ss x
x

Na co dziecko jest uczulone


Alergia jest reakcją organizmu na dostanie się do niej alergen. W pierwszym roku życia okruchy istnieje duże prawdopodobieństwo, że może on wywołać negatywną reakcję na wiele czynników drażniących. Wynika to z niedoskonałości układu odpornościowego i niedojrzałości przewodu żołądkowo-jelitowego, dziecka.

Objawy alergiczne

Reakcje organizmu na pewien bodziec, wyglądają inaczej, na przykład obecność odruchów skórnych można rozpoznać po następujących różnicach:

 • peeling
 • wysypki
 • pokrzywka
 • zaczerwienienie
 • obrzęki
 • funt.

Zmiany w przewodzie pokarmowym zwykle dają o sobie znać za pomocą następujących objawów:

 • kał (zaparcie lub biegunka)
 • niedomykalność, częściej niż zwykle
 • kolka jelitowa i wzdęcia
 • dysbioza
 • wymioty.

Zakłócenia w pracy układu oddechowego w przypadku choroby, łatwo jest ustalić przez nieżyt nosa i częsty suchy kaszel. W ciężkich postaciach choroby może rozwinąć się obrzęk i wstrząs anafilaktyczny Quinckego.

Często dziecko może łączyć objawy alergii z kilku układów ciała, na przykład możliwe jest jednoczesne występowanie wysypki skórnej i biegunki lub alergicznego nieżytu nosa.

Co może powodować negatywne objawy?

Przejawy choroby u dzieci mogą wywoływać takie czynniki, jak:

 • niedożywienie matki, jeśli dziecko karmi piersią
 • niewłaściwie dobrana mieszanka lub przynęta
 • wzbudniki kontaktowe (proszek do prania, mydło, szampon, nienaturalne tkanki)
 • zwierzęta, ich włosy, wydzielanie wydzielin i pokarm
 • leki
 • pyłek roślin
 • pył domowy
 • zimno

Na co dziecko jest uczulone

Alergia pokarmowa u niemowląt jest najczęstszą postacią choroby. Może się wydawać, tak jak w przypadku karmienia piersią i sztucznego karmienia. Najlepsze zapobieganie i leczenie w tym przypadku staje się dietą, czyli wykluczeniem z diety dziecka i matki produktów, które powodują objawy choroby.

Bardzo poważne konsekwencje, aż do obrzęku Quinckego, mogą powodować kontakt dziecka ze zwierzętami domowymi, jeśli jest on podatny na tego typu choroby. W takich przypadkach konieczne jest wykluczenie obecności zwierzęcia domowego w domu.

Proszki do prania i produkty do pielęgnacji skóry może być również niebezpieczne dla niemowląt, więc jeśli zauważysz nawet drobne zmiany w skórze, stosowanie jednej lub inny środek, należy natychmiast zaprzestać ich używania.


Diagnostyka

W przypadku jednego lub grupy objawów choroby u dziecka, przede wszystkim, jego rodzina powinni zapoznać się z pediatrą, a w każdym razie nie do samoleczenia.

Lekarz wyśle ​​dziecko na konsultację z alergologiem, aby dokonać dokładnej diagnozy i zidentyfikować alergen. Aby znaleźć przyczynę alergii, lekarz powinien przeprowadzić ankietę na kilku przedmiotach:

 1. Zbieraj dane, przeprowadzając wywiady z rodzicami niemowląt, aby wykluczyć lub potwierdzić dziedziczenie.
 2. Badanie wzrokowe dziecka.
 3. Aby wyjaśnić związek między objawami alergii i rzekomym czynnikiem drażniącym.
 4. Przeprowadzić testy laboratoryjne.

Najdokładniejszą metodą, za pomocą której można określić rodzaj patogenu, są badania laboratoryjne podzielone na:

Analiza krwi z żyły w celu określenia poziomu immunoglobulin do różnych rodzajów bodźców, najbezpieczniejsza forma badań klinicznych, bez żadnych przeciwwskazań i ograniczeń. Immunoglobulina to białko wytwarzane przez organizm ludzki po spożyciu alergenu. Jeśli jego zawartość we krwi jest wyższa niż normalnie, dziecko jest uczulone. Normą dla dzieci poniżej 12 miesięcy jest stężenie 0-15 jednostek / ml.

Zaletą tej metody jest brak kontaktu dziecka z patogenem. Pobieranie krwi powinno odbywać się na pustym żołądku, dzień przed wyłączeniem z bodźców związanych z dietą.

