ss x
x

Rozwój mowy dzieci od 4 lat


W czwartym roku życia dziecka znajduje się na etapie przejściowym. Jeszcze nie dorosły, ale już nie dziecko. W tym okresie następuje aktywny proces kształtowania osobowości i przyszłego charakteru. W wieku 4 lat dzieci już zaczynają rozwój intelektualny i percepcję poznawczą świata. W tym wieku rodzice muszą aktywnie uczestniczyć w rozwoju dziecka.


Co dziecko powinno być w stanie zrobić w ciągu 4 lat

W tym wieku każdego dnia widzisz nowe osiągnięcia dziecka. Teraz nie tylko opowiadasz mu o otaczającym go świecie. Dla dzieci w tym okresie charakteryzuje się większą samodzielnością. Dziecko aktywnie dzieli się z Tobą swoimi przemyśleniami i wnioskami. Potrafi tworzyć plany na przyszłość, w oparciu o wrażenia otrzymane na dany dzień.

Mowa dziecka w wieku 4 lat powinna być "czysta" i wyraźna. Ale ta cecha jest subiektywna. Rozwój wszystkich dzieci przebiega indywidualnie. Często sami rodzice nie zauważają wad w mowie dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia z logopedą w szkole będą znacznie trudniejsze niż dostosowywanie mowy w momencie jej tworzenia. Dla większości dzieci charakterystyczne "seplenienie", które samo z siebie obmywa z czasem.

mowa dziecka

Rozwój mowy na tym etapie pomaga dzieciom głosić swoje działania i uczyć się świata poprzez pytania do rodziców. Przy prawidłowym rozwoju mowy słownictwo w wieku 5 lat może osiągnąć ponad 3000 słów. Jest to niezbędne minimum kompleksu mowy dzieci w wieku przedszkolnym.

W szczególności wiek ten obejmuje potrzebę socjalizacji. Dzieciak aktywnie poznaje swoich rówieśników. Dzieci bawią się w gry grupowe dla przedszkolaków z jasnym zestawem zasad. W wieku 4 lat dziecko z przyjemnością przestrzega tych zasad.

Rozwój intelektualny dziecka w tym okresie przechodzi na nowy poziom. W wieku 4 lat Twoje dziecko musi znać liczby do 10 i rozróżnić figury geometryczne. Rozwój poznawczy dzieci w wieku 4 lat pozwala na dodawanie zagadek z dużych części, identyfikowanie dodatkowych przedmiotów i znajdowanie różnic między nimi.

W relacjach domowych dziecko staje się twoim towarzyszem:

 1. Pomaga oczyścić.
 2. Może zajmować się zwierzętami.
 3. Zachowuje się dyskretnie u gości i nie rzuca histerii na nic.
 4. Doskonale zna nazwy artykułów gospodarstwa domowego i mebli.
 5. Jada łyżkę i widelec.
 6. Można użyć nożyczek.
W porównaniu z 3 rokiem życia arsenał dziecka jest już wystarczającym narzędziem do samodzielnego spędzania wolnego czasu.

Jak zrozumieć, czy mowa dziecka rozwija się prawidłowo

Specjaliści ograniczają normę prawidłowego rozwoju, jeśli dziecko zna około 3000 słów. Ale, mało prawdopodobne, myślisz dla dziecka o słowach, które on mówi, bez zatrzymywania się. Bogactwo mowy może być określone przez zdolność do wydawania zdań. Rozmawiaj z dzieckiem i zauważ, czy używa złożonych zdań. Przykład:

 1. Skomplikowane zdania (wziąłem jabłko, bo chciałem jeść).
 2. Skomplikowane zdania (w moim pokoju znajdują się zabawki i książki).

W szczególności okres ten obejmuje nacisk na emocjonalny i intonacyjny koloryt mowy. Dziecko może powtórzyć kreskówkę lub przeczytać czterowiersze. I zrobi to z wyrazem, naśladując intonację źródła.

dziecko czyta

Ważne: pamiętaj, aby zwracać uwagę i podjąć działania, jeśli usłyszysz, że dziecko źle wymawia część dźwięków lub całkowicie zastępuje litery. Zwłaszcza litery "c" i "sh", "p" i "l". Przykład: "lobot", zamiast "robot" lub "sub", zamiast "futro" itp.

