ss x
x

Określamy alergię na grykę niemowląt


Alergia na kaszę gryczaną jest rzadka. Niedawno naukowcy zakwestionowali samo istnienie takiej reakcji. Niestety, obecnie lekarze wiedzą na pewno, że reakcja nadwrażliwości jest możliwa zarówno dla gryki, jak i dań przygotowanych z mąki gryczanej.

Badania w tej dziedzinie rozpoczęły się w 1909 r. I trwają do dziś. W kaszy gryczanej nie ma glutenu, dlatego też nie jest dokładnie odkryte, co dokładnie substancja w tym przypadku wywołuje alergię. Naukowcy z krajów europejskich uważają to za "pseudoalergię" lub po prostu indywidualną nietolerancję. Ale faktem pozostaje, że ciało może reagować negatywnie na grykę.

Najczęściej znajduje się w bardzo wczesnym wieku, kiedy dziecko najpierw poczuje smak gryki. W cięższych przypadkach dziecko reaguje nawet na mleko matki, która spożywa kasze gryczane.

Bardzo często alergia na grykę u dziecka zaczyna objawiać się po przejściu na karmę mieszaną lub całkowicie sztuczną. Wiele preparatów mlecznych zawiera mąkę gryczaną (kompozycja jest zawsze zapisana na opakowaniu od tyłu). Dlatego, aby uniknąć ciężkiej reakcji dziecka na grykę, konieczne jest wprowadzenie mieszaniny powoli i w niewielkich ilościach.

Każdy nowy produkt dla dziecka powinien być wprowadzany stopniowo, aby nie wywoływać ostrej alergii. Konieczne jest ścisłe monitorowanie tego, co je dziecko i jak reaguje na nie jego organizm.

Główne objawy

Reakcja alergiczna u dziecka może przebiegać na dwa główne sposoby:

  • natychmiastowe lub nagłe objawy;
  • stopniowo rosnące oznaki reakcji alergicznej.

Reakcja typu natychmiastowego występuje u dziecka przy pierwszym kontakcie z kaszą gryczaną. Objawia się to obrzękiem warg, obrzękiem języka (język nie pasuje do ust), wysypką wokół ust. Bardzo często wysypka intensywnie swędzi, powodując świąd dziecka, co dodatkowo pogarsza sytuację. Elementy wysypki zaczynają się ze sobą łączyć, a dosłownie przed dzieckiem cała twarz staje się czerwona i opuchnięta. U bardzo małych dzieci można zaobserwować chrypkę lub chrypkę głosu, aż do jego całkowitej utraty (bezgłośny płacz lub płacz).

W ciężkich ciężkich reakcjach rozwija się obrzęk Quinckego (obrzęk naczynioruchowy), który wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Zdjęcie tego, jak wygląda ten stan, można łatwo znaleźć w Internecie. Oprócz miękkich tkanek twarzy może rozprzestrzeniać się na błonę śluzową krtani i tchawicy. Powoduje to ciężki obrzęk i trudności w oddychaniu.

Jeśli zauważysz co najmniej jeden z powyższych objawów, należy natychmiast przerwać karmienie owsianki i wezwać karetkę pogotowia. Ten stan może się rozwinąć i stać się zagrożeniem dla życia dziecka!

Błyskawicznej reakcji alergicznej towarzyszy zwykle zaczerwienienie twardówki, łzawienie, kichanie, ogólne letarg i apatia.

Przy stopniowo rozwijającej się reakcji alergicznej objawy nasilają się znacznie wolniej, czasami przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, pod warunkiem regularnego spożycia gryki w żywności.

Zazwyczaj objawia się to pokrzywką twarzy i rąk, która swędzi i powoduje dyskomfort dla dziecka. Są też zatkany nos, kichanie, kaszel. Ignorowanie tych objawów może spowodować pogorszenie stanu. Dlatego dziecko musi zostać pokazane specjalistom.