Testy alergiczne są uważane za bardzo informacyjny test, chociaż fałszywe wskazania nie są wykluczone w ich postępowaniu. Niestety, ta metoda badania jest niepożądana dla dzieci poniżej jednego roku, ale w rzadkich przypadkach możliwe są wyjątki. Ta analiza może szybko wykryć przyczynę alergii. Zabieg polega na delikatnym zadrapaniu wewnętrznej strony przedramienia dziecka z zastosowaniem kropli bodźca do uszkodzonego obszaru.Następnie, w ciągu 15-20 minut, lekarz może ocenić reakcję pacjenta na alergen. Jeśli nie istnieje, alergia jest nieobecna. Zaczerwienienie miejsca zdrapki najczęściej mówi o wątpliwej reakcji. Pojawiające się grudki wielkości 1-2 mm - słabo dodatnie, 5 mm - dodatnie, 10 mm i silne zaczerwienienie - ostro dodatnie.

Próbka aplikacyjna może być skuteczna w wykrywaniu kontaktowego zapalenia skóry u dzieci i polega na kontakcie ze skórą dziecka i podejrzanym bodźcem. Na kawałku gazy nakłada się alergen i przymocowuje się go do skóry dziecka z ciasnym bandażem przez około jeden dzień. Po tym lekarz może ocenić reakcję.

Testy alergiczne powinny być wykonywane pod nieobecność nasilenia alergii oraz innych przeziębień i chorób zakaźnych. W przypadku dzieci w wieku poniżej jednego roku ilość podawanych alergenów nie powinna przekraczać 2-3 sztuk na zabieg. Aby uzyskać wiarygodność wyników, na tydzień przed badaniami laboratoryjnymi, konieczne jest przerwanie przyjmowania leków przeciwhistaminowych.


Jak rozpoznać alergeny bez analizy i próbek

Przed rozpoczęciem badań klinicznych rodzice mogą sami przeprowadzić test na alergie, wykluczając z życia dziecka te czynniki, które są podejrzane. I z właściwym wyborem winowajcy, objawy choroby zaczną się zmniejszać i ostatecznie całkowicie znikną.

 • Jeśli podejrzewasz alergię pokarmową dziecka, zaleca się prowadzenie dzienniczka, w którym matka powinna codziennie zapisywać informacje o reakcji dziecka na różne produkty.
 • Obserwuj reakcję na proszek do mycia odzieży dziecięcej, płynu do mycia naczyń dla dzieci, produktów higienicznych, a jeśli to możliwe, wymień je na inne lub całkowicie je wyeliminuj.
 • Jeśli podejrzewasz, że nietolerancja miękiszu na wełnę lub wydzieliny czworonożnego przyjaciela mieszkającego w twoim domu, zwierzę musi zostać usunięte, przenosząc je na czas do przyjaciół lub krewnych. Jeśli obawy zostaną potwierdzone, oddzielenie od puszystego zwierzaka stanie się nieuniknione. Pamiętaj, że zdrowie dziecka jest o wiele ważniejsze.

Jak sprawdzić predyspozycje do alergii na żywność lub leki?

Alergia pokarmowa jest najczęstszym rodzajem choroby u dzieci. O jego obecności nie trudno się nauczyć przy pomocy testów eliminacyjnych, naturalne jest poddawanie ich pod nadzorem lekarza.Metoda ta polega na usunięciu grudnichka diety kilku tygodniach wszystkie produkty mogą powodować reakcje alergiczne. Następnie wprowadzanie ich do codziennych posiłków, ale z kolei dodanie nowego produktu po pewnym czasie. Metoda ta pozwala lekarzowi, aby określić, który produkt wywołuje negatywną reakcję i wyeliminować ją z diety w organizmie dziecka. Na szczęście dzieci są w stanie wyrosnąć na tę chorobę, a więc w ciągu kilku lat, można próbować wpisywać go ponownie, i to jest możliwe, że negatywna reakcja nie jest już niepokoić dziecka.

Test eliminacji do wykrywania niepożądanych, lekarz będzie zastąpić leki, które nie pasują do dzieci na swoich rówieśników.

Wykrywanie alergii na pyłki roślin

Bolesne objawy pyłki roślin i kwiatów - to dość powszechne zjawisko, któremu towarzyszy kichanie, wyciek z nosa, przekrwienie nosa i łzy. Niestety, prawie niemożliwe jest zrozumienie, jakie rośliny wywołują alergię, bez alergenów. Wygoda tego testu polega na jego prostocie i szybkości wykonania. W jednym dziobku wylewki pacjenta powstaje lek oparty na domniemanym alergenie, a w drugim na płynie kontrolnym. Reakcja dziecka, lub jej brak, i będzie odpowiedź na swoje pytanie.

Prawie wszystkie metody oznaczania alergenów, bezpieczny dla dzieci, z wyjątkiem liczonych tylko testy alergiczne skóry, które są w stanie wywołać silną reakcję negatywną. Zatem taki sposób wykrywania podatności organizmu, ze względów bezpieczeństwa, w celu lepszego wykorzystania możliwie późno.


Powiązane publikacje