ss x
x

Nieoczekiwane przyczyny przezroczystego smarka w dziecku


Katar taki czy inny występuje u wszystkich dzieci, od pieluch, a kończąc na okresie dojrzewania. Może przyjąć przewlekły przebieg, stać się ropny, a czasami nawet doprowadzić do poważnych komplikacji. Oczywiście taki stan powoduje niepokój rodziców i wymaga natychmiastowego leczenia. Muzyka to absolutnie nieszkodliwe warunki fizjologiczne, którym towarzyszą wydzieliny przezroczystego smaru z nosa, które w większości przypadków nie wymagają leczenia.

W przypadku przeziębienia u dziecka bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na kolor, konsystencję i objętość wydalin. Często te znaki pomagają określić przyczynę problemu.

Najczęściej przezroczysty smoczek u dziecka nie jest usprawiedliwieniem dla lęku, a leczenie nie jest wymagane.

Możliwe przyczyny

Przejrzysty smark na dziecku może być konsekwencją:

  • czasowy stan fizjologiczny przewodu nosowego;
  • ząbkowanie;
  • nadmiernie suche powietrze w pomieszczeniu;
  • reakcje alergiczne;
  • początek procesu wirusowego.

Warunki fizjologiczne

Po raz pierwszy rodzice stają w obliczu kataru u dziecka niemal natychmiast po jego urodzeniu. Przezroczysty smark na dziecku jest normalnym przejawem mechanizmów adaptacyjnych. Podczas gdy płód znajduje się w macicy, jego drogi oddechowe nie działają, ponieważ mały organizm jest całkowicie zanurzony w wodzie i nie oddycha samodzielnie. Po urodzeniu, przed śluzówką nosa, "zadaniem jest" oczyścić i nawilżyć napływające powietrze, a to zajmuje trochę czasu. Dlatego są przezroczyste wydzieliny, więc błona śluzowa przyzwyczaja się do nowych warunków pracy. Aby leczyć taką katar nie jest konieczne, przydział zwykle nie jest gruby i nie zakłóca normalnego oddychania dziecka. Po około 4 do 6 tygodni, same smarki przechodzą.

Niemożliwe jest samodzielne leczenie fizjologicznymi kroplami i roztworami zawierającymi antybiotyki w nosie dla dzieci! Prowadzi to jedynie do przejściowej, niewielkiej poprawy stanu, a następnie do poważnego niedrożności oddychania przez nos z powodu rozwiniętego obrzęku błony śluzowej.

Jeśli wydzieliny są gęste, można je rozcieńczyć, przemywając dziób specjalnymi preparatami dla noworodków.Najczęściej spotykane są "Akvalor" i "Aquamaris". Zawierają w swoim składzie fizjologiczne rozwiązanie i nie uszkadzają delikatnej błony śluzowej jamy nosowej dziecka.

Ekstrakcję płynną można po prostu delikatnie przetrzeć miękką papierową serwetką.

Również płynące smarki u dzieci z aktywnym rozwojem zębów. To jest tak zwane "stomatologiczne zimno". I znowu nie musisz wpadać w panikę i wymyślić lekarstwa, to jest absolutnie normalny stan, któremu towarzyszy również nadmierne ślinienie. Szczególnie często pojawia się, gdy wybuchają górne zęby. Po erupcji zęba wszystkie objawy same mijają.

Czasami przezroczysty smoczek u dziecka pojawia się w odpowiedzi na niekorzystne warunki środowiskowe. Najczęściej przyczyną jest suche powietrze w pomieszczeniu. Drażni błonę śluzową nosa i kompensuje sekret cieczy, aby zapobiec wysychaniu. Takie smarkacze nie wymagają specjalnej obróbki i przechodzą prawie natychmiast po wyeliminowaniu niekorzystnego czynnika.


