ss x
x

Leczenie przeziębienia 8 miesięcznego dziecka


Leczenie kataru u ośmiomiesięcznego dziecka ma swoje własne cechy. Liczne leki i procedury, zwykle stosowane u dorosłych, nie są odpowiednie dla dzieci. Głaskanie u niemowlęcia jest objawem alergii, infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Rodzice są ważni, aby zapobiec występowaniu różnych powikłań i przejściu choroby do postaci przewlekłej.


Metody leczenia

Rodzice powinni pamiętać, że przeziębienie jest objawem, a nie niezależną chorobą. Aby pozbyć się przeziębienia, należy zastosować kompleksowe leczenie choroby podstawowej, którą wyznaczy pediatra.

W przypadku przeziębienia przebieg zimna można podzielić na trzy etapy:

 • irytacja, czas trwania około jednego dnia, kiedy proces patologiczny już się rozpoczął, ale wciąż nie ma ludzi;
 • wypływ cieczy z nosa, gdy przez dwa do trzech dni występuje obfity wodnisty smród;
 • gęsty wyciek ropny, może trwać od dwóch dni do tygodnia.

Przy standardowym przebiegu choroby nieżyt nosa występuje w ciągu 7-10 dni. Jednak w przypadku powikłań leczenie może być znacznie opóźnione. Jeśli przeziębienie ma charakter alergiczny, wydzielanie wodnistej wydzieliny może trwać bardzo długo, aż do ustania kontaktu z bodźcem.

Leczenie nieżytu nosa obejmuje następujące działania:

 • stosowanie rozcieńczania kropli do nosa;
 • oczyść nos z nagromadzonego sekretu;
 • stosowanie inhalacji;
 • skurcz naczyń krwionośnych;
 • zgodność z normami higieny;
 • tworząc wygodny mikroklimat wewnętrzny.

Ponadto lekarz może skierować dziecko na elektroforezę lub promieniowanie ultrafioletowe, aby złagodzić stan zapalny i warunki sanitarne jamy nosowej.

Wypływ nosa ze śluzówki nosa

Nagromadzony smark, wpadający do dolnych dróg oddechowych, powoduje komplikacje. Jeśli dziobek dziecka jest zatkany, powoduje to nie tylko lęk, ale również nie powoduje skutecznego wyleczenia kataru.Krople nie dostaną się na błonę śluzową, jeśli sekret zostanie nagromadzony w zatokach nosowych, a wraz z nim wypłynie.

Nos dziecka powinien być regularnie uwalniany ze śluzu. Procedurę zaleca się przed każdym karmieniem i przed snem. Można to zrobić za pomocą watowanych wici, aby usunąć skórki zwilżone wazeliną.

Wygodne jest użycie aspiratora do usuwania płynnych wydzielin. Najprostsza to strzykawka - mała gumowa gruszka z małą silikonową dyszą. Gruszka jest ściśnięta i starannie włożona do okruchów nozdrza, a następnie powoli wypuszczona i wyciągnięta smarka. Silikonowa końcówka chroni śluzę przed obrażeniami.

Innym rodzajem aspiratora jest rura ze zbiornikiem. Jeden koniec rurki umieszcza się w nozdrzach dziecka, przy pomocy innej matki zasysa sekret zebrany w zbiorniku. Zaletą takiego urządzenia jest dobra kontrola nad siłą pobieranego prądu powietrza.

Teraz sprzedają specjalne elektryczne pompy, muszą być używane ostrożnie, aby nie przesadzić z intensywnością ssania urządzenia. W momencie usunięcia sekretu w ustach dziecka nie powinno być żadnych sutków, aby nie spowodować urazu barkowego uszu.


Upłynnianie śluzu nosowego

Sekret zgromadzony w zatokach nosowych może stać się pożywką dla bakterii, które mogą powodować zapalenie zatok, zapalenie migdałków lub zapalenie ucha środkowego. Osłabiony organizm dziecka będzie bardzo trudno poradzić sobie z patogenami.

Aby zintensyfikować odpływ śluzu, stosuje się krople. Najczęściej stosowany roztwór soli lub preparaty na bazie wody morskiej. Roztwór chlorku sodu w wodzie destylowanej, który w medycynie nazywany jest solą fizjologiczną, nie powoduje skutków ubocznych. Dla dziecka w wieku ośmiu miesięcy solankę można stosować bez żadnych ograniczeń.

Aquamaris, kvix, aqualor - preparaty te zawierają jałową wodę z solą morską naturalnego pochodzenia. Środki zmniejszają lepkość śluzu, działają antybakteryjnie, przyspieszają regenerację błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej i stymulują miejscową odporność dzięki pierwiastkom śladowym, takim jak magnez, selen i jod.

Nos dziecka musi być zakopany w gorących kroplach. Dziecko umieszcza się na plecach, a kropelki 2 kropli leku są kapane z pipety.Głowę należy lekko obrócić w kierunku zakopanych nozdrzy, tak aby płyn był równomiernie rozprowadzany wzdłuż wewnętrznej powierzchni skrzydeł nosa. Powtórz procedurę może być 4-6 razy dziennie. Aby zapobiec wyciekaniu leku, matka powinna zamknąć nozdrza na kilka sekund.

Rozrzedzające preparaty w postaci kropli mogą być stosowane u dzieci od urodzenia do leczenia i zapobiegania przeziębieniom. Spray jest zalecany dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej.

Metody inhalacji

Inhalacja to sprawdzona w czasie metoda fizjoterapii przeznaczona do nawilżania wysychających sekrecyjnych wydzielin i śluzówki w chorobach górnych dróg oddechowych. Inhalacje można wykonywać za pomocą pary lub drobno zdyspergowanych cząstek. Zwilżoną plwocinę należy usunąć w odpowiednim czasie z nosa. Zwiększona objętość, może dostać się do oskrzeli i płuc, utrudnia oddychanie i powoduje duszność.

Optymalny czas wykonania zabiegu to pierwsze 3-5 dni po wystąpieniu nieżytu nosa. Wdychanie trwające 3-5 minut odbywa się nie wcześniej niż godzinę po jedzeniu. Po zabiegu aktywność dziecka powinna być ograniczona.

Inhalacja parowa to wdychanie gorącej pary. Skuteczność ich realizacji na okruchy w wieku ośmiu miesięcy w tradycyjny sposób, ponieważ wdychanie oparów nad rondlu z gorącymi ziemniakami, nie jest wystarczająco wysoka. Dziecko nie może wyjaśnić, że musisz wziąć głębokie wdechy przez nos. Ponadto gorąca para może prowadzić do oparzeń i zapalenia krtani i błony śluzowej nosa.

Znacznie lepiej jest stosować jako nebulizator nebulizatora, w którym lotne cząstki są tworzone za pomocą ultradźwięków. Zalecana temperatura płynu w nim zawartego dla ośmiomiesięcznego dziecka nie przekracza 30 ° C. Użycie specjalnej maski zapewnia, że ​​cząsteczki płynu faktycznie wchodzą do kanałów nosowych.

Do inhalacji użyj mieszaniny roślin leczniczych: liści eukaliptusa i szałwii, kwiatów lipy, rumianku i lawendy, korzenia okowiu, ziół mięty pieprzowej i tymianku. Stosowanie fitosmesi trzeba być ostrożnym, ponieważ mogą one powodować nietolerancję alergiczną. Najprostszymi lekami hipoalergicznymi są woda mineralna i roztwór sody: 1 litr wody 1 łyżeczka sody.

Inhalacje są przeciwwskazane w zapaleniu ucha środkowego, dławicy piersiowej, obrzęku płuc, skłonności do krwawienia z nosa.Nie należy tego robić również w temperaturze ciała powyżej 37,5 ° C, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia stanu dziecka.

Środki zwężające naczynia

Nie zaleca się stosowania kropli kurczliwych w leczeniu 8-miesięcznego dziecka bez wizyty u lekarza. Kolidują z odpływem smoczka, mogą powodować suchość i pieczenie w nosie i wywoływać reakcję alergiczną.

Krople rozszerzające naczynia pojawiają się w następujących okolicznościach:
 • kanały nosowe są całkowicie zablokowane, dziecko oddycha przez usta;
 • trudności w oddychaniu w podwyższonej temperaturze, gdy stęchły smark szybko wyschnie;
 • nos chorego pacjenta z bólem gardła, oddychanie przez usta powoduje bolesne odczucia;
 • Proces zapalny uchwycił ucho lub nosogardziel.

Używaj tylko specjalnych form leków dla dzieci. Krople krótkiego działania, takie jak naftydyna, sanoryna, nasol, szybko usuwają obrzęki, ale nie trwają długo, około czterech godzin. Nazivin, otrivin lub oxymetazoline - długo działające krople, eliminują przekrwienie błony śluzowej nosa, trwają ponad 10 godzin.

Leczenie przeziębienia 8 miesięcznego dziecka

Czasami lekarze przepisują protargol - aseptyczny z jonami srebra, który ma działanie przeciwzapalne i wysuszające. Może powodować alergię.

Przedawkowanie i stosowanie przez więcej niż pięć dni leków zwężających naczynia może powodować efekt uboczny w postaci nieżytu nosa, bólu głowy, letargu i niskiej temperatury ciała dziecka.

Funkcje leczenia alergicznego nieżytu nosa

Kichanie, duszność, smark i kaszel są objawami nie tylko przeziębienia, ale także alergii. Objawy te zazwyczaj obejmują obrzęk twarzy, wysypki na skórze, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Przyczyną alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa może być kurz domowy, kleszcze żyjące w poduszkach z piórami, leki, detergenty, ukąszenia owadów, pyłki roślin kwiatowych lub zwierzęta domowe.

Jeśli ośmiomiesięczne dziecko nie ma kataru dłużej niż dwa tygodnie, smoczek jest klarowny i płynny i nie ma gorączki, może to być alergia. Powinieneś skonsultować się z lekarzem, który przepisze testy skórne i badania krwi.

Wczesne wykrycie przyczyny choroby i jej szybka eliminacja pozwala zrezygnować z leków.Jeżeli kontakt z bodźcem trwa, to leczenie nie będzie miało pozytywnego efektu, konieczne jest usunięcie efektu alergenu. W przypadku niewłaściwego leczenia powikłaniem alergicznego nieżytu nosa może być astma oskrzelowa.

W profilaktyce należy regularnie czyścić na mokro i wietrzenie pokoju dziecięcego, stosować hypoalergiczne kosmetyki i produkty higieniczne, organizować pełnowartościową dietę i dietę dnia. Środki te pomogą uniknąć poważnych objawów choroby.

Leczenie farmakologiczne zapewnia stosowanie leków przeciwhistaminowych w postaci tabletek i maści w celu powstrzymania wytwarzania przeciwciał. Kompleksowe leczenie obejmuje antybiotyki, sorbenty, leki przeciwzapalne. Tylko lekarz może je przepisać, ponieważ wiele z nich ma poważne przeciwwskazania.


Powiązane publikacje