ss x
x

Jeśli dziecko śpi w ciągu dnia zamiast w nocy


Rodzice dziecka często muszą zmierzyć się z sytuacją, kiedy noworodek nie śpi dobrze w nocy i nie pozwala na odpoczynek dla wszystkich wokół. Może to być obiektywne powody: skurcze żołądka lub erupting zęby, trochę może być zatkany lub niewygodne. Ale jeśli sytuacja powtarza się regularnie, gdy po płaczeniu matki i ojca przez całą noc, dziecko śpi cicho w ciągu dnia, wtedy powód powinien być poszukiwany nie w chorobie lub dyskomforcie, ale w niepowodzeniach codziennych rytmów.


Przyczyny zaburzeń snu

W pierwszych tygodniach życia dla dziecka nie ma różnicy między dniem a nocą. A noworodka mogą pomieścić łącznie do 20 godzin, zwykle budzi się z głodu, niezależnie od pory dnia. Wiek, gdy powstaje faza stabilnego długiego snu, jest indywidualny dla każdego dziecka. Ktoś śpi w nocy do godziny 10 bez przerwy, zaczynając już od sześciu miesięcy, a ktoś kilka razy budzi się w nocy i do dwóch lat.

Zdarza się, że dziecko dosłownie zmienia zwykłą codzienność, nie śpiąc w nocy i zasypiając w ciągu dnia. Powody, dla których dziecko nie śpi dobrze w ciemności, to:

 • Długi dzień snu. Oprócz opieki nad dzieckiem, mama ma wiele pilnych prac domowych. Jeśli dziecko śpi w ciągu dnia dłużej niż zwykle, kobieta najprawdopodobniej nie będzie go obudzić, i skorzystać z okazji, aby umyć, Pat, gotować, sprzątać. Ale takie odchylenie od zwykłej rutyny często prowadzi do zaburzeń snu.
 • Niska dzienna aktywność. Jeśli noworodek leży cały dzień w łóżku, mało ruchów, nie ma aktywności fizycznej, wtedy aktywność może objawiać się w najbardziej nieodpowiednim czasie.

Niemowlę starsze niż 7 miesięcy źle zasypia nie tylko z powodu braku aktywności, ale także z powodu przepracowania. Obciążenie fizyczne dziecka nie powinno być nadmierne, a czas czuwania powinien odpowiadać wiekowi.

 • Niewygodne warunki w pomieszczeniu. Sypialnia dla dzieci nie powinna być bardzo gorąca ani zimna.Zmniejszona wilgotność, głośne dźwięki i jasne światło również niekorzystnie wpływają na dziecko.
 • Emocjonalne nadmierne podniecenie. Aktywne gry wieczorami, zwłaszcza odwiedzając krewnych lub znajomych, mogą przynieść dziecku nie tylko wiele nowych wrażeń, ale także niespokojny sen.
 • Ból. Podwyższona temperatura, kolka jelitowa lub rozcinające zęby mleczne zakłócają sen okruchów. Jeśli dyskomfort jest krótkotrwały, dziecko rekompensuje brak nocnego odpoczynku przedłużającym się snem w ciągu dnia. To przyczynia się do tego, że dziecko nie będzie spało dobrze następnej nocy.

Czasami zaburzenia snu są uważane za przejaw, czy dziecko będzie "sową" czy "skowronkiem" w przyszłości. Ta błędna opinia, że ​​reżim snu w okresie niemowlęcym nie jest związany z naturą dziecka.

Przywracanie normalnego snu w nocy

Jeśli dziecko myli się dzień i noc, możesz poprawić sytuację, skracając czas snu między karmieniami w ciągu dnia. Rodzice mogą zgodnie z wiekiem dziecka obliczyć przybliżony czas trwania snu. Budzenie śpiącego dziecka nie jest przyjemną procedurą dla kochającej matki. Możliwe, że przez jakiś czas po przebudzeniu dziecko będzie kapryśne i powolne. Ale to pomoże w ciągu kilku dni naprawić sytuację i przywrócić pokój wszystkim członkom rodziny, ponieważ źle zasnęli, zmęczeni i zirytowani rodzice nie są w stanie w pełni wywiązać się ze swoich obowiązków.

Możesz użyć wyraźnego rozróżnienia na sen w ciągu dnia i nocy. W ciągu dnia korzystaj z wózka dziecięcego, nie zmniejszaj natężenia światła i hałasu ani idź ulicą ze śpiącym dzieckiem. W nocy, włóż okruchy do łóżeczka i obserwuj ciszę: nie włączaj telewizora, mów szeptem. Psycholodzy dziecięcy radzą, aby nie podawać dziecku butelki w łóżeczku, dzieląc miejsce snu i karmienia.

