ss x
x

Jak radzić sobie z zaparciami u dwumiesięcznego dziecka


Pojawienie się w rodzinie małego dziecka zazwyczaj przyciąga uwagę i troskę wszystkich domowników. I całkiem nieoczekiwanie, stolec dziecka staje się problemem dla rodziców noworodka. Często lub rzadko pooping dziecko jest normalne, czy miał konsystencję stolca, kolor i wielkość? Wiele aspektów tego problemu martwi młodą matkę. A często zdarza się, że z powodu nadmiaru informacji teoretycznych zgromadzonego w internecie, przyjaciół i babć, matek wymyślać chorób na ich kawałki, które w rzeczywistości nie jest. Można je zrozumieć. W końcu, jak wiadomo, regularne normalne opróżnianie jelit jest oznaką dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka.


Zaparcie lub proste zatrzymanie stolca

Zaparcia w wieku niemowlęcym dotyczą około jednej czwartej dzieci w wieku 2-4 miesięcy. Lekarze zaparcia nazywają rzadką defekację, której towarzyszą różnego rodzaju trudności, takie jak ból brzucha, odbyt, silne wzdęcia.

jak radzić sobie z zaparciami u dwumiesięcznego dziecka

Najpierw musisz nauczyć się rozróżniać prosty stolec i prawdziwe zaparcia w miękiszu. Pamiętaj również, że kryteria decydujące o opóźnieniu stolca lub zaparcia różnią się w zależności od rodzaju okruchów żywności.

Dzieci w wieku do 9 tygodni karmione piersią powinny najlepiej opróżnić jelita 2-4 dziennie. Objętość opróżniania jest mała, żółta lub musztarda, bez nieprzyjemnego zapachu. W okruchach, które spożywają sztuczne mieszanki mleczne, stolec jest nieco inny. Jest to stosunkowo rzadkie, ma nieprzyjemny zapach, a okazuje się o wiele trudniejsze niż u niemowląt.

W praktyce często zdarza się, że dwumiesięczne dziecko ma opóźnienia w kale 2-3 dni. I, według wielu pediatrów, sytuacja ta nie jest uważana za powód do paniki na dzieci karmione piersią.niemowlęta tendencję do opóźnienia jest spowodowane fotela niekompletne dojrzałości układu żołądkowo-jelitowego. W zasadzie, matka nie może się o to martwić, pod warunkiem, że dziecko nie przeszkadza mu brzuszek, jego normalne normalne zachowanie - to gra, uśmiecha się spokojnie śpi i nie powoduje żadnych kłopotów.

Jeśli dziecięcy "sztuczny" stolec opóźnia się na 2-3 dni to już problem, który wymaga analizy przyczyn i pomocy dziecku.

Dlaczego opóźnienie w powstawaniu stolca u dwumiesięcznych niemowląt powoduje obawy rodziców? Mleko matki w tym okresie życia jest prawie „dostrojone” do karmienia dziecka, organizm przystosował się do laktacji i mleko stało się dość dojrzały. W tym czasie organizm kobiety przestaje produkować colostric składnik, który powoduje wodnistą konsystencję stolca i niewielki wpływ slabyaschy. W rezultacie, większość dzieci w wieku 2 miesięcy zaczynają trochę mniej kakao. W tej sytuacji nie ma nic strasznego. Należy pamiętać, że jeżeli konsystencja stolca jest normalna, choć stosunkowo rzadkie, zakładamy, że dziecko ma zaparcia, wcześnie. Pediatrzy twierdzą, że jest to fizjologiczna funkcja małym ciele. Zwłaszcza w tym okresie karmienia dziecka mlekiem bez siary.

Jeśli dziecko ma twardy, suchy, jak „kulki koza” krześle, oprócz zadawania mąk dziecku i ciężki wyjście, to możemy mówić o zaparciach.

Przyczyny zaparcia

Opróżnienie dwumiesięcznego dziecka, które prawie przez cały czas trwa, wymaga serii konkretnych działań z jelita. Rozgotowane porusza mleka przez jelita tylko dzięki perystaltyki, mięśni mięśnie brzucha dziecko nie rozwinęła się do tego stopnia, aby pomóc jelita grudnichka łatwo opróżniany. Dlatego kał naciska na odbytnicę okruchów, co pomaga rozluźnić zwieracz i opróżnia się. W tym przypadku dziecko karmiące piersią miało szczęście: mleko matki jest doskonałym rodzimym i przystosowanym do tego celu produktem. Sztucznego dla niemowląt dla większości nie zawierają ułatwienia defekacji miękkie elementy, tak krzesełko dziecięce może być przymocowana do zaparcia.

Bardzo ważnym wskaźnikiem zatrzymania stolca i zaparcia nerki jest normalne odejście gazików.Jeśli miękisz leży i bąka dobrze, to jest drożność jelita, i jeśli pewne czynności i procedury są wykonywane lub bez nich, dziecko musi reagować na ciśnienie w kale w jelicie i puste.


A jednak zaparcie

Główne wskaźniki zaparcia u dwumiesięcznego dziecka są następujące:

 • twardy kał;
 • niepokój i płacz okruchy - szydełkuje nogami, bez powodu krzyczy;
 • gaziki nie odchodzą, brzuch jest mocny, jeśli go dotkniesz - dziecko płacze;
 • zaburzenia snu i apetytu;
 • Silne napięcie podczas próby opróżnienia.

