ss x
x

Zmiany w kolorze stolca u niemowląt


Więc twoje pierwsze spotkanie z dzieckiem miało miejsce! Ale nagle, zdarza się, że po raz pierwszy trzeba zrobić, zmienić pieluchę. I jest krzesło ciemnozielonego koloru. Jednak nie trzeba się martwić we wszystkich przypadkach. Zastanówmy się bardziej szczegółowo, który stolec jest normalny iw jakim przypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.


Co to jest krzesło noworodka?

W pierwszym i drugim dniu życia dziecka jego stolec jest bezwonny, ma lepką konsystencję i przypomina żywicę. To tak zwane mekonium, które jest oryginalnym kałem.

Jego edukacja odbywa się w ciele dziecka, gdy jest gotowy do porodu. Skład smółki to resztki pożywienia, otrzymane z ciała matki w macicy, połknięte podczas porodu płynu owodniowego i cząstek nabłonka.

Trzeciego dnia po regularnym stosowaniu na klatkę piersiową stolec dziecka staje się ciemnozielony. Tak będzie przez kilka dni i zmieni się po zastąpieniu siary posiłkiem noworodka będzie mleko matki matki. Wtedy kolor krzesła będzie żółty.

Potem może uzyskać żółtawy odcień, a jego konsystencja jest czasami podobna do musztardy. Przy bardziej szczegółowym badaniu czasami obserwuje się ziarniste lub zsiadłe impregnacje.

Tak więc dzieje się krzesło noworodków:

 • Oryginalny. Jest to smółka, która wychodzi z ciała dziecka podczas pierwszych dwóch dni jego życia;
 • Zielone przejściowe odchody. Jest obserwowany w trzecim lub czwartym dniu życia;
 • Trwałe, tworzące się w dniach 6-7 dnia życia.

Przyczyny zielonego stolca u niemowląt

Zielony stołek noworodka jest normą. Zastanów się, dlaczego jest to kolor, jeśli dziecko karmione jest piersią:

 • Jeśli mleko matki zawiera hormony;
 • W ciele znajduje się bilirubina, której wydalanie następuje wraz ze stolcem dziecka;
 • Jelito noworodka nie osiągnęło jeszcze dojrzałości.Wciąż nie ma wystarczającej ilości użytecznych bakterii;
 • Liczba enzymów niezbędnych do procesu trawienia nie została jeszcze wyprodukowana przez wątrobę dziecka;
 • W menu matki matki dzień wcześniej pojawiły się produkty w kolorze zielonym lub bogate w żelazo (brokuły, warzywa);
 • Dziecko ma reakcję alergiczną na produkty spożywane przez mamę.

Normą u niemowlęcia jest:

 • opróżnianie w kolorze żółtym, zielonym, żółto-zielonym i brązowym;
 • luźne stolce;
 • konsystencja puree;
 • obecność w kale żółtych i białych grudek;
 • mała ilość śluzu w stolcu jest dopuszczalna.

W razie wątpliwości należy zwrócić uwagę na zapach stolca. Lekko mlekowy kwaskowy zapach będzie normalny.

Zjawisko niedoboru laktazy

W niektórych przypadkach dziecko otrzymuje tylko "przednie" mleko jako pokarm. Następnie stolec dziecka może być płynny i pienisty, zielony. Dzieje się tak w przypadkach, gdy po zastosowaniu do klatki piersiowej dziecko natychmiast zasypia. Albo, gdy dziecko zostanie przyłożone do drugiej piersi, zanim zje zawartość pierwszej.

"Powrót" mleka, którego dziecko nie ma wystarczająco dużo czasu do jedzenia, jest bardziej tłuste i pożywne, o wysokiej zawartości laktazy. To laktaza umożliwia podział laktozy, która dominuje w pierwszym mleku.

Pierwsze mleko z powodu niewielkiej ilości tłuszczów i składników odżywczych bardzo szybko przechodzi przez przewód pokarmowy i jest źle wchłaniane przez organizm dziecka. Ciągłe podawanie pierwszego mleka prowadzi do tworzenia się gazów, spienionego i płynnego stolca, a przyrost masy ciała staje się nieistotny.

Aby tego uniknąć, dziecko powinno odessać jedną pierś i dopiero wtedy zastosować ją do drugiej. W końcu konsystencja puree i żółty odcień stolca są tworzone dzięki tłustemu "tylnemu" mleku.

Co to jest krzesło ze sztucznym karmieniem?

Jeśli dziecko będzie karmione mieszanką, jego stolec będzie inny niż podczas karmienia piersią. Jego konsystencja jest bardziej gęsta, ma żółtawy kolor i ostrzejszy zapach. Na zewnątrz rzadko się zmienia.

Wynika to z faktu, że podczas karmienia piersią dieta matki zmienia się z dnia na dzień, ale skład mieszaniny jest zawsze stały.

Zielony kolor jako sztuczne dziecko wynika z zawartości mieszaniny żelaza. Wprowadzenie żywności uzupełniającej wpłynie również na kolor i konsystencję dziecka.


Kiedy iść do lekarza

Jeśli krzesło dziecka jest płynne, zbyt częste i ma ostry zapach, oznacza to biegunkę. Jego przyczyny mogą być następujące:

 • Choroby zakaźne;
 • Reakcja przewodu żołądkowo-jelitowego dziecka na karmienie uzupełniające;
 • Antybiotyki;
 • Nadmiar w diecie niemowląt z soków owocowych.

Biegunka u niemowląt z reguły nie trwa długo. Nie można przerwać karmienia piersią, pomaga przywrócić mikroflorę jelitową, chroni przed odwodnieniem i pomaga wyeliminować infekcje.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli stolec dziecka zawiera dużo śluzu, i nie ma krwi, stolca u niemowląt i pienisty płyn, zapach ostry i zgniły.

Zachowanie dziecka odgrywa nie ostatnią rolę przy zmianie koloru i konsystencji krzesła niemowlęcia. Apel do pediatry pewien, czy dziecko płacze dużo, że ma apetyt, gorączka, mało śpi i ma nogi, a często wymiotuje obficie.

Kiedy zachowanie noworodka jest normalne, nie jest niegrzeczne, je dobrze, jest aktywne i dobrze śpi, najprawdopodobniej ze swoim zdrowiem wszystko jest w porządku. Nie możesz spieszyć się z lekarzem, ale porozmawiaj o sytuacji podczas kolejnej wizyty.

Według dobrze znana w Rosji, dr Komarovsky, fotelik dla dziecka może być gruby, wodnisty lub śluzu, ale jeśli to uczucie grudnichka dobra, zauważył przyrost masy ciała i wzrostu, zjada również i śpi - Mamo nie martw się, nawet , przypadek, w którym fotelik dla dziecka jest bardzo nieatrakcyjny.


Powiązane publikacje