ss x
x

Jak umieścić dziecko lewatywa


Jak często dziecko powinno iść do toalety, co jest normalne, a to, co stanowi problem, jest często zadawane przez młode matki. Powszechnie uważa się, że norma ewakuacji jelit jest rozważana raz dziennie. Jednak ta zasada nie pasuje do wszystkich, nie mówiąc już o dzieciach. Częstość stolca u każdego niemowlęcia może się różnić i nie ma żadnych zasad, na których warto sprawdzić poprawność krzesła nowo narodzonego dziecka. Na przykład niemowlęta karmiące piersią mogą opróżniać jelit kilka razy dziennie lub raz w tygodniu. W obu sytuacjach nie ma nic strasznego. Najważniejsze jest to, że dziecko powinno być aktywne i nie być niespokojne. Dla dzieci karmionych sztucznie, krzesło jest pożądane przynajmniej raz dziennie.

Jeśli mała kobieta jest niespokojna, przyciska nogi do brzucha i płacze, a krzesło nie było przez kilka dni, więc dziecko ma zaparcia. W takim przypadku wymagane jest wykonanie lewatywy.


Objawy i przyczyny zaparć u niemowląt

Zanim zrobisz lewatywę dla dziecka, warto upewnić się, że dziecko jest naprawdę zaparowane. To zachowanie powie okruszki:

  1. zachowanie dziecka jest kapryśne i skąpe;
  2. dziecko podejmuje próby opróżnienia jelit, ale bezskutecznie;
  3. kał jest bardzo trudny.

Jeśli dziecko jest aktywne, je dobrze i nie wykazuje niepokoju, nie ma potrzeby stosowania lewatywy. Jeśli dziecko rzadko chodzi do toalety, to bardzo dobrze przechodzi proces przyswajania mleka lub mieszanki.

odmiany lewatywy

Jeśli okaże się, że dziecko jest naprawdę zaparcia, lewatywa pomoże dziecku oczyścić jelita. Ale jest to tylko środek do rozwiązania jednorazowego problemu, ale przyczynę zjawiska należy szukać głębiej. W większości przypadków zaparcia u noworodków wiążą się z naruszeniem diety matki lub niewłaściwie dobraną formułą karmienia.

W jakich przypadkach konieczne jest wykonanie lewatywy

Jeśli do żywienia dziecka wprowadzana jest mieszanina, wymagana jest dokładna obserwacja czynności jelit.Pomimo tego, że współczesny rynek oferuje wiele najbardziej dostosowanych do mieszanek mlecznych, ciało dziecka nie zawsze jest łatwe do przystosowania do przyjmowania nowych pokarmów.

Jeśli miękisz miał jednorazowy problem z wypróżnianiem, matka powinna być w stanie uczynić dziecko lewatywą. Jednak przy częstym powtarzaniu zaparć należy skontaktować się ze specjalistą, aby znaleźć i wyeliminować przyczynę utrzymujących się problemów. Samo leczenie w takich przypadkach jest kategorycznie przeciwwskazane!

Oprócz pomagania w rozwiązaniu problemu zaparć, lewatywa w domu może być potrzebna dziecku do innych celów:

  1. Wprowadzanie leków. Wprowadzenie poprzez lewatywę pozwala lekowi na znacznie szybszy wpływ na organizm.
  2. Oczyszczanie jelit w przypadku zatrucia pokarmowego.

stworzyć dziecko lewatywy

Rodzaje lewatyw i ich funkcja

Lewatywa to wstrzyknięcie różnych płynów do dolnej części jelita grubego. Rodzaj lewatywy zależy od tego, jaki płyn jest stosowany do podawania i w jakim celu wykonywana jest procedura:

  1. Oczyszczenie. Taką lewatywę przeprowadza się przy użyciu zwykłej wody o temperaturze pokojowej w celu usunięcia nagromadzonego stolca w jelicie. Nie wolno używać zimnej lub gorącej wody, ponieważ przeziębienie może powodować skurcze, a gorąco nie daje efektu, ponieważ nastąpi absorpcja cieczy.
  2. Leczniczy. Taką lewatywę przeprowadza się natychmiast po przeprowadzeniu oczyszczania, a jej celem jest wprowadzenie leków do organizmu. Temperatura wstrzykiwanego płynu powinna wynosić co najmniej 35 stopni, tak aby nastąpiło wchłanianie leków do organizmu dziecka i wystąpił efekt terapeutyczny.
  3. Oliwy. Aby przeprowadzić taką lewatywę, użyj ciepłego oleju. Zabieg ułatwia usunięcie bardzo twardego stolca z jelit dziecka. Olej chroni ściany jelit przed uszkodzeniem podczas defekacji.
  4. Syfon. Taką lewatywę może wykonać tylko specjalista. Jest przeznaczony do oczyszczenia jelit z ciężkiego zatrucia.

Zasady lewatywnych niemowląt

Lewatywa noworodka powinna być zrobiona bardzo ostrożnie i upewnić się, że nie ma żadnych zakazów jej prowadzenia! Jakość wyniku zależy od poprawności procedury.

Dla każdego wieku istnieją normy i zasady dotyczące lewatywy.Dziecko w wieku dwóch miesięcy może wstrzykiwać płyn z 30 do 50 mililitrów.

Przed rozpoczęciem procedury należy wybrać lewatywę o odpowiednim rozmiarze. Nie należy przyjmować puszki o większej pojemności niż wymagana. Oznacza to, że dwumiesięczna miękiszka potrzebuje gruszki o objętości nie większej niż 50 ml.

Przed użyciem gruszka powinna być dezynfekowana przez gotowanie. Aby nie zranić dziecka, należy sprawdzić końcówkę pod kątem braku zadziorów i nierówności. Jeśli końcówka jest plastikowa, kontrola powinna być przeprowadzona szczególnie ostrożnie. Końcówka jest rozmazana wazeliną lub olejem roślinnym.

Aby wypełnić puszkę, musisz ścisnąć ją mocno palcami i uwolnić powietrze, a następnie opuścić ją do wody i poczekać, aż ciecz wypełni się. Do wprowadzenia używa się dobrze przegotowanej wody o temperaturze pokojowej (około 22 stopnie). Możesz również użyć słabego bulionu z rumianku lub dziurawca.

Dzieciak należy położyć na plecach i przycisnąć nogi do brzucha. Najlepiej zrobić to na jednorazowej pielusze.

Cylinder do ściskania, aż płyn pojawi się z końcówki (musisz uwolnić powietrze). Trzymając nogi dziecka, delikatnie obracaj ruchy czubka balonu o około 4 centymetry i powoli wypuść płyn.

Po wstrzyknięciu całego płynu należy ostrożnie wyjąć pojemnik. Dopiero po wyjęciu gruszki można otworzyć. Przed usunięciem z odbytu dziecka należy go skompresować.

lewatywa dla dziecka

Aby upewnić się, że wstrzyknięta ciecz nie wycieka, aż do uzyskania efektu luźnego, pośladki dziecka powinny być trzymane względem siebie przez kilka minut. Pozostaje tylko czekać na akt defekacji.

Jeśli w czasie lewatywy dziecko jest wybredne i wykazuje niepokój, należy przerwać procedurę. Gdy dziecko uspokoi się, procedura powtarza się, ale przy zmianie kąta wprowadzania końcówki i wchodzeniu do lewatywy nie jest tak głęboka.

Przed zabiegiem musisz wiedzieć, że nie powinieneś nadużywać tej procedury i pomóc dziecku w uwolnieniu jelita w inny sposób. Na przykład masaże, rurki gazowe, leki i diety matki karmiącej mogą być dobrą alternatywą dla lewatywy.

Zabrania się wykonywania zabiegów u dzieci z krwawieniem jelitowym i procesami zapalnymi w odbytnicy.Dlatego przed zabiegiem najlepiej skonsultować się z lekarzem. Może w ogóle nie ma zaparć i tylko skrzywdzisz dziecko. W końcu ważne jest nie tylko rozwiązanie chwilowego problemu, ale także wyeliminowanie przyczyny takiej nieprzyjemnej sytuacji dla okruchów.


Powiązane publikacje