ss x
x

Terapia mowy z trzyletnim dzieckiem w domu


O tym, jak odpowiedzialni dorośli podchodzą do kwestii wychowania ukochanego dziecka, jego przyszłe przemówienie bezpośrednio zależy. Jeżeli za trzy lata mówi dobrowolnie i czytelnie, nie ma powodów do niepokoju. Ale kiedy miękiszu zawsze milczy, a jego bełkot nie może być rozmontowany z drugiego lub nawet trzeciego razu, musisz być ostrzeżony (zwłaszcza, jeśli ma ponad trzy lata). Może to być spowodowane naruszeniem aparatu mowy lub zaburzeń psychicznych. W każdym przypadku specjalista powinien komunikować się z dzieckiem, co pomoże wyeliminować różne defekty na wczesnym etapie.

Kompetentna komunikacja i logopedia odgrywają ważną rolę w rozwoju małych dzieci. Zintegrowane podejście do problemu zapobiegnie poważnym naruszeniom aparatu mowy.

Aby określić poziom „gadatliwości” dorośli zazwyczaj stosują metody analizy porównawczej - mowy jest porównywana ich potomstwo z wymową w tym samym wieku, który również był 3 lat. Jednak to oczywiście nie wystarczy, aby wyciągnąć pewne wnioski. Ponadto w tym celu zaleca się stosowanie specjalnych dynamicznych tablic obserwacyjnych. Informacje na temat tej "innowacji" można znaleźć w Internecie, ale lepiej skonsultować się z logopedą dziecięcą. Jeśli dokładnie przetestujesz bełkot dzieci, możesz zidentyfikować konkretne luki w czasie i znaleźć najlepszą terapię mowy.


Tworzenie wygodnego środowiska

Że dzieci w wieku 3 lat nie miały poważnych problemów w komunikacji, należy zadbać o stworzenie sprzyjających warunków. Ponadto konieczne będzie prowadzenie dwustronnego dialogu z dzieckiem. Im więcej rozmawiasz ze swoim dzieckiem, tym szybciej będzie nauczyć się wymawiać dźwięki, bo chęć naśladować swoją gwarę i postawę daną przez naturę. Kiedy ma trzy lata, należy skoncentrować maksymalną uwagę na dźwięku.Czytaj bajki w nocy, dyskutuj o szczegółach spaceru, zadawaj pytania - pomoże to okruchowi nauczyć się mówić wyraźnie.

dziecko wierzy

Jeśli dzieci poniżej 3 roku życia mają problemy z wymową konkretnej litery, zdecydowanie zaleca się, aby się na niej skupiły. Spróbuj wymówić słowa z listu problem częściej niż inni, to dziecko będzie „skopiowany” do rozmowy, aż w końcu nauczyć się nie do „przełknięcia” dźwięki. Jeśli nie, wówczas specjalne lekcje logopedyczne będą dostępne do trzech lat.

W żadnym wypadku nie karaj dziecka za złą wymowę - to tylko pogorszy sytuację. Jeśli coś mu nie wychodzi, musisz zrozumieć, dlaczego tak się stało i pomóc. Lepiej być przyjacielem i doradcą niż surowym nadzorcą.

Na pierwszym etapie dorośli czasami napotykają pewne trudności, ponieważ aby w pełni komunikować się z dzieckiem, trzeba zachować ostrożność w wyrażeniach i starannie dopasowywać zwykły styl konwersacji. Ale jeśli chcesz i wytrwaj, ucz się "bezpiecznej" komunikacji z dziećmi i naucz ich poprawnie mówić - wcale nie jest to trudne. Staraj się nigdy nie wznosić intonacji, ponieważ dzięki temu możesz tylko przestraszyć okruchy.


Przydatne rekomendacje

Terapia mowy dla dzieci w domu to nie tylko komunikacja na żywo, ale także różnorodne gry. W tym przypadku nie można się obejść bez specjalnego przeszkolenia i pewnej wiedzy. Komunikacja pomaga dostarczyć kompetentną mowę, poprawić słyszenie i "dostosować" oddech. Aktywne gry rozwijają umiejętności motoryczne. Jak pokazuje praktyka, niektórzy rodzice nie wiedzą, jak właściwie zainteresować dzieci, aby przeprowadzić interesującą "lekcję" kognitywną. To właśnie w tym przypadku fascynująca i rozrywkowa rozrywka pomoże Ci dostroić się we właściwy sposób.

Terapia mowy z trzyletnim dzieckiem w domu

Sesje do terapii mowy, które odbywają się w domu lub w recepcji specjalisty, muszą obejmować cały kompleks ćwiczeń:

  1. Gimnastyka artykulacyjna;
  2. Gry na palec dla dzieci w wieku trzech lat;
  3. Specjalne ćwiczenia z zakresu logarytmiki;
  4. Czytanie prostych dziecinnych rymów.

Ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż pięć minut, aby nadmiernie nie przepracować ciała dziecka. Stopniowo można zwiększyć interwał czasowy - wystarczający, aby proces uczenia się nie trwał dłużej niż 20 minut dziennie. Pamiętaj, aby obserwować, jak wiercipięta reaguje na terapię mowy.Nie zmuszaj go, więc pokonasz wszelkie pragnienie nauki. Jeśli na tym etapie występują pewne problemy, rozsądniej jest szukać pomocy wykwalifikowanego specjalisty, nieumyślnie "nie łamiąc drewna".