Reakcja alergiczna

Bardzo często przezroczysty smoczek u dziecka pojawia się w odpowiedzi na działanie alergenu. Mogą to być pyłki roślin, niektóre pokarmy (czekolada, cytrusy, czerwone warzywa i owoce), ostre zapachy i sierść zwierząt. Zrozum, że przeziębienie ma naturę alergiczną dzięki kilku objawom:

  • wyraźny związek z czynnikiem prowokującym;
  • płynne i przezroczyste wydzieliny;
  • kichanie jest poprzedzone kichaniem (czasami wielokrotnością);
  • występuje łzawienie i swędzenie;
  • mogą pojawić się wysypki (jak w miejscu kontaktu z alergenem i na odległych obszarach ciała).

Jeśli jesteś pewien, że jest to alergiczny nieżyt nosa, najpierw musisz wyeliminować przyczynę, która go spowodowała. Czasem wystarczy, aby zatrzymać proces.

Aby leczyć taki katar, potrzebujesz pomocy antyhistaminowych: "Erius", "Zirtek", "Claritin", "Tavegil", "Fenkarol" i inne. Większość z nich jest uwalniana w kropelkach, dzięki czemu można ich używać do pomocy najmniejszym.

Jeśli objawy pierwotnej reakcji alergicznej nie ustępują, łączy je trudność w oddychaniu, duszność lub kaszel, konieczne jest pilne wezwanie karetki pogotowia i leczenie dziecka już w szpitalu.


Początek choroby wirusowej

Początkom prawie każdego ARD lub ARVI towarzyszy pojawienie się przezroczystego smarka u dziecka. Jednakże, jeśli stan patologiczny nie zostanie zdiagnozowany w czasie, wydzieliny stają się gęste i lepkie, najczęściej żółte lub zielone. Ta zmiana spójności wskazuje, że patologiczna mikroflora się połączyła i rozpoczął się proces ropny, który musi być natychmiast leczony. Ponadto gruby smark nie tylko płynie, ale narusza drożność, "kładąc" nosowe kanały. W takich sytuacjach dziecko będzie ciągle prychać, jęczeć lub nawet oddychać ustami. Gęste wydzieliny, nawet jeśli są bezbarwne, wymagają leczenia, ponieważ zakłócają ogólne samopoczucie dziecka.

Niezwykle niepożądane jest opracowanie tego procesu u niemowląt, ponieważ niemal natychmiast następuje przerwanie procesu karmienia. Gęste wydzieliny nie pozwalają dziecku normalnie oddychać podczas ssania, w wyniku czego pozostaje głodny.

Najczęściej pojawiają się inne objawy procesu wirusowego: temperatura, kaszel, naruszenie ogólnego dobrostanu dziecka. Oczywiście leczenie w tym przypadku jest konieczne. Aby nie narazić organizmu na dodatkowe negatywne skutki, lepiej zaprosić pediatrę do domu. Im szybciej zostanie określone odpowiednie leczenie, tym wyższa będzie jego skuteczność.

Zapobieganie przeziębieniom

Istnieją podstawowe środki zapobiegawcze, które mogą pomóc rodzicom uniknąć przeziębienia. W końcu każda choroba jest łatwiej zapobiegać niż leczyć, szczególnie w dzieciństwie.

Nieoczekiwane przyczyny przezroczystego smarka w dziecku

Trzeba poświęcić dziecku jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Bardzo przydatne będą spacery w lasach sosnowych lub świerkowych, z dala od szlaków i zakładów przemysłowych.

Od wczesnego dzieciństwa przyzwyczajenie dziecka do elementarnych obciążeń fizycznych.

Konieczne jest przestrzeganie reżimu temperaturowego: nie należy nadmiernie chłodzić i nie przegrzewać dziecka, nosić go zawsze w czasie pogody.

Terminowe przeprowadzenie szczepienia, ponieważ przyczynia się do tworzenia dobrej odporności u dziecka.

Postaraj się chronić okruchy przed kontaktem z chorymi członkami rodziny.

Jeśli wyładowanie dziecka z przeźroczystego i płynnego zmieniło się w grube i żółto-zielone, konieczne jest wskazanie dziecku lekarza, aby mógł przepisać odpowiednie leczenie.


Powiązane publikacje