ss x
x

Rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym


Rozwój społeczno-kulturowy dotyczy interakcji młodych uczniów ze wszystkimi, którzy są zainteresowani ich dobrym samopoczuciem. Senior przekazuje młodszym wiedzę i doświadczenie, aby pomóc zrozumieć behawioralne cechy przyjęte w społeczeństwie. Ważne jest, aby przyjmowali wartości kulturowe, normy, postawy potrzebne do pomyślnej adaptacji.

Rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym

Już w dzieciństwie uczniowie wykazują indywidualne cechy i możliwości. Ten okres wymaga szczególnej uwagi, gdy konieczne jest rozwinięcie umiejętności dziecka. Z łatwością opanował wiedzę teoretyczną i praktyczne sposoby życia w środowisku.

Rozwój społeczno-osobowy dzieci w wieku przedszkolnym następuje przy aktywnym udziale dorosłych. Kierują działalnością, kontrolując ją, aby w przyszłości dorastał obywatel jego kraju, gotowy do robienia rzeczy i czynienia dobrych uczynków.

Cechy społecznego rozwoju dzieci

Socjalizacja wiąże się z utworzeniem wstępnej bazy kulturowej. Komunikując się, dziecko uczy się życia, przestrzegając zasad. Teraz będzie musiał brać pod uwagę nie tylko własne pragnienia, ale także interesy innego dziecka.
Środowisko może wpływać na rozwijającą się osobowość. W nim odbywa się edukacja i kładzie się fundamenty postępowania. Ta koncepcja obejmuje nie tylko obraz świata z domowymi rzeczami, drogami, drzewami, samochodami. Nie można ignorować ludzi w ciągłej interakcji. Normy zachowań przyjęte w społeczeństwie muszą być nauczane od dzieciństwa.

Wpływ dorosłych na wychowanie dziecka jest oczywisty. Dzieci z zainteresowaniem obserwują działania ludzi. Każda znajoma wprowadza element nowości w życie dziecka. Dorośli tworzą jego osobowość, wpływając na niego bezpośrednio lub pośrednio, dla których działają jako wzór do naśladowania.Krewni w rodzinie demonstrują swoją wiedzę, jasno pokazują, jak sobie radzić i leczyć ludzi.

Zadaniem dziecka jest dziedziczyć to, co widzi, kopiować dla siebie. Wyuczone normy zachowań pozwolą mu skutecznie kontaktować się z innymi dziećmi. Pozytywne doświadczenie komunikacji wpływa na dobre samopoczucie dzieci. Okres przedszkolny to czas, w którym zaczyna się formować osobowość. Rodzicielstwo to proces, któremu należy poświęcić cały czas. Ustawienia odbierane przez dzieci i ich zachowanie są ze sobą powiązane. I nie jest konieczne, aby to połączenie było natychmiast widoczne.


Etapy rozwoju społecznego

Wiek przedszkolny można podzielić na trzy etapy. Każdy okres ma swoją własną charakterystykę.

 1. 3 lata. Okres wieku, kiedy potrzebna jest społeczność narciarzy. W przypadku dziecka, które odwiedza ogród dziecka, stworzono odpowiednie warunki do adaptacji. Musi zaakceptować regułę postępowania, aby jego potomkowie chcieli grać. Vadaptatsionniyperiodomalenkimdetyam potrzebują pomocy przywódców dorosłych. Emocjonalnie, twój stan w erze komunikacji będzie odpowiedni, jeśli masz poparcie i zgodę. Rodzic lub wychowawca powinni jednocześnie powiedzieć swojemu partnerowi, co zrobić z nową sytuacją. Malyshdzhenzhen zrozumieć, że to jest złe. On neobhodimoznat, możesz, neposprosivrazhensheniya, rodzeństwo zabawki, aby dobrze siedzieć z innymi, dlaczego nie usunąć sverhstnikov, powinien słuchać najstarszych. Ponadto istnieje zasada reguły tabeli.
 2. Raporty z dwucyfrową liczbą. Okres związany z wiekiem pochodzi z poprzedniego. Powtarzanie liczby odpowiedzi na liczbę zadawanych pytań. Aby być anonimowym, nierzadko zdarza się, że osoba dorosła ma ból głowy. Ogólna charakterystyka - jest to okres pierwszego roku. Komunikacja emocjonalna szkoły jest lepsza niż moja, kieruje się wiedzą o otaczającym świecie. Nieprawidłowa edukacja wzmacnia poczucie własnej wartości i jest bardzo trudna dla innych. Przypomnienie amerykańskiego psychologa Arnolda Gesella, wielkiej części procesu rozwoju, przechodzi przez okres jednego roku, Rozprzestrzenia się w głównym nurcie. W rzeczywistości używa go do wymiany informacji i do przedyskutowania wszystkiego, co słyszysz, spamu lub śmierci.
 3. Absbondo. Okres, w którym komunikacja jest cechą formularza. Teraz dziecko jest zainteresowane ludzkim sercem.Trzeba wyjaśnić, co się dzieje. Dorośli mają poczucie szacunku dla dzieci, udzielają im porad i wspierają ich. Cecha charakterystyczna tego skracania czasowego świadczy o znaczeniu ustanowienia kadencji dziecka, ponieważ zaczyna ono tworzyć indywidualność.

Co decyduje o uspołecznieniu dzieci

Czynniki społeczne wpływające na wychowanie dzieci obejmują:

 • rodzina;
 • przedszkole;
 • środowisko;
 • aktywność;
 • Transfer i filmy dla dzieci;
 • piosenki, książki;
 • natura.

rozwój społeczny

Jest to środowisko społeczne dzieci, w których rosną i rozwijają się. Aby edukacja była pełna, konieczne jest harmonijne połączenie różnych metod.


Środki edukacji społecznej dzieci w wieku przedszkolnym

Okres wieku przedszkolnego jest okresem optymalnym dla rozwoju moralnych i komunikatywnych cech. Dziecko komunikuje się ze wszystkimi, którzy są w jego otoczeniu. Jego działania stają się coraz bardziej skomplikowane, on nawiązuje kontakty z rówieśnikami, aby uczestniczyć w grze. Edukacja społeczna sprowadza się do tworzenia warunków pedagogicznych, które umożliwiają wszechstronny rozwój osobowości danej osoby. Orientacja duchowa i wartościowa małego człowieka powinna być pozytywna.

Środki na edukację społeczną to:

 • aktywność w grach;
 • komunikacja;
 • organizacja jest podzielona na różne tematy;
 • omówienie działań dzieci;
 • Ćwiczenia dla rozwoju mowy i poszerzenia perspektywy;
 • czytanie.

Główną działalnością w tym wieku są gry fabularne. Bawiąc się, dziecko adoptuje niezbędne wzorce zachowań. Wykonuje określone działania, tracąc konkretną sytuację życiową. Interesuje go, jak ludzie budują swoje relacje, zaczyna myśleć o znaczeniu pracy dorosłych. W grach dzieci starają się dokładnie symulować techniki zachowań widziane w prawdziwym życiu lub w kinie. Sytuacje w grze pozwalają ci pozostać w roli mamy lub taty, kelnera lub biznesmena.
Tworzenie społecznej istoty człowieka jest możliwe tylko w społeczeństwie. A.N. Ostrogorsky zauważa, że ​​gra pozwala dzieciom przetwarzać wrażenia i wiedzę z otaczającego świata. Takie działania są dla nich cenną praktyką społeczną.

rozwój dziecka

Badania przeprowadzone przez V.P. Zalogina, R.I.Zhukovskaya i inni udowodnili, że gry ról są społeczne w motywach, funkcjach i strukturze. Rola gry dla edukacji w wieku przedszkolnym jest znacząca.

Jak pomóc dziecku rozwijać umiejętności społeczne

Sytuacja społeczna rozwoju przedszkolaka przyczynia się do kształtowania harmonijnej osobowości. Charakterystyczny okres - znaczna niezależność w komunikacji.

Pozytywny stan emocjonalny znajduje odzwierciedlenie w zasadach i regułach zachowania, które dziecko stara się stosować. Konieczne jest nauczenie ucznia sympatyzowania z ludźmi i pomagania im.

Poniższe wskazówki mogą zapewnić skuteczną pomoc:

 1. Porozmawiaj z dziećmi. Komunikacja pozwala nawiązać kontakt z osobą, a jego mowa rozwija się szybciej.
 2. Naucz dzieci, aby zwracały uwagę na innych. Jeśli dziecko stanie się samolubne, będzie mu trudno zrozumieć, że inni ludzie również mają własne potrzeby i pragnienia.
 3. Wydobywaj własne, zadbaj o miłość. Nie trzeć twarzy osoby. Nastavaytaynaenasvoipositsii, aby mówić spokojnie, nie cierpiący głos.
 4. Naucz się marynarki z materialnymi wartościami. Jeśli zabrali konia w tym samym roku co kobieta, to mężczyzna nie.
 5. Przyzwyczajony do swoich ramion. Dzięki temu można szybko znaleźć nowych przyjaciół.
 6. Utwórz czat dla kręgu. Kogdakrebenkuprihodyatdruzya, onsmozhetbystreezakrepitprinyatyevobschestvemodelipovedeniya. Zagraj w sosverstniknikononomdomdom, vedetskomaduilivodovory.
 7. Chwalcie dzieci, jeśli są dobrze uczęszczane. Kiedy ktoś słyszy, że jest chwalony, powinien być chwalony.
 8. Zachęcaj do uważnej relacji między kluczami. Naucz ucznia w ten sam sposób życia jako przykłady sytuacji życiowych.

Jeśli dzieci stworzą sprzyjające warunki do rozwoju i ujawnią swój potencjał twórczy, rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym będzie prawidłowy.


Powiązane publikacje