ss x
x

Pomagamy dziecku z zaparciami


Jednym z najbardziej nieprzyjemnych i powszechnych problemów, jakie mogą towarzyszyć dziecku w każdym wieku, jest zaparcie. Cierpią z powodu tej choroby mogą być jak noworodki, dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci w wieku szkolnym i nastolatków.

Zaparcia mogą występować rzadko, w postaci pojedynczych przypadków, ale mogą również przybrać formę przewlekłą. W tym ostatnim przypadku, gdy normalne opróżnianie nie jest trwałe, należy skonsultować się z lekarzem. Takie zaparcie jest bardzo niebezpieczne dla uprawy organizmu, ponieważ towarzyszy przedłużonym upojenia: substancje toksyczne są absorbowane z kałem w jelitach, powodując zatrucie siebie. Tylko specjalista jest w stanie zidentyfikować źródło tego problemu i przepisać właściwą terapię. Ale jeśli zaparcia występują okresowo, możesz sam poradzić sobie z tym problemem, podejmując szereg działań. Każda matka powinna wiedzieć, jak pomóc dziecku z zaparciami i jakie są tego sposoby. Zanim zaczniesz o nich mówić, zastanówmy się, czym jest zaparcie, jak się manifestuje i jakie są przyczyny tej dolegliwości.

Zapor-rebenka-003

Zaparcie i jego objawy

Zaparcia nazywa się nieregularnym, trudnym, czasem bardzo bolesnym wypróżnieniem (defekacja). Zaparcia występują z powodu zakłóceń w funkcjonowaniu przewodu żołądkowo-jelitowego. Bardzo trudno jest wykryć ten problem w odpowiednim czasie, ponieważ reżim defekacji w dużej mierze zależy od wieku dziecka. Opóźnienie na krześle podczas przechodzenia przez kilka dni lub dłużej, lub może być całkowicie nieobecna: jelito jest opróżniane codziennie, ale nadal jest uważany zaparcia. Jak określić wygląd tej choroby?

Rozważ główne objawy zaparcia:

 • kał jest twardy i suchy w konsystencji;
 • defekacja nie trwała dłużej niż 48 godzin;
 • dziecko naciska, naciskając na nogi i płacząc;
 • sen jest złamany, dziecko odmawia piersi, staje się kapryśne i niespokojne;
 • wzrost temperatury ciała;
 • naprzemienne odchody: pierwszy mały groszek ("odchody owiec"), następnie zawartość płynów;
 • w kale są żyły krwi;
 • kolor skóry się zmienił - często nabiera szarawego odcienia.Jest to spowodowane zatruciem z powodu długotrwałego zaparcia. Z tego samego powodu mogą pojawić się wysypki na ciele.
 • dziecko jest słabe, często regurgituje. Mogą występować obfite wymioty.

Przyczyny zaparcia

Zanim pomożecie dziecku z zaparciami, musicie zidentyfikować jego przyczynę. Może to być wiele:

 • niedożywienie matki karmiącej;
 • dysbioza jelit;
 • niedobór laktazy;
 • niezrównoważone odżywianie, na przykład gwałtowne przeniesienie dziecka z karmienia piersią na sztuczne karmienie;
 • alergia pokarmowa;
 • niedostateczne spożycie płynów, co jest szczególnie ważne w przypadku niemowląt karmionych sztucznie;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • czynniki psychologiczne, na przykład zmiana sytuacji zwyczajowej lub niewygodnej puli;
 • przyjmowanie leków;
 • niewystarczająca aktywność fizyczna;
 • wrodzone patologie rozwoju narządów wewnętrznych, na przykład choroba Hirschsprunga.

© Copyright 2012 CorbisCorporation

Każde dziecko ma własny ruch jelit. Według dr Komarovsky, jeśli dziecko idzie do toalety raz na 3 dni i czuje się dobrze, zachowuje się jak zwykle, a następnie nie panikuj. Oznacza to po prostu, że mleko matki jest w pełni przez niego wchłaniane. Ale jeśli znajdziesz objawy bolesnego zaparcia, musisz natychmiast podjąć działania.

Jeśli w ciągu 3 lub więcej dni stolec nie zniknie, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Taki objaw może być oznaką niedrożności jelitowej, która wymaga interwencji chirurgicznej.