Odchylenia w rozwoju mowy są następujące:

 1. Niepoprawna wymowa części wyrazów, zamiana dźwięków. Jeśli usłyszysz to w mowie dziecka, natychmiast skontaktuj się z logopedą. W ciągu 4 lat nietrudno dopasować wymowę, angażując się w ciekawe gry.
 2. Słabe słownictwo. Jeśli mowa dziecka składa się z niezrozumiałych słów, które wymyślił sam, to jest powód do niepokoju. Zamiast nazwisk przyjaciół i krewnych dziecko wymawia takie słowa jak "Baka", "Muma" itp. W ciągu 4 lat przedszkolaki mają dziką fantazję. Naprawa nowych słów staje się dla nich zabawą, która może stać się nawykiem i spowolnić prawidłowy rozwój mowy.
 3. Cisza i małomówność. Tutaj problem może być głębszy, a psycholog będzie potrzebował pomocy. Być może dziecko boi się komunikować z innymi z powodu traumy psychologicznej.Często milczenie dzieci w tym wieku wiąże się z zakłóceniem pracy narządów słuchu lub opóźnieniem w rozwoju.

W każdym razie nie ignoruj ​​ujawnionych odchyleń. Twoje obserwacje muszą być koniecznie udostępniane lekarzom i nauczycielom. Najważniejsze, aby nie opóźniać ani nie opóźniać rozwiązania problemu.


Jak rozwinąć mowę dziecka w wieku 4 lat

Rodzice powinni zrozumieć, że rozwój dziecka to duża praca, przede wszystkim dla nich. W przypadku rozwoju mowy nie trzeba poświęcać dużo czasu ani przeznaczać godzin na lekcje.

Tworzenie lekcji mowy dla dzieci w wieku przedszkolnym można prowadzić bez uszczerbku dla codziennych problemów domowych. Lekcje powinny być w formie gry. Więc dzieci lepiej uczą się nowej wiedzy i szybciej angażują się w proces uczenia się.

Wykorzystaj każdą okazję. Kiedy czytasz bajkę, staraj się wyraźnie rozpoznawać pewne dźwięki i podkreślaj je intonacją. Poproś dziecko, aby powtórzyło te dźwięki. Możesz wizualizować grę - wyświetlać obrazy za pomocą słów i skupiać się na poszczególnych dźwiękach. Przykład: pokaż zdjęcie z obrazem ręki, powiedz "ręka", podświetlając dźwięk "p". Stopniowo stanie się nawykiem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

Rozwój mowy dzieci od 4 lat

Jeśli nie podoba mu się ta gra - odłożono na inny dzień lub zastąp. Możesz rozwijać mowę nie tylko za pomocą poprawnej wymowy dźwięków. Zagraj w grę, w której wymawia się charakterystykę obiektu. Pozwól dziecku wyrazić swoje myśli. Użyj tych samych kart ze zdjęciami. Niech dziecko wymyśli przymiotniki obiektów ożywionych i nieożywionych. Przykład: szary kot, zielona trawa, mały kubek, ostry nóż itp. W wieku 4 lat dzieci stają się marzycielami. Nie naprawiaj, jeśli dziecko stwierdzi, że obiekt nie jest taki jak Ty. Jeśli uważasz, że trawa jest zielona, ​​dziecko może powiedzieć "trawa jest miękka".

Ważne: zapomnij o używaniu w domu zwykłego "Che", "Tuta", "Nie" itp. W wieku 4 lat dzieci mają tendencję do kopiowania dorosłych. Jeśli nie pilnujesz siebie, jak później poprosisz dziecko o prawidłowy rozwój mowy? Nawet jeśli dziecko słyszy złe słowa od nieznajomych, możesz powiedzieć, że "wujek mylił się i zostanie ukarany".

Nie zniechęcaj się, jeśli proces uczenia się przebiega wolniej niż chcesz. Miej cierpliwość.Najważniejsze, żeby nie zatrzymywać się i nie znaleźć siły na codzienne zajęcia!


Powiązane publikacje