ss x
x

Jak leczyć katar u pięciomiesięcznego dziecka


Pojawienie się cieczy z dziobka 5 miesięcznego dziecka może przerazić rodziców. Często zaniepokojone mamy i tatusiowie natychmiast chwytają się za głowę, zastanawiając się, jakie lekarstwa kupić, by leczyć dziecko. Dzięki temu absolutnie nie ma potrzeby się spieszyć. Nieżyt nosa jest jedną z funkcji ochronnych organizmu i istnieje wiele powodów, dla których nie należy się spieszyć, aby leczyć ten objaw.

Zęby dziecka są posiekane

Kiedy zęby zostaną wyrzucone, niemowlęta mogą wytworzyć strumień z nosa. Nie oznacza to, że dziecko przeziębiło się i jest chore. Katar z wysypką pierwszych zębów jest związany z reaktywnym zapaleniem błony śluzowej nosa w odpowiedzi na chorobę dziąseł.

Aby odróżnić ten stan od innych, jest to możliwe z następujących powodów:
 1. Klarowna ciecz wypływa z nosa, oddychanie nosem nie jest trudne w tym samym czasie.
 2. Temperatura ciała nie przekracza 38,5 stopnia.
 3. Dziecko jest kapryśne, jego apetyt i sen mogą być zakłócone.
 4. Dziecko ciągnie zabawki do ust, zwiększa się wydzielanie śliny.
 5. Podczas badania jamy ustnej matka może zauważyć obrzęk i zaczerwienienie dziąseł w miejscu, w którym spodziewany jest wygląd zęba.

Leczenie takiego kataru nie jest konieczne, a stosowanie leków jest nawet niebezpieczne! Objawy szybko mijają wraz z pojawieniem się zęba. Aby pomóc dziecku, smar pod nosem dziecka kremem, aby zapobiec podrażnienie skóry i nawilżać powietrze w pokoju i przewietrzyć pomieszczenie. Na błonę śluzową nosa nie wysusza i nie może tworzyć skorupy, pochować dziecko w nos solą fizjologiczną, kupiony w aptece lub roztworem soli fizjologicznej, które można przygotować samemu. Przepis jest prosty: w litrze schłodzonej przegotowanej wody należy wymieszać łyżeczkę zwykłego gotowania lub soli morskiej.


Jeśli Twoje dziecko jest chore

Nieżyt nosa może być objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Najczęściej są to tak zwane ostre infekcje dróg oddechowych (ARI). W tym przypadku dziecko, oprócz płynu z nosa, może mieć wiele innych objawów: kaszel, wysoka temperatura ciała, osłabienie, zły sen i apetyt, świszczący oddech, duszność itp.

W takiej sytuacji niemożliwe jest pozostawienie kataru bez uwagi. To musi być traktowane! Słowo "leczyć" wcale nie oznacza kupowania góry leków i wypychania ich niemowlętami.Zasada skutecznego leczenia polega na regularnym oczyszczaniu kanałów nosowych ze śluzu i skorupy oraz nawilżaniu błony śluzowej!

Ponieważ 5-miesięczne dziecko nie może się wysadzić, matka powinna usunąć sekret z nosa przy pomocy specjalnych ssaków lub małej gruszki. Przedtem do dziobka należy wstrzyknąć roztwór soli lub lek do mycia nosa na bazie wody morskiej (Aquamaris, Kvix i inne). Równolegle należy zapewnić wilgotność w pomieszczeniu i starać się utrzymywać temperaturę powietrza nie wyższą niż 20 stopni.

Zwykle te działania wystarczą, aby problem przestał istnieć tydzień później.

Używaj środków zwężających naczynia krwionośne lub przeciwwirusowych tylko za zgodą lekarza!Środki zwężające naczynia do nosa (Nazivin, Pinosol, Tysin, Vibrocil, Sanorin, itp.) Mogą być przepisywane tylko w następujących przypadkach:
 1. Jeśli pięciomiesięczne dziecko zupełnie nie ma oddechu z nosa. Dziecko jednocześnie oddycha tylko ustami, nie może ssać piersi ani butelki, jest kapryśne, śpi źle. W tej sytuacji, krople rozszerzające naczynia usuwają obrzęk błony śluzowej nosa i przywracają oddychanie przez nos.
 2. Jeśli dziecko nie oddycha dobrze i ma gorączkę. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie duszności nosa za pomocą kropli, ponieważ wysoka temperatura ciała pogarsza stan i sprzyja jeszcze większemu wysuszeniu błony śluzowej nosa.
 3. Jeśli dziecko ma trudności z oddychaniem zarówno z nosem, jak i ustami. Zdarza się to w przypadku obrzęku błony śluzowej nosa i porażenia układu oddechowego, na przykład zapalenia oskrzeli, zadu, zapalenia płuc. Dziecko ma niewydolność oddechową, która objawia się jako duszność, ciężki głośny oddech, świszczący oddech. W takim przypadku lekarz, oprócz głównego leczenia choroby, zaleci 5-miesięczne leki zwężające naczynia, które złagodzą obrzęk nosa i nosogardzieli.
 4. Krople zwężające naczynia również pomagają w leczeniu zapalenia ucha środkowego, rurki słuchowej i zatok nosa.

Nie należy nakładać kropli na dziecko w wieku 5 miesięcy bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub po zasięgnięciu porady apteki. Wiele leków z tej grupy ma ograniczenia wiekowe i są zabronione do stosowania przez 5-miesięcznych dzieci.

Jak nie leczyć kataru u 5-miesięcznego dziecka

 1. Pogrzebać w mleku z piersi. Jest to dość powszechna metoda leczenia przeziębienia, zalecana przez babcie i przekazywana z pokolenia na pokolenie.Medyczny potwierdzenie skuteczności tej metody nie otrzymał jak mleko matki nie jest w stanie zniszczyć wirusy i bakterie, powodując stan zapalny w jamie nosowej. Ze względu na swój skład, mleko matki jest pokarmem dla mikroorganizmów i wspomaga namnażanie bakterii.
 2. Używaj jako krople owocowe do soku z owoców i warzyw z nosa, a także do soków niektórych roślin. Ich szkodliwy wpływ na patogenne drobnoustroje zostaje zredukowany do zera.
 3. Stosuj w leczeniu leków przeciwbakteryjnych. Antybiotyki w nosie z zimnem są surowo zabronione! Kropli antybakteryjnych można używać w oczach i uszach z ropnym zapaleniem spojówek i ropnym zapaleniem ucha, ale nie w nosie!

Jeśli masz katar u 5 miesięcznego dziecka, skontaktuj się z pediatrą. Tylko lekarz może prawidłowo zdiagnozować chorobę i przepisać odpowiednie leczenie.


Powiązane publikacje