Pomaganie dziecku

Istnieje wiele sposobów pomocy dziecku z zaparciami. Zastanów się nad głównymi:

Masaż brzucha

Ta metoda jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych. Często pojawieniu się zaparć towarzyszy napięcie, które można usunąć za pomocą relaksującego masażu. U dzieci ta procedura wywołuje wiele pozytywnych emocji, ponieważ wszystkie one uwielbiają dotyk i głaskanie mamy.

Przed zabiegiem zalej dziecko wodą, następnie umyj ręce i kontynuuj. Masaż zaczynamy wykonywać w okolicy pępka precyzyjnymi ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara, stopniowo zwiększając obszar pod palmą. Nie podejmuj wysiłków. Postaraj się bardziej uśmiechnąć do swojego malucha, porozmawiaj z nim - promuje on jeszcze większy relaks.

Ten masaż jest zalecany dla dziecka przez dwie minuty, a następnie stopniowo należy go wydłużyć.Zabieg należy wykonywać kilka razy dziennie: po przebudzeniu, przed posiłkami i kilka godzin po jedzeniu.

Gimnastyka

Wykonywane w pozycji leżącej:

 1. Weź dziecko za nogi, wyprostuj je, a następnie zegnij w stawach, zbliżając je do brzucha. Powtórz te czynności 5-10 razy. Następnie przyciskaj nogi do brzucha i napraw je na kilka minut. Powtórz kilka razy.
 2. Zrób imitację jazdy na rowerze, najpierw jedną stopę, potem drugą, a na końcu - obie. Powtórz 6-8 razy.
 3. Kolejne ćwiczenia: sięgnij do łokcia po przeciwnej stronie kolana dziecka. Powtórz tę czynność 5-10 razy.

Bardzo dobre ćwiczenia z pomocą fitball. Połóż brzuch dziecka na kuli i potrząśnij nim przez co najmniej 2 minuty

Lewatywa

Jest uważany za najbardziej skuteczną metodę, sprawdzoną czasowo. Dzisiaj moi rodzice coraz rzadziej stosują tę procedurę, ponieważ wolą używać leków. Jednak lekarze nadal zalecają lewatywę w nagłej sytuacji. Zabrania się nadużywania tej metody, ponieważ jelita mogą przyzwyczaić się do sztucznego opróżniania.

jak pomóc dziecku z zaparciami: skuteczne metody radzenia sobie z problemem

Klizmirovanie przeprowadzono w następujący sposób: ciepła przegotowanej wody, do którego dodaje się glicerynę (2 łyżeczki na szklance wody) dodaje się do odbytu z dmuchawy. Przed wprowadzeniem końcówka lewatywy smarowana jest olejem wazelinowym.

Bądź ostrożny! Wsuń gruszkę ostrożnie, aby nie spowodować obrażeń błony śluzowej jelit.

Ilość wody do lewatywy zależy od wieku: noworodek ma 30 ml; dziecku od 2 do 6 miesięcy - 40 ml; od 6 do 12 miesięcy - 150-200 ml.

Czopki glicerynowe

Miej dobry efekt przeczyszczający, zazwyczaj pomagają pozbyć się zaparć w ciągu 30 minut. Umieścić potrzebę niemowląt świeca w pozycji leżącej lub z powrotem, starsze dziecko - na boku, w obu przypadkach, nie zginaj nogi w kolanach.

Zasilanie

Prawidłowe odżywianie może nie tylko przyspieszyć powrót do zdrowia, ale także złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość.

Codzienne menu powinny być obecne warzywa (im więcej tym lepiej - w postaci sałatek z oleju roślinnego), o niskiej zawartości tłuszczu jogurt, zupa i chleb razowy, chudego mięsa lub ryby (gotowany) i zawsze owoców (idealny do problemów z defekacji - śliwka i suszone śliwki). Daj swojemu dziecku więcej płynów.

Jednak stosowanie słodyczy, produktów zawierających środki konserwujące powinno być ograniczone.

 

Ale jak pomóc dziecku z zaparciami, jeśli wszystkie powyższe sposoby nie pomagają? W tej sytuacji konieczne jest uciekanie się do stosowania leków.

Uważa się, że skuteczne leki zawierają laktulozę w swoim składzie - "Prelax", "Dufalac", "Dinolac" i "Lactusan". Przed użyciem należy uważnie przeczytać instrukcję i skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania porady. Pamiętaj: samoleczenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.


Powiązane publikacje