ss x
x

Jak rozwijać małe umiejętności motoryczne w przedszkolu?


Harmonijna edukacja przedszkolaka jest złożonym i wieloaspektowym procesem, który wymaga pewnych wysiłków ze strony rodziców. Terminowe i wszechstronne kształtowanie okruchów gwarantuje sukces w dalszym treningu i pozwala stworzyć kreatywną i inteligentną osobowość.

Wcześniej rozwój drobnego silnika zapewnia szybkie tworzenie umiejętności mowy, bo nie jest tajemnicą, że zakończenia nerwowe, które są na wyciągnięcie ręki są bezpośrednio związane z obszarów mózgu odpowiedzialnych za funkcje mowy. Na tej podstawie, rodzice powinni zrozumieć, że im szybciej będą oferować swoje dziecko do wykonywania ćwiczeń, które aktywują pracę rączki, tym szybciej zaczyna mówić, a zadowolić ich w pierwszej kolejności pytań i odpowiedzi.

Z kolei wczesne nabywanie umiejętności mówienia przyczynia się do szybkiego rozwoju intelektualnego, ponieważ dziecko, które nauczyło się mówić, jest prawdziwym spichlerzem wszelkiego rodzaju pytań. Odpowiadając im wytłumaczyć rodzicom, wiele zjawisk fizycznych dziecka, rozmawiać na temat podstawowych pojęć, nauczyć go logicznie myśleć i być odpowiedzialny za swoje działania, tym samym zapewniając jej szybszego rozwoju umysłowego i łatwiejszej adaptacji społecznej w przedszkolnym instytucji edukacyjnej.

Kiedy musisz zacząć rozwijać zdolności motoryczne palców?

Nowo-mama, prędzej czy później, zastanawia się: w jakim wieku powinieneś zacząć robić ćwiczenia na małe palce? Od urodzenia! Być może odpowiedź cię zaskoczy, ale tak naprawdę jest! Pamiętajmy o stanie klamek płodu w łonie matki. Zgadza się, są zaciśnięte w pięści, tak jak palce nowo narodzonych okruchów. Dlatego zadaniem matki jest pomóc jego małym piórom rozluźnić się i otworzyć, a także pomóc w tym regularnym prostym masażu, wykonanym przez łatwe głaskanie dłoni i palców.To proste, ale bardzo skuteczne ćwiczenie pomoże podnieść ton z uchwytami dzieci, przy czym rozewrzeć pięściami, a on zacznie robić swoje pierwsze ruchy chwytających.

Masaż palców i dłoni

Poza podniesieniem tonu i poprawą krążenia krwi, masaż klamek jest bardzo korzystny dla dziecka. Faktem jest, że każdy palec jest odpowiedzialny za normalne funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

 • Mały palec do pracy serca
 • Bezimienny poprawia pracę pieczenia
 • Średnia odpowiada za kręgosłup i jelita
 • Wskaźnik funkcjonowania żołądka
 • Duży (najważniejszy) do pracy mózgu.

Technika masażu jest dość prosta, ale dla pozytywnego efektu wymagane jest jej regularne wykonywanie.

 • Trzymając za rączkę dziecka w dłoni, starannie opracuj każdą falangę palca, zaczynając od gwoździa.
 • Masuj podkładki na palcach dziecka, delikatnie naciskając na nie.
 • Masując dłoń miękiszu, wykonuj okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara palcem wskazującym.
 • Lekko naciśnij kciuk na środku dłoni dziecka.

drobne umiejętności motoryczne dziecka


Ćwiczenia z umiejętności motorycznych dla dzieci poniżej jednego roku życia

W ciągu kilku miesięcy życia dzieci już wiedzą, jak robić i trzymać grzechotkę w ich rękach, a umiejętność ta staje się kolejnym ważnym krokiem w rozwoju umiejętności motorycznych. Po 6 miesiącach, gdy są one już opanowanie koziołki z powrotem do brzucha, i są w stanie przez długi czas, aby być w tej pozycji, podnosząc w ten sposób przedramię, konieczne jest, aby rozłożyć przed zabawek dziecięcych w różnych formach: Grzechotki, samochodzików z kołami i innych drobnych części, które mogłyby być zainteresowane okruchów.

