ss x
x

Brak snu u noworodka: przyczyny


Noworodek musi jeść w pełni i dużo odpoczywać. Jego matka, oprócz odpoczynku i opieki nad dzieckiem, musi zajmować się różnymi pracami domowymi. Czasami noworodek nie śpi w ogóle lub wcale nie śpi w ciągu dnia, zabierając wszystkich swoich rodziców na wolny czas. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić? Oczywiście potrzeby snu każdego organizmu są indywidualne, ale czasami brak snu w ciągu dnia może sygnalizować, że dziecko ma kłopoty. Zignoruj ​​ten sygnał, ale nie możesz pokazać dziecku pediatry.


Normy snu noworodków

Podczas snu dzieci dorastają, przywracają im energię. W procesie snu noworodek rozwija się w pełni, dlatego problemy ze snem mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji.

Dziecko od momentu urodzenia do 1 miesiąca życia powinno spać średnio 16 do 20 godzin dziennie. Jeśli mała kobieta czuje się dobrze, nic mu nie przeszkadza, potem śpi około 2-2,5 godziny, a następnie budzi się do karmienia. U noworodków małych żołądków mleko matki jest szybko trawione, więc często muszą je karmić. Pediatrzy zalecają karmienie nie godziną, ale na pierwsze żądanie.

Stopniowo wraz z wiekiem zmniejsza się liczba godzin snu na dobę u dzieci. Tak więc dzieci od 2 do 6 miesięcy śpią około 12-16 godzin, a od 6 do 12 miesięcy - około 12 godzin.

Noworodek może spać i tęsknić za jednym karmieniem, ale jeśli nie obudzi się więcej niż 4 godziny, jest to okazja do lęku. W tej sytuacji musisz go obudzić i nakarmić. Gdy brakuje jedzenia, dziecko szybko staje się zmęczone, staje się ospałe i senne.

Jednak niektórzy rodzice napotykają problem zaburzeń snu. Dlaczego dziecko nie śpi przez cały dzień? Na początek warto szczegółowo zbadać objawy zaburzeń snu.

Opinie, że noworodek śpi przez całą dobę, budząc się tylko do karmienia, są błędne. W tym wieku zaczynają uczyć się świata i, gdy się budzą, patrzą z zainteresowaniem wokół. W takim przypadku dziecko może spać bardzo dobrze w nocy i praktycznie nie spać w ciągu dnia.

Znaki wskazujące na występowanie problemów ze snem:

 • jeśli dziecko śpi mniej niż 15 godzin dziennie;
 • nie śpi dłużej niż 4-5 godzin;
 • noworodek jest w stanie nadmiernego wzruszenia, trudno zasnąć, śpi trochę, szybko się budzi.

Okazuje się, że dziecko nie osiąga fazy długiego snu i odpoczywa tylko w fazie szybkiego snu.

Dlaczego dziecko nie śpi w ciągu dnia?

Powody, dla których dziecko nie może spać w ciągu dnia:

 1. Uczucie dyskomfortu. Głównymi przyczynami niepokoju dziecka są mokre pieluchy i głód. Musimy się upewnić, że dziecko wącha, a pieluszka jest sucha, nigdzie nie naciska i nie naciska.
 2. Mikroklimat w pokoju. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 20-23 stopni Celsjusza. Niektóre matki ubierają dziecko zbyt ciepło lub zbyt łatwo, w wyniku czego dziecko się przegrzewa lub zamarza. Jeśli dziecko jest zimne, wtedy zaczyna bardziej aktywnie poruszać piórem, kichać, jeśli jest gorące, jego policzki stają się czerwone, a ogólna temperatura ciała wzrasta.
 3. Hałas, ostre dźwięki, które uniemożliwiają sen.
 4. Jasne światło dzienne nie pozwala ci zasnąć. Przed położeniem dziecka do snu należy przyciemnić pomieszczenie, ciągnąc za okno zasłony.
 5. Colic. Dziecko odmawia spania z powodu bólu w jelitach w wyniku gromadzenia się gazów. Zwykle występują po południu.
 6. Samotność. Noworodek musi być serdeczny i ciepły. Warto wciągnąć dziecko w ramiona, śpiewając mu kołysankę. Bardzo wygodnie jest nosić dziecko na temblaku. Więc poczuje najbliższą osobę obok siebie, a jego matka uwolni jego ręce.
 7. Stres wywołany okrzykami domowników, stanem nerwowym matki, negatywnie wpływa na układ nerwowy dziecka. W rezultacie nie może się zrelaksować i zasnąć.
 8. Obecność poważnych chorób: trudności w oddychaniu, choroby ośrodkowego układu nerwowego.
 9. Ząbkowanie jest bardzo rzadkie u noworodka. Ale czasami niektóre dzieci zaczynają przycinać zęby bliżej miesiąca. Proces ten może towarzyszyć gorączka, ogólne złe samopoczucie. Dziecko nie może zasnąć z powodu zespołu bólowego.
 10. Przeziębienia. Może dziecko nie może spać z powodu przekrwienia błony śluzowej nosa lub podwyższonej temperatury ciała. Jeśli dziecko jest przeziębione, trudno mu ssać, a on odmawia piersi.Co robić, jeśli dziecko nie chce spać w ciągu dnia

