ss x
x

Nieżyt nosa u dziecka 3 miesiące


katar u noworodka

Co to jest zwykłe przeziębienie, każda osoba wie przez słyszenie. Dorosły, wydaje się niepoważnym sezonowym wirusem, nie powodującym żadnej szczególnej szkody dla zdrowia. A dla dziecka, które urodziło się zaledwie trzy miesiące temu, może stać się poważnym powikłaniem.


Fizjologiczne katar

Wariantem zwykłego przeziębienia, które nie wymaga leczenia, jest fizjologiczna postać choroby. Chodzi w procesie adaptacji dziecka do środowiska spowodowanego przez przejścia i małej organizmu zwykłych warunkach wewnątrzmacicznego przestrzeni.

Ta postać nieżytu nosa obserwuje się u prawie wszystkich niemowląt w pierwszych miesiącach życia.

Rodzice mogą nie zauważyć swojej obecności, jeśli spełnione są następujące warunki:

 • Dzieciak regularnie wysysa pierś. Proces karmienia piersią przyczynia się do szkolenia nosogardzieli, który ma pozytywny wpływ na jego rozwój;
 • W pokoju jest komfortowa temperatura, około 20-22 ° C. Suche i gorące powietrze negatywnie wpływa na zdrowie dziecka;
 • Pomieszczenie jest regularnie wentylowane, w domu wykonywane jest czyszczenie na mokro.

W przeciwnym razie, adaptacja dziecka odbywa się o wiele trudniejsze, a katar fizjologiczne będą orzekały objawy.

katar

Fizjologiczny katar ma charakterystyczne cechy:

 • dziecko czuje się dobrze, obserwuje się jego zwyczajowe zachowanie. Nie odmawia jedzenia, śpi przez wystarczającą liczbę godzin;
 • Nie ma dowodów infekcji lub objawów alergii, temperatura wzrasta, nie kaszel;
 • kolor wydzieliny z nosa jest lekki, konsystencja jest płynna, prawie przezroczysta.

Eksperci zalecają, aby nie nadużywać urządzeń do wypompowywania smarków z nosa dziecka. leki zwężające naczynia mogą być szkodliwe, ponieważ nadmierne wysuszenie powoduje podrażnień błony śluzowej i opracowanie środków zwilżających występuje nawet w większych ilościach, lecz czas trwania procesu adaptacji jest znacznie opóźniony.

Co jeśli dziecko ma fizjologiczny katar?

Jeśli dziecko ma 2-3 miesiące objawów takiego przeziębienia, rodzice mogą złagodzić jego stan i przyspieszyć proces ich znikania.

Możesz leczyć dzieci, tworząc komfortowe warunki, stosując następujące zalecenia:

 • Czysty pokój z chłodnym i wilgotnym powietrzem. Do czyszczenia na mokro przeprowadza się przy użyciu czystej wody, stosowanie środków piorących nie jest to zalecane. Konieczne jest uratowanie pokoju dziecka przed "odpylaczami". Dywany, książki i rośliny doniczkowe są zbędne;
 • Codzienny pobyt na świeżym powietrzu. Wskazane jest odwiedzanie parków, w których powietrze jest najbardziej przydatne dla dziecka;
 • Wystarczająca ilość użytego płynu. Dotyczy to szczególnie dzieci karmionych sztucznie.
 • Gdy powietrze jest suche, należy je nawilżyć.

Ostatni punkt jest rozważany bardziej szczegółowo.

sposoby leczenia przeziębienia

 


Sposoby nawilżania powietrza

 

Nawilżanie powietrza ma ogromne znaczenie nie tylko w upalnym okresie letnim, ale także podczas sezonu grzewczego. Działanie urządzeń grzewczych prowadzi do suchego powietrza.

Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu może odbywać się bez znaczących kosztów finansowych:

 • konieczne jest umieszczenie w pokoju dziecięcym kilku pojemników wypełnionych czystą wodą;
 • W zimnym okresie, gdy ogrzewanie jest włączone, należy zawiesić mokre ręczniki na bateriach;
 • kupić najbardziej rozpowszechniony nawilżacz powietrza dla chłodnicy.

Innym sposobem na złagodzenie objawów, jeśli dziecko ma 1-3 miesiące fizjologicznego kataru, jest stosowanie gorącej kąpieli. Należy napełnić wannę gorącą wodą i wprowadzić do pokoju dziecka na 2-3 minuty. Zaleca się kilkakrotne powtórzenie tej procedury. Możesz wejść do łazienki nie częściej niż raz na 30 minut.

