ss x
x

Leczenie zaparć niemowląt przy karmieniu piersią


Mleko matki jest najbardziej odpowiednią karmą dla noworodków. Zawiera wiele przydatnych substancji, mikroelementów, niezbędnych do pełnego rozwoju dziecka. Zazwyczaj niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują i są bardziej chore niż dzieci karmione mieszankami. Ale nawet jeśli dziecko w pierwszych miesiącach życia spożywa jedynie mleko matki, nie można uniknąć różnych problemów towarzyszących adaptacji organizmu dziecka do otaczającego świata. Wielu rodziców napotyka problem zaparcia u niemowlęcia. Najważniejszą rzeczą w tej sytuacji jest nie traktować dziecka osobiście, za radą krewnego, przyjaciela, więc możesz tylko wyrządzić krzywdę. Tylko pediatra może określić, czy problem jest normą, czy patologią, i jeśli to konieczne, zalecić odpowiednie leczenie.

Musisz zrozumieć, że praca z organizmu dziecka różni się od dorosłego funkcjonowania ludzkiego ciała, więc wykrycie faktu zaparć u dziecka nie powinny być kryteria dla jej wykrycia u dorosłych.

© Copyright 2013 CorbisCorporation


Cechy jelita dziecka do roku

Przez pierwsze dni życia krzesło ma ciemny (czasami czarny) kolor, gęstą, lepką konsystencję. Nazywa się smółką, gromadzi się w łonie matki i jest produktem leczenia połkniętego płynu owodniowego. Meconium wychodzi z jelit dziecka po rozpoczęciu karmienia piersią. Nic nie pachnie, ale ma wygląd zbliżony do pasty do zębów. W pierwszych dniach życia grudnichka jego wnętrzności opróżniane średnio od 1 do 3 razy dziennie.

Po uwolnieniu smółki (po 3 dniach) już przetworzone mleko matki opuszcza organizm. Krzesło staje się bardziej miękkie, lżejsze i lżejsze. Pachnie kwaśnym mlekiem, które nie powoduje odrazy. Podczas karmienia piersią krzesło noworodka powinno być żółte, żółto-zielone lub żółtobrązowe. Wygląda jak płynny twarożek. W kale mogą znajdować się małe grudki, podobne do ziaren.Są to niestrawione cząstki zsiadłego mleka.

Przez pierwsze 2 miesiące życia dziecko może wypróżniać się 2-5 razy dziennie. Jeśli dziecko jest niszczące jelito jest mniejsza niż 2 razy dziennie, jest to również w granicach normy, ale tylko wtedy, gdy ma normalny stan zdrowia, on regularnie przybiera na wadze, dużo pisania. Dziecko powinno oddawać mocz około 6 razy dziennie. Częstotliwość pieluszki z oddawaniem moczu trudne do zauważenia, więc jest zalecane do czasu nadania im się i policzyć zabrudzonych pieluch dziennie. Jednorazowo należy przeznaczyć 30-60 ml (od 2 do 4 łyżek stołowych) moczu.

Z biegiem czasu częstotliwość wypróżniania zmniejsza się, ale wszystko to jest indywidualne. Dzieci w wieku 2-6 miesięcy, które są w pełni karmione piersią, oczyszczają jelita 1-5 razy dziennie. Jeśli ruch jelit ma miejsce po każdym karmieniu - nie ma się czym martwić. Nie uważa się tego za odstępstwo, nawet jeśli dziecko dewastuje jelito raz na kilka dni. Ale tylko pod warunkiem, że jest wesoły, wesoły, dużo wkurzony, a jego waga odpowiada normom wieku. Jeśli dziecko wypróżnia się raz w tygodniu, karmione wyłącznie mlekiem matki, i ma się dobrze, jego matka może zwrócić się do pediatry, ale w każdym razie, nie panikuj i samo traktować dziecko. Soki owocowe, środki przeczyszczające, lewatywy bez porady lekarza mogą wyrządzić wiele szkody. W tym wieku pęcherz jest w stanie utrzymać więcej płynu, więc oddawanie moczu występuje rzadziej, a objętość wydzielanego płynu wzrasta do 120 ml (8 łyżek).

zapor-u-grudnichka-1

W wieku 5-6 miesięcy wprowadzić uzupełniającą żywność. Do 6 miesięcy zaleca się karmienie wyłącznie piersią. Przynęta zmienia kolor, zapach i sztywność stolca. Staje się ciemniejszy, gęstszy, pojawia się nieprzyjemny zapach. Czasami zawiera całe kawałki jedzenia. W tym nie ma nic strasznego: żołądek dziecka na początku jest trudny do strawienia nawet gotowanego jedzenia. Dziecko na przynęcie powinno wypróżniać się 1-2 razy dziennie.

Objawy zaparcia u noworodków

Aby zrozumieć, dlaczego dziecko całkowicie karmione piersią ma problem z opróżnianiem, nie należy patrzeć na częstotliwość defekacji (jest to osobnik), ale na ogólny stan dziecka.