Bardzo często dodawane są objawy zaburzenia przewodu pokarmowego. Thoracic martwi się wzdęcia, wzdęcia. Krzesło można zwiększyć do 20 razy dziennie. Jest cuchnący, zielony. Dziecko staje się niespokojne, odmawia jedzenia, płacze przez cały czas. Czasami ta symptomatologia wysuwa się na pierwszy plan, jakby "smarowała" alergię, co może prowadzić do przedwczesnej diagnozy.


Diagnostyka

Aby zdiagnozować alergię, we współczesnej medycynie istnieje wiele różnych sposobów. U niemowląt dla dzieci pełną morfologię krwi i analizę liczby immunoglobulin G w analizie klinicznej krwi reakcji alergicznej znamienny liczbą eozynofili. Zwykle wynoszą one od 1 do 5%. Wraz z rozwojem alergii ich ilość może wzrosnąć do 60%. Jeśli lekarze sceptycznie alergia jest spowodowane gryki, a następnie wykonać dodatkową analizę obecności kompleksów alergenu przeciwciał w krwi dziecka w tym produkcie. W niektórych przypadkach możliwe jest ustawienie próbek skaryfikacji.

Leczenie

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów alergii, główną zasadą reagowania na grykę u dziecka jest całkowite wykluczenie wszystkich produktów zawierających je z diety. Czasami ta miara wystarczy, aby alergia przestała przeszkadzać dziecku. Jego stan szybko wraca do normy, a dziecko znów jest pogodne i pełne energii.

Jeśli dziecko rozwinęło natychmiastową reakcję, to przed przyjściem do karetki należy spróbować uspokoić okruchy, podać mu drinka, zapewnić przepływ powietrza. Lekarz ambulansowy zazwyczaj stara się pomóc dziecku od razu, aby zaoszczędzić czas. W tym celu podaje się dożylnie lub domięśniowo leki przeciwhistaminowe (na przykład suprastynę).

Wraz z rozwojem obrzęku Quinckego następuje również wstrzyknięcie prednizolonu. Dawka jest obliczana przez lekarza, w zależności od wagi i wieku dziecka. Jeżeli stan stopniowo pogarsza się, że dziecko ma intubacji (wprowadzić do światła rury tchawicy aby zapobiec zamknięciu szczeliny wskutek obrzęku dróg oddechowych). Oczywiście dzieci w tym stanie są pilnie przekazywane na oddział intensywnej terapii. Ale z alergią na owsiankę gryczaną jest to bardziej przypadek kazuistyczny. Zwykle wszystko jest o wiele łatwiejsze.

Podstawą leczenia alergii są leki przeciwhistaminowe. Dla dzieci są one dostępne w specjalnych kroplach ("Zirtek", "Erius"), dzięki czemu można je łatwo zanurzyć w ustach dziecka. Przypisuj im przebieg od siedmiu do dziesięciu dni, a następnie oceń stan dziecka. Jeśli wszystkie oznaki reakcji alergicznej minęły, nie należy już stosować leku.

Określamy alergię na grykę niemowląt

Jeśli nadal istnieją pewne szczątkowe objawy, przebieg może być przedłużony do trzech dni, lub spróbuj użyć innego przeciwhistaminowy. Należy pamiętać, że większość z nich leki mają skutki uboczne, takie jak senność, senność, nudności, suchość w ustach i utrata apetytu. Jeśli objawy te są bardzo wyraźnie i znacząco pogorszyć ogólny stan dziecka, należy omówić z lekarzem ewentualną zmianę leku lub zmniejszeniu dawki.

Jest to bardzo ważne w okresie leczenia alergii na wodę mocno dziecka. Pomaga to w szybszym usuwaniu szkodliwych substancji z małego organizmu. W tym celu można użyć zwykłej lub mineralnej wody, morsu, kompotu, ciepłej czarnej herbaty. Nie należy podawać soków i napojów gazowanych.Ze względu na stężenie substancji chemicznych w nich alergia u dziecka prawdopodobnie wzrośnie.

Zapobieganie chorobie polega na całkowitym wykluczeniu naczyń zawierających grykę.


Powiązane publikacje