ss x
x

Kiedy dziecko ma alergię pokarmową


Alergia zawsze dostarcza dziecku dyskomfortu. Najczęściej występuje u noworodków w przypadku pokarmów i wpływów w cięższej postaci niż u starszych dzieci.

I często wiele matek wierzy, że jeśli dziecko zostanie karmione piersią, problem ten ominie go. I tak nie jest. Alergeny są całkowicie wolne od mleka matki.


Co to jest alergia pokarmowa

Reakcja alergiczna jest wywoływana przez tak zwane alergeny. Innymi słowy, inicjatorzy jedzenia alergie dla dziecka pierwszego roku życie może być białkami zawartymi w mieszaninie lub mlekiem matki. Podczas karmienia piersią wchodzą one poprzez żywność, zatrudnionego matki, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać diety matki do karmienia, w przeciwnym razie można zranić noworodka. Należy zauważyć, że białko może stracić lub na odwrót, nabyć właściwości alergenów podczas gotowania. Tak więc niektóre produkty przestają być patogenami, podczas gdy inne stają się nimi.

Reakcja na produkty dziecka jest następująca. W odpowiedzi na bodziec w organizmie rozpoczyna się synteza immunoglobuliny E, która wywołuje objawy alergii.

Często może występować temperatura. W większości przypadków u dzieci w pierwszym roku życia reakcja objawia się prawie natychmiast lub w ciągu kilku godzin. Ale zdarzają się również przypadki, gdy reakcja pojawia się dopiero po kilku dniach. Aby ułatwić identyfikację alergenu u wszystkich matek karmiących piersią, zaleca się prowadzenie dzienników jedzenia. Są oznaczone produkty, które konsumuje iw jakiej ilości.

W większości przypadków alergia pokarmowa u niemowląt trwa nawet rok. Ale czasami postępuje przez dłuższy czas.

Objawy alergii pokarmowych u noworodków

Alergię pokarmową cechuje wrażliwość na różne pokarmy. Jej objawy mogą być zupełnie inne. Może objawiać się na skórze, wpływać na przewód żołądkowo-jelitowy lub powodować dyskomfort układu oddechowego. W wielu przypadkach temperatura ciała dziecka zaczyna rosnąć.

Główne objawy na skórze to:

 • wysypki na skórze;
 • swędzenie;
 • zaczerwienienie;
 • peeling rąk, stóp, policzków lub brzucha;
 • pojawienie się pocenia;
 • pojawienie się łusek na skórze głowy lub brwi;
 • Obrzęk Quincke - obrzęk podskórny, zmiana tkanki śluzowej.

Główne objawy zmian w przewodzie pokarmowym:

 • częsta regurgitacja;
 • ból brzucha;
 • kolka;
 • płynny stolec z zielonymi impregnacjami lub konsystencją pieniącą;
 • wzdęcia;
 • zaparcie.

Główne objawy zaburzeń układu oddechowego:

 • trwały alergiczny nieżyt nosa;
 • częste kichanie;
 • może pojawić się temperatura;
 • suchy kaszel;
 • skurcz oskrzeli jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem u dzieci w pierwszym roku życia, jest to trudność w oddaniu powietrza do płuc. Na szczęście niemowlęta są niezwykle rzadkie.

Uważany za niebezpieczny objaw i obrzęk naczynioruchowy, w którym stan zapalny błony śluzowej krtani. W rezultacie dziecko może być zadławienia, co jest bardzo przypominający atak astmy oskrzelowej wyświetla. Obrzęk początkowo charakteryzuje się ochrypłym, niskim głosem, szczekającym kaszlem i ewentualnie skróceniem oddechu. Być może dziecko będzie miało gorączkę.

Czasami objawy alergii pokarmowych mogą być ze sobą powiązane. Na przykład dziecko będzie miało wysypkę na skórze wraz z problemami z jelitami. Dlatego leczenie alergii pokarmowej u dzieci musi koniecznie odbywać się pod nadzorem lekarza, w przeciwnym razie mogą wystąpić niekorzystne komplikacje, atopowe zapalenie skóry, astma, etc.


Przyczyny alergii pokarmowej

noworodki matek niemowląt zawsze pytają „skąd Niemowlęta pierwszym roku życia może być alergia?” Najczęstszą przyczyną takiej reakcji u dzieci, które są karmione piersią, jest niezgodność z matką dieta pielęgniarskiej. Wszystkie pierwiastki śladowe produktów, które spożywa kobieta, od razu okazują się mlekiem matki. Dlatego często w celu wyeliminowania problemu wystarczy zidentyfikować alergen i wykluczyć go z żywności.

Na sztucznym karmieniu alergenem u noworodków może działać źle dobrana mieszanka. Jest to często powszechny problem u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Ciało przyzwyczaja się do jedzenia. W takim przypadku mieszaninę należy zastąpić inną. Zwykle pomaga.

Inną ważną przyczyną rozwoju alergii u niemowląt jest dziedziczność. Zwłaszcza istnieje ryzyko, że dziecko w rodzinie, która ma przypadków alergii u matek, ojców, dziadków, itd. Jeśli ta choroba jest ustalona u jednego z rodziców, wówczas możliwość wystąpienia alergii u niemowląt wynosi 35-40%. Jeśli oboje rodzice są uczuleni, ryzyko wzrasta do 65%.

