ss x
x

Aspekty rozwoju społecznego dziecka


Od wczesnego dzieciństwa konieczne jest zaangażowanie w rozwój społeczny dziecka. Dziecko powinno być prowadzone do tradycji, wartości i kulturę otaczającego społeczeństwa, norm i reguł zachowania, dzięki czemu można go przystosować do życia w każdej grupie. Nauczanie dziecka odbywa się poprzez komunikację i kopiowanie zachowań dorosłych. Największy wpływ na rozwój społeczny ma rodzina i przedszkole.


Cechy rozwoju społecznego dziecka 3 lata

Podstawa rozwoju społecznego u dzieci kształtuje się w rodzinie. Jest to związane ze stosunkiem matek i ojców, aby ich dziecko od urodzenia, z relacji między wszystkich członków rodziny, z kulturą zachowań, który jest wspólny dla wszystkich członków gospodarstwa domowego. Dzieciak jak gąbka pochłania wszystko, co widzi i słyszy. W domu od ojca i matki otrzymuje największą ilość informacji o otaczającym go świecie.

Za 3 lata dziecko zaczyna aktywnie demonstrować inicjatywę, niezależność i niezależność. Rodzice coraz częściej słyszą od niego zwrot "ja sam!" W żadnym wypadku nie mogą ograniczać jego niezależności. Wręcz przeciwnie, należy mu powierzać zadania (odpowiednie do jego wieku) i chwalić ich spełnienie.

komunia

Za 3 lata dziecko:

 • zaczyna wierzyć we własną siłę;
 • Raduje się, gdy jest zasłużenie chwalony;
 • chce spełnić wymagania rodziców, oczekując na zatwierdzenie;
 • czuje dumę ze swoich osiągnięć ("Mój rysunek jest najlepszy!") lub dla ich rodziców ("Mój tata jest najsilniejszy");
 • wyraża niezadowolenie, gdy odmawia mu się czegoś, może być uparty, wyrażać protest ze łzami i płakać ("Kup czekoladę!");
 • jest zdenerwowany i zawstydzony, jeśli nie poradził sobie z czymś;
 • zazdrosny, jeśli mama lub tata zwraca uwagę na inne dziecko, nie porównują go na swoją korzyść.
Należy pamiętać, że dzieci nie podążają za radą rodziców, ale idą za ich przykładem.

Po 3 latach dziecko zaczyna zadawać wiele pytań, większość z nich jest adresowana do rodziców. Stworzył już duży zasób słownictwa, przez który wchodzi do dyskusji, wyraża swoje myśli.

Rozwój społeczny dzieci w zespole

W wieku 3 lat większość dzieci zaczyna chodzić do przedszkola. Dla nich jest to pierwsze doświadczenie bycia w dużej grupie rówieśników bez matki lub taty. Potrzeba czasu na adaptację społeczną. Dziecko musi nauczyć się dzielić zabawkami, bawić się z innymi dziećmi, ustępować, współpracować.

W przypadku rozwoju społecznego 3-latek musi koniecznie komunikować się z innymi dziećmi. Więc jeśli nie chodzi do przedszkola, rodzice powinni chodzić z nim na placach zabaw, gdzie jest dużo dzieci. Dziecko może jeździć w różnych środowiskach (taniec, muzyka, siłownia, rysunek, rzeźba, itd), gdzie będzie on komunikować się nie tylko z rówieśnikami, ale również rozwijać wszechstronne.

Dziecko w wieku 3 lat jest nadal bardzo przywiązane do rodziców. Mama i tata powinni nauczyć go poznawać, bawić się i komunikować z innymi dziećmi w piaskownicy i na placach zabaw. Konieczne jest nauczenie go liczyć się z interesami innych dzieci.

społeczeństwo dla dziecka

Do 3 lat dzieci zwykle grają osobno. Po 3 latach zaczynają ze sobą współdziałać. W tym wieku gry nie opierają się na zabawkach, ale na wyobraźni. Dzieci zaczynają grać w gry fabularne, w których każdy otrzymuje własną rolę, a fabuła gry opiera się na rzeczywistych sytuacjach życiowych dorosłych. Fabuła gier jest wymyślona na podstawie tego, co widział w życiu, w telewizji lub czytać z książek.

W wieku 3 lat rozróżnia się mężczyzn i kobiety. Więc fabuła wyimaginowanych gry dla chłopców są zwykle akcja militarna (z innymi ludźmi, obcymi, inne fikcyjne potwory) i dziewcząt - „matek i córek”, dla lekarzy i pacjentów, kupujących i sprzedających w sklepie, gotuje w kuchni, itp .

W grach z innymi dziećmi, 3-letniego dziecka nie może wybrać swoją ulubioną zabawkę i zastosować komunikatywny sposób je zdobyć. Może to być prośba, sztuczka lub wymiana.

Główne oznaki prawidłowej adaptacji społecznej w ciągu 3 lat:

 • manifestacja cech przywódczych;
 • normalna komunikacja z innymi dziećmi;
 • umiejętność słuchania opinii innych.

Jak rozwinąć sferę społeczną 3-letniego dziecka

Aby promować rozwój społeczny dziecka w ciągu 3 lat, konieczne jest:

 1. Traktuj swoje dziecko z szacunkiem, demonstruj swoją miłość.
 2. Tworzą pozytywną opinię dziecka o sobie, chwalą, wierzą w jego siłę i umiejętności.
 3. Naucz się rozumieć uczucia innych, współczuć z nimi, okazywać sympatię i zdolność reagowania.
 4. Wykazać, jak komunikować się w społeczeństwie i rodzinie.
 5. Zapewnienie swobody działania i wyboru (w rozsądnych granicach).
 6. Naucz się dbać o innych, znajduj wspólne zainteresowania, dziel się, a nie bądź chciwy.
 7. Aby nauczyć się różnych sposobów interakcji z innymi ludźmi: baw się razem lub odwrotnie, nie ingerujcie w siebie nawzajem, umieć współpracować.
 8. Nauczanie dobrych zachowań i innych poprawnych rzeczy przy pomocy książek, filmów i kreskówek, rozwijanie telecastów, utworów muzycznych.
 9. Przynieś uprzejmość. Dziecko powinno móc się przywitać, podziękować itp.
 10. Wyjaśnij, co jest dobre, a co złe.

rozwój społeczny

Rodzice powinni stworzyć ciepły i spokojny mikroklimat w rodzinie. Powinni być autorytetami dla dziecka, dawać mu przykład prawidłowego zachowania, przyjaznego i pełnego szacunku związku.

Rozwój sfery społecznej dziecka jest nierozerwalnie związany z rozwojem werbalnym, umysłowym i emocjonalnym. Komunikując się w zespole, dzieciak uczy się wielu nowych rzeczy, uczy się od innych dzieci i uczy ich czegoś. Niemniej fundamenty rozwoju społecznego leżą w rodzinie. Dlatego rodzice powinni przede wszystkim przestrzegać swoich własnych zachowań i relacji, a dopiero potem uczyć porad dziecka.


Powiązane publikacje