ss x
x

Rozwój dziecka poprzez rysowanie za pomocą farb i plasteliny


Rola rysowania w rozwoju artystycznym, estetycznym i poznawczym dzieci w wieku przedszkolnym jest tak duża, że ​​byłoby niezmiernie nieostrożnym przegapić tej okazji, aby zaszczepić podstawę dla gustu dziecka i twórczego postrzegania świata. Prowadząc zajęcia z rysunku, można używać nie tylko zwykłych ołówków, farb, kredek i markerów, ale także materiału, który jest kochany przez wszystkie dzieci bez wyjątku, jak plastelina.

Każde dziecko jest silnie rozwiniętym wzrokowo-figuratywnym myśleniem. Dziecko w wieku od dwóch do sześciu lat najlepiej pamięta, co widzi na własne oczy. Im jaśniejszy obraz, tym piękniejsze obrazy - tym lepiej materiał zostanie poznany. Dlatego wiele rozwijających się technologii jest budowanych na przejrzystość, a nauczyciele szkół podstawowych polegają na materiale wizualnym w swojej pracy.

Zdolność do abstrakcyjnego myślenia zaczyna się u dzieci, odkąd zaczynają rysować. Najpierw nacisk kładziony jest na powtarzanie obrazu, który malowali wraz z matką, a następnie - na powtórzeniu obrazu ze stoiska lub z albumu towarzysza. Z biegiem czasu fantazja jest zawarta, a następnie dzieci poprzez rysowanie rozwijają zdolności twórcze: są niezwykłe obrazy, fantastyczne historie i niezwykłe postacie.

Otrzymane przy narodzinach mamuta może z czasem rozwinąć się w umiejętności i talent. Dzieci lubią miękkie plasteliny, są otwarte na możliwości każdego twórczego wyboru. W rozwoju przedszkolaka rysunek jest jedną z kluczowych umiejętności, rozwijających się, którzy rodzice i wychowawcy tworzą różnorodne dodatkowe umiejętności.


Rozwój wyobraźni dzieci w wieku przedszkolnym poprzez rysowanie kolorami

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas rysowania umiejętności dzieci w wieku przedszkolnym jest rozwój umiejętności motorycznych rąk. Ponieważ dziecko uwielbia poznawać świat, znajomość kolorów pojawia się nawet w wieku 7 - 8 miesięcy. Do takich okruchów opracowano specjalne farby palcowe, które można nie tylko malować: można je nawet wypróbować na języku - bez nieprzyjemnych konsekwencji.

Aby rozwinąć wyobraźnię poprzez rysowanie, farby palcowe można nakładać na papier. Bardzo dobre do tego celu nadaje się do ciągnienia papieru w rolkach. Istnieją farby palcowe do rysowania na powierzchniach akrylowych. Świetnie się bawią podczas rysowania w łazience podczas kąpieli dziecka!

Ale ostatecznie dziecko z pewnością będzie chciało spróbować rysować ołówkiem lub pędzlem. Aby nie zniechęcać do rysowania, pierwsze ołówki dla dziecka powinny być z miękkim ołówkiem i przyjazną dla dłoni formą. Nie myśl, że dziecko natychmiast otrzyma odpowiedni ołówek lub pędzel. Miej dość cierpliwości, pomyśl o grze, pokaż, jak trzymać ołówek. W każdym razie, w ciągu następnych kilku miesięcy, a nawet lat, prawidłowe uchwycenie ołówka, pędzla lub długopisu od dziecka nie musi czekać. Możliwość prawidłowo trzymać ołówek jest produkowany równolegle z rozwojem umiejętności motorycznych, czyli szkolenia palców.

Pierwsze kredki dla rozwoju dzieci poprzez rysunek może stać kredki woskowe kredki lub od delikatnych kolorach. Wychodzą jasny ślad na papierze, nie wymagają dodatkowego wysiłku z rąk dziecka podczas rysowania i łatwa do uchwycenia palcami.