Ważne jest, aby pamiętać, że aby uniknąć wypadków, zawody z udziałem drobnych przedmiotów muszą być bezwzględnie nadzorowane przez dorosłych.

Bardzo interesującą czynnością dla niemowląt jest badanie kolorowych zabawek zwisających z łuków rozwijającej się maty. Jasne grzechotki, emituje dźwięk, szelest i grzechotanie brzmi bardzo atrakcyjne dla młodych naukowców, a to może przez dłuższy czas na zapoznanie się z nowymi dla niego przedmiotów, dotykanie i ich rozpatrywanie.

dobre umiejętności motoryczne

Bliżej tego roku dzieci zaczynają interesować się różnymi badaniami palców. W tym wieku są zainteresowani takimi rymowanek jak „Ladushki” lub „Forty-biało-stronne” gdy mama lub tata pokazu ruchu i poprosić dziecko, aby je powtórzyć.Na początku gry, „Sroka” dyski kciuk mama na dłoni swoich dzieci, palce pochyla się i mówi: „Czterdzieści Belobokov owsianka gotowane ...” i wtedy dziecko powinno powtórzyć swoje działania.

Innym prostym i skutecznym ćwiczeniem dla dzieci poniżej jednego roku, jest jazda aspektach dłoni ołówek na płaskiej powierzchni. Nawet proste klaskanie rąk, jest doskonałym ćwiczeniem dla rozwoju umiejętności motorycznych.


Gry dla dzieci od 1 roku do 3 lat

Dla dzieci jeszcze nie zaczęła uczęszczać przedszkolaki instytucję edukacyjną, rodzice mogą złożyć program badań dotyczących rozwoju umiejętności motorycznych. W tym celu opanowania sporo prostych gier i dokonując odpisów dla nich z materiału pod ręką.

„Grzechotka swoje ręce”

Aby utworzyć grzechotki potrzeba zwykłej plastikowej butelki, o pojemności 0,5 litra i nieograniczoną ilość różnych małych przedmiotów (koraliki, małe przyciski, fasola, groch, i tak dalej. D., To zależy od twojej wyobraźni). samotnie dziecko powinno dodawać się wszystkie elementy w szyjce butelki i nakrętki.

„Kotek”

Zaproponuj swoją oszołomienie zaprezentować się w roli małego puszysty kotek. Powiedz mu, jaki rodzaj gry, takie jak grać w te piękne stworzenia, a następnie wystawia mu kłębek nici, trochę pre odwija ​​go zadanie okruchy nawijanie nici z powrotem.

„Expanded zdolności”

Posypać okruchy do kilku odmian małych przedmiotów (może to być fasoli, kręcone makaron, guziki, koraliki, i tak dalej. D.), a następnie nadać mu kilka różnych pojemników (kubki, spodki lub miski) i oferują rozszerzony wszelkiego rodzaju obiektów w oddzielnym pojemniku.

„Odtwarzanie z palców”

Można myśleć o jakichkolwiek grach z uchwytami, zaciskania je w pięść i na przemian zaciskając mówiąc trochę Schitalochka lub wiersz, takie jak „Raz, dwa, trzy, cztery, pięć. - palce na spacer” Lub na przemian dotykając resztę palec wskazujący, jakby przywitać i powiedzieć: „Witam, mój drogi, że Tom Thumb spotkał się z wami”

„Ćwiczenia z plasteliny”

Dzieci w wieku poniżej trzech lat nie są jeszcze w stanie kształtować z plasteliny dowolną postać, ale, mimo wszystko, jest on idealny do szkolenia, rozwój umiejętności motorycznych. Maluchy mogą toczyć koralików z tworzywa sztucznego lub kiełbasek czyni tortille stosowania plasteliny na kartce papieru lub trzymać go koraliki i guziki.

„Najmądrzejszy rybak”

Wlać do miski z wodą i rzucać w małych zabawek do kąpieli lub innych przedmiotów, które nie zatonie.Spraw, aby dziecko stało się "wędką", przywiązując do drążka małe sitko i sugerując używanie tego urządzenia do łapania wszystkich zabawek i umieszczania "złapania" w pobliskim małym wiaderku.

