ss x
x

Jeśli dziecko ma alergie na kurz


Alergia na kurz domowy może pojawić się w bardzo młodym wieku, nawet u dziecka. Zwykle pierwsze objawy są postrzegane jako przejawy infekcji wirusowych, matka mówi, że dziecko zachorował zbyt często. Nieżyt nosa martwi się okruchami prawie co tydzień. Potem jest długi kaszel, który nie jest leczony zwykłymi lekami. Do czasu, gdy zostanie zdiagnozowany alergii i alergenów kurzu domowego - zdefiniowany, może upłynąć więcej niż jeden rok. Po wykryciu reakcji alergicznej należy powoli rozpocząć leczenie.

Zanim zaczniemy opisywać przejawy reakcji alergicznej oraz sposoby leczenia objawów i przyczyn tej choroby, zapoznajmy się z głównym winowajcą cierpienia dziecka.

Kurz domowy jako alergen

Pył, który tworzy się w każdym obszarze mieszkalnym, ma złożony skład. To jest cały zestaw alergenów:

 • płatki nabłonka;
 • łupież;
 • części włosów;
 • kolonia bakterii;
 • zarodniki grzybów;
 • elementy wełny z rzeczy domowych;
 • synantropijne roztocza.

Każdy z tych składników pyłu może stać się alergenem, ale najczęściej przyczyną nadreaktywności organizmu z narządów oddechowych są małe owady, które nie są wykrywane gołym okiem - roztocza z rodzaju Demodex. Ich rozmiar wynosi około 0,3 milimetra.

Owady te są stałymi towarzyszami człowieka, żyją obok niego, żywiąc się cząstkami martwego nabłonka. Roztocze tego rodzaju znajdują się w pościeli, w dużych ilościach, żyją w dół poduszki, obicia, jeśli jest ona wykonana z tkaniny, dywany, miękkich zabawek. W obecności zwierząt domowych i ich domach śmieci, rozdrobnione szmatki. Same w sobie nie niosą niebezpieczeństwo, ponieważ nie są krwiopijne, lub sterowanie wektorowe. Można nawet powiedzieć, że są nosicielami naszego domu, a korzyści, eliminując martwe komórki skóry. Ale dla alergików ich obecność jest katastrofą.

Objawy uczulenia na "kurz"

Alergia, niezależnie od jej przyczyny, jest nadmierną, to znaczy nieodpowiednią odpowiedzią odporności na substancje i związki, które mogą być całkowicie nieszkodliwe, a nawet korzystne, jeśli organizm nie postrzega ich jako wrogo usposobionych. W przypadku alergii na kurz zakłócenia procesu produkcji przeciwciał. Przeciwciała lub immunoglobuliny określonej klasy (IgE) są przymocowane do określonych komórek zwanych komórek tucznych i maszt zawiera allergoreaktsii typu wczesnego mediatora (histaminy). Swobodny koniec stowarzyszonej cząsteczki przeciwciała z pyłu. Gdy alergen, gdy w ciele zderza się z komórek tucznych, do którego jest dołączony IgE degranulacji komórek występuje, wraz z uwalnianiem mediatora w krwiobiegu. Materiał ten zwiększa przepuszczalność ściany naczyniowej i zwiększenia prześwit naczynia, jak i wydzielanie ciekłego składnika krwi (wynaczynienia) do otaczającej tkanki. Objawy kliniczne są objawami alergii. Są to:

 • przekrwienie skóry i spojówki oczu i gardła;
 • nieżyt nosa;
 • kichanie i kaszel;
 • swędzenie;
 • Duszność oddechowa (trudności w oddychaniu);
 • obrzęk, do uogólnionego obrzęku.

Najpoważniejsze objawy reakcji alergicznej to:

 • anafilaksja;
 • martwica toksyczno-rozpływna naskórka.

Główną cechą alergii na kurz domowy jest brak sezonowości, w przeciwieństwie do pyłkowicy, która charakteryzuje się sezonowością związaną z okresem kwitnienia roślin.