Pierwsze pociągnięcia pędzlem na papierze nie zawsze są udane. Nie skarc dziecka, nie pomóż mu i nie chwal go za powodzenie. Przy okazji należy pamiętać, że uwaga trzyletniego planu nie może jeszcze koncentrować się na czymś dłuższym niż kilka minut. Więc nie zdziw się, jeśli dziecko jest kilka minut zamalevyvaet obraz i nalewa wodę ze specjalnego kubka.

W celu dywersyfikacji zatrudnienia dzieci w rysunku dla ogólnego rozwoju we wczesnych etapach nauki, korzystania prigovorki, uwielbienie, wymyślić interesującą historię, pisząc historię kolorów farb. Co kilka minut, zmieniaj aktywność. Najpierw - wymieszaj kolory, następnie pomaluj z dzieckiem kilka detali, umyj pędzle, spójrz na drzemkę. Pomyśl o bajce o pędzlu, ale nie mów po prostu, ale graj.

Jednym słowem, w trakcie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym poprzez rysunek, zwróć swoje dzieciństwo. Nie wahaj się grać i wymyślać, śmiać się i wygłupiać z dziećmi.


Ćwiczenia rozwijające umiejętności rysowania plasteliny w młodym wieku

Jednym z udanych sposobów zabrania dziecka jest zasadzenie go w celu narysowania plasteliny. O co chodzi, pytasz? Są to obrazy, które możesz stworzyć bez użycia farb i pędzli.

Jeśli dziecko jest starsze niż trzy lata, a następnie można bezpiecznie wykonywać ćwiczenia z plasteliny na rozwój umiejętności rysunku, bo dla rzeźbienia zwierzęta, kwiaty lub inne figury dziecka nie może mieć umiejętności i wytrwałości, ale stworzyć gliniane figury trzeba trochę czasu, trochę cierpliwości i morze wyobraźni.

Tworząc obraz plasteliny, Twoje dziecko opanowuje technikę mazania plastelinowych szpul na arkuszu. Małe dziecko trudno jest rzucić wystarczającą liczbę piłek, półfabrykatów, w tym możesz mu pomóc.

Plastelina jest rozmazana na kartce papieru, matowym kartonie, papierze w kolorze aksamitu lub na tkaninie. Każdy nowy kolor jest nałożony na poprzedni, nadając mu relief i objętość w przyszłym plastelinowym wzorze.

Dla rozwoju umiejętności rysowania w młodym wieku w pierwszej małe dziecko będzie potrzebowało pomocy: pokazać, jak szerzyć gliny postać nie miała kopce jak wzmocnienie części lub mix kolorów do malowania.

Na przykład zdecydowaliśmy się przedstawić bałwana i błękitne niebo z księżycem. Aby to zrobić, musisz zrobić puste miejsca i położyć kartkę papieru na stole. Każda kulka obrabianego przedmiotu ma średnicę nie większą niż 10 mm. Możesz przyciągnąć dziecko do twojej pomocy. Na tablicy do modelowania umieść kawałki plasteliny o pożądanym kolorze. Uzbrojeni w stos i dzielą glinę na części.

Teraz weź kawałek i ścisnij go w pięść. Pomóż wycisnąć plastelinę dziecku. Pokaż, jak rzucać kulą między dłonie. Dziecko polubi ten proces, w którym poczuje się pełnym uczestnikiem i rozwinie małe umiejętności motoryczne rąk. Gdy piłka jest w Twoich rękach będzie miękki i giętki, ustawić go na bok i wziąć przetworzyć następny kawałek plasteliny.

Umieść gotowe kulki na kartce papieru. Zapamiętaj ich lokalizację. Rozprowadź pierwszą piłkę razem z dzieckiem.Napraw jego palec wskazujący i pokaż, jak naniesiono wzór plasteliny. Najpierw, pod naciskiem palca, dostajesz plastelinowe ciasto. Teraz musisz rozmazać krawędzie i rozciągnąć się od środka.