Wszystkie rodzaje puzzli, piramid, projektantów, sorterów i sznurówek, które można kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie, staną się doskonałą lekcją dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Ćwiczenia od 3 do 5

Po trzech latach program zajęć poprawiających zdolności motoryczne staje się bardziej skomplikowany. Możesz także dalej masować uchwyty, tylko ruchy powinny stać się bardziej sztywne, a kontynuacja jednej sesji wzrośnie do 10-15 minut. Do masażu można użyć małej kulki, obracając ją między dłońmi, tocząc się do przodu i do tyłu lub ściskając z dwóch stron.

W wieku średnim w wieku przedszkolnym należy uczyć dzieci, jak znaleźć właściwą ścieżkę w prostych labiryntach lub połączyć malowane punkty, aby uzyskać obraz zwierzęcia lub znajomego obiektu. Możesz podać parę nożyczek i nauczyć cię wycinania prostych figur geometrycznych, z których możesz następnie aplikować na kartce papieru. W tym okresie miękisz może w pełni angażować się bez pomocy, ćwicząc umiejętności samokształcenia.

Jak rozwijać małe umiejętności motoryczne w przedszkolu?

Po trzech latach możesz zacząć studia stacjonarne z plasteliną lub testem modelowania, ucząc okruchów, by stworzyć proste figury i połączyć materiał plastyczny z twardszymi przedmiotami: zapałki, wykałaczki, guziki itp.

Nie zapominaj, że dzieci bardzo lubią różne gry z wodą, piaskiem lub zadem, polewaniem lub przelewaniem z jednego pojemnika do drugiego.

Dziecko, które ma zamiar lub już zaczęła chodzić do przedszkola instytucji jest niezwykle ważne, aby nauczyć dbać o siebie, zapinając guziki, suwaki i inne elementy złączne, zawiązać buty i ubrać się i rozebrać.

Dzieci uwielbiają łzy i zgniatanie papieru, a rodzice nie powinni im tego zabronić. Wręcz przeciwnie, w każdy możliwy sposób oddają swoje dziecko, dać mu kawałek papieru i oferują do zgniotu go tak, aby uzyskać mocno piłkę, która następnie, nawiasem mówiąc, może być używany do gier, rozwój dokładność.

 

Wydawanie okruchów papieru na takie rozrywki, konieczne jest wskazanie miejsca, w którym leży i wyjaśnienie, że możliwe jest zabranie tam tylko materiału.W przeciwnym razie ryzykujesz, że pewnego dnia zobaczysz w koszyku ważne dokumenty lub rachunki za mieszkanie.

Palcowa gimnastyka

Kolejny ważny punkt, grając jedną z głównych ról w rozwój ogólnych i mniejszych umiejętności ruchowych u dzieci, to ćwiczenia palców. Możesz zacząć ćwiczyć te ćwiczenia od najmłodszych lat, ale oczywiście, zanim dziecko zacznie rozumieć, czego od niego chcesz.

Spróbujmy zrozumieć, co jest tak przydatne dla takiej gimnastyki dla dzieci.

 • Różne ćwiczenia i ruchy palców znajdują odpowiedź w działach mózgu odpowiedzialnych za rozwój mowy, co oznacza, że ​​z biegiem czasu dziecko tworzy sylaby, słowa i zwroty.
 • Gry finger są odpowiedzialne za ogólny rozwój dzieci, uczą je rozumieć dorosłych i naśladować je, regulować emocjonalny nastrój.
 • Naucz się skupiać uwagę i rozwijać swoją pamięć.
 • Poprawia siłę i zręczność palców, co przydaje się dziecku podczas opanowywania umiejętności pisania.

Aby rozpocząć ćwiczenia gimnastyki palchikoy jest konieczne przy prostych zadaniach, wykonując je powoli, aby dziecko powtarza je i zapamiętuje. Na początku będzie on zdezorientowany ruchami, ale w końcu będzie miał pewne umiejętności, a wtedy tempo ćwiczeń może być skomplikowane.


Powiązane publikacje