ss x
x

Opóźniony rozwój dziecka

Bez wątpienia każdy rodzic martwi się o zdrowie swojego dziecka. A jeśli coś pójdzie nie tak w jego rozwoju, to oczywiście sprawia, że ​​myślisz. Wielu rodziców zaczyna zabierać swoje dzieci do lekarzy i, częściej, nie bez uzasadnienia. Im szybciej zwrócisz uwagę na problem, tym bardziej prawdopodobne, że problem ten zostanie wyeliminowany. Oczywiście można odnieść się do czynników indywidualności i powiedzieć, że "moje dziecko nie jest jak każdy inny i ma swoją własną drogę", ale w tym przypadku normy medyczne nie zostały zniesione.


Czas zacząć alarm, jeśli zauważysz, że twoje dziecko wśród rówieśników zachowuje się obojętnie lub nie może dołączyć do gry. Dla osób bez wykształcenia medycznego najłatwiej jest określić taki czynnik, jak opóźnienie w rozwoju, porównując dzieci w tym samym wieku.

W medycynie istnieją pewne wskazówki i sygnały alarmowe dla dzieci w określonym wieku. Są one potrzebne, aby rodzice wiedzieli na pewno, że ich dziecko rozwija się prawidłowo, zgodnie ze wszystkimi normami medycznymi.

Punkty orientacyjne dla rozwoju mowy:

 • Do 4 miesięcy dziecko wymawia dźwięki samogłoskowe;
 • Aż do 5-6 miesięcy gaworzy, potrafi wymawiać spółgłoski;
 • Od 6 miesięcy zaczyna się tworzyć sylaba "ma";
 • Do 12 uczy się wymawiania krótkich prostych słów;
 • Do 1,5 roku rozwija się mowa zrozumiała dla dorosłego;
 • W wieku 2 lat wypowiada całe zdania i zna wiele słów.

Wskazówki dotyczące rozwoju umiejętności motorycznych:

 • Do 3 miesięcy może trzymać się za głowę;
 • Do 4 miesięcy nauki chwytania małych przedmiotów;
 • Do 5 miesięcy zmienia się z powrotem w beczkę;
 • Już 6 miesięcy może się zmieniać z powrotem na brzuch i plecy;
 • Do 7 miesięcy samokontroli w pozycji siedzącej;
 • Do 10 miesięcy indeksowania, do 11 - standów z obsługą, na 13 już spacerach.

Sygnały alarmowe (od 0 do 4 miesięcy):

 • Dziecko prawie nie reaguje nawet na głośne dźwięki;
 • Nie ma wystarczającej ilości przedmiotów i generalnie nie poruszają one wcale rąk;
 • Kiedy pojawia się matka, dziecko się nie uśmiecha i wcale nie reaguje pozytywnie;
 • Nie trzymaj głowy;
 • Nie próbuj naśladować dźwięków słyszanych.

Sygnały alarmowe (w ciągu 7,5-8 miesięcy):

 • Dziecko nie wciąga przedmiotów do ust;
 • Nie wydaje radosnych dźwięków;
 • Nie siedź sam, ma bardzo twarde lub wręcz przeciwnie zbyt miękkie mięśnie;
 • Na widok mojej matki nie przeżywa radosnych uczuć.

Sygnały alarmowe (od 11 miesięcy do 1 roku):

 • Dziecko nie wie, jak w ogóle mówić;
 • Nie chodź, nie stój bez pomocy, nie czołgaj się źle lub używaj tylko rąk podczas raczkowania;
 • W ogóle nie korzysta z komunikacji niewerbalnej.

