ss x
x

Co zrobić z zaparciami u niemowląt


Każda matka, uważnie śledząc stan zdrowia swojego dziecka, jest w stanie natychmiast zauważyć zmiany w jego ciele. Zauważając brak regularnego opróżniania jelita lub zmiany jakościowego lub ilościowego składu stolca, rodzice są czujni i spieszą się, aby pomóc dziecku. Ale nie należy natychmiast uciekać się do leków, jeśli nie ma pilnej potrzeby. Po pierwsze, ważne jest zrozumienie sytuacji i odkrycie przyczyn, które doprowadziły do ​​zaburzeń defekacji u małych dzieci.

co zrobić z zaparciem dziecka


Czy to jest zaparcie?

Nie każdy epizod braku stolca u dziecka można uznać za zaparcie. Uważa się, że noworodki pierwszych miesięcy życia można normalnie opróżnić tyle razy, ile było karmień. Normalny jest również brany pod uwagę, jeśli liczba aktów defekacji wynosi 1-2 razy dziennie. Dzieci, które były karmione piersią, mleko matki jest tak dobrze wchłania te bzdury po prostu nic.

Jednoroczne dzieci powinny mieć krzesło co najmniej raz dziennie.

Konieczne jest skupienie się na tym nie tyle na liczbie opróżniania, ale na ogólnym stanie dziecka. Jeśli noworodka w ciągu dnia nie ma krzesło, ale to dobrze, normalnego jedzenia i spania, przybiera na wadze, to nie powód do niepokoju.

Należy również zwrócić uwagę na wygląd i zapach stolca. Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki mają bzdurny żółty taboret o charakterystycznym mlecznym zapachu. U dzieci karmionych sztucznie stolec jest bardziej gęsty, kolor jest bliższy brązowi, ma ostrzejszy zapach. Jeśli dziecko już zaczęło otrzymywać przynętę, nieuchronnie wpływa to na jakość stolca. W takim przypadku zarówno kolor, jak i konsystencja kału stają się przybliżone dla osoby dorosłej.

Zaparciu towarzyszy pogorszenie ogólnego stanu dziecka i objawia się następującymi objawami:

 1. Krzesło jest nieobecne przez dzień lub dłużej.
 2. Dziecko jest niespokojne, często płacze.
 3. Dziecko źle je, po posiłku zaczyna płakać
 4. W przypadku braku krzesła dzieci mają zaburzenia snu z powodu bólu i wzdęć.
 5. Kiedy czujesz brzuszek, widzisz obrzęk, twardy brzuch, dziecko niespokojnie zachowuje się, kiedy czujesz swój żołądek.
 6. Aby szturchnąć, dziecko musi mocno naciskać, jego twarz staje się czerwona, nogi pochylają się do brzucha, podczas gdy on jęczy i płacze.
 7. Jeśli dziecko okazało się szturchnąć, kał wygląda jak groszek lub kamyki, ciemny kolor, nieprzyjemny zapach. Czasami można zobaczyć żyły krwi na stolcu, z powodu uszkodzenia stałych mas śluzowych błony śluzowej odbytnicy.
 8. Całkowite opróżnienie jelita nie następuje, dziecko zapewnia małe porcje iz wielkim trudem.

Warunku nie można pozostawić bez uwagi, ponieważ przedwczesne opróżnienie przewodu pokarmowego szkodzi zdrowiu noworodka. Wraz ze stagnacją stolca dochodzi do wchłaniania szkodliwych substancji i toksyn do krwi. To powoduje zatrucie całego organizmu.

Często dzieci, które cierpią na zaparcia, boją się opróżniania, a szczególnie opóźniania odchodów w ciele. Jest to spowodowane bolesnymi próbami szturchnięcia. Po doznaniu silnego bólu w odbycie dzieci boją się opróżnienia w przyszłości i powstaje tak zwane "błędne koło". Ten stan jest bardzo niebezpieczny, a dziecko musi pokonać barierę psychologiczną. Czasami nie możesz się obejść bez pomocy specjalisty.


Dlaczego nie ma krzesła?

Zanim zaczniesz podejmować działania w sprawie problemu, zobaczmy, dlaczego noworodek nie ma krzesła. Zaparcia mogą prowadzić do wielu przyczyn, które z racji pochodzenia są podzielone na kilka grup.

Niedożywienie matki karmiącej.

To, co karmi matkę karmiącą, nieuchronnie wpływa na skład mleka. Zaparcia u noworodków mogą być spowodowane nieprawidłową i niezrównoważoną dietą matki. Może się to zdarzyć w przypadku nadmiernego spożycia mięsa, białego chleba, pieczonego ciasta, słodyczy, herbaty i kawy. Matka karmiące powinny jeść więcej owoców i warzyw w codziennej diecie powinny występować warzywa, zupa lub bulion z chudych mięs. Mama powinna wypijać co najmniej dwa litry czystej wody dziennie. Kawa i herbata w pierwszych miesiącach życia dziecka lepiej jest wykluczyć całkowicie. Od słodyczy preferuj suszone owoce (suszone morele, suszone śliwki, rodzynki).Zamiast mleka pełnego, używaj produktów z kwaśnego mleka.

Niewystarczająca ilość płynu w ciele dziecka.

Brak stolca u dzieci mogą być spowodowane przez niewystarczającą płynów. Jeśli noworodek jest karmiony piersią i otrzymuje pierś na żądanie, ten powód jest wykluczony. Wraz z mlekiem matki dziecko otrzymuje wystarczającą ilość płynu i składników odżywczych. Przed odstawieniu niemowlęta dopaivat ewentualnie wody.

W przypadku "rzemieślników" sytuacja wygląda nieco inaczej. Każdego dnia te dzieci muszą pić czystą wodę w temperaturze pokojowej za pomocą łyżki lub butelki. Nie gotuj wody! Kiedy wrząca woda traci mineralne substancje zaangażowane w regulację równowagi wodnej w organizmie. Najlepiej kupić specjalną wodę dla dzieci w aptece lub sklepie. Do tej pory jest to dostępne dla absolutnie wszystkich.

Gdy dziecko zaczął otrzymywać pokarmy stałe, trzeba stopniowo wprowadzać i napoje w jego menu. Woda powinna być podawana codziennie, a także przydatne jest wprowadzanie soków i kompotów. Marchew i sok z dyni są idealne do normalizacji trawienia i zapobiegania zaparciom. Doskonałe poradzić sobie z tym problemem kompotu gotowanych rodzynki i suszonych moreli bez dodatku cukru.

Wrodzone choroby u dzieci.

Jeśli zaparcia pojawiły się w pierwszych miesiącach życia, a powodem nie jest możliwe do zainstalowania, problem prawdopodobnie leży w grudnichka ciała. Dzieje się tak z niektórymi wrodzonymi chorobami jelita.

Choroba Hirschsprunga - choroba jelita grubego, który jest oparty na naruszeniu unerwienia poszczególnych odcinkach jelita. W rezultacie dzieci są łamane naturalne ruchy jelit, które promują stołka i usuwa je z organizmu. Są częste zaparcia i intoksykacje organizmu.

Dolichosigma - choroby jelit, w którym esicy ma większy rozmiar niż normalnie. Jelita tworzą liczne pętle, które nakładają się na siebie, co utrudnia przesuwanie stolca. Noworodek ma stałe zaparcia.

Choroby niebezpieczne dla życia i zdrowia niemowlęcia i wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia w placówce medycznej.Jeśli nie zapewnisz wykwalifikowanej pomocy chorym dzieciom w odpowiednim czasie, powikłania mogą prowadzić do śmierci.

Nieprawidłowe wprowadzenie uzupełniającej żywności.

Często przyczyną zaparć może być przedwczesne lub nieprawidłowe wprowadzenie uzupełniającej żywności. Wcześniej zalecano rozpoczęcie wstrzykiwania soków i żółtka od miesiąca. Teraz odsunąłem się od tego. Pediatrzy nie zalecają wprowadzania pokarmów uzupełniających przez okres do 6 miesięcy, jeśli noworodek otrzymuje mleko matki i dobrze przybiera na wadze.

Aby wprowadzić uzupełniającą żywność, konieczne są zasady. Zacznij od jednej łyżeczki i stopniowo zwiększaj. Jako żywność uzupełniająca nie powinna działać tylko owsianka. Powinno być przeciery owocowe i warzywne, soki, ciastka, płatki owsiane dziecka i zupy warzywne. Od ośmiu miesięcy musisz wprowadzać produkty mięsne.

Zmiana mieszaniny.

Zdarza się, że musisz przenieść noworodka do innej mieszanki. Jeśli mieszanka nie nadaje się dla dziecka, mogą wystąpić zaparcia. Wybór mieszanki należy uzgodnić z lekarzem. Lepiej wybrać na korzyść fermentowanych mieszanek mlecznych. Mieszanka do gotowania powinna ściśle przestrzegać instrukcji, bez zmniejszania lub zwiększania ilości płynu.

Pojedynczą dawkę mieszaniny należy przygotować w ilości odpowiadającej wiekowi dziecka.

Przyjmowanie leków.

Zaparcie może być reakcją organizmu dziecka na leki. Często to zjawisko obserwuje się podczas przyjmowania antybiotyków. W tym przypadku konieczne jest przyjmowanie probiotyków wraz z lekami przeciwbakteryjnymi, normalizującymi mikroflorę.

Stresujący stan dziecka.

Małe dzieci mają także zdolność doświadczania stresu, który może prowadzić do zaparć. Najczęstszym powodem jest lęk przed defekacją, o którym wspomniano powyżej.

Co powinni zrobić rodzice?

Co zrobić, jeśli dziecko nie może szturchnąć? Przede wszystkim - w celu wyeliminowania choroby jelita. Jeśli w badaniu chorób wrodzonych nie można znaleźć, rodzice muszą wyeliminować zewnętrzne przyczyny prowadzące do częstych zaparć.

 1. Mama musi dostosować swoją dietę poprzez włączenie do codziennej diety włókien roślinnych i niezbędnej ilości płynów. Wyklucz tłuste jedzenie, herbatę, kawę, alkohol.
 2. Codziennie zrobić masaż brzucha noworodka i r. Na brzuchu, aby stymulować perystaltykę.Jest to również przydatne od najmłodszych lat do gimnastyki, a nie ograniczenia aktywności ruchowej dzieci. Jeśli dziecko chce się czołgać, pozwól mu to zrobić. Nie musisz umieszczać go na arenie lub w chodzaku.
 3. Ściśle przestrzegaj zasad karmienia uzupełniającego, pij wystarczającą ilość płynów, mam i dzieci.
 4. Jeśli powyższe zalecenia nie były skuteczne, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie przepisywania leków (świec, środków przeczyszczających).

Nie używaj metod "babci", które mają na celu podrażnienie okrężnicy obcymi przedmiotami (kawałek mydła, wacików bawełnianych, lewatywy itp.). Zastosowanie tych metod jest niebezpieczne w przypadku uszkodzenia błony śluzowej jelita grubego i grozi poważnymi powikłaniami.

Oczyszczanie to ostatnia metoda zwalczania zaparć. Procedura powinna zostać przepisana przez lekarza i lepiej jest powierzyć pielęgniarce lewatywę.


Powiązane publikacje