Jeśli nie możesz osiągnąć odpowiedniej wilgotności, możesz dodatkowo zwilżyć nos dziecka. Aby to zrobić, należy kapać solą fizjologiczną, przygotowaną z łyżeczki soli, mieszać w 1 litrze gotowanej wody. Zakopaj go 2-3 razy dziennie przez 1-2 krople w każdym kanale nosa.

Leczenie natryskowe każdego kataru, zarówno fizjologicznego, jak i zakaźnego dzieciom w pierwszych miesiącach życia jest przeciwwskazane. Narządy nosa i oddychanie dziecka mają taką strukturę, że rozpylanie może powodować komplikacje i problemy zdrowotne.

leczenie przeziębienia u noworodków

 

Kiedy trzeba poważnie leczyć przeziębienie

Jeśli dziecko 2-3 miesięcy katar objawy utrzymują się, one są połączone przez kichanie, kaszel, gorączka, wydzielina z nosa zmienia się kolor żółty lub zielony, a ich struktura staje się bardziej gęsta, oznacza to początek infekcyjnego zapalenia błony śluzowej nosa. W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza pediatry, aby przepisać odpowiednie leczenie. Wszelkie samodzielne leczenie w takich sytuacjach może prowadzić do poważnych komplikacji.

Małe dziecko potrafi odróżnić katar w postaci ostrej i przewlekłej. Infekcja wirusowa daje ostrą postać choroby, której objawy są trudniejsze do zniesienia ze względu na brak zdolności do wydmuchiwania nosa. Sytuację pogarsza obrzęku błony śluzowej, zwłaszcza w początkowym okresie choroby.

Objawy alergicznego nieżytu nosa podobna do postaci zakaźnej choroby wyjątkiem braku wysokiej temperatury ciała. Alergia może być spowodowane przez kurz, chemikalia, sierść zwierząt, pyłki lub, tak przed leczyć katar, należy pozbyć się alergenów pokoju dziecka. W przypadku koryzy u dzieci w wieku do 12 miesięcy może wystąpić kaszel. Objawy te u dziecka w wieku 3-4 miesięcy mogą pojawić się wraz z wprowadzeniem uzupełniających pokarmów.

Pojawienie się kaszel może być wywołane przez katar i zaatakować ciało dziecka przez infekcję wirusową. Kaszel wskazuje na chorobę dróg oddechowych. Ten objaw może wskazywać na zacinanie się małych obiektów w drogach oddechowych.

runnig-nose

 

Jak rozwija się kaszel i katar

Oba te objawy mają etapy rozwoju. Pierwszy etap przeziębienia charakteryzuje się suchością i pieczeniem kanałów nosowych. Zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej nosa, a także aktywny przepływ z nosa, sygnalizują początek drugiego etapu. Trzeci etap charakteryzuje się zmianą koloru wyładowania z nosa na żółty lub zielony odcień. Obserwuje się przekrwienie błony śluzowej nosa i ciężki oddech dziecka.

Jeśli czas nie udać się do lekarza w celu leczenia, powikłania mogą prowadzić do zapalenia krtani lub krtani, ponieważ dziecko musi oddychać przez usta. Wczesne rozpoznanie i leczenie może zapobiec przeziębienia kaszel, kaszel, a czasami pojawia się w zapalenie płuc i oskrzeli wynikające z powikłań przeziębienia.

Kaszel i katar u dziecka zachodzi około tygodnia, jeśli leczenie było prawidłowe i terminowe.Jak i co leczyć dziecko powinno ustalić lekarz. Zwykle przepisuje się środki na kaszel w celu eliminacji kaszlu, który zmiękcza, nawilża kaszel i sprzyja wytwarzaniu plwociny.

Lecz za pomocą tradycyjnych receptur medycyny tylko po konsultacji ze specjalistą. Mogą powodować reakcje alergiczne. Jeśli dziecko karmi piersią, matka może korzystać z ziołowych herbat, szczególnie przydatna jest kolekcja rumianku. Niemowlę można również podać do picia świeżo strawionych ziół w małych ilościach.

Olej eukaliptusowy w małych dawkach można stosować do inhalacji, dodaje się do roztworów. Możesz kroplować kilka kropel na waciku lub małej szmacie i umieścić obok łóżka dziecka, aby ułatwić oddychanie podczas snu.


Powiązane publikacje