ss x
x

Traktujemy smarka z 4 miesięcznego dziecka


Katar u osoby dorosłej jest zwykle drobną uciążliwością. Chociaż smark dla czteromiesięcznego dziecka jest poważnym problemem, który może zakłócić rutynę dnia. Ponadto, w wyniku choroby mogą rozwinąć się powikłania lub wyciek z nosa będzie po prostu przeciągany w wyniku zakażenia bakteryjnego.

Co to jest przeziębienie u dziecka

U dzieci w wieku 4 miesięcy smród może być spowodowany kilkoma przyczynami, według których wyróżnia się kilka rodzajów nieżytów nosa:
 • wirusowe lub zakaźne, gdy smark jest wynikiem wirusa lub infekcji bakteryjnej;
 • reakcja alergiczna. W tym przypadku nie tylko smród wypływa z nosa, ale także łza oczu. Jeśli podejrzewasz alergiczny nieżyt nosa, zdecydowanie powinieneś odwiedzić alergologa;
 • specjalne rodzaje nieżytu nosa, charakterystyczne dla dzieci w pierwszych miesiącach życia. Należą do nich fizjologiczny wyciek z nosa.
Aby prawidłowo ustalić przyczynę przeziębienia u dziecka, należy skonsultować się z lekarzem. Samoleczenie w tym przypadku może zaszkodzić zdrowiu dziecka i pogorszyć jego stan.

Wątek u dziecka w wieku 4 miesięcy może być spowodowany nie tylko przez wirusy, ale także w wyniku ząbkowania. Jest to szczególnie zauważalne, gdy wybuchają górne zęby. Jeśli dziecko ma gorączkę, ogólne pogorszenie stanu, dziecko często płacze i pasuje - to jest powód pójścia do lekarza.

Do szczególnego rodzaju dziecięcego przeziębienia należy również fizjologiczny wyciek z nosa. Jest to spowodowane wąskimi kanałami nosowymi noworodka. Przy takim wyładowaniu z nosa dziecko nie odczuwa wzrostu temperatury i pogorszenia ogólnego stanu. Tego rodzaju przeziębienia nie wymagają specjalnej obróbki, konieczne jest jedynie utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie.


Leczenie wirusowego przeziębienia

Piersi często cierpią na wirusowe uszkodzenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych.Jest to ułatwione przez brak u małych dzieci chrzęstnej części wylewki i wąskich kanałów nosowych. W rezultacie oczyszczanie i ogrzanie powietrza występuje w mniejszym stopniu niż u osoby dorosłej.

Obrzęk i obrzęk błony śluzowej są początkowymi etapami rozwoju przeziębienia. Ten etap trwa od kilku godzin do dwóch dni. Następnie intensywnie rozwija się sekrecja surowiczo-śluzowata. Może wpaść do gardła, powodując w ten sposób proces zapalny i tam.

Kiedy dochodzi do obrzęku błony śluzowej, a smród jest wytwarzany, oddychanie przez nos staje się trudne dla dziecka. Nawet jeśli dziecko zacznie oddychać przez usta, podczas karmienia bardzo trudno jest mu to zrobić. W związku z tym dziecko ma trudności z jedzeniem i schudnięciem.

Należy przestrzegać ogólnych zaleceń:

 • tak często, jak to możliwe, aby dać dziecku piersi, jeśli jest karmione piersią;
 • jeśli miękiszu karmi się mieszanką, wodę należy podawać tak często, jak to możliwe;
 • brak przeciągów;
 • stopy malucha powinny być ciepłe.

Udowodniono, że na piętach znajdują się specjalne strefy refleksyjne, które mają bezpośrednie połączenie z górnymi drogami oddechowymi. Dlatego też, gdy nogi są przechłodzone, może wystąpić katar.

Powodem pilnej wizyty u lekarza są następujące objawy:

 • Świszczący oddech u dziecka;
 • Zaczerwienienie gardła;
 • Niepowodzenie dziecka od jedzenia, znaczna utrata wagi;
 • Obecność krwawej wydzieliny z dziobka;
 • Głupi od dziecka nie przechodzi przez tydzień;
 • Zmniejszona temperatura ciała;
 • Wysoka temperatura ciała.

Czyszczenie i nawilżanie wylewki

Aby wyczyścić dziobek dziecka z gromadzenia smaru, można użyć aspiratora. To jest mała lewatywa, którą można kupić w każdej aptece. To urządzenie może być wykonane i niezależnie, za pomocą strzykawki i wyjmując z niej końcówkę.

Aspirator do nosa jest zawsze przydatny w przypadku silnego przeziębienia i dużego śluzu w nosie dziecka. Terminowe czyszczenie dziobka dziecka pozwoli uniknąć powikłań.

Nie zapomnij o nawilżaniu błon śluzowych. W tym celu odpowiedni jest normalny roztwór soli fizjologicznej. Jest przygotowany na podstawie 1 łyżeczki. sól morska (można zastąpić zwykłą sól kuchenną) o 1 łyżka. przegotowanej wody. Musisz kopać jedną kroplę do każdego nozdrza kilka razy dziennie. Możesz używać kropli na bazie wody morskiej, na przykład Aquamaris.

Podczas stosowania roztworu soli należy stosować go jako kroplówkę do nosa. W żadnym wypadku nie można umyć nosowi dziecka. Może to prowadzić do infekcji uszu.

Aby uniknąć wysychania śluzu, należy zwilżyć powietrze w pomieszczeniu. Do zwilżania można użyć opryskiwacza, kubków z wodą lub specjalnego urządzenia. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 22 ° C.


Zastosowanie kropli kurczących naczynia

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że najłatwiej jest leczyć dziecko za pomocą kropli do nosa. Jednak nie należy zapominać, że większość kropli należy do liczby czynników zwężających naczynia. Dotyczą one nie tylko naczyń nosowych, ale także całego ciała okruchów, co ostatecznie prowadzi do skutków ubocznych.

Ponadto, jeśli przez dłuższy czas traktujesz smarka niemowlęcia przy pomocy takich kropli, obrzęk błony śluzowej nie zmniejsza się, a jedynie zwiększa. W związku z tym krople kurczące naczynia powinny być stosowane ściśle według zaleceń lekarza, po dawkowaniu. Skorzystaj z tych funduszy nie dłużej niż kilka dni.

Zanim zaczniesz wprowadzać krople, powinieneś uważnie przeczytać instrukcje. Na przykład krople zawierające naphazolinę są przeciwwskazane u dzieci w wieku do roku. A leki z ksylometazoliną nie mogą być leczone dla dzieci poniżej dwóch lat. Nieprzestrzeganie instrukcji może doprowadzić do upośledzenia dziecka. W przypadku przedawkowania zwężającym naczynia spada dziecko może być obniżenie temperatury ciała, senność i ospałość. W związku z tym niewłaściwe leczenie przeziębienia może prowadzić do hospitalizacji.

Folk sposoby leczenia przeziębienia

W jednej z najpopularniejszych metod leczenia przeziębienia, dziecko uważa się za karmiące piersią. Jednak lekarze nie zalecają tego ze względu na fakt, że mleko matki zawiera substancje, które promują aktywne namnażanie się bakterii chorobotwórczych.

Wśród tradycyjnej medycyny znanych wywarów z krwawników lub nagietków, które można przygotować przez ogrzewanie na łaźni wodnej 1 łyżeczka. suche zioła na szklance wody. Chłodzony bulion może być strawiony kilkoma kroplami w każdym kanale nosa.

Co to jest przeziębienie u dziecka

Przydatne dla niemowląt będzie kąpiel w kąpieli z ziołami. W tym celu odpowiednie są szałwia, krwawnik pospolity i nagietek.Do parzenia ziół można użyć butelki termosu, a następnie wlać bulion do wanny z ciepłą wodą. Do zabiegu potrzebne są tylko 1-2 łyżki suchych ziół. Używając wywarów, należy zwrócić uwagę, czy ziołowy powoduje reakcje alergiczne u dziecka.

Często leczenie przeziębienia u dzieci jest wkraplanie soku z buraków lub marchwi, uprzednio rozcieńczonego wodą z szybkością 1 do 1. Do rozcieńczenia można użyć oliwy z oliwek.

Skutecznym środkiem ludowym jest wkraplanie soku Kalanchoe, aloesu. Powinieneś rozcieńczyć sok przegotowaną wodą w ilości od 1 do 10. Konieczne jest skapywanie do każdego nozdrza kilka razy dziennie.

Jako środek dezynfekujący można ustawić wycięte plasterki czosnku w pokoju dziecka.

Przydatny będzie olej eukaliptusowy. Aby to zrobić, możesz użyć lampy aromatu, rozpuścić kilka kropel oleju w wodzie i umieścić podgrzaną lampę na pół godziny w pokoju dziecka, aby mógł oddychać parami.

Środki zapobiegawcze

Mleko matki jest głównym środkiem zapobiegawczym. Pozwala to wzmocnić odporność dziecka. Oczywiście nie oznacza to, że smród dziecka karmionego naturalnie nigdy się nie pojawi. Niemniej jednak, niemowlę będzie o wiele łatwiej oprzeć się chorobom nieżytu.

Ubieranie dziecka, szczególnie w zimnych porach roku, jest konieczne dla pogody. Jeśli dziecko jest zbyt ciepłe, może się pocić i zmarznąć.

Gdy członek rodziny jest chory, zminimalizuj komunikację z dzieckiem. A podczas kontaktu z dzieckiem użyj opatrunku medycznego.


Powiązane publikacje