Jeśli na wczesnym etapie rozwoju umiejętności rysowania Twoje dziecko wykazuje cuda niezależności, ale ma niewiele, które okazuje się bez wskazówki - to nie ma znaczenia. Zaproś go do gry "Reflection". W takim przypadku powinieneś mieć kartkę z plastikowymi kulkami. Zaoferuj dziecku powtarzanie po tobie i miażdżenie, rozciąganie, zagniatanie gliny na całej powierzchni arkusza.

Za pierwszym razem dziecko nie może dostać wszystkiego. Pustki papierowe powstają pomiędzy kolorowymi plastelinami. Na jego zdjęciu mogą pojawić się kopce lub nierówności. To nie ma znaczenia. Zaproponuj, aby wymyślić i naprawić wady.

Działania edukacyjne dla dzieci przy rysowaniu plasteliny

Aby nauczyć się tworzyć zajęcia z rysowania plasteliny, musisz pokazać dziecku, w jaki sposób dany wzór jest stosowany.

Pierwszy na kartonie, papierze lub płótnie jest stosowany jako tło lub podstawa do dalszej kreatywności. Jeśli mówimy o bałwanach i nocnym niebie, wtedy będzie bazował niebieski kolor plasteliny. Spróbuj równomiernie rozciągnąć go na arkuszu: gdzieś gładko, gdzieś pociągnąć. Stworzenie podstawy dla plastelinowego obrazu pracy specjalnej nie stanowi. Rozwój dzieci w wieku przedszkolnym poprzez rysunek powinien być zabawą, przeplatając pracę zabawnymi piosenkami, dowcipami i zagadkami.

Kolejnym etapem naszego zdjęcia jest biały bałwanek. Dla niego też mamy puste miejsce. Pomóż dziecku spłaszczyć je tak, aby koło się obróciło. Jeśli chcesz, aby bałwan był obszerny - nie rozciągaj całej gliny, nie naciskaj jej wokół krawędzi i trochę ją wygładź. To samo dotyczy reszty ciała.

Pierwszy wzór plasteliny można wykonać zgodnie z wszystkimi zasadami, przestrzegając granic i zasad nakładania plasteliny na papier. Następnie, podczas poznawczego rozwoju dziecka poprzez rysunek, możesz fantazjować. Zdjęcia z plasteliny można wytłaczać (nadajemy faktury za pomocą stosu), gładkie (wszystkie warstwy są rozmazane i łączone razem, jak w prawdziwym obrazie). Rysunki z plasteliny można nanosić na wstępnie zadrukowany wzór. Możesz wybrać części ciała, części działki tak, aby wystawały z kompozycji.

Zanim zaczniesz pracować z plastelinami, powinieneś położyć stół z ceraty, wygodnie umieścić wszystkie wymagane detale i zwrócić uwagę na gotowość dziecka do pracy. Powinien być ubrany w ceratową szatę i naramienniki. Na stole mamy tylko podstawę do zdjęcia i przygotowania kulek z plasteliny.

Pierwsza zasada pracy z plasteliną: ręce powinny być umyte. Rozpoczynając rysowanie plasteliną, upewnij się, że dłoń dziecka działa poprawnie. Pierwszy palec prawej ręki jest włączony. Powinien być tak ciasny, jak to możliwe, ale nie zginany na zewnątrz ani wewnątrz.

Naciśnij plastelinę, a następnie poduszkę palca, nie pozwalając na kontakt paznokci i paznokci z plasteliną. W procesie modelowania wszystkie pozostałe dołączą do pracy palca wskazującego. Wraz z rozwojem umiejętności rysowania plasteliną, dziecko rozwija umiejętność samodzielnego rozwijania blanków, rozrzucania piłek, rozciągania figur na płótnie - i tak dalej.

Plastelinowe rysunki są nie tylko interesujące do rysowania. Są ciekawe do dekoracji domu, uzupełniając wnętrze każdego pokoju. Martwa natura z jabłkami to doskonałe rozwiązanie dla kuchni. Wysokie góry z orłem unoszącym się w powietrzu - zdjęcie do sali.

Spójrz na zdjęcie, które zajęcia możesz wziąć z dziećmi w wieku przedszkolnym w celu rozwijania umiejętności rysowania:


Powiązane publikacje