ss x
x

Jak rozwinąć uwagę dziecka?


Współczesne społeczeństwo rozwija się dynamicznie i wymaga wszechstronnie rozwiniętych osobowości. Dlatego nauczyciele aktywnie angażują rodziców w proces nauczania dzieci od najmłodszych lat. To nie przypadek, że uwaga skupia się na rozwijaniu uwagi w wieku 6 lat.

Uwaga jest koncentracją świadomości na jakimś zewnętrznym przedmiocie. Może to być wszystko - przedmioty, zjawiska, związki, uczucia lub wewnętrzny świat osoby. Aby skupić się na obiekcie, konieczne jest podjęcie wysiłków i zebranie percepcji jednej rzeczy. Zewnętrzny świat i sposób życia otaczają człowieka ogromną ilością informacji. Nie jest możliwe, aby osoba całkowicie to wchłonęła. Potrzebuje systemu, który pomoże wyodrębnić najważniejsze i niezbędne informacje. Ten system to uwaga.

Możliwość skupienia uwagi odgrywa ogromną rolę dla dzieci w wieku szkolnym. Dlatego szczególnie ważne jest wykorzystywanie wieku 5-6 lat do rozwijania uwagi u dzieci. Rozwój ten jest jednym z głównych sposobów przygotowania dzieci do szkoły. Rozwijanie uwagi jest równie ważne jak nauczanie czytania i pisania.


Jak możesz scharakteryzować uwagę?

Głównym problemem w procesie rozwoju jest niepokój dzieci. Dzieci w wieku 5-6 lat często cierpią z powodu niemożności utrzymania uwagi. Trudno im skoncentrować się na jednej rzeczy. Każdy proces uczenia się staje się torturą. Dziecko jest nieustannie rozproszone, rozkoszuje się i nie pamięta nawet najprostszej lekcji.

W tym przypadku pomoże jedna dodatkowa cecha, która jest nieodłączna od dzieci w tym wieku - ciekawość. Dzieci są bardzo ciekawe. Dlatego każdy proces nauczania dzieci powinien ich zainteresować i zaangażować. Informacje "spod kija" nie będą asymilowane. W najgorszym przypadku taka lekcja wywoła u dziecka uraz psychiczny.

uwaga na

Cechą uwagi dzieci w wieku 5-6 lat jest to, że przyciąga wygląd przedmiotów. Uwaga jest podzielona na kilka typów:

 1. Arbitralne - tego rodzaju wymaga od osoby, starań, aby skoncentrować.Oznacza to, że jest to obowiązkowy proces, gdy człowiek robi to, co konieczne.
 2. Mimowolny - powstaje spontanicznie i nie zależy od wysiłków człowieka.
 3. Post-mental - występuje podczas treningu, usuwając koncentrację i wolicjonalny wysiłek.

Dzieci w wieku 5-6 lat nie są jeszcze w stanie zmusić się do robienia czegokolwiek. Dlatego ich uwaga w zasadzie jest arbitralna. Proces uczenia się powinien opierać się na zwróceniu uwagi dziecka i utrzymaniu go. Z każdą lekcją wzrośnie czas zachowania uwagi.

Mimowolna uwaga dziecka powstaje i pozostaje, a zainteresowanie obiektami pozostaje. Psycholodzy zalecają, aby zmusić dziecko do rozumowania w uchu. Wtedy proces angażowania się w naukę jest maksymalny.

Uwaga ma właściwości:

 • zrównoważony rozwój;
 • koncentracja;
 • objętość;
 • selektywność;
 • przełączalność.

Naruszenie jakiejkolwiek własności prowadzi do zmiany w zachowaniu dziecka.

Ważne: dzieci w wieku do 5 lat nie mogą skoncentrować się i kontrolować swojej uwagi. Może przyciągać duże jasne obiekty, głośne dźwięki itp. Ale w wieku 6 lat sytuacja dramatycznie się zmienia. Rozwój idzie inną drogą. Dzieci są zanurzone w badaniu nowej wiedzy z głową. Mogą już kontrolować swoją uwagę, mowę i ciąg myśli. Prawda wcale nie jest długa.

Jak określić poziom uwagi

Co roku uwaga dobrowolna rozwija się i staje się bardziej stabilna. Dzieci w wieku 5-6 lat mają już okazję śledzić postępy swoich myśli, wyciągać wnioski i analizować sytuację.Aby zrozumieć, na jakim poziomie dziecko ma rozwój uwagi, użyj technik obiektywnych i subiektywnych:
 1. Stół Kruków.
 2. Algorytm B. Burdona "Test korekty".
 3. Algorytm N. Gutkina "Dom".

Aby określić poziom uwagi, stosuje się nie tylko metody testowania dzieci. Rodzice powinni również uczestniczyć w tym procesie. Nauczyciele zwykle proszą o wypełnienie ankiet i przeprowadzenie ankiety.

rozwój uwagi

Są to techniki stosowane przez doświadczonych nauczycieli i psychologów w instytucjach edukacyjnych. W domu z trudem poradzisz sobie z takimi metodami i wyciągniesz właściwe wnioski.

Ważne: uwaga dziecka poniżej 5 roku życia to nie więcej niż 2 przedmioty, którymi będzie zainteresowany. W wieku 6 lat jest już 3 obiektami. Uczniowie mogą skupić uwagę na 5 stronach, a osoba dorosła na 7.Nie żądaj od swojego dziecka więcej niż on z wiekiem.

Aby samodzielnie określić poziom uwagi dziecka, możesz skorzystać z prostych gier:

 1. Znajdź 5 różnic (dwa identyczne zdjęcia, z wyjątkiem kilku szczegółów).
 2. Znajdź tę samą parę.
 3. Znajdź ukryty trójkąt / kwadrat / okrąg na zdjęciu.
 4. Labirynt (nie możesz użyć ołówka, szukaj wyjścia tylko oczami).

Łatwo to zrozumieć - czy twoje dziecko może wykazać się starannością i radzić sobie z zadaniem. Normą dla koncentracji uwagi w wieku 5-6 lat jest czas: 10 - 30 minut.

Przydatne wskazówki dotyczące rozwijania uwagi dzieci

W przypadku każdego procesu uczenia się ważne jest zapewnienie odpowiedniego środowiska. Wskazane jest prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu. Bez dostępu tlenu, w pomieszczeniach z martwym powietrzem mózg nie radzi sobie z nowymi informacjami i nie wchłania go. Płytki oddech może zakłócić proces uczenia się. Dlatego ważne jest, aby monitorować oddychanie dziecka i nauczyć go podejmowania głębokich oddechów. Bańki mydlane i piłki, gwizdki i instrumenty dęte są w tym świetne.

Jak rozwinąć uwagę dziecka?

Technika stosowana przez nasze babcie nosi nazwę robótek. Jest prosty i skuteczny. Podczas wykonywania pracy fizycznej dziecko aktywnie rozwija koncentrację uwagi i zdolności motoryczne palców. Błędem jest myśleć, że robótki ręczne są dla dziewcząt. W tym wieku i chłopcy z zainteresowaniem uszywają lalki, robią na drutach zabawki i zbierają modele statków.

Uczestnictwo w sprawach wewnętrznych, aktywnie pomaga dziecku nauczyć się koncentrować na czymś. Opieka nad zwierzętami domowymi odgrywa w tym dużą rolę.

Najważniejsze to być cierpliwym i nie spieszyć się z wykonywaniem pracy dla dziecka, jeśli coś nie działa dla niego.


Powiązane publikacje