ss x
x

Jeśli dziecko ma spieniony stolecJaki powinien być stołek dziecka?

Normalnie, dziecko pierwszego miesiąca życia wypróżnia się 4 do 6 razy dziennie (dopuszczalne są małe odchylenia). Wtedy stolec staje się mniej powszechny, a do roku jest normalne, jeśli idzie do toalety 1-2 razy dziennie. Kał noworodka ma konsystencję papkowatą, żółty kolor. W procesie wzrostu, wraz z dodaniem nowych produktów do diety, jego kolor zmienia się na jasnobrązowy i brązowy.

Pieniste odchody u noworodków

Układ trawienny niemowlęcia dostosowuje się do nowych warunków i czasami może reagować w postaci zbyt ciekłego kału piany. Jest to normalne, jeśli nie występuje często i nie towarzyszy mu pogorszenie ogólnego stanu dziecka. Istnieją jednak sytuacje, w których rodzice muszą natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lekarz jest potrzebny?

Pilne konsultacje z pediatrą i opieką medyczną są potrzebne w następujących przypadkach:

 1. Jeśli dziecko ma luźny stolec z pianką częściej zalecaną przez normę.
 2. Jeśli dziecko jest blade, ospałe, nie chce jeść, płacze.
 3. Jeśli odchodom z pianką towarzyszy wzrost temperatury i pogorszenie ogólnego stanu.
 4. Gdy wydzieliny są zielone lub zawierają domieszkę śluzu i krwi.
 5. Jeśli zaburzeniu trawiennemu towarzyszą wymioty.
 6. Kiedy występują oznaki odwodnienia: suche błony śluzowe jamy ustnej i nosa, długi brak oddawania moczu.

Wszystkie te przypadki wymagają szczególnej uwagi rodziców i lekarzy. W niektórych z nich, w odpowiednim czasie, pomoc może uratować życie i zdrowie dzieci.

Przyczyny pienienia się stolca u niemowląt

Jeśli Twoje dziecko cierpi na biegunkę, gdy obserwuje się wodniste ekskrementy z pianką, należy dokładnie przeanalizować wszystkie obszary jego życia: dietę, leki, obecność chorób. Czynniki, które powodowały niestrawność u dziecka mogą być:

 1. Reakcja na jedzenie. Układ pokarmowy małego człowieka jest nadal słaby i nie jest doskonały.W żołądku dziecka nie ma wielu enzymów sprzyjających trawieniu pokarmu. Biegunka występuje jako reakcja małego organizmu na nowe pożywienie. On się dzieje, gdy matka spożywa pokarmy, które nie są spożywane przed ciążą, niewłaściwy dobór pokarmów uzupełniających oraz preparatów dla niemowląt, przejście do karmienia mieszanego. Wodno-porowaty stolec może być reakcją na spożywanie zbyt dużej ilości tłustych, szorstkich lub słodkich pokarmów.
 2. Reakcja na leki. Jeśli matka przyjmuje lekarstwa, składniki mogą dostać się do mleka matki i wywołać negatywną reakcję u niemowlęcia w postaci zaburzeń żołądkowych i pienistych ruchów jelit.
 3. Brak równowagi mleka matki. Nierównowaga mleku matki jest to, że dziecko używa tylko tzw „top” mniej mleka bogatego w składniki odżywcze. Natomiast drugi lub „hindmilk” matka jest uważana za najbardziej przydatne i cenne. Brak równowagi karmienia piersią może być również brakiem laktazy. Enzym laktaza bierze bezpośredni udział w procesie trawienia. Jeśli to nie wystarczy, dziecko może mieć wypływ płynu z nieprzyjemnym zapachem.
 4. Infekcje jelitowe. Najbardziej groźne choroby noworodka. Przy penetracji bakterii chorobotwórczych w organizmie niemowląt tworzy ostrą reakcję w postaci odporność na wysoką temperaturę i biegunki. Kał ma zielonkawy kolor i może zawierać śluz i krew.

bb1f7424d755c8c9a5cbcfa7a6ba0c02

Ten stan jest bardzo niebezpieczny dla dziecka i wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia. Szybko rozwijające się odwodnienie może spowodować gwałtowne pogorszenie stanu dziecka i spowodować jego śmierć.

 1. Dysbakterioza. Przez zmniejszenie korzystne bakterie, które pobudzają trawienie u niemowląt opracowanie trwałego niestrawność. Obserwuje się następujące objawy: wzdęcia, częste wypróżnienia z pianą.
 2. Inne czynniki. Gorąca, duszna pogoda, ząbkowanie, stan nerwowy z powodu długiej nieobecności rodziców, nieterminowe karmienie i odejście może wywołać zaburzenie trawienia u dziecka.

Na co musisz zwrócić uwagę

Konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na konsystencję wydzieliny dziecka, ale także na kolor i obecność zanieczyszczeń:

 • Ciekłe kale o jasnym zabarwieniu mogą być oznaką procesów gnilnych w jelitach lub obecności infekcji.Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i rozpocząć leczenie na czas;
 • Usuwanie zielonego odcienia bagien z nieprzyjemnym zapachem wskazuje na niedożywienie i brak równowagi w mleku. Jeśli temperatura wzrasta, oznacza to obecność infekcji jelit. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się ze szpitalem;
 • Pienisty żółty kał może być oznaką dysbiozy i zaburzeń odżywiania. Konieczne jest zaliczenie testów na dysbiozę.
 • Kał o barwie białej z obecnością białych, niestrawionych grudek wskazuje, że mleko nie jest w pełni strawione. Może to być spowodowane przejadania lub odstawienia. Aby pomóc lekarzom w odwróceniu się, jeśli zjawisko to jest obserwowane zbyt często i towarzyszy mu lęk i płacz dziecka.
 • Płynny i wodnisty kał występuje w obecności niedoboru laktazy i nie ma pełnej asymilacji węglowodanów. W tym przypadku obserwuje się fermentację i częste wydzielanie gazu. Konieczne jest zrównoważenie żywienia. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić poprawnie, skonsultuj się z pediatrą.

Co powinienem zrobić, jeśli mam zaburzenie trawienia?

W przypadku problemów trawiennych u niemowląt, przede wszystkim należy ocenić stopień jego stanu i, jeśli to konieczne, natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Przed przybyciem lekarzy należy podać mu wystarczającą ilość wody pitnej, aby uniknąć odwodnienia.

h

Jeśli problem nie wymaga pilnej interwencji medycznej, należy skontaktować się z polikliniką dziecięcą w celu uzyskania porady eksperta i przeprowadzić niezbędne badania. Wszystkie leki należy przyjmować wyłącznie po konsultacji z pediatrą.

Aby normalizować trawienie u dziecka, matka karmiąca powinna zachować równowagę w swojej diecie. Aby wykluczyć z niej produkty, po których używa się miękiszu, obserwuje się biegunkę.

W żadnym wypadku nie próbuj samoleczenia i zawsze konsultuj się z pediatrą. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Pamiętaj, że zdrowie i życie Twojego dziecka zależy tylko od Ciebie.


Powiązane publikacje