ss x
x

Jak odróżnić fizjologiczny nieżyt nosa u niemowląt


Wraz z narodzinami noworodka w rodzinie jego rodzice bez wątpienia czują wielką odpowiedzialność za swoje małe dziecko, chronią je i doświadczają, jeśli nagle dziecko zaczyna narzekać. Wszelkie zmiany na gorsze strontu w zachowaniu i dobrego samopoczucia dziecka, bo nowych rodziców lęk. Jeśli na dziecko nagle zaczęły wypływać z dyszy, niektóre z nich są gotowe do paniki. I nie jest to zaskakujące, ponieważ katar dla niemowląt, to jest bardzo nieprzyjemna choroba, a on wciąż nie może sam usunąć śluz z zatok, mówiąc po prostu - aby wydmuchać nos, a mama lub tata musiał mu w tym pomóc. Ale najpierw musisz dowiedzieć się, czy katar, który odwiedził noworodka, jest naprawdę niebezpieczny i powinien zostać wyleczony przez wstrząsającą dawkę leków.

Jak odróżnić fizjologiczny nieżyt nosa u niemowląt

Faktem jest, że nie każdy katar występujący u noworodków ma charakter wirusowy, alergiczny lub kataralny. W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia mają wysokie prawdopodobieństwo występowania neuroautonomic okruchów lub fizjologiczny nieżytu nosa. I w tym przypadku rodzice nie powinni się w ogóle martwić, ponieważ fizjologiczny nieżyt nosa u dziecka jest to całkowicie naturalne zjawisko, które nie wymaga leczenia, trwa przez krótki czas i przechodzi samoistnie, gdy dziecko dorasta.


Przyczyny pojawienia się fizjologicznego nieżytu nosa

Pojawienie się neurowegetatywnego zapalenia błony śluzowej nosa wiąże się z niedojrzałością i niedoskonałością błony śluzowej małego dziobka, który uformuje się nieco później, do 2,5 - 3 miesięcy życia okruchów. Niedorozwój błony śluzowej u noworodka wynika z faktu, że dziewięć miesięcy życia macicy znajdowało się w ciekłym ośrodku i nie było konieczne dodatkowe zwilżenie jamy nosowej.

Ale po urodzeniu dziecko popada w zupełnie inne warunki egzystencji, a wszystkie jego nowo narodzone organizmy zaczynają aktywnie przystosowywać się do nowego, niezależnego życia. W okresie adaptacyjnym gruczoły błony śluzowej nosa zaczynają działać w trybie wzmocnionym i wytwarzają dużą ilość przeźroczystego śluzu, jest to fizjologiczny nieżyt nosa.Ciało ludzkie jest wysoce technologicznym i regulowanym mechanizmem i wszystko jest w nim prawidłowo ustawione, dlatego, gdy staje się jasne, że taka ilość odchodów nie jest potrzebna do nawilżania wdychanego powietrza, ich produkcja stopniowo zaczyna zmniejszać się aż do zatrzymania się na wymaganym poziomie.

Najważniejszą rzeczą w trakcie naturalnego procesu, nie ingeruj w to rodzicom, daj ciału tyle czasu, ile potrzeba, aby regulować gruczoły, a nie próbuj leczyć fizjologicznego nieżytu nosa przy pomocy leków.

Im więcej mama spróbuje wysączyć jamę nosową dziecka, tym więcej płynów będzie wydzielało gruczoły. Taka bezużyteczna walka z fizjologicznym zapaleniem błony śluzowej nosa może w przyszłości przysporzyć dziecku wielu problemów i nagrodzić go chronicznym katarem. Dlatego ważne jest, aby móc odróżnić naturalny wyciek z nosa z zimna o zimnym lub zaraźliwym pochodzeniu.

Objawy

Fizjologiczny katar nie powoduje nieprzyjemnych odczuć u dziecka i trwa w sumie nie dłużej niż 10 dni, można go rozpoznać po następujących objawach.

 • Zachowanie noworodka nie zmienia się w żaden sposób, stan zdrowia pozostaje zadowalający, sen i apetyt nie są naruszane.
 • Nie ma oznak zimna lub SARS: kaszel, gorączka.
 • Szlam, odizolowany od dziobka, jest lekki, przezroczysty i ma płynną konsystencję.
 • Oddychanie nie jest trudne, ponieważ nie ma obrzęku zatok nosowych.
 • Czasami nieżyt nosa powoduje kichanie.
 • Podczas snu dziecko zaczyna oddychać ustami.

Pomimo faktu, że objawy neurowegetacyjnego zapalenia błony śluzowej nosa są oczywiste dla autodiagnozy, nie ma potrzeby konsultowania się z pediatrą, aby wykluczyć chorobę zakaźną.


Jak długo fizjologiczny katar i jak ułatwić jego przebieg?

Zwykle błona śluzowa nosa noworodka wraca do normy w 8-10 tygodniu życia, wraz z wydzielaniem śluzu. Ale katar może być opóźniony o kolejne 1-2 miesiące z powodu zbyt suchego lub gorącego powietrza w pokoju dziecięcym.

Jak już wspomniano powyżej, nie ma sensu leczyć neurowegetatywnego kataru, ponieważ tylko to pogorszy i zwiększy czas trwania kursu. Aby nieco pomóc dziecku w dostosowaniu się do nowych warunków życia, konieczne jest stworzenie dla niego najbardziej komfortowego otoczenia. Co to za wydarzenie?

 • Wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko, powinna wynosić około 60%. Wymaganą wilgotność można uzyskać za pomocą nawilżaczy powietrza lub umieścić w pomieszczeniu ze zbiornikami na wodę. W sezonie grzewczym mokry ręcznik umieszczony na baterii podnosi również wilgotność w pomieszczeniu.
 • Temperatura powietrza w przedszkolu nie powinna przekraczać 20-22 stopni, dlatego najlepiej umieścić regulatory na elementach grzejnych w pomieszczeniu i częściej przewietrzać pomieszczenie.
 • Pomoże to złagodzić objawy zwykłego przeziębienia i codziennego mycia na mokro, aw pokoju dziecięcym nie powinno być dywanów ani innych odpylaczy.
 • Ułatwia zaszczepienie nosa roztworem nosa roztworem na bazie soli morskiej, można go kupić w aptece lub przygotować samodzielnie, po rozpuszczeniu 1 łyżeczki soli morskiej w 1 litrze wody.
 • Zakopywanie nosa mlekiem matki również przynosi ulgę z powodu zaostrzenia przeziębienia jakiegokolwiek pochodzenia.
 • Dziecko powinno otrzymywać wystarczającą ilość płynów, w większym stopniu dotyczy to noworodków karmionych piersią.

Stosowanie środków zwężających naczynia z tą postacią zapalenia błony śluzowej nosa jest surowo zabronione, ponieważ wysychają one błonę śluzową nosa, co jest wysoce niepożądane.

Możliwe powikłania

Przy przedłużonym fizjologicznym katarku i bezczynności u rodziców dziecko może mieć komplikacje:

 • Dziecko traci na wadze, ponieważ z zagnieżdżoną łyżką nie może ssać piersi ani butelki przez długi czas, pasuje i odmawia jedzenia.
 • Na tle przedłużonego kataru dziecko może rozwinąć stan zapalny uszu lub górnych dróg oddechowych.
 • Plwocina, nasycona mikroorganizmami patogennymi z nosogardła, wchodzi do płuc dziecka i może prowadzić do ich stanu zapalnego.
 • Długi wyciek z nosa na błonie śluzowej nosa może powodować powstawanie owrzodzeń, wywołując u dziecka nieprzyjemne odczucia i dyskomfort.

Przy przedłużonym fizjologicznym zapaleniu błony śluzowej nosa najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Czy są jakieś przeciwwskazania do chodzenia z przeziębieniem?

Pediatrzy jednym głosem twierdzą, że z każdym, nawet zakaźnym nieżytem nosa, które występuje bez wzrostu temperatury, dziecko może i powinno być na zewnątrz.Jeśli warunek nie uległa pogorszeniu okruchy, nie ma potrzeby, aby pozbawić go świeżym powietrzu, jest to pozytywny wpływ na błonę śluzową nosa i uczynić oddychanie łatwiejsze. Najważniejsze jest, aby dziecko było ubrane w pogodę, a nie pocił się i nie marzło. I ile czasu zajmie spacer, rodzice muszą zdecydować, w zależności od stanu dziecka.


Powiązane publikacje