ss x
x

Pomiar temperatury śpiącego dziecka


Jeśli matka nagle zaczęła podejrzewać, że jej dziecko ma przeziębienie lub inną chorobę, pierwszą rzeczą, którą robi, jest zmierzenie jego temperatury. Najpierw połóż dłoń na czole lub piersi dziecka, a następnie weź termometr.

Ale jak właściwie zmierzyć temperaturę niemowlęcia nie wszyscy wiedzą, zwłaszcza jeśli są młodymi rodzicami. Co może powiedzieć termometr mamie? O tym i wiele innych rzeczy dotyczących temperatury noworodka podano poniżej.


Termoregulacja i temperatura ciała niemowląt

Temperatura ciała ludzkiego jest jednym z głównych wskaźników zdrowego lub niezdrowego stanu organizmu. Pokazuje, jak dobrze funkcjonuje termoregulacja w ciele. Termoregulacja to ilość ciepła wytwarzanego przez organizm i ilość wydzielanego ciepła.

Normalny zwyczajowy mechanizm termoregulacji u dziecka zaczyna funkcjonować nie od razu po urodzeniu. Około trzech miesięcy okruchy ciało uczy się utrzymywać stałą temperaturę, więc dziecko jest bardzo wrażliwe na zmiany w otaczającym środowisku. W związku z tym bardzo łatwo jest przechłodzić lub przegrzać małego człowieka.

Niestabilna termoregulacja w pierwszym tygodniu po urodzeniu wyjaśnia i dość częsty bezprzyczynowy wzrost temperatury. W większości przypadków nie jest to niepokojący znak. Tylko dlatego, że maluch dostosowuje się do życia poza brzuchem matki.

Gdzie prawidłowo zmierzyć temperaturę dziecka

Pediatrzy zalecają następujące obszary ciała w celu określenia temperatury dziecka:

 • strefa pachowa lub pachwinowa;
 • jama ustna;
 • kanały ucha;
 • odbytnica.

Przyrządy do określania temperatury w tych strefach mogą różnić się o 0,5-1,0 stopni. Najwyższy będzie w odbytnicy, najniższy w uchu lub pod pachą.

Jak poprawnie określić temperaturę

Temperatura dziecka może różnić się od intensywnego lub aktywnego działania, np. Po masażu lub stolcu temperatura ciała dziecka nieznacznie wzrasta. W związku z tym najlepiej zmierzyć go w stanie pełnego odpoczynku dziecka, przede wszystkim, gdy śpi.

Na początek wystarczy dotknąć warg lub dłoni (nadgarstka) do obroży okrucha. W ten sposób można zrozumieć, czy konieczne jest uzyskanie termometru w celu dokładniejszego określenia temperatury dziecka.

Jeśli matka jest pewna, że ​​jej czoło jest gorące, to za pomocą dowolnego urządzenia, aby określić stopnie, musisz dokładniej zmierzyć temperaturę. Które części ciała najdokładniej pokazują stan termoregulacji ciała:

