ss x
x

Jak często karmić noworodka mlekiem matki


Lena Salomatova

Jak tylko młoda matka z dzieckiem pojawia się po raz pierwszy w domu, kobieta ma wiele pytań związanych z opieką nad dzieckiem. Najczęstszym z nich jest częstotliwość karmienia noworodka? Odpowiednio zorganizowana dieta zapewnia spokojny sen i prawidłowe trawienie dziecka, a także pełny odpoczynek młodej matki.

kak-chasto-kormit-grudyu-novorozhdennogo

Pierwsze karmienie

Po chwili narodzin dziecka kobieta zaczyna aktywnie rozwijać siarkę - najcenniejszy produkt, który poprzedza mleko. Dla pomyślnego ustalenia karmienia piersią i ustanowienia psychoemocjonalnego połączenia okruchów z matką, jest ona stosowana do klatki piersiowej podczas pierwszych 30 minut życia.

W dniu 3-6 po porodzie siarę zastępuje się dojrzałym mlekiem. Specjaliści zalecają karmienie dzieci na pierwsze żądanie i tak często, jak to możliwe, co pomaga aktywować pracę gruczołów sutkowych. Ponadto częste przywiązanie daje dziecku poczucie spokoju i bezpieczeństwa dzięki dotykowemu kontaktowi z matką.

Tryb odżywiania noworodka

Radziecka metoda karmienia zakładała ścisły harmonogram - wyraźny odstęp 3 godzin między posiłkami w ciągu dnia. Współcześni specjaliści jednogłośnie stwierdzają, że dzieci powinny otrzymywać żywność na żądanie.

Metoda ta pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój dziecka, a także ma korzystny wpływ na organizm kobiety, a mianowicie:
  • przy częstym stosowaniu dziecka ścianki macicy są aktywnie zakontraktowane, a uszkodzenia są przywracane szybciej;
  • kobieta szybko przybiera formę "przed ciążą";
  • wzmacnia emocjonalny związek między matką a dzieckiem.

Jak często karmić noworodka - każda kobieta musi sam zdecydować, w oparciu o swoje możliwości i potrzeby dziecka. Jeśli uda mu się wytrzymać bez jedzenia przez 3 godziny, a kobieta jest gotowa wstać, przynajmniej dwa razy w ciągu nocy, wtedy możliwe jest zastosowanie czystej diety.

Kiedy karmienie piersią na żądanie, młoda matka nie będzie musiała obliczać odstępach czasu, dziecko zawsze będzie zadowolone i usatysfakcjonowane.Opierając się na swojej intuicji, po pewnym czasie kobieta nauczy się odróżniać oznaki głodu, dane mu przez dziecko, nie czekając na głodny płacz.

Po raz pierwszy po urodzeniu liczba posiłków na dzień wynosi około 6-8 razy. Większość dzieci budzi się o północy lub o godzinie 2-3 rano, domagając się piersi. Niektóre dzieci mogą bezpiecznie spać od północy do 6 rano. Jeśli dziecko zgłosi objawy głodu ponad 2 godziny później, może to oznaczać brak mleka.

Dzieci urodzone o masie 3,5-4 kg zwykle utrzymują przerwę między posiłkami w ciągu 3,5-4 godzin. Zwiększenie szczelin nastąpi w bezpośredniej proporcji do wzrostu masy ciała, ponieważ ilość otrzymywanej żywności zwiększa się raz dziennie. Również częstotliwość posiłków zależy od składu mleka matki. Jeśli jest wystarczająco tłusty i pożywny, uczucie sytości u dziecka pozostaje dłuższe.

Zdrowe dziecko, nawet w ramach elastycznego harmonogramu diety, ustawia odstępy czasu między karmieniami na 4 godziny. Zwykle, w wieku 6 tygodni, dzieci opracowują harmonogram, który jest ściśle indywidualny dla wszystkich.

Objawy głodu u noworodka

Jeśli nauczysz się rozpoznawać sygnały głodu u dziecka, nie będzie musiał płakać, przyciągając twoją uwagę. W pierwszych tygodniach życia pierś matki spełnia wszystkie podstawowe potrzeby okruchów.

Oto kilka oznak, że młoda matka powinna nauczyć się odróżniać, ponieważ mówią o potrzebie jedzenia dla dziecka:

  1. Jest ruch oczu pod powiekami.
  2. Jest napięcie mięśniowe.
  3. Dziecko zaczyna poruszać się niespokojnie.
  4. Mówi różne dźwięki.
  5. Wyciąga dłonie w usta, ssąc palce.

Aby móc dokładnie wiedzieć, jak często karmić noworodka, należy go słuchać, obserwować zmiany w zachowaniu. A po chwili poznasz wszystkie sygnały swojego dziecka, mówiąc o konkretnej potrzebie.


Powiązane publikacje