Przyczyną może być również niedotlenienie, które dziecko pojawiło się w łonie matki. Innymi słowy, jest to głód tlenu płodu. Obejmuje to infekcje wirusowe i jelitowe. Często stają się one prowokatorami alergii u niemowląt.

Ostre przeniesienie dziecka z mleka matki do mieszaniny również zwiększa czynnik rozwoju alergii. Zyskuje taką alergię u noworodków przez bardzo długi czas. przyczyną jest stres wywołany przez ciało dziecka. Często towarzyszą wysypki skórne i silny świąd. W niektórych przypadkach rejestrowana jest podwyższona temperatura.

Rozpoznanie alergii pokarmowych u noworodków

Jeśli niemowlęta mają objawową alergię, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Może to być pediatra, alergolog i dietetyk. Bez ich porady niebezpiecznie jest traktować dziecko samodzielnie, zwłaszcza w pierwszym roku życia, gdy dziecko jest bardzo wrażliwe. W przypadkach, gdy reakcja przez długi czas nie przechodzi lub ma ciężki charakter, noworodki są zazwyczaj hospitalizowane.

Aby przekonać się o trafności diagnozy, przeprowadzane są następujące badania nad dziećmi.

 1. Zbieranie anamnezy życia dziecka za pomocą ankiety jego rodziców. Lekarz powinien dowiedzieć się, jakie jedzenie ma dziecko, ile to kosztuje mleka lub mieszanki, czy temperatura wzrosła, czy jest wysypka lub może być katar.
 2. Ustanowić związek przyczynowo-skutkowy między reakcją alergiczną dziecka a pokarmem.
 3. Badanie krwi immunoglobuliny E.
 4. Często jest zalecana ultrasonografia jamy brzusznej. Odbywa się to w celu wykluczenia patologii żołądka i jelit.

Głównym dowodem alergii pokarmowej u dziecka jest fakt, że po zaprzestaniu jego matki lub dziecka dowolnego produktu, stopniowo zaczyna zanikać, zarówno pozytywne działanie rozpoczyna się po przyjmowaniu leków alergii przepisane przez lekarza. W tym przypadku temperatura może utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Aby zdiagnozować, co dokładnie rozpoczyna reakcję u dziecka, możesz stać się testem na alergeny. Dzieci pierwszego roku życia odbywają się za pomocą pobierania krwi żylnej dzieciom starszym przy pomocy testów skórnych. Badania te są przeprowadzane przed leczeniem, w przeciwnym razie test może dawać nieprawidłowe wyniki.

Leczenie alergii pokarmowych

W leczeniu alergii u dziecka należy początkowo stosować dietę. Ale samoleczenie w tej sytuacji może tylko pogorszyć sytuację, bez względu na to, jak bardzo rodzice zmagają się z tym problemem i jakimkolwiek sposobem, z którego korzystają. W każdym razie potrzebujesz specjalistycznej porady, zwłaszcza gdy wzrasta gorączka dziecka.

Kiedy dziecko ma alergię pokarmową

Dzięki naturalnemu karmieniu z diety matki przez kilka tygodni, wszystkie potencjalne alergeny są usuwane. W szczególności żywność o dużej zawartości cukru, wyroby cukiernicze i konserwowe, a także owoce i warzywa w kolorze czerwonym. Wszystko to u noworodków często rozpoczyna reakcję alergiczną. Ponadto, aby wyleczyć tę chorobę, w żadnym przypadku nie należy przerywać karmienia piersią. Dla dziecka w pierwszym roku życia - jest to źródło niezbędnych witamin i pierwiastków śladowych.

W przypadku sztucznego żywienia częstą przyczyną patogenu alergii jest białko. I jest zawarty w mleku krowim. Dlatego dziecko powinno być leczone, z wyłączeniem tego produktu.

Dzieci często przepisują leki przeciwhistaminowe, środki adsorpcji, emulsje, kremy. Jeśli temperatura wzrośnie, można polecić świece lub inne formy dawkowania. Wszystko zależy od sytuacji i stopnia zaawansowania alergii.

Co zrobić, jeśli dziecko jest uczulone

W takim przypadku wystarczy uważnie przestrzegać kilku zasad:

 • całkowicie wyeliminować z produktów spożywczych, które powodują alergie;
 • nie podawaj leków dla dzieci w postaci słodkich syropów;
 • podążać za krzesłem dziecka, z wszelkimi zmianami dotyczącymi kontaktu z pediatrą;
 • stosować wyłącznie antyalergiczne kosmetyki dla dzieci;
 • Woda do kąpieli powinna być przefiltrowana lub musi być gotowana, w przeciwnym razie może nastąpić reakcja na chlor;
 • zakładać dziecko tylko w ubraniach wykonanych z naturalnych tkanin;
 • Nie pocierać skóry dziecka ściereczką, może to prowadzić do podrażnienia i wysuszenia.


Powiązane publikacje