ss x
x

Zaczerwienienie i obieranie na skórze dziecka.

Katya Iwanowa

Karmię dziecko mlekiem matki bez użycia mieszanek i innych sztucznych dodatków. Ostatnio, na skórze wokół ust i nosa zaczęły pojawiać się duże czerwone plamy, a krawędzie widać, że skóra jest trochę łuszcząca. Nie ma bolesnych wrażeń u dziecka, nie płacze. Co to może być i jak jest traktowane?


Najbardziej prawdopodobną przyczyną zaczerwienienia i łuszczenia na skórze jest zapalenie skóry wywołane reakcjami alergicznymi organizmu. Jeśli dziecko jest karmione piersią, alergia może powodować pokarmy spożywane przez matkę. Dziedziczność wpływa również na manifestację reakcji alergicznych. Jeżeli którykolwiek z rodziców cierpi na alergię, to dziecko ma wysokie ryzyko wystąpienia pewnych objawów alergii. Ponadto objawy reakcji alergicznych obejmują swędzenie skóry, kichanie, katar, łzawienie.


Jak pozbyć się alergii na skórze dziecka

Jeśli zauważysz reakcje alergiczne na skórze, powinieneś zrewidować kosmetyki dla dzieci, które są używane do pielęgnacji skóry dziecka. Aby kąpać dziecko, należy postępować bez użycia pianki i innych kosmetyków.

Od żywienia matki karmiącej na wiele sposobów zależy od dobrostanu dziecka w pierwszych miesiącach życia. Dla matek noworodków jest bardzo ważne ścisła dieta, szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Ponieważ oprócz alergii dziecka może być mylące dla kolki jelitowej, wzdęciach, naruszenie krześle. Po normalizacji stanu dziecka możesz stopniowo wprowadzać nowe produkty do menu mamy.

Zaczerwienienie i obieranie na skórze dziecka.

Aby śledzić reakcję dziecka na niektóre produkty, konieczne jest posiadanie specjalnego pamiętnika, w którym można dokładnie zanotować wszystkie potrawy i składniki, które znajdowały się w menu matki karmiącej. Jeśli miękisz zaobserwuje negatywną reakcję na dany produkt, należy go natychmiast usunąć.

Jednocześnie, nie bój się, możliwe jest, że alergie i wysypki na skórze są spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego. Gdy dziecko dorośnie, będzie można wprowadzić "zakazane" produkty. W przypadku braku reakcji negatywnej można je stosować bez obaw.

Jakie powinno być właściwe odżywianie matki karmiącej?

Aby uniknąć reakcji alergicznych na skórze dziecka, a także aby chronić dziecko przed pojawieniem się kolki, mama powinna przygotować menu następujących potraw:

  • różne zupy przygotowywane na bulionach warzywnych;
  • niskotłuszczowe produkty mleczne (kefir, fermentowane mleko w proszku, jogurt, niskotłuszczowy twaróg);
  • dania z warzyw. Wszystkie warzywa powinny być gotowane - muszą być gotowane, pieczone, duszone lub gotowane na parze. Z korzystania z surowych warzyw lepiej powstrzymać się przynajmniej do 3 miesiąca życia;
  • z owoców można zawrzeć w menu bananów, jabłek w formie pieczonej. Zgodnie z zakazem, winogrona, truskawki, owoce cytrusowe, maliny i mango. Gdy dziecko dorasta, można spróbować zjeść jeden nowy owoc kilka razy w ciągu kilku dni, uważnie obserwując reakcję dziecka. Główną zasadą jedzenia owoców i warzyw jest ich sezonowość;
  • owsianka i makaron. Aby karmić matkę karmiącą zaleca się kasze prawie wszystkich rodzajów, z wyjątkiem tych, które są związane z owsianką instant;
  • mięso tylko odmiany chude, w postaci gotowanej. Można również przyjmować niskotłuszczowe mięso drobiowe i chude gotowane lub pieczone ryby;
  • ze słodyczy najlepiej wybrać bułeczki, herbatniki, suszone owoce, wątróbkę, ptasie mleczko i marmoladę;
  • w postaci miękkiej zielonej, czarnej lub ziołowej herbaty, wody bez gazu.

Czekolada, kawa, orzechy, napoje gazowane, fasola, pikantne i wędzone potrawy, kiełbasy i półprodukty są wyjątkowo niepożądane w karmieniu matki karmiącej. Poza sezonem nie należy jeść egzotycznych owoców i warzyw.


Powiązane publikacje