ss x
x

Zdefiniuj alergiczny nieżyt nosa u niemowląt


Alergiczny nieżyt nosa u niemowlęcia, którego objawów bardzo trudno jest przeoczyć, ponieważ choroba ta ma raczej określony obraz. Przy pierwszych objawach nieżytu nosa u dziecka, ojciec i matka powinni skonsultować się z kompetentnym specjalistą, aby dokładnie określić rodzaj choroby, jej przyczyny i wybrać właściwe leczenie.


Co to jest alergiczny nieżyt nosa?

Ten rodzaj nieżytu nosa jest procesem zapalnym na śluzówce noworodka, który rozwija się po interakcji z pewnym alergenem. W praktyce wydaje się, że podobny katar rozwija się u dzieci, które często stykają się z substancjami zawierającymi alergeny.

Istnieje ogromna ilość alergenów, które mogą powodować zatkanie nosa u niemowlęcia:

Różne alergeny domowe. Należą do nich alergeny, takie jak sierść zwierząt domowych, cząsteczki skóry, moczu lub ekskrementów, puch ptaków. Również alergiczny nieżyt nosa może powodować chemię gospodarczą, kosmki różnych tkanek, szczypce domowe.

Alergeny grzybowe. Obejmują one cząstki mikroskopijnych grzybów, które znajdują się w kurzu domowym. Zarodniki takich grzybów mogą namnażać się na łodygach roślin domowych, glebie w doniczkach, a także w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Wegetatywne alergeny. Często jest to pyłek roślin, ich owoce. Najbardziej alergizującymi roślinami są zboża, jałowiec, mniszek lekarski, piołun. Ponieważ ekstrakty roślinne są używane w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym, niemowlę może reagować alergicznie na kosmetyki matki.

Alergeny bakteryjne. Alergie u dzieci mogą być wywoływane przez bakterie gronkowców i paciorkowców, które są w ciele.

Alergeny pokarmowe.Dziwne, jak może się wydawać, produkty spożywcze stanowią zaledwie 7% wszystkich alergii u niemowląt. Najbardziej alergiczne są owoce i warzywa o jasnych kolorach, produkty zawierające barwniki i konserwanty.

Nawet zanieczyszczone miejskie powietrze może wywołać u dziecka objawy alergii.

Ponadto zaostrzenie objawów alergicznego nieżytu nosa u dzieci zależy od kilku czynników:

 1. Predyspozycje genetyczne, tj. obecność najbliższych krewnych cierpiących na alergie.
 2. Niekorzystna ekologia w miejscu zamieszkania dziecka.
 3. Klimat jest nieodpowiedni dla noworodka.
 4. Niekorzystne warunki życia.
 5. Hipowitaminoza.
 6. Częste przeziębienia.

Rodzaje alergicznego nieżytu nosa u dzieci

Ten nieżyt nosa dzieli się na kilka odmian, wszystko zależy od tego, dlaczego został nazwany:

 • epizodyczny;
 • sezonowe;
 • stały (przez cały rok).

Każdy z tych typów nieżytów nosa ma objawy u dziecka. Przejawem pierwszego rodzaju charakteryzuje grudnichka po bezpośrednim kontakcie z alergenem alergen zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Źródłem takiej alergii mogą być zwierzęta domowe, określony produkt spożywczy, kleszcze domowe itp.

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa u dzieci tworzą zwykle pojawia się wiosną i latem, kiedy aktywnie zaczynają kwitnąć różnorodne rośliny, pyłki i którego reakcja zaczyna. Na grudnichka naczynioruchowego nieżytu nosa charakteryzuje silne przezroczyste wydzieliny z nosa (katar), jak przekrwienie nosa. Niektóre dzieci mogą przejawiać się do łez, zaczerwienienie oczu, uszu lub nosa, swędzenie w nosowych, kichanie ataków. Jednak w okresie jesienno-zimowym sezonowy katar sienny dziecka nie przeszkadza.

Objawy stałego (całorocznego) typu kataru, w przeciwieństwie do innych postaci, nie mają wystarczająco wyraźnego charakteru. Ta choroba może się pogorszyć, może ustąpić, ale nie znika. Ta forma może przeszkadzać dzieciom do 8-10 miesięcy w roku. Najczęstsze przyczyny objawów alergii mogą być trwałe włosy ukochane zwierzęta, cząsteczki kurzu, roztocza, rośliny domowe, etc.


Główne objawy alergicznego nieżytu nosa

Objawy tego rodzaju przeziębienia u dzieci mogą się różnić w zależności od powyższych form.

Dzięki sezonowej formie u noworodków dochodzi do zatoru, zaczerwienienia oczu, uszu lub nosa, swędzenia, kichania, wycieku z nosa, łzawienia, opuchlizny twarzy. Jednak nierzadko zdarza się, że dziecko ma takie zapalenie błony śluzowej nosa u noworodka bez żadnych oznak. Jedyne, co mama może zauważyć, to lekkie zaczerwienienie nosa, a po okresie kwitnienia mija całkowicie.

Z całorocznym typem tej choroby przez cały rok występuje katar. A duszność nosa zbliża się do nocy, zakłócając odmierzony sen dziecka. A rano mogą pojawić się częste ataki kichania. Zimą, z powodu lodowatego powietrza, może wzrosnąć łzawienie. Całoroczne alergiczne duszności nosa dzieli się na trzy stopnie nasilenia: lekkie, średnie i ciężkie.

