ss x
x

Niespokojny sen dziecka: przyczyny


Sen dziecka jest bardzo ważną częścią jego życia, noworodek spędza większość swojego dnia we śnie. Jeśli dziecko spało niespokojnie, przestał w pełni odpoczywać. Co robić w tej sytuacji?

Wielu zagranicznych pediatrów niespokojny sen jest uważane za normę, a nie patologii. W krajowej praktyce pediatrycznej podejście jest bardziej rygorystyczne, a jeśli rodzice skarżą się na niespokojne marzenia o dziecku, dziecko jest bardziej prawdopodobne, że zostanie skierowane na konsultację do neurologa.

Etapy życia połączone z "niespokojnym snem"

W życiu dziecka poniżej 3 roku życia jest kilka etapów, kiedy jego sen może być niestabilny i powodować troskę o opiekuńczych rodziców.

 • Pierwszy etap zbiega się z pierwszym tygodniem życia okruchów;
 • Drugi etap przypada na wiek do 3, czasem 6 miesięcy;
 • Trzeci etap rozpoczyna się około 3 lat.

W pierwszym tygodniu mleka wiele matek nie wystarczy, dziecko jest po prostu niedożywione i dosłownie "wisi" na klatce piersiowej. Często się budzi, domagając się jedzenia. W tym przypadku matka może zrobić tylko jedno - dać dziecku pierś tyle razy, ile prosi. Ponadto, pierwsze trzy dni, aż dziecko po raz pierwszy opróżnia jelita (nie zawsze tak jest w pierwszym dniu), może płakać z bólu brzucha. Pod koniec pierwszego tygodnia mleko zaczyna przychodzić, smoczek (pierwszy odchodowy dziecka) zostaje zastąpiony zwykłym fotelem dla karmiącego dziecka i pojawia się lekki zastój.

Wtedy mama ponownie zauważa, że ​​jej dziecko stało się niespokojne. Po pierwsze, dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy często cierpią na kolkę jelitową i wzdęcia. W ścisłym tego słowa znaczeniu zjawiska tego nie można zaklasyfikować jako patologicznego, ponieważ jest to problem wszystkich niemowląt i wiąże się z niedoskonałością jelit i jego adaptacją do żywności. Co zrobić w tej sytuacji, mówi pediatra. Z reguły polecają zasoby wiatrówkowe i suche ciepło w jamie brzusznej.

Jeśli matka odmówiła przewijania, a dziecko, od chwili wypisu ze szpitala, jest ubrane w suwaki i chustkę, może się obudzić z powodu wyraźnego efektu Moro. Jest naturalnym odruchem noworodka, przejawem strachu. Przejawia się w drżeniu dziecka, ostrym rozcieńczeniu uchwytów i otwarciu rąk. Rodzice mogą powiedzieć, że ich dziecko "rzuca się" we śnie. Głośna bawełna, błysk światła i inne czynniki mogą prowadzić do manifestacji odruchu Moro. W takim przypadku dziecko może się obudzić i płakać. Do 4 miesiąca odruch mija. Co robić wcześniej? Możesz przewijać dziecko na noc. Jeśli odruch nie minął przed określoną datą (efekty szczątkowe mogą być, ale są słabe), należy wykonać masaż noworodka, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe mięśni.

Główne przyczyny niespokojnego snu

 • fizyczne;
 • psycho-emocjonalne;
 • patologiczny

Aby fizycznie można było nosić:

 • głód i pragnienie, a także wycinanie zębów;
 • dyskomfort z niewygodnej odzieży;
 • niewygodna postawa;
 • niewygodne warunki do spania (dziecko jest zimne, gorące, duszne, zbyt głośne itp.);

Psycho-emocjonalne można rozważyć:

 • potrzeba matki;
 • nadmierne podniecenie;
 • cechy urządzenia układu nerwowego;
 • nieprawidłowy związek snu lub zakłócenia reżimu (niewystarczający lub nadmierny sen w ciągu dnia);
 • cechy wieku, w tym architektura snu.

Patologiczne obejmują różne choroby, które powodują ból i zaburzenia snu.

To są główne powody, dla których maluch może być niespokojny podczas snu. Z wyjątkiem wszelkich stanów patologicznych (na przykład nieprawidłowości lub normalne zakażenie układu oddechowego), wszystkie wymienione przyczyny są estetyczne. Leczenie dziecka w tym przypadku nie jest wymagane. Na niektórych z nich, rodzice mogą łatwo wpływać (np wietrzyć pomieszczenie z dziecka i umieścić go bardziej komfortowo), niektórzy ulegając wpływowi trudności. Na przykład, jeśli procesy pobudzenia dziecka dominują nad procesami hamowania, nie można tego zmienić. Możesz zadbać jedynie o to, aby na godzinę przed pójściem spać dziecko nie było podekscytowane.


Fizyczne przyczyny lęku

Jeśli dziecko zaczęło źle spać, prawdopodobnie nie zjada się w ciągu dnia (za mało mleka na każde karmienie). W tym przypadku będzie rzucał i zawracał i płakał w nocy.Są dzieci, które od urodzenia mogą spać przez 5-6 godzin w nocy, są tacy, którzy budzą się co 3 godziny i proszą o jedzenie. Obie sytuacje są normalne. W drugim przypadku trzeba zrozumieć cechy okruchów i karmić je na czas.

Jeśli dziecko się pogorszy, może mieć zęby. Zęby, zwłaszcza korzenie, po wybuchu, mogą powodować niepokój u dzieci i wpływać na jakość ich snu. Przy braku kolki jelitowej dziecko raczej nie będzie się budzić, ale będzie mogło rzucać, kołysać się i jęczeć we śnie.

Przyczyną złych niemowląt w czasie snu mogą być mokre pieluchy. Dzieciak jest po prostu zimny i niewygodny. Młodzi rodzice często boją się bać, że ich dziecko zachoruje, a czasami nadmiernie będą stłumić dziecko. Małe dzieci są bardzo słabo tolerowane przez ciepło. Przegrzanie, maluch będzie rzucał, obracał się i kwilił. Jeśli dziecko pogorszyło sen, upewnij się, że nie jest gorące. Ubrania, spadające w fałdy skóry, mogą wcierać delikatne tkaniny lub po prostu zgniatać. W tym przypadku miękisz, mocno zmęczony, zasypia, ale mało prawdopodobne jest, aby dobrze spał. Jeśli dziecko zacznie niespokojnie spać, może to wynikać z nieświeżego powietrza w pomieszczeniu. Naprawienie tej sytuacji jest bardzo proste - częstsze przewietrzanie pomieszczenia. Małe dziecko pierwszego miesiąca życia nie może się zamienić we śnie i przyjąć wygodnej pozycji, kłamie, gdy został złożony, jeśli jest niewygodny, obudzi się.

Przyczyny psycho-emocjonalne

U niemowlęcia, zwłaszcza noworodka, potrzeba matki jest szczególnie silna. Dziecko stało się niespokojne, nie śpi dobrze? Być może zdecydowałeś, że powinien spać osobno. Grys ​​może obudzić uczucie nieobecność matki, zwłaszcza jeśli jest stosowany do snu w ramionach (pod piersią lub butelką). Co robić w tym przypadku? Niektórzy zalecają wspólny sen z dzieckiem w wieku 2-2,5 lat. Niektóre oferują łóżeczko w sypialni rodziców.

Dzieci, zwłaszcza te, które są pobudliwe, jeśli z jakiegoś powodu dostają ładunek emocjonalny (pozytywny lub negatywny) tuż przed snem, mogą spać niespokojnie, rzucać się i obracać podczas snu. Nadmierny kontakt dla dzieci jest również zły, a także wada.

niespokojny sen dziecka

O dziwo, nie tylko nadmiar snu w ciągu dnia może doprowadzić do niepowodzenia reżimu, ale także jego braku. Jeśli dziecko nie jest dniem odpoczynku, jego system nerwowy jest przeciążony, to będzie źle zasnąć i bardzo niespokojny sen.To nie w tym przypadku może być tylko jeden - w celu zapewnienia pełnej dziecko drzemki. W wieku od 2 do 3 miesięcy nastąpi zmiana okruchów cykl snu to wielokrotnie w ciągu nocy przebija powierzchnię fazy snu. Jeśli jest do tego przyzwyczajony, po pierwszych oznakach przebudzenia jest podnoszony, wstrząśnięty, otrzymuje smoczek, zasypia z trudem i potrzebuje dodatkowego bodźca do snu.


Patologiczne problemy powodujące zaburzenia snu

Początek banalnego ARI, gorączki, zapalenia ucha i innych chorób może powodować zaburzenia snu.

Jeśli dziecko słabo śpi, mama powinna zwrócić uwagę na swój stan fizyczny, zmierzyć temperaturę i pokazać pediatrę.

Co zrobić w tym przypadku, powie lekarz. Mogą również występować neurologiczne przyczyny zaburzeń snu, na przykład, zawieszone ciśnienie śródczaszkowe.

Jeśli dziecko nie śpi dobrze, często i obficie wylewa, niezależnie od posiłku, płaczu, należy go pokazać neurologowi.


Powiązane publikacje