 1. Oznaczanie temperatury pod myszką. Jest to najbardziej tradycyjna i zwyczajowa metoda identyfikacji, ale wymaga również uwagi i troski. Jeśli matka wykorzystuje konwencjonalny termometr musi być czujni, aby upewnić się, że końcówka termometru mocno w kontakcie z ciałem i uchwyt na dziecko i nie wykracza poza to, pachy. Przybliżony czas oznaczania temperatury ciała wynosi około 5 minut. Ponieważ dla małego dziecka bardzo trudno jest zmierzyć temperaturę, kiedy on jest na jawie, pediatrzy zalecają przeprowadzenie procedury do spania okruchów. Najpierw powinieneś sprawdzić, czy pocenie się jest pod pachą dziecka. Jeśli jest pot, musisz go delikatnie wytrzeć. Aby obniżyć termometr rtęciowy, należy delikatnie i przed użyciem lekko podgrzać go w dłoni. Powoli weź ze sobą śpiące dziecko lub połóż go na beczce. Gdy dziecko śpi, termometr można umieścić między rączką a ciałem, aby upewnić się, że końcówka urządzenia znajduje się całkowicie w zagłębieniu pod myszą. Dla noworodka w wieku do sześciu miesięcy normalna temperatura wynosi od 36,2 do 37,3 stopnia.
 1. Definicja ustna. Ustne określenie temperatury dzieci zalecane jest dopiero po 4-5 latach. Dla noworodków można używać tylko specjalnych termometrów w postaci sutków. Takie urządzenie może również mierzyć temperaturę, jeśli dziecko śpi. Należy jednak pamiętać, że można wykonać tę procedurę w ciągu 20 minut od chwili, gdy okruchy przed pójściem spać wypili coś wystarczająco ciepłego. Czas pomiaru temperatury wynosi około 3 minut. Optymalna temperatura wynosi od 37,0 do 37,6 stopnia.
 2. Tryb odbytniczy. Pediatrzy nazywają tę metodę najdokładniejszą, ale również najbardziej bolesną dla dziecka. Tak więc określenie temperatury śpiącego dziecka jest mało prawdopodobne, ale jeśli dziecko szybko śpi, możesz spróbować. Dziecko powinno być umieszczone na beczce lub oparciu, przyciskając nogi do brzucha.Możesz położyć dziecko na brzuszku na kolanach matki. Jeśli używany jest tradycyjny termometr, jego końcówkę należy nasmarować kremem dla dzieci. Rozprowadzając pośladki dziecka, urządzenie delikatnie wprowadza się do odbytu w odległości 1-2 cm, następnie ściskając połówki osła dziecka. Procedura zajmuje 1-2 minuty. Zdrowe w odbytnicy są liczby w regionie 37,6-38,0 stopni. Dogodnie przy tego typu określaniu temperatury należy użyć termometru cyfrowego lub przycisku urządzenia. Nie można próbować wykonywać tej procedury, jeśli miękisz jest ściśnięty i wijący się, ponieważ ściany odbytnicy są bardzo cienkie iw ten sposób mogą być dla niego bolesne.
 1. Metoda określania temperatury w przewodzie słuchowym. Przeprowadza się to za pomocą specjalnych urządzeń. Jest to całkowicie do przyjęcia dla śpiącego dziecka. Urządzenia te są wyposażone w specjalne osłony ochronne. Za ich pomocą ostrożnie włóż sondę do przewodu słuchowego dziecka. Trwa od 3 do 5 sekund, zdrowe wartości wynoszą od 37,5 do 38 stopni.
 2. W strefie pachwinowej lub w fałdzie łokciowym. Lekarze dziecięcy nazywają tę metodę nie najdogodniejszą i najdokładniejszą, jednak sytuacja z noworodkami jest inna, więc należy pamiętać o tej metodzie. Końcówka urządzenia pasuje do fałdy pachwiny lub zgięcia łokcia. W ten sposób możesz zmierzyć temperaturę dziecka podczas snu lub podczas całkowitego odpoczynku. Czas oznaczania wynosi do 5 minut, zdrowa temperatura wynosi od 36,5 do 37,3 stopnia.

Wszystkie powyższe miejsca do pomiaru są wygodne, ponieważ pod skórą w tych miejscach występuje duże rozgałęzienie naczyń krwionośnych, które najdokładniej pokazuje wewnętrzną temperaturę ciała.

Modele nowoczesnych przyrządów do pomiaru temperatury

Do chwili obecnej opracowano i przedstawiono wiele wygodnych termometrów i innych urządzeń do określania temperatury ciała u małych dzieci. Wśród nich:
 • klasyczne termometry rtęciowe ze szkła;
 • różne modele termometrów cyfrowych;
 • modele na podczerwień;
 • wskaźniki z wrażliwością na temperaturę.
W wysokiej temperaturze dziecko może spać cały dzień, a mama będzie musiała mierzyć temperaturę tylko dla śpiącego dziecka.

Pomiar temperatury śpiącego dziecka

Aby zmierzyć temperaturę śpiącego dziecka, można podejść do dowolnego z prezentowanych typów urządzeń. Ale nie ważne jak były wygodne i nowoczesne instrumenty lekarze bez dzieci Rozważmy najdokładniejsze termometry rtęciowe.W pewnych niedociągnięć (ewentualnego niebezpieczeństwa, stosunkowo długi czas pomiaru), to prawie nigdy nie uda i nie zawiedzie. Główne warunki:

 • Nie można zmierzyć temperatury w ustach i paluchu dziecka;
 • używać tylko w pachy;
 • przechowywać w specjalnym ciasnym futerale;
 • Po użyciu należy obniżyć wynik i wytrzeć do sucha.

Jak prawidłowo ocenić temperaturę dziecka

Ponieważ termoregulacja dziecka jest tylko ustabilizowana, konieczne jest ustalenie normy jej dziennej temperatury. Można to łatwo zrobić - w ciągu kilku dni o kilka razy dziennie, aby ustalić temperaturę zdrowego dziecka. Średnia liczba może pokazać normalną temperaturę ciała. Pożądane jest, aby to zrobić, gdy dziecko śpi. Ponieważ w tym czasie dziecko jest spokojne, a częste pomiary u budzącego się dziecka powodują jego nerwowość, wywołują płacz i negatywne reakcje.


Powiązane publikacje