Rozpoznanie alergicznego nieżytu nosa

Przy pierwszych objawach niedrożności nosa u dziecka, rodzice powinni zostać skierowani do lekarza pediatry, aby lekarz mógł wykluczyć zimną chorobę, następnie należy umówić się na wizytę z lekarzem laryngologiem i alergologiem-immunologiem. Otorynolaryngolog wyeliminować zapalenie zatok, ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych, jak i obecności dziecka w kanałach nosa ciał obcych, który spowodował zatorów. Jeśli nie wykluczysz wszystkich możliwych postaci manifestacji nieżytu nosa, leczenie przeciw postaci alergicznej nie będzie skuteczne. Alergolog dokładnie przestudiuje objawy i poda podstawowe sposoby leczenia dziecka.

Aby potwierdzić alergiczny nieżyt nosa, należy wykonać rozmaz na liczbę eozynofilów i oddać krew na obecność immunoglobuliny E. Poniższe wskaźniki wskazują na alergiczny charakter zatkanego nosa:
 • nadmiar eozynofilów o 5% całkowitej liczby komórek;
 • wzrost poziomu immunoglobuliny E o więcej niż 100 ME.

Ponadto konieczne jest zidentyfikowanie samego faktu choroby, konieczne jest również zidentyfikowanie określonego alergenu, który ma reakcję. Ponieważ leczenie będzie nieskuteczne do momentu całkowitego wykluczenia interakcji z alergenem.

Metody leczenia alergicznego przekrwienia nosa u dzieci w wieku noworodkowym

Leczenie dziecka, które cierpi na tę formę nieżytu nosa, odniesie sukces, jeśli zastosuje się kompleksowe środki:

zakończenie kontaktu niemowląt z alergenem;

lekarstwo (leki przeciwhistaminowe - krople, tabletki, syropy);

środki zapobiegawcze.

Przed leczeniem dziecka kroplami antyhistaminowymi lub innymi lekami należy całkowicie wykluczyć kontakt dziecka z alergenami. Na pierwszych objawów alergii należy natychmiast usunąć z domu zwierząt, ryby (takie jak alergia na ryby akwariowe nie istnieje, pojawia się reakcją składników pożywienia), ptaki często wietrzyć i utrzymywać czyste pokoje, czyste dywany. Lepiej też, aby rodzice porzucili rośliny domowe, mianowicie z silnie pachnących i kwitnących roślin, ponieważ są one koncentratem kurzu domowego, a grzyby mikroskopijne mogą rozwijać się w ich glebie. Konieczne jest zminimalizowanie kontaktu niemowląt z artykułami gospodarstwa domowego (rewizja kosmetyków do kąpieli, krem ​​na pieluchy, mama do zaprzestania używania kosmetyków z perfumami itp.). Do tego czasu, dopóki nie zostanie wyeliminowany głównego alergenu, do którego dziecko ma rozwijać alergiczny nieżyt nosa, objawy pojawią i leczenie jest całkowicie bezużyteczny i nie przeciwhistaminowy krople nie pomoże dziecko.

Zdefiniuj alergiczny nieżyt nosa u niemowląt

Eksperci ujawnili, że jeśli powyższe środki zostaną podjęte w odpowiednim czasie, objawy choroby zostaną zredukowane do 70-80 procent. Konieczne jest usunięcie alergenu, a prawdopodobnie również dziecka, którego nie trzeba leczyć.

Jeśli jednak konieczne jest dalsze leczenie, wówczas dzieciom przepisuje się leki, które zatrzymują alergie i zapobiegają zaostrzeniu objawów przeziębienia.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa u małych dzieci w pierwszym roku rozwoju przechodzi przez kilka punktów:

 • leki przeciwhistaminowe (krople, tabletki, syropy);
 • hormonalne kortykosteroidy (w ciężkich przypadkach);
 • krople zwężające naczynia krwionośne.

Po pierwsze, dzieci zaczynają być leczone miejscowymi i systemowymi lekami przeciwhistaminowymi. Do lokalnych zwykle zalicza się krople i spraye, które pomagają dziecku usunąć obrzęki, swędzenie, ataki kichania. Leki ogólnoustrojowe są dostępne w postaci kropli, tabletek, kapsułek. Dla dzieci w wieku do jednego roku stosuje się takie systemowe leki jak Fenistil, Zirtek. Krople te są względnie bezpieczne, chociaż mają niewielki efekt uspokajający, który sprawia, że ​​dziecko jest mniej aktywne.Miejscowo przepisane krople Vibrocil, które mają działanie antyalergiczne i zwężające naczynia, pomagają usunąć obrzęk błony śluzowej i zatrzymać wypływ z przewodów nosowych.

W ciężkiej postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa można podawać różne spraye hormonalne. Mają dużą liczbę skutków ubocznych, a ich stosowanie jest dozwolone pod ścisłym nadzorem lekarza i krótkiego kursu.

Najważniejszą rzeczą, o której rodzice muszą wiedzieć, którzy odkryli objawy alergicznego nieżytu nosa u ich dzieci, nie potrzebują samoleczenia. Rozpocząć niekontrolowane stosowanie kropli kurczliwych naczyń krwionośnych lub leków przeciwhistaminowych. Przede wszystkim należy pilnie skontaktować się z kompetentnym specjalistą, aby przeprowadzić badania kliniczne w celu wyboru właściwego leczenia.

Nie zapominaj, że niezależna diagnoza może spowodować nieodwracalną szkodę noworodkowi. Dlatego, bez wysłuchania porady babć, matka powinna natychmiast udać się do lekarza.


Powiązane publikacje