Dawanie dzieciom różnych tabletek nasennych i środków uspokajających, w tym tradycyjnej medycyny, nie jest zalecane. To tylko pogorszy sytuację i zamiast dobra przyniesie szkodę.

Niektóre dzieci źle reagują na kąpiele, boją się wody, są kapryśne lub mocno podekscytowane. W takim przypadku lepiej skrócić czas zabiegu lub przenieść go do godzin porannych.

Pediatrzy nie mają wspólnej opinii na temat wspólnego snu matki i dziecka.Niektórzy wskazują na zalety: noworodek mocniejszy sen z mamusią, więc jest to bardziej wygodne, aby kontrolować ich stan i karmić na żądanie. Inni mówią o wadach: nieostrożne ruchy matki snu może zaszkodzić dziecku, w podwyższonej temperaturze powietrza dzieckiem w łóżku matki jest zbyt gorąco i duszno, za mało tlenu. Wielu rodziców uważa za najwygodniejszą opcję korzystania z łóżeczka. To uratuje twoją matkę od częstego wstawania w nocy, a dziecko poczuje się lepiej chronione.

Pół-latek jest najlepiej przygotowany do spania w osobnym łóżku. Jeśli dziecko budzi się w nocy, ale nie płacze, nie ma potrzeby zbliżania się do niego. Więc nauczy się zasypiać sam.


Tworzenie warunków dla normalnego snu

Zorganizuj pełny sen dla dziecka, a rodzice mogą być, przestrzegając prostych zasad:

 • Aktywne czuwanie w ciągu dnia. Karmienie piersią należy wykonać masaż i gimnastykę, dziecko starszego powinny być zaangażowane w wesoły gier mobilnych. Jakość snu to dobre długie spacery na świeżym powietrzu.
 • Spokojny wieczorny wypoczynek. Aby zapobiec nadmiernemu podnieceniu, zajęcia z dzieckiem wieczorem powinny być spokojne. Możesz czytać książki, rozmawiać, rysować.
 • Ustanowienie zasad dotyczących przejścia na emeryturę. Rozwój specyficznego rytuału, który będzie poprzedzony przespanej nocy, obejmuje następujące czynności: pływanie, kołysanki, opowiadanie, choroba lokomocyjna. Każda rodzina opracowuje dogodną sekwencję dla siebie, ważne jest, aby wykonywać ją każdej nocy w tym samym czasie.

noworodek śpi w ciągu dnia i nie śpi w nocy

Aby zanurzyć dziecko zaleca się tylko uspokoić aż do momentu zaśnięcia. Nie powinien przyzwyczajać się do snu w podróży. Kiedy dziecko zasypia, choroba lokomocyjna powinna zostać zatrzymana.

 • W przedostatnim karmieniu noworodek powinien otrzymywać mleko lub mieszankę nieco mniej niż zwykle. Następnie, po kąpieli, po zjedzeniu głodu, dziecko będzie dobrze jadło z apetytem i szybko zasypia.
 • Zgodność z codzienną rutyną. Jeśli noworodek nie obudzić się rano o zwykłej porze, wtedy moja matka zmęczona pracach domowych, istnieje pokusa, aby odpocząć trochę dłużej. Niestety, może to stopniowo zmieniać czas aktywności dziecka w nocy. Aby wyzdrowieć, lepiej położyć się na dzień z dzieckiem.
 • Tworzenie wygodnych warunków do snu.Konieczne jest wybieranie ubrań i pościeli z naturalnych tkanin, bez szorstkich szwów, trących delikatną skórę. W pokoju dziecięcym powinno być cicho i ciemno, światło z sąsiednich pokoi i oświetlenie uliczne nie powinno przeszkadzać dziecku.
 • Utrzymaj optymalny mikroklimat w sypialni. W suchym, dusznym pokoju zawsze źle śpi. Temperatura nie powinna przekraczać 22 ° C, wilgotność 60%. Pomieszczenie przed pójściem spać powinno być wentylowane, regularnie czyścić na mokro i usuwać wszystko, co gromadzi kurz.

Uśpienia dziecka, matka powinna być w spokojnym, zrównoważonym stanie. Powtarzanie tych samych czynności każdego wieczoru zwiększa poczucie bezpieczeństwa w okruchach i pomaga uzyskać głęboki sen.


Powiązane publikacje