Alarmujące sygnały odchyleń w mowie i rozwoju słuchu (2 lata):

 • W leksykonie jest mniej niż 15 słów;
 • Nie spełnia elementarnych żądań;
 • Duże obiekty nie różnią się od małych obiektów;
 • Nie składa żadnych propozycji.
 • Sygnały alarmowe (3 lata):

  Jeśli tak, jest bardzo nieostry;

 • Jest bardzo niestabilna na nogach;
 • Dziecko nie jest zainteresowane zabawkami, grami z innymi dziećmi;
 • Nie obsługuje kontaktu wzrokowego. Sygnały alarmowe (4 lata):
 • Ma złą pamięć; Nie można odróżnić kolorów;

On unika komunikowania się z rówieśnikami, jeśli wybiera firmę, składa się z małych dzieci.

Powody, dla których dziecko ma być w tyle


Warunkiem wstępnym do niewłaściwego rozwoju dziecka są najczęściej negatywne czynniki, które wpływają na płód w trakcie powstawania wewnątrzmacicznego układu nerwowego. Czynniki takie mogą obejmować zarówno złe nawyki rodziców, stresy, jak i chroniczne patologie matki.

Co może powodować problemy w rozwoju dziecka? Zdaniem ekspertów, normalny rozwój dziecka w dużym stopniu zależy od opieki rodziców. Bez należytej uwagi (historie na dobranoc, spacery, zajęcia z dzieckiem, uściski, po prostu rozmowa z dzieckiem), nie trzeba liczyć na normalny rozwój dzieci.

Nawet najdroższe i dobre zabawki nie mogą zastąpić papieża i mamu.Telesny kontakt, dotknięcia, delikatne słowa, to wszystko jest tak ważne dla jego rozwoju. Ale nie przesadzaj: między opieką nad hyper-opiekunem jest duża różnica. Nie spiesz się z jednej skrajności w drugą, daje dziecku możliwość wyrażenia siebie i nic nie robić dla niego.

Ważną przyczyną opóźnienia w rozwoju mogą być również choroby, które matka przyszłego dziecka miała podczas ciąży. Wszelkie, nawet pozornie nieistotne większość infekcje mogą wpływać na powstawanie korze mózgu płodu, aw przypadku odchyleń może być nieprzyjemne konsekwencje w okresie intensywnego wzrostu dziecka po urodzeniu.Matka, która zachorowała na chorobę już na samym początku ciąży, naraża płód na większe ryzyko, niż gdyby cierpiała na tę chorobę w ostatnim trymestrze ciąży.

Niewątpliwie takie szkodliwe nawyki, jak palenie tytoniu, zażywanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, narzucają niezatarty ślad. Zły stan środowiska na obszarze, na którym rodzice żyją, bliskość fabryk i kontaktów z różnymi szkodliwymi chemikaliami również wpływać negatywnie. Czasami zdarza się czasami, że dziecko w łonie matki nie jest wystarczająco powietrza (może na zatrucia, jest owinięty przewód wokół szyi dziecka), co prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Wcześniaki również zagrożone, ponieważ ich rozwój w łonie matki nie przejść i muszą „nadrobić” dla swoich rówieśników. Jak widać, może być wiele przyczyn.


Niezbędna diagnostyka

Aby zapobiec problemom rozwojowym u dzieci, należy podjąć tę kwestię z pełną odpowiedzialnością nawet na etapie planowania ciąży. Analiza genetyczna pojednania matki i ojca zapobiega rozwojowi aberracji chromosomowych. Pełna historia rodziców zapewni odpowiednie zrozumienie, które z chorób można przenosić genetycznie i jakie patologie zostaną przekazane dziecku w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego.

Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym łatwiej ją wyleczyć, każdy wie, że eksperci powiedzą to samo. Nigdy lekceważyć kontrole, dostarczanie analiz i innych procedur, choć w tym przypadku lekarze nie mogą od razu podejrzane. W celu sprawdzenia dziecka pod kątem wrodzonych patologii możliwe jest w domu położniczym, kiedy dziecko pobiera krew z analizy pięciu najpoważniejszych chorób genetycznych.

Spróbuj na wczesnym etapie, aby dać sobie wyobrażenie, że konieczne jest sprawdzenie dziecka, nawet jeśli jesteś jedną z osób, które nie ufają bardzo lekarzom.