Jeśli rodzicom zadano pytanie "dlaczego małe dziecko nie śpi w ciągu dnia?", Warto zapytać lekarza. Ponadto istnieje wiele zaleceń, które pomagają nauczyć dziecko spać w ciągu dnia:

 1. Codzienne spacery na świeżym powietrzu.Spacery z dzieckiem musi dwa razy dziennie, ale tylko wtedy, gdy nie pada deszcz albo pogoda nie jest zbyt zimno. Na zewnątrz, pod szelestem liści i kołyszących się wózków, dzieci szybko zasypiają.
 2. Tworzenie wygodnej domowej atmosfery. Trzeba zrobić codzienne wietrzenie, czyszczenie, nawilżające pokój dziecięcy lotniczego, pozbycie się źródeł hałasu. Członkowie rodziny powinni być uczeni spokoju, spokoju i unikania konfliktów.
 3. Dodawanie ziół leczniczych (np. Rumianku) do wody w kąpieliskach. Działają odprężająco, wzmacniają sen. Ale ostrożnie, niektóre dzieci mają alergię na trawę.
 4. Możesz samodzielnie zrobić małą poduszkę z kojącą trawą (np. Waleriany) i włożyć ją do łóżeczka dziecięcego.
 5. Ostrożnie wykonuj relaksujące masaże.

Dziecko powinno się nauczyć przyzwyczajać do reżimu dnia. Chodzenie z nim kąpać, grać i odłożyć na co dzień w tym samym czasie. Oczywiście nie powinno to powodować dyskomfortu u dziecka.

Jeśli przyczyna kolki problemów ze snem są czymś złagodzić stan dziecka można umieścić na brzuch ciepły pelonochku, poklepać go w kierunku ruchu wskazówek zegara, aby dać mu Espumizan (lub jakiekolwiek inne środki napadów kolki). Kolka związane z dostosowaniem do przewodu żołądkowo-jelitowego, są one tylko po 6 miesiącach.

Dla dziecka mniej martwiącego się o gaz, matka karmiąca powinna pilnować swojej diety, przestrzegać diety. Ponadto, musi przyzwyczaić się do noszenia grudnichka kolumnę po karmieniu przez 15 minut, że wyszedł z powietrzem żołądka połknięcia podczas karmienia.

Pieluchy zaleca się zmieniać co trzy godziny w ciągu dnia. Dlatego konieczne jest, aby monitorować stan przetargu skóry dziecka, aby sprawdzić, czy ma alergie, pieluszkowe, podrażnienie.

Aby spowodować dyskomfort u dziecka, można uciskać ubrania wykonane z nienaturalnych tkanek. Odzież dla noworodków być szyte z naturalnych materiałów, szwów na raspashonkah i małych dzieci, którzy ubierają się na skórze, które mają być wykonywane na zewnątrz, a nie wewnątrz, tak aby nie kłuć i podrażniać skórę.

Brak snu u noworodka: przyczyny

Konieczne jest rozwijanie rytuałów, uspokajanie dziecka i ustawianie dodatkowego snu, aby uczyć ich dziecko. To może być ubieranie się w piżamę, kołysząc matkę w ramionach, śpiewając kołysankę, biorąc kąpiel.Mama może uspokoić dziecko swaddled, syk, przenosząc go do innego położenia. Być może dziecko bardziej wygodne do spania na boku lub brzuchu, a on jeszcze nie wie, jak się toczyć. Ponadto leżenie na żołądku ułatwia szybki wyciek gazów.

Wiele noworodków zasypia przy piersiach, a czasami zawsze śpią i nie chcą rozstawać się z matką. Matki powinny być cierpliwe, ale gdy tylko dziecko będzie w stanie uśpić, spróbuj umieścić je w łóżeczku i stopniowo przyzwyczajaj je do spania osobno.

Kiedy dziecko nie zawraca sobie głowy, śpi tak długo, jak potrzebuje. Ale jeśli nie dużo spać, pokazuje niepokój, krzyki i płacz, to warto sprawdzić, czy wszystko w porządku. Jeśli po zastosowaniu wszystkich powyższych środków, dziecko nadal nie śpi w ciągu dnia i pozostaje zmartwione, a następnie pilnie potrzebuje badania pediatry.


Powiązane publikacje