ss x
x

Co zrobić, jeśli jedno dziecko się zacięło


Jeśli czytasz ten artykuł, to twój rok życia stał się mniej prawdopodobny (jak długo nie chodził) do skrzeczenia. To nie znaczy, że twoje okruchy są zaparte. W związku z tym sprawdźmy, czy dziecko ma problemy z wypróżnianiem lub po prostu jesteś zbyt hipochondryka.


Co to jest zaparcie?

Zaparcia uważa się za rzadkie (w odniesieniu do normalnego trybu życia), trudne, bolesne upławy kaloryczne.

Jeśli Twoje dziecko nie wykazuje niepokoju, nie płacze, nie skarży się na żołądek, najprawdopodobniej nie ma problemów zdrowotnych. Nie rób pochopnych wniosków. Jednakże wiek od roku do trzech jest okresem, w którym konieczne jest wyraźne odcięcie możliwości pomijania początków anomalii w rozwoju okruchów, w szczególności w odniesieniu do układu trawiennego.

Możliwe przyczyny zaparcia i sposoby ich eliminacji

Kto zna przyczynę problemu - ten, rozważ, na wpół zdecydował. Najważniejsze jest zrozumienie, że wywołane zaparcia.

Najczęstszą przyczyną defekacji jest złe odżywianie. Mniej więcej po ukończeniu 12 miesięcy zaleca się stopniowe przenoszenie dziecka do wspólnego stołu. Odbywa się to stopniowo, biorąc pod uwagę wymagania wiekowe. Układ pokarmowy jednorocznego dziecka od ust do odbytu znacznie różni się od układu dorosłego.

Ślina, która jest tak potrzebna do odsączenia mleka, wytwarza tylko 10% objętości śliny u osoby dojrzałej. Objętość żołądka wynosi zaledwie 250 mililitrów. Dopiero w drugiej połowie życia w jelitach zaczynają pojawiać się bakterie i mikroorganizmy, podobne do "dorosłej" mikroflory. I to jest pod warunkiem, że dzieci nie zachorowały. Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, proszę podejść do kwestii skompilowania menu dla dzieci z całą odpowiedzialnością.

  1. Nowe produkty są wprowadzane stopniowo, starannie monitorując reakcję organizmu dziecka.
  2. Zobacz tryb zasilania. Terminowe spożywanie żywności - zobowiązanie do wygodnego trawienia.
  3. Nie należy nadużywać leków, jeśli wystąpią drobne dolegliwości.

Co karmić dziecko, aby nie cierpiał na zaparcia? Wielu rodziców uważa, że ​​w diecie dziecka powinno być pożywne i zawierające maksymalną ilość produktów witaminowych. To podejście jest teoretycznie absolutnie prawdziwe, tylko w praktyce nie jest ono wykonywane przez większość rodziców. Często można zobaczyć zdjęcie, gdy mama kupuje arbuz w styczniu, aby zapewnić witaminy dla swojego dziecka. W rzeczywistości nie ma witamin w takich produktach.

Co powiedzieć, że żyjąc w środkowej strefie Rosji, nasi przodkowie nie jedli mango, zimowych arbuzów, a nawet bananów, które już się zaznały. W konsekwencji zdolność systemu trawiennego rosyjskiego dziecka do genetycznego przetrawienia nie jest możliwa za granicą bez uszkodzenia ciała. Żywność, która naprawdę przyda się człowiekowi, musi pasować do pory roku i być przygotowana na warzywa uprawiane w regionie, w którym mieszkasz. To samo dotyczy mięsa, ryb, drobiu.

Każdy produkt ma swoją własną charakterystykę. Na przykład, jeśli twój roczek jest podatny na problemy z defekacją, nie nadużywaj potraw z:

  1. ryż (tak przy okazji, to płatki nie są też "rodzime" dla rosyjskiego żołądka)
  2. pochodne pszenicy (makarony, pieczywo, bułki)
  3. Banany (dojrzałe), gruszki, a także granaty
  4. Czerwone mięso
  5. Ser

Ale suszone morele, śliwki, dynia, soczewica, marchew i buraki puree, płatki owsiane na wodzie, jogurt, świeżo wyciśnięty sok pomoże szybko opróżnić jelita. Jednakże organizm ludzki może różnie reagować z tymi produktami. Dlatego dla kogoś gotowane dyni - lekarstwo na zaparcia, podczas gdy inni nie mogą pomóc. Wyciąganie wniosków jest konieczne z własnego doświadczenia, wprowadzając różnorodność w menu na chytrych, małych porcjach.

Częstą przyczyną naruszenia defekacji jest brak reżimu żywieniowego dziecka. Matki powinny stosować się do rytmów dobowych podczas karmienia dziecka. Pomoże to nie tylko stworzyć krzesło, ale także ochroni przed takimi przykrymi niespodziankami, jak brudne rozpieszczanie podczas spaceru.

Naucz swoje dziecko nie tylko w porę, ale również szydełka na godzinę. Ten sposób gwarantuje się, aby wyeliminować problemy z wypróżnienia. Daje świetne porady dr Komarovsky. Po przebudzeniu, dać dziecku pić wody. Ta prosta czynność pobudzi jelita i pomaga pusty. Nie podawaj przegotowanej wody - wręcz przeciwnie, wzmacnia.

Osobno należy powiedzieć o ilości i konsystencji żywności oferowanej dziecku. W żadnym wypadku nie objadać dziecko. Objętość pokarmu wpływa bezpośrednio na jakość układu trawiennego.

Trudno oczywiście znaleźć rodziców, którzy powiedzą, że ich dziecko je dobrze. Najczęściej matki obawiają się, że dziecko nie jest pełna. Pamiętaj, że przy bezmyślnym karmieniu prowokujesz nie tylko rozciąganie żołądka, ale także nie pozwalasz, by składniki odżywcze zostały wchłonięte w pełni.

Ciało potrzebuje wystarczająco dużo czasu, aby uformować stolec. Jeśli zwiększenie ilości pokarmu, a proces „leczenia” jest opóźniony, który wywołuje zaparć. W swoich wykładach pediatra Komorowski oferuje dziecku ustawić żądaną porcję podczas karmienia, a matki hamować impulsy karmić dziecko za wszelką cenę. To samo dotyczy konsystencji żywności.

Nie miel żywności w łatwo przyswajalnym puree. Błonnik lepiej stymuluje układ trawienny. Jeśli dziecko ma zęby do żucia - jest to sygnał, którego nie trzeba już miażdżyć.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość spożywanego alkoholu. Częstą przyczyną zaparć jest brak płynu w organizmie. Uznany autorytet w pediatrii, Komarovsky nazywa normą 100-120 mililitrów wody dziennie w ciągu roku.

Osobno powinniśmy rozważyć przyczyny psychologiczne, które wywołują zaparcia u jednorocznego dziecka. Można je podzielić na dwa rodzaje: rzeczywisty psychologicznych i fizjologicznych. Pierwsza grupa obejmuje problemów wynikających w tle jakiegokolwiek stresu. Na przykład długa podróż, podróż może zakłócić dietę i ruchy jelit.

Problemy z „kampanii w bardziej” często pojawiają się, gdy rodzice zaczęli zbyt wcześnie, aby nauczyć dziecko do puli. Dr Komorowski zdecydowanie zaleca, aby nie robić, dopóki dziecko nie jest spełniony 1,5 roku. Psychofizjologiczne przyczyny zaparcia - to znaczy, w prostych słowach, strach rufie. To spowodowało bolesne wypróżnianie. Pęknięcia odbytu zbyt twarde stolce są w stanie dostarczyć dużo dyskomfort, nawet dorosły, nie wspominając o dzieci.

Pełnoetatowe leczenie może być przepisane wyłącznie przez lekarza po badaniu. Doskonałym środkiem do zmiękczenia stolca jest syrop laktulozy (znak towarowy „Duphalac”).Lek ten może spowodować, że dzieci niemal od urodzenia. Średnia dzienna dawka - 5 ml. Zaleca się rozpocząć od dawki minimalnej (na przykład 1 ml) i zwiększać ją do momentu ustalenia prawidłowego stolca.

Aby usprawnić wypróżnienia, środek "Microlax" okazał się bardzo skuteczny. To gotowe mikro lewatywa. Doskonały lek, który powinien znajdować się w apteczce każda mama. Zmiękczenie stolca i ułatwia szybkie opróżnianie. Glicerynę, która jest częścią, ponieważ smaruje ścieżka przydzielone resztki niestrawione. Bardziej dostępnym lekiem o podobnym działaniu są czopki glicerynowe.

Są one stosowane w leczeniu dzieci od urodzenia. Bezkonkurencyjna lekarstwem na szczeliny odbytu i naruszania integralności tkanki odbytu są świece z rokitnika zwyczajnego olej. Nie mają przeciwwskazania do życia. Wielu „ekspertów” doradza w celu ułatwienia wypróżnienia przedstawić kawałek mydła do odbytnicy. Dr Komarovsky jako kompetentnego pediatra nie jest wysoce zalecane, aby to zrobić. Substancje tworzące mydło mogą powodować chemiczne oparzenia śluzowe.

co zrobić z jednorocznym dzieckiem

Dostępnym sposobem na wypróżnienie się jelit jest lewatywa wodna. Często jednak jest to niemożliwe. Nadużywanie tej procedury doprowadzi do ługowania mikroflory odbytnicy, osłabienia jego tonu. Aby dziecko lewatywy 1-2 lat będzie potrzebował specjalnej gruszka, które można kupić w aptece. Jako medium jest woda lub roztwór soli fizjologicznej, w temperaturze pokojowej i chłodzi się bulion rumianku. Objętość lewatywy w agregacie powinna wynosić około 250 mililitrów. Zabrania się stosowania lewatywy u dzieci z ostrymi guzami lub nowotworami jelit. Ustalcie, że ich obecność może być tylko lekarzem - gastroenterologiem!

Doktor Komarowski nazywa jeszcze jeden fizjologiczny powód zaparcia - jest to patologia jelita. Choroba Hirschsprunga występuje niezwykle rzadko. Charakteryzuje się naruszeniem unerwienia jelita grubego. Objawy mogą wykryć taką chorobę we wczesnym dzieciństwie. Anomalia jest diagnozowana w wieku 2-4 miesięcy, więc jeśli okruchy choroby zostały zidentyfikowane, a następnie w wieku 1 roku, prawdopodobieństwo takiej diagnozy jest znikoma.


Jakie są zalecenia lekarzy, aby zapobiec zaparciom?

Oprócz prawidłowego odżywiania i obfitego picia, pediatrzy, w tym dr Komarowski, uważają, że aktywność ruchowa jest najlepszym lekarstwem na zakłócenia układu trawiennego i wydalniczego. Wykonuj opłatę przed jedzeniem, w wolnym czasie, zamiast oglądać kreskówkę, graj nadrabianie zaległości. Jeśli podróżujesz samochodem, nie zmuszaj dziecka do siedzenia przez cały czas w foteliku samochodowym. Czy częstsze przystanki na rozgrzewkę. Spacery na świeżym powietrzu, a turystyka we wspólnej puli są w stanie pobudzać nie tylko „brutalne” apetyt, ale także stymulują perystaltykę. Pamiętaj: aby zaparcie było łatwiejsze niż leczenie.


Powiązane publikacje