ryj świni. Szczególnie niebezpieczna jest choroba chłopców, ponieważ może powodować niepłodność. Do szczepienia przeciwko śwince w Rosji stosuje się dobrze sprawdzony preparat domowy podawany podskórnie.

Objawy i rozwój zapalenia ślinianek przyusznych (świnki)

Zapalenie ślinianek (synonimy: świnka, wosk uszny) - choroba wirusowa; charakteryzuje się gorączką, wzrost jednego lub większej liczby gruczołów ślinowych często zaangażowania innych narządów i ośrodkowego układu nerwowego.

Źródłem świnki jest tylko osoba. Pacjent staje się zakaźny 1-2 dni przed wystąpieniem objawów i przez pierwsze 5 dni choroby. Po ustąpieniu objawów choroby pacjent nie jest zakaźny.

Wirus jest przenoszony przez unoszące się w powietrzu kropelki, ale możliwe jest przenoszenie przez skażone przedmioty (np. Zabawki).


Podatność na infekcję jest wysoka. Dzieci częściej chorują. Mężczyźni chorują na zapalenie śluzówki nosa 1,5 raza częściej niż kobiety.

Okres inkubacji świnki trwa od 11 do 23 dni (zwykle 15-19 dni). U niektórych pacjentów, 1-2 dni przed wystąpieniem typowej strukturze choroby obserwowane zjawiska w postaci osłabienie, złe samopoczucie, ból mięśni, ból głowy, chłodzenie, zaburzenia snu i apetytu.

Wraz z rozwojem zmian zapalnych w ślinianki obserwowany po pierwsze oznaki śwince związanych z uszkodzeniem gruczołów ślinowych, - suchość w ustach, ból w uchu, co gorsza podczas żucia, mówi.

W typowych przypadkach gorączka osiąga maksymalną intensywność w 1-2 dniu choroby i trwa 4-7 dni. Charakterystycznym objawem świnki (świnki) jest porażenie gruczołów ślinowych (u większości świńskich pacjentów). Obszar powiększonego gruczołu jest bolesny podczas dotykania.

Wraz z powiększoną gruczołem ślinowym dochodzi do uszkodzenia skóry nad nim (w zależności od stopnia wzrostu).

Skóra staje się napięta, błyszcząca, obrzęk może rozprzestrzeniać się na szyję. Wzrost gruczołu ślinowego postępuje szybko i osiąga maksimum w ciągu 3 dni. Na tym poziomie obrzęk trwa 2-3 dni, a następnie stopniowo (w ciągu 7-10 dni) maleje.

Te zdjęcia przedstawiają objawy świnki u dzieci i dorosłych:

Powikłania świnki u mężczyzn i kobiet

Głównymi powikłaniami po śwince są zapalenie jąder - zapalenie jąder. Ich częstość zależy od ciężkości choroby (umiarkowane i ciężkie formy zapalenia jąder występują u około połowy pacjentów). Objawy zapalenia tęczówki odnotowano w 5-7 dniu wystąpienia choroby i charakteryzują się nową falą gorączki (do 39-40 ° C), pojawieniem się silnego bólu w mosznie i jądrze. Jądro rośnie. Gorączka trwa 3-7 dni, jądro wzrasta 5-8 dni. Potem ból mija, a jądro stopniowo maleje.

Również powikłaniem świnki u mężczyzn jest priapizm (długotrwały bolesny wzwód penisa z wypełnianiem krwi ciał jamistych, niezwiązany z podnieceniem seksualnym) i niepłodność.

Obecnie ustalono, że wirus świnki u kobiet w czasie ciąży może powodować uszkodzenie płodu.

Leczenie świnki, jak każda choroba wirusowa, stwarza trudności. Ważnym celem leczenia jest zapobieganie powikłaniom. Konieczne jest przestrzeganie podpórki do łóżka przez co najmniej 10 dni.


Szczepienia przeciwko śwince i reakcja na szczepienia

Szczepionka przeciw śwince (świnka).

  • Szczepionka przeciw parotytom (moskiewskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, Rosja).

Szczepionkę do zaszczepiania otparotytu przygotowuje się z żywych atenuowanych wirusów. Podawany jest podskórnie, pod łopatką lub łopatką.

Większość reakcji na szczepienie nie występuje. Czasami może nastąpić wzrost temperatury ciała (od 4 do 12 dnia po szczepieniu), łagodne złe samopoczucie przez 1-2 dni.

Reakcja na szczepienie przeciwko śwince może być krótkim (2-3 dni) nieznacznym wzrostem ślinianek ślinianek przyusznych. Poważne komplikacje są niezwykle rzadkie. Mogą obejmować drgawki na tle gorączki u dzieci podatnych na nie; wyraźna reakcja alergiczna.

Bardzo rzadko rozwija się łatwo aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Przeciwwskazania i sytuacje, w których szczepionka jest podawana z zachowaniem ostrożności

Szczepionka jest przeciwwskazana, gdy:

  • stany niedoboru odporności;
  • choroby onkologiczne;
  • alergie na aminoglikozydy (kanamycynę, monomycynę), jaja przepiórcze;
  • ciąża.

Powiązane publikacje