Prawidłowe zestawienie dźwięku

Każdy rodzic chce, aby jego potomstwo zaczęło mówić tak wyraźnie jak najwcześniej, ale wymaga to dużego wysiłku. Skuteczne lekcje logopedyczne dla dzieci w wieku 3 lat w domu są zbudowane na kompleksowej imitacji. Istota tego jest dość prosta - mówi dorosły, a dziecko powtarza. Wydaje się, że nic skomplikowanego, ale nawet tutaj istnieją pewne subtelności. Aby imitacja dziecka była najbardziej znacząca i skuteczna, konieczne jest skojarzenie słów używanych z aktywnością dziecka.

Każdemu treningowi logopedycznemu przez okres do trzech lat powinien towarzyszyć świetny nastrój, radosny śmiech i fascynująca zabawa - bez dotkliwości i podwyższonych tonów, ponieważ angażujesz się w formowanie mowy u dzieci, a nie w szkolenie zwierząt domowych. Jeśli faworyt dziecko mówi złe konkretne dźwięki, trzeba szukać pomocy u logopedy. Ale nawet jeśli mówi źle, nie ograniczaj go w komunikacji. Niech zabrzmi to zniekształcony i niejasne, ale pipsqueak stara, ale jest wiele warte. Praktyka jest ważnym elementem w rozwoju mowy u małych dzieci w wieku trzech lat.

Terapia mowy z trzyletnim dzieckiem w domu

Zaleca się, aby główny nacisk był kładziony na regularną aktualizację słownika czasownika. Jest wzór, tym bardziej słownictwa u dzieci z różnych czasowników, tym wyższy poziom rozwoju. Aby zacząć, wystarczy użyć łatwe do odczytania słowa „am-am” lub „top-top”. Stopniowo musimy przytoczyć bardziej złożone formy werbalne jako przykład. Aby proces uczenia się nowych informacji był bardziej aktywny, pożądane jest stosowanie przedmiotów pomocniczych - ulubionych zabawek lub jasnych obrazów.

Odmiany aktywnych gier

Gry palec przyczyniają się do rozwoju dobrych umiejętności motorycznych. Najbardziej efektywnie wykonywać swoje domy, nadając mu pięć minut dziennie - wystarczająco dużo, aby w krótkim czasie osiągnąć przyzwoite wyniki. Okazało się bezpośrednią korelację pomiędzy aktywnych ruchów rąk i centrum mowy, więc okruchy uczyć tych prostych gestów. Popularne i skuteczne gry na palcach to:

  • "Ptak leci";
  • "Kot";
  • "Pisklęta w gnieździe"
  • "Kwiat".

Uczenie się małych wierszy za pomocą gestów palcowych nie tylko rozwija mowę i ruchliwość, ale także pobudza wyobraźnię przestrzenną. Dzieciak łatwiej zapamiętuje całe zdania, a jego mowa staje się ekspresyjna.

Gimnastyka artykulacyjna jest uważana za skuteczny sposób aranżowania mowy literackiej u dzieci w ciągu trzech lat. Język jest niezwykle ważny w szkoleniu, aby poprawić klarowność wymowy poszczególnych dźwięków. Wymaga to określonych ćwiczeń, aby rozwinąć elastyczność mięśni języka. Szczególną uwagę należy zwrócić na usta, ponieważ są one również zaangażowane w proces tworzenia dźwięku. Wykonuj proste ćwiczenia naśladujące może być kilka dni w tygodniu.

Atutem gimnastyki artykulacyjnej jest lustro. Dzięki niemu okruchy mają okazję obserwować jego manipulacje, a także sposób działania tego języka. Regularne powtarzanie tej samej czynności pozwoli na pełną gimnastykę - jest to niezwykle ważne. Zajęcia logopedyczne dla dzieci w wieku trzech lat wystarczą na kilka razy dziennie, co daje nie więcej niż dziesięć minut.

Koncentrujemy się na logarytmice

Algorytm logiczny oznacza jednoczesne użycie mowy i aktywności ruchowej w wesołym akompaniamencie muzycznym. Dorosły musi tylko czytać mały wiersz, aktywnie gestykulując rękami. Dzieciak musi to wszystko powtarzać, ale tylko w swoim "repertuarze". Specjaliści zalecają przeprowadzenie takich ćwiczeń logopedycznych z dzieckiem w drugiej połowie dnia.

W zależności od indywidualnych cech ciała, które powstają dopiero za trzy lata, oraz innych czynników (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), wynik końcowy ćwiczenia przejawia się na różne sposoby. Niektóre dzieci natychmiast chwytają wszystko "w locie" i po kilku tygodniach pewnie wypowiadają słowa. Inni potrzebują nieco więcej czasu na adaptację i uzależnienie. W każdym przypadku wynik będzie dodatni. Jak mówią, wszystko ma swój czas, ale najważniejszą rzeczą jest, aby nie przegapić tego czasu na samym początku, kiedy problemy tylko się poczuły.


Powiązane publikacje