Manifestacja reakcji alergicznej u małych dzieci

Objawy nadreaktywności alergicznej na pył domowy u dziecka są nie mniej zróżnicowane niż u osoby dorosłej:

 • nieżyt nosa;
 • zapalenie spojówek;
 • zapalenie skóry;
 • astmatyczne zapalenie oskrzeli aż po astmę.

Najczęstszymi objawami alergii na kurz domowy są dwie pierwsze spośród wyżej wymienionych opcji.

Alergiczny nieżyt nosa zaczyna się od pieczenia i swędzenia błony śluzowej nosa, a następnie łączy się i wydala połączenia śluzu. Śluz jest przezroczysty i obfity. Nieprzyjemne odczucia w jamie nosowej prowadzą do częstego kichania. W wyniku kichania nie obserwuje się złagodzenia. U niemowląt karmiących, oprócz kichania, mogą pojawić się lęki, płacz, zaburzenia snu, dziecko może zrezygnować z piersi (rozpoczyna ssanie, wyrzuca i płacze) lub butelkę z mieszanką.

Zapalenie błony śluzowej oka rozpoczyna się od objawów, takich jak rzeźby i odczucia obecności ciała obcego w oku. Zaczęło się łaknienie. Jeśli u dziecka rozwinie się alergia, to dziecko ściera mu oczy, sprawia wrażenie, że stale chce spać. Wraz z rozwojem procesu rozszerzają się naczynia włosowate, błona śluzowa staje się czerwona.

W przypadku objawów skórnych występuje obrzęk, zaczerwienienie skóry i wysypka, której towarzyszy silny świąd.

W przypadku form oskrzelowo procesu alergicznej, dziecko może pojawić duszność, kaszel, z małą ilością lepkiego śluzu (nieproduktywnych).

Każdej formie alergii może towarzyszyć temperatura podgorączkowa, ogólny niepokój, kapryśność dziecka, zaburzenia snu. W niektórych przypadkach przejawy nadreaktywności organizmu dziecka są błędnie postrzegane jako ARVI lub zapalenie oskrzeli. W przypadku nieskutecznego leczenia warto odwiedzić alergologa.


Środki uzdrawiające

Co jeśli dziecko ma alergię na kurz domowy? Mechanizmem wyzwalającym rozwój nadreaktywności ciała może być dowolna ilość alergenu. Jednak obecność wysokich stężeń sensybilizatora prowadzi do ostrej postaci tego procesu. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia lek, konieczne jest, aby zmniejszyć ilość alergenu, który jest w domu pyłu w pomieszczeniu, w którym jest dziecko. Aby to zrobić, trzeba usunąć jak najwięcej od kurzu tkanych produktów: mebli tapicerskich, dywanów i chodników, tkane żaluzje, miękkich zabawek.

Jeśli dziecko ma alergie na kurz

 

Będziesz musiał kupić poduszki z syntetycznym wypełniaczem, zmieniać pościel częściej (co 3 dni), czyścić codziennie. Jeśli istnieje możliwość zakupu odkurzacza z filtrem HEPA (), to pomoże w walce z cząstek mikroallergennymi. Zastąp meble tapicerką tkaną na skórze. Zasłony i zasłony nie używają. Zamiast tego można zamknąć okna za pomocą plastikowych żaluzji, które należy codziennie czyścić. To oczywiście nie jest w pełni leczone, ale środki, które przyczyniają się do zmniejszenia objawów patologii.


Leczenie lekami

Leczenie odbywa się ściśle zgodnie z zaleceniami lekarza, po zbadaniu dziecka. Nie należy samoleczać niemowlęcia.

W leczeniu alergii stosuje się kilka grup leków:

 • enterosorbenty;
 • zwężające naczynia preparaty do nosa z nieżytem nosa;
 • leki przeciwhistaminowe;
 • krople do oczu (z zapaleniem spojówek);
 • leki rozszerzające oskrzela z astmą.

Leki przeciwhistaminowe to leczenie patogenetyczne, które jest uzasadnione w każdej formie alergii. Ponadto można zalecić leczenie objawowe, w tym kropelki zwężające naczynia krwionośne i leki rozszerzające oskrzela.


Powiązane publikacje