Objawy zaparcia u niemowląt:

 1. Płód zachowuje się niespokojnie, nie je dobrze.
 2. Dziecko mocno naciska, próbując opróżnić jelita.
 3. Podczas karmienia dziecko płacze, przyciska jej stopy, twarz robi się czerwona.
 4. Nieprzyjemny zapach odchodów i gazów jelitowych, które często wyróżniają się.
 5. Mały zestaw wagi, niedopasowanie masy ciała z normami wieku.

Przyczyny zaparcia

Głównymi przyczynami zaparć u noworodków karmiących piersią są:

 1. Niewłaściwa dieta matki karmiącej. Jedzenie, które matka je, bezpośrednio wpływa na czynności przewodu pokarmowego dziecka. Niektóre produkty wywołują zaparcia u dziecka, na przykład: biały chleb, tłuste mięso, ser, produkty piekarnicze, wszelkiego rodzaju orzechy, mleko, kawa, ryż, mocna herbata. Może powodować zaparcia i przyjmowanie przez dziecko niektórych leków dopuszczonych podczas laktacji (preparaty na zgagę, podwyższenie poziomu hemoglobiny we krwi itp.).
 2. Brak mleka matki. Kiedy dziecko nie je, ma zaparcie "głodu". Mleko jest w pełni wchłaniane przez organizm, a jelita nie mają nic do przydzielenia. Problem braku mleka może wynikać z niewłaściwie zorganizowanego karmienia piersią. Być może dziecko jest niewłaściwie lub rzadko stosowane do klatki piersiowej. Jeśli powoduje to zaparcia, skonsultuj się z konsultantem karmiącym piersią.
 3. Zastosowanie antybiotyków. Jeśli dziecko jest leczone z powodu jakiejkolwiek poważnej choroby, wynikiem stosowania leków jest dysbioza, która prowadzi do zaparć.
 4. Niedojrzały układ nerwowy. U niektórych noworodków ściana jelita nie może w pełni się kurczyć i wycisnąć kaloryczną masę na zewnątrz z powodu niedojrzałych zakończeń nerwowych. W ciągu 2 miesięcy od urodzenia problem rozwiązuje się sam.
 5. Wrodzone choroby jelit: zwężenie odbytu, choroba Hirschsprunga, dolichosigma.
 6. Choroby krzywicy, narządy endokrynologiczne, układ nerwowy.

zaparcia u noworodków z karmieniem piersią - leczenie, identyfikacja przyczyn


Leczenie zaparć u noworodka

Jeśli dziecko ma problemy z przewodem pokarmowym, pediatra może podać wskazówki dotyczące badania krwi, coprogram, USG, prześwietlenie. Istnieje kilka metod walki z trudnym procesem wypróżniania u dziecka:

 1. Masaż. Możesz położyć dziecko na plecach i pogłaskać brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zgiąć i rozłożyć nogi. Przed każdym karmieniem powinieneś rozłożyć dziecko na brzuch.
 2. Zmiana racji karmiącej matki.W celu regulacji procesu fermentacji u dzieci, aby poradzić sobie z zaparciami matki są wyłączone produkty wzmacniające i zwiększają zużycie, bulion warzywny, jogurt (bez barwniki i aromaty), świeży jogurt, płatków (gryki, jęczmień, owies), suszone owoce (śliwki, morele) gotowane warzywa (zwłaszcza dynie i buraki).
 3. Leki (Sub Simplex, Espumizan, Bobotik, Dufalak, Plantex, itp.).
 4. Interwencja mechaniczna (lewatywa, rura gazowa, świece z gliceryną).

Zaparcia mogą być umieszczone na jego brzuszek dziecka arkusza ciepłym łóżku, ubrany w swój brzuch w dół, przytulić swoje dziecko, aby poczuć ciepło, bliskość kochającej matki, kojący i relaksujący.

Używaj lewatywy powinno być tylko w najbardziej ekstremalnym przypadku, gdy inne metody nie miały żadnego efektu. Jego stosowanie może powodować zaburzenie równowagi mikroflory jelitowej. Noworodki muszą kupować najmniejszą lewatywy miękką końcówką przemyć wrzącej wody, smarowanego wazeliny i wlać przegotowanej wody w temperaturze pokojowej.

W żadnym wypadku nie należy wkładać mydła do odbytu. Takie porady można usłyszeć od babć. Mydło podrażnia błonę śluzową, która jest obarczona wyglądu reakcje alergiczne, zapalenie, krwawienia.

Rodzice muszą pamiętać, że częstotliwość wypróżnień podczas karmienia piersią jest indywidualny, więc w przypadku podejrzenia występowania zaparć, nie jest możliwe do samodzielnego prowadzenia leczenia, konieczne jest, aby zwrócić się do pediatry. Dowie się, czy dziecko ma zaparcia, określa jego przyczyny i zaleci leczenie.


Powiązane publikacje