ss x
x

Leczenie alergii u dzieci


Reakcje alergiczne występują dość często nawet u dorosłych, a dzieci częściej cierpią na podobne choroby. Jak leczyć alergię u dziecka, aby nie powtórzyła się ona w starszym wieku, rozważymy bardziej szczegółowo.


Dlaczego dzieci cierpią na alergie?

Istnieje wiele czynników, które określają skłonność dziecka do jednego roku na reakcje alergiczne. Należą do nich:

 • Dziedziczna predyspozycja. W przypadku, gdy jeden z rodziców cierpi na alergię, prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy chorobę wynosi 37%. Kiedy oboje rodzice są podatni na reakcje alergiczne, wartość ta wzrasta do 62%;
 • Choroby nieżytu lub choroby jelit, które wystąpiły u noworodka, również zwiększają ryzyko reakcji alergicznych;
 • Niedożywienie matki i niewłaściwe rozpoczęcie karmienia uzupełniającego;
 • Nagłe przejście od karmienia piersią do sztucznych mieszanek, częsta wymiana mieszanki, a także karmienie dziecka mieszankami niskiej jakości prowadzą do zakłócenia układu pokarmowego, co może wywołać alergię;
 • Niewłaściwe odżywianie matki ciężarnej w czasie ciąży (nadużywanie czekolady, orzechów, mleka, miodu itp.), Leczenie antybiotykami, złe nawyki (palenie) przyczyniają się do rozwoju alergii.

Alergię można określić na podstawie zaczerwienienia na skórze, wysypki, łuszczenia, pokrzywki, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, biegunki, wymiotów.

Najpoważniejszą w tej chorobie jest obrzęk naczynioruchowy, gdy dziecko cierpi z powodu uduszenia. W takim przypadku należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Leczenie alergii u noworodków

Przy pierwszych oznakach alergii u noworodków i dzieci w pierwszym roku życia zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem. Pomimo szerokiego wyboru leków antyalergicznych, w żadnym przypadku nie należy samodzielnie leczyć i samodzielnie postawić diagnozy.

leczenia alergii i usuwanie wszystkich niepożądanych grudnichka organizmu polega głównie na ścisłe przestrzeganie diety.

Aby przepisać określone leczenie, należy określić przyczynę negatywnych reakcji organizmu. Aby to zrobić, należy wykluczyć z diety karmiącej matki (z naturalnym żywieniem) wszystkie możliwe alergeny. Są to przede wszystkim owoce, warzywa i jagody, które nie rosną w regionie.

Jeśli dziecko jest karmione piersią, matka powinna zostać wyłączona z ryb menu i owoców morza, mleka, owoców i warzyw w jasnych kolorach, jaj, tłustych mięs i smażonych potraw, słodyczy itp trzymanie się diety jest konieczne nie tylko w celu wyeliminowania objawów choroby, a pożądane jest, całego okresu karmienia piersią.

Aby rozszerzyć menu dietetyczne, każdy nowy produkt należy spożywać w niewielkich ilościach, uważnie obserwując reakcję dziecka. Jeśli nie usunąć produkt, który wywołał uczulenie, może to prowadzić do nawrotu choroby lub przejścia do przewlekłej postaci choroby.

Podczas karmienia piersią należy zastąpić mieszankę mleczną produktami opartymi na związkach białek podzielonych lub soi. W każdym razie, aby wybrać nową mieszaninę jest konieczne po konsultacji z lekarzem.

Konieczność stosowania, podawania i dozowania wszelkich leków powinny być określone przez lekarza po dniu analizy i identyfikacji alergenu. W trudnych przypadkach specjalista może przepisać leki przeciwhistaminowe. Może to być syrop dla noworodków, stosowany w przypadku ostrej konieczności.

Leczenie skóry dziecka odbywa się za pomocą specjalnych kremów i maści.

Jeśli reakcje alergiczne są wyrażane z naruszeniem układu pokarmowego i dysbioza należy traktować środki bakteryjne. Często po odzyskaniu mikroflory jelitowej alergia nie przeszkadza dziecku.

Przyczyny alergii nieżywnościowych u noworodków

W niektórych przypadkach czynniki wywołujące alergie u noworodków i niemowląt nie są pokarmem. Takie alergeny obejmują:

 • zwierzęta domowe. Ponadto, odpowiedź organizmu u niemowląt może powodować nie tylko zwierzęta z włosów, ale inne zwierzęta bez włosów i kłaczków, takich jak żółwie;
 • pył;
 • produkty kosmetyczne;
 • rośliny i kwiaty, mianowicie ich pyłek;
 • środki chemii gospodarczej, na przykład proszek lub odżywka do prania.

Przyczyną alergii nieżywnościowych u dzieci w pierwszym roku życia jest często dziedziczność lub stały kontakt z substancją alergizującą. Skóra noworodków nie może odpowiednio wytrzymać zewnętrznych wpływów różnych substancji, dlatego też występują reakcje alergiczne.

Najdokładniejszym sposobem identyfikacji alergii nieżywnościowych są testy skórne. Aby to zrobić, dzieci są umieszczane na powierzchni skóry podejrzanego alergenu w minimalnej ilości, po czym skóra dziecka jest obserwowana przez dwa dni.

W przypadku braku reakcji po określonym czasie na skórze pojawia się niewielkie zadrapanie w miejscu, w którym domniemany alergen został zastosowany. W ciągu dnia obserwuje się reakcję (pojawienie się podrażnienia lub wysypki, zaczerwienienie lub łuszczenie). Następnie testowany jest następny podejrzany alergen. Do tej pory jest to jedyny sposób identyfikacji alergenów.


Jak leczyć alergie nieżywnościowe u dzieci w wieku poniżej

Testy skórne mogą identyfikować substancje, z którymi nie można kategorycznie skontaktować się z dzieckiem. Proces izolowania dziecka od kontaktu z alergenami jest główną częścią leczenia tej choroby.

Ponadto, rodzice zazwyczaj otrzymują kremy i maści, które pomagają pozbyć się wysypek skórnych, które są pierwszymi objawami alergii nieżywnościowych u noworodków.

Kolejnym elementem leczenia dzieci są środki higieny:

 • kąpanie niemowląt jest konieczne każdego dnia, temperatura wody nie powinna być gorąca (nie więcej niż 33 ° C);
 • Jeżeli do zabiegu używa się urządzeń kąpielowych, powinny one być neutralne;
 • Wytrzyj okruszki tylko miękką ściereczką. W tym celu odpowiednia jest pielucha flanelowa. Podczas wycierania nie możesz pocierać skóry dziecka, możesz ją delikatnie wytrzeć;
 • jeśli ma używać kremu, najlepiej nakładaj go na mokrą skórę, a nie na sucho.

Konieczne jest wybieranie ubrań dla dzieci z alergiami pochodzącymi z naturalnych tkanek. Dotyczy to pościeli. Środki do mycia, kosmetyki dla dzieci należy starannie dobrać. Wszelkie środki zaradcze powinny być hipoalergiczne, bez ostrych zapachów.

Jeśli dziecko w pierwszym roku życia ma reakcję na kurz, dywany, ciężkie zasłony z tkanin i inne przedmioty powinny zostać usunięte z pomieszczenia, w którym może gromadzić się kurz. Powinien regularnie przeprowadzać czyszczenie na mokro, myć pluszowe zabawki, wietrzyć pomieszczenie.

Aby przywrócić stan skóry, lekarze przepisują niehormonalne maści, które mogą używać dzieci w najmłodszym wieku. Aby uwolnić dziecko od swędzenia skóry i dyskomfortu, możesz użyć cynku lub maści z ichtiolem.

Leczenie alergii u dzieci

Preparaty, w których są obecne antybiotyki, powinny być przepisane przez specjalistę i stosowane ściśle zgodnie z instrukcjami.

Aby wyeliminować silne podrażnienie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, w niektórych trudnych przypadkach lekarz może przepisać maść hormonalną. Stosuje się je tylko wtedy, gdy stosowanie leków niesteroidowych nie doprowadziło do poprawy. Jednak w żadnym przypadku nie możesz samodzielnie kupować i używać takich leków bez wyznaczenia specjalisty.

Do najbezpieczniejszych leków steroidowych należą Advantan, Elcom, zawierają one steroidy, które prawie nie są wchłaniane do krwi.

Nie możesz biegać ani ignorować oznak alergii u noworodków i dzieci do roku. Może to prowadzić do poważnego powikłania lub przejścia choroby do postaci przewlekłej. O ile terminowe leczenie pozwoli pozbyć się alergii na zawsze, ponieważ wraz z narodzinami dziecka odporność dziecka jest wzmocniona, ustala się trawienie, dojrzewają pokrycia skóry.

Środki zapobiegawcze

Wprowadzenie środków zapobiegawczych jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze dla noworodków niż samo leczenie. Główne zasady zapobiegania to:

 • Teoretycznie niebezpieczne produkty należy podawać w bardzo małych ilościach. Wprowadzenie żywności uzupełniającej powinno być zgodne z wiekiem i po konsultacji ze specjalistą;
 • Nie karm dzieci, jeśli odmawia. Zaleca się unikanie przekąsek między zaplanowanymi posiłkami;
 • jako noworodki, dzieci poniżej 1 roku życia i starsze dzieci powinny być ubrane w pogodę. Nadmierne owinięcie i ocieplenie prowadzi do ryzyka reakcji alergicznych i zapalenia skóry;
 • w pokoju, w którym znajduje się dziecko, powinien utrzymywać optymalny klimat o temperaturze nie wyższej niż 20-22 ° C i wilgotności 65-70%. W takim przypadku dziecko się nie poci, skóra nie wyschnie. Ze względu na komfortowe warunki dla skóry zmniejsza się prawdopodobieństwo wysypki skórnej.

Zapobieganie pomoże uniknąć nawrotu choroby u dzieci już cierpiących na alergie, a także w celu uniknięcia możliwego wystąpienia choroby. Przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli na anulowanie stosowania produktów medycznych.


Powiązane publikacje