Jeśli jednak moja matka doszła do wniosku, że dziecko miało zaparcia, konieczne jest podjęcie działań.

Co zrobić, gdy dziecko jest karmione sztucznym pokarmem

Po pierwsze, musisz zwrócić uwagę na formułę mleka, którą matka karmi dziecko. Wybierając dietę, należy wziąć pod uwagę wiek dziecka i obecność mieszaniny probiotyków i prebiotyków, które normalizują mikroflorę jelitową.

Po drugie, zaparcia mogą powstać z tego powodu, że matka nie podaje mu wody w odpowiedniej ilości. Wielu lekarzy dzieci uważa, że ​​dzieci na receptury mleka powinny pić wodę od urodzenia.

Przyczyny zaparć u niemowląt karmiących piersią

Zaparcia u niemowlęcia mogą się zdarzyć z następujących powodów:

 • głównym z nich jest żywienie matki. Po surowej diecie w pierwszym miesiącu po urodzeniu okruchów matka zaczyna się rozluźniać i pozwalać sobie na nadmiar herbaty, kawy, mąki lub produktów białkowych, zapominając o włóknie roślinnym i wystarczającej ilości płynu. Powinieneś jeść pokarmy o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Jeśli kobieta zwraca uwagę na swoją dietę, problem zaparcia zostanie rozwiązany automatycznie;
 • Przyczyną zaparcia może być również stres dziecka ze względu na niewłaściwy tryb dnia;
 • przyjmowanie leków, zwłaszcza antybiotyków, które negatywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Co musisz zrobić, aby rozwiązać problemy zaparcia

Oprócz powyższych zaleceń dotyczących leczenia i zapobiegania zaparciom, pediatrzy udzielają konkretnych porad dotyczących rozwiązywania problemów związanych z zaparciami.

Aby zapobiec zaparciom przed karmieniem dziecka, rozłóż je na brzuchu na 2-3 minuty.

Wykonaj obowiązkowy masaż brzucha. Z ciepłą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara, masaż brzucha dziecka.Na zakończenie masażu zaleca się ćwiczenie "rower" z pociągnięciem nóg do żołądka.

Pomoże rozluźnić dziecko w ciepłej kąpieli najlepiej z matką i wszystkimi takimi samymi masażami i ćwiczeniami w ciepłej wodzie. Ruchy nóg w wodzie ułatwiają dziecku pozbywanie się nagromadzonego kału.

Wyeliminować skurcze brzucha i jelit, nie pozwalają dziecku na relaks, a także ułatwia ciepło w brzuchu (pelenochka ciepło, ciepło ciała matki)

Jeśli dziecko nadal nie pompuje, możesz zrobić niewielką mechaniczną stymulację tego procesu. Aby to zrobić, będziesz potrzebował kija z waty lub termometru. Przedmioty te należy naoliwić olejem dla niemowląt (wazelina) i trochę, dosłownie 1 cm, włożyć do osła dziecka. Możesz nieco przekręcić temat. Ostrożnie wyciągnij, następnie załóż pieluchę i połóż ciepło na brzuchu.

Można również użyć świecy glicerynowej przeciw zaparciom, ale działanie to wymaga obowiązkowej konsultacji i zgody lekarza dziecka.

Co najwyżej możesz spróbować zrobić lewatywę z ciepłym wywaru z rumianku.

Leki stosowane w zaparciach u noworodków nie są najbardziej potrzebną i skuteczną metodą leczenia. Problem powinien być rozwiązany w kompleksie, a przyjmowanie leków przeczyszczających może być ostatecznością. Ale, aby usunąć problemy z leków zalecanych przez lekarzy w leczeniu zaparcia dwóch miesiącach tartej, środki przeczyszczające mogą być stosowane prebiotyki. Nie powodują uzależnień i efektów ubocznych. Na przykład można pić syrop Dufalac lub inne analogi na bazie laktulozy. Jeśli dziecko karmi piersią, taki syrop może być stosowany przez samą kobietę.

Aby stymulować jelita dziecka, nie powinny być podawane do mydła rectum, dać kilka kropel soku z buraków, dając środki przeczyszczające, przeznaczone dla dorosłych (wywar z senesu, kruszyny, sól Carlsbad)

Co może wywołać niepokój w przypadku zaparcia u 2-miesięcznego dziecka

Istnieje kilka niepokojących objawów, w przypadku których należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

 • dziecko miało gorączkę z zaparciami. U małych dzieci z zaparciami może rozpocząć się toksyczne zatrucie, w którym temperatura wzrasta. Inspekcja i konsultacja pediatry w tej sytuacji są obowiązkowe;
 • dziecko zaczęło wymiotować.Może być również objawem zatrucia u noworodka. Bardzo niepokojąca sytuacja;
 • jeśli w odchodach dziecka przy zaparciach mama widzi przydział krowianistye. Przyczyn jest wiele - od pęknięć odbytnicy do poważnych patologii. Określ przyczynę może tylko lekarz.

W przypadku zaparć, dziecko często rozwija dysbakteriozę, która wymaga leczenia pod nadzorem lekarza.

Trzeba pamiętać o tym, co najważniejsze - wszystkie niezrozumiałe sytuacje powstające z okruchów w trzecim miesiącu życia, tylko lekarz powinien wyjaśnić matce. Nie używaj żadnych porad ani leków bez uprzedniej konsultacji z pediatrą.


Powiązane publikacje