Następnie dziecko jest okresowo sprawdzane przez pediatrę, który monitoruje ogólny stan dziecka. Oczywiście, nikt tutaj nie anuluje czynnika ludzkiego, więc jeśli to możliwe, sprawdź u różnych specjalistów w różnych klinikach, co pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo błędów. W celu zapobiegania, możesz skontaktować się z neurologiem co najmniej raz na dwa miesiące, to da ci dodatkową możliwość upewnienia się, że dziecko jest w porządku.

Rozwiązywanie problemów

Należy pamiętać, że obecność chorób wywołujących opóźnienie rozwoju dziecka nie jest jeszcze wyrokiem za prowadzenie normalnego trybu życia w przyszłości. Często troskliwa postawa rodziców i terminowe odwoływanie się do psychologa dziecięcego pozwala wyrosnąć na absolutnie wartościowego członka społeczeństwa.

Jeśli podczas kontroli okazało się, że dziecko ma jakiekolwiek opóźnienie w rozwoju, to przede wszystkim należy zrozumieć: brak ostatecznych i nieodwołalnych wyroków! Do pewnego wieku, lekarze nie mogą zdiagnozować, jak poszczególne cechy mózgu i układu nerwowego konkretnej osoby mogą czasami spowolnić pewne procesy, ale czasami z biegiem czasu rzeczy może wrócić do normy.

Kolejna rozmowa, jeśli to się jeszcze nie wydarzyło, a dziecko pozostawało w tyle za rówieśnikami w kwestii parametrów mowy lub rozwoju fizycznego. Istnieją tak zwane daty referencyjne, ustalane przez lekarzy na całym świecie. Normy motoryczne lub umiejętności umysłu są ustalone, a jeśli dziecko nie pasuje do tych norm (dla każdego wieku ich daty), należy poważnie potraktować ten problem. Oczywiście wszędzie są wyjątki. Na przykład w praktyce medycznej niejednokrotnie spotkała się z tym, że dziecko, które wypowiadało tylko podstawowe dźwięki, ostro zaczęło mówić całymi słowami i zdaniami.

Nie pozwól, aby sprawy się poślizgnęły, zapisz swoje obserwacje dziecka, porozmawiaj o swoich obawach z lekarzami. Jeśli zaczniesz traktować takie opóźnienia w rozwoju na czas, wysiłki lekarzy i rodziców mogą sprawić, że w przyszłości dziecko nie będzie gorsze od rówieśników. Czasami wszystko jedno to nie przechodzi bez śladu: dzieci z upośledzeniem w mowie później niewyraźnie mówić, a jeśli były problemy z umiejętności motorycznych, nie stosować się do palców, co gorsza na zmianę brać rzeczy. Dziecko pogarsza adaptację w społeczeństwie. Jednak z należytą starannością i zaangażowaniem z dzieckiem można wprowadzić ulepszenia.Opóźniony rozwój dziecka

Nie próbuj zaprzeczać chorobie i udawaj, że nic się nie dzieje. Niektórzy rodzice mają nadzieję, że "to jakoś się rozwiąże", ale najczęściej tak nie jest.

Warto poczekać z podwyżkami dla psychologów w tak młodym wieku, ponieważ od 3-4 roku życia najlepszymi specjalistami mogą być takie dzieci jak neurolog, logopeda, pediatra, defektolog, ortopeda.Nie przejmuj się, po raz kolejny pokazać lekarzowi dziecka: Często, jeśli rodzice uważają, że dziecko jest nieco w tyle, jest bezpodstawne. Pamiętaj, że rodzice spędzają z dzieckiem przez większość czasu, a zależy im bardzo, bardzo dużo.

W czasie ciąży matka musi chronić się przed szkodliwymi czynnikami. Zabawki, kupiony dla dziecka powinno odbyć się rozwijać kierunek. Troska, opieka, należyta uwaga - a dziecko będzie chronione prawie w stu procentach przed problemami związanymi z adaptacją w społeczeństwie w przyszłości